Zobrazeno 4.047x

Toto téma obsahuje 2 diskutující a má 1 odpověď. This post has been viewed 4048 times

  • Autor
  •  Roman Kolář
    Účastník

    V dalším dílu videoseriálu „Zregulované pojistné den poté“ https://poradci-sobe.cz/pojisteni/videoserial-zregulovane-pojistne-den-pote-demografie-a-kmen-34/

    se Ivan Špirakus zmínil o 401K, jinými slovy o něčem, jako důchodový plán a o formě, které dle mého názoru v našich podmínkách poněkud chybí.

    Myslím, že to je velmi zajímavé téma k diskuzi a osobně si myslím, že dříve, či později, se i náš systém snad stane více tvárným a umožní něco podobného.

    Zjednodušeně, aby všichni věděli, o čem je zhruba řeč… Základní princip je podobný tomu našemu, zaměstnanec se rozhodne ze své mzdy odkládat část prostředků na důchod. Z těchto prostředků neodvádí žádnou daň. To podstatné nastává nyní: Zaměstnanec sám rozhoduje o tom, jak s prostředky odvedenými do systému 401K dále naloží, k dispozici mu jsou i podílové fondy, do kterých může investovat… proč to píšu, je zřejmé, taková platforma, která by dost řešila problém IŽP.

    Výhody: Zaměstnavatel může tímto způsobem odměňovat zaměstnance přímo na podílu za zisku (to by se asi nelíbilo panu Sobotkovi)

    přičemž velmi variabilní nastavení umožňuje nastavit systém tak, že je pro zaměstnance motivační a může např. stabilizovat pracovní tým. Pokud vím, tak se výnos nedaní, což na rozdíl od našich životek a penzijních produktů, umožňuje mít na účtu daleko více prostředků na svůj důchod. Nevím ale, jak to tam mají se sociálním nebo zdravotní daní, k tomu je zase třeba také přihlédnout.

    Byl bych rád, kdyby tu k tomu něco napsal někdo, kdo nahlédl více pod pokličku tomuto nebo jinému, obdobnému systému a moje informace opravil nebo doplnil. Myslím, že hodně z nás by uvolnění takové formy, při které by klient mohl investovat do podílových fondů, případně jiných investičních nástrojů, přivítala. Průběžným poplatkem nebo poplatkem za správu portfolia bych začal. Žádné uvázání u jedné pojišťovny s vysokými ztrátami při přechodu, žádná zdvojená mg fee a jiné nepřehledné poplatky…

    Co na to ostatní? ;-)

     | Odpovědět privátně
     Jan Maňák
    Účastník

    Ano, tak mohla vypadat penzijní reforma předchozí pravicové vlády. Pak ovšem zalobovaly penzijní fondy a dosáhly toho, že jedinou formou pro druhý pilíř byly speciální penzijní fondy. Navíc je stát donutil k nesmyslnému kapitálu a okrájel na poplatcích. Nakonec to bylo Pyrhovo vítězství, jak všichni víme.

    Problém ČR je, že nejdražší produkty si mohou zaplatit nejlepší lobby. Je možné, že by se produktově širší penzijní reforma ČSSD hůř likvidovala, než když zařízne jen 84 tisíc lidí v úplně nových penzijních fondech ….

    Ve světě je spousta penzijních systémů, jako zástupce průmyslu podílových fondů bych si přál něco jako 401k, kde je svoboda volby nástroje. Čili investiční schéma, kde by klient mohl volit napříč různými produkty a měl by daňové zvýhodnění výměnou za omezenou likviditu. Je ale potřeba říct, že výhodnost dlouhodobých úspor je v 401k postavená na výhodnějším daňovém režimu, ale v ČR při dodržení 3-letého časového testu je kapitálový výnos očištěný o daně a tudíž by atraktivita takového dlouhodobého investování musela být podpořena ještě jinak.

    Mám zkušenost z Rakouska, kde druhý pilíř netvoří peníze vyvedené z prvního pilíře, ale firmy odkládají zaměstnancům nějaké procento z platu do penzijního fondu. Minimální procento je dané kolektivní smlouvou pro daný sektor, nad tím je na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, jestli si sjednají sektorové minimum, nebo jestli dohodnou vyšší úroveň.

    Přikládám odkaz na anglické stránky takového 2. pilířového penzijního fondu:

    http://www.vbv.at/Pensionkasse/English/Startseite.aspx

     | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account