Zobrazeno 7.981x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje celkem 16 odpovědí. This post has been viewed 7982 times Do diskuze (8 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Jan Maňák a poslední změna proběhla 5 roky a 3 měsíci. This post has been viewed 7982 times

  • Autor
    • Mám dotaz, jak vidíte budoucnost akciových trhů. Investoval jsem od kupónovky do předloňska ve zlatých akciových časech, momentálně jsem se stáhl z trhu a a dal jsem přednost „jistotě“ spořícího účtu s momentálně slušným úrokem. Vím že predikce vývoje akciových trhů je věštění z křišťálové koule, ale přesto by mě zajímal Váš názor, zdali máme nejhorší za sebou či to je jen začátek. Objemy na trzích jsou malé a budoucnost nejistá. Jaké zastoupení akcií v portfoliu (jestli je vůbec držet) by bylo v dnešní době dle Vašeho názoru optimální?

       | Odpovědět privátně
    • Pokusím se reagovat na Váš dotaz. V úvodu s vámi souhlasím, že pohyb akciových trhů v roce 2009 byl abnormálně silný a z historického srovnání jedním z nejlepších. Pravděpodobnost, že zaznamenáme podobně úspěšné období i v roce 2010, je z mého pohledu nízká. Všeobecný konsenzus je posílení o cca 10% s tím, že v první polovině roku bude pokračovat trend z předchozího období a pak bude patrná nejistota z ukončení fiskálních stimulů, zpřísnění měnové politiky a také z dopadů narůstajících státních dluhů. Domnívám se, že v horizontu 1 roku máme nejhorší za sebou, ale nevylučuji, že se v budoucnu můžeme dostat do podobných potíží- katalyzátorem může být problém s financováním státního dluhu. Rozhodně nesouhlasím s tím, že problémy skončily. Jen jsou oddáleny. Svět dostal čas na jejich řešení. Pokud ho promarníme, ztratíme šanci na budoucí hospdářský růst.

      Optimální struktura portfolia pro první pololetí: 65% akcií, 20-25% dluhopisů, 10-15% komodit(zlato, stříbro)

       | Odpovědět privátně
    •  Redakce
      Člen

      Dovolujeme si upozornit na zajímavý článek pana Tomáška („Kapitálové trhy v roce 2010. Co můžeme očekávat?„), který vyšel dnes na Peníze.cz. Pokud se vývoj trhů zajímáte, vřele doporučujeme tento článek k přečtení. Pokud není Váš zájem až tak hluboký, podívejte se prosím alespoň na přehlednou tabulku „Co se dá čekat v roce 2010“, která se vyskytuje v témže článku. Minimálně to by měla být „povinná četba“ pro každého finančního poradce. Není nikdy od věci mít názor na vývoj kapitálových trhů. Tohle mají klienti rádi!

       | Odpovědět privátně
    • díky za odpověď, článek jsem si také pozorně přečetl a nedá mi to se ještě nezeptat jak jste uvedl že svět si koupil za imaginární peníze čas na jejich řešeni, myslíte si že problémy (hrozivě se zvyšující státní zadlužení) lze zastavit bez celosvětové recese? Není již dnes zřejmé že je nevyhnutelná? Za dobu co jsem investoval na burze jsem si několikrát vyzkoušel že je to nahoru-dolu a taky jsem četl že burza odráží ekonomiku,je vůbec možný trvalý ekonomický růst?

       | Odpovědět privátně
    • Současná situace je taková, že principy volného trhu jsou značně pokřiveny, což je díky silné intervenci centrálních bank a vlád jednotlivých zemí. Situace je podobná jako když leží pacient (narkoman po detoxu) na lůžku, je napojen na přístroje a dostává pravidený přísun infůzí(v našem případě nový dluh). Pacienta je nutné odpojit. O tom všichni letos hovoří. Ovšem tomu já příliš něvěřím, protože je v bídném stavu. Úspěchem ale je, že žije!!!

      Zpátky od našeho pacienta.Podstatou současných problému je skutečnost, že na jedné strně máme rekordní množství dluhu a na straně druhé jsme velmi citliví na vývoj cen aktiv. Jakmile se zastaví,případně začnou ceny klesat, nastávají problémy. O tom, že hrozí druhá recese jsem přesvědčen (centrální banky vyčerpaly téměř své možnosti, míra zadlužení státních financí má své limity a k těm se mílovými kroky blížíme, spotřebitel ve vyspělých zemích je vyčerpán a konfrontován s vysokou nezaměstnaností). Otázka zní kdy. Narůstající riziko vidím již v roce 2011. Předtím se však naši „zachránci“ pokusí o inflační nabuzení.

      Trvalý každoroční ekonomický růst je ale pouhým snem. Realita je bohužel jiná.

       | Odpovědět privátně
    • jelikož zastávám podobný názor a se znepokojením sleduji tisk ničím nekrytých peněz přemýšlím jak nejlépe investovat, jsem spíš dlouhodobý investor a zajímalo co by si v případě ekonomické apokalypsy zachovalo nejvíc ze své „hodnoty“:

      nemovitosti? komodity? umění? co považujete za nejnadčasovější a nejstabilnější investici v takových dobách?

       | Odpovědět privátně
    • Pokud jste zastáncem černého scénáře, tak z pohledu investic doporučuji mít v první řadě míru zadlužení,která nebude v případě problémů smrtící. Pokud se bavíme o investičních tipech – investujte do reálných aktiv, snažte se být co nejméně závislý. V praxi to znamená – skupování zemědělské půdy, nemovitostí v podobě zemědělských budov, investování do komodit – zlato, stříbro (tyto komodity jsou v křípadě krizí velmi likvidní). V budoucnu totiž hrozí zdračování věcí každodenní spotřeby -stačí se podívat na vývoj cen elektřiny nebo benzínu. Umění je dlouhodobě zajímavá investice, ale když přijde na lámání chleba, hodnotu ztrácí velmi rychle.

       | Odpovědět privátně
    •  Martin Viktora
      Účastník

      Zajímal by mě názor, jak vyřešit případ, kdy klient potřebuje dlouhodobě kumulovat majetek pro zajištění do důchodu. Řekněme měsíční úložky 10.000 Kč po dobu 20 let. I takto pro akcie černý scénář?

       | Odpovědět privátně
    • Je nutné vidět, že na stavu akciových trhů závisí sociální klid v USA, kde v akciích má hodně lidí prostředky na důchod. Další silné výkyvy by mohly destabilizovat sociální a potažmo politický klid v USA. Proto vláda a spol. v USA bude vyvíjet značné úsilí, aby nedošlo k výraznému znehodnocení aktiv v akciích.

       | Odpovědět privátně
    • V dlouhodobém horizontu se vyplatí rozhodně sázet na akcie. Především nyní. Ačkoliv došlo k významným otřesům a mnozí se kloní k investicím do dluhopisů (stačí se podívat na tok peněz do dluhopisových a akciových fondů – naprostá většina proudila do dluhopisů), je to špatná volba. Akcie v dlouhodobém období připisují v průměru 8% p.a. Jestliže máme za sebou dekádu ztracených výnosů, v budoucnu zajisté opět vkročíme do nového býčího trendu…Jen se obávám inflace, která může reálné zisky výrazně snížit. P.S: Právě kvůli této hrozbě doporučujeme alokovat část prostředů do komodit jako je zlato a zapomenout na články redaktorů hlásající , že ceny jsou na maximu a cena půjde dolů. Tito lidé zapomínají, že pokud něco dlouhodobě roste, z logiky věci musí prorážet nová a nová maxima. Tou druhou skutečností je, že stimulace cen aktiv přes měnovou a fiskální politiku je živnou půdou pro růst cen drahých kovů.

       | Odpovědět privátně
    • Kde všichni berou jistotu (nebo nejde o jistotu?;-)), že akcie si budou i budoucnu v dlouhodobém horizontu připisovat 8% p.a.?

      Na čem 8% p.a. růst byl v minulosti postaven?

      Nebyl mimo jiné podmíněn zadlužováním ekonomik, které je v koncích?

       | Odpovědět privátně
    • 8% ročně je dlouhodobá statistika. Při bližším srovnání je patrné, že se střídají období nadprůměrná s podprůmernými. Je to jen pojem průměr, což je číslo, které statistikové nemají rádi. Složení čísla (průměr od roku 1971) : inflace 2,2%, dividendy 4,7%, kapitálové zhodnocení 1,8%. Zadlužování a expanze nafukuje první dvě položky….je to patrné především od 70ých let.

      Konec zadlužování? To si nemyslím…..ba naopak

       | Odpovědět privátně
    • Jenže pokud nepřijde konec zadlužování, ekonomiky se dostanou mimo oblast stability se všemi důsledky. A statistická data se mohou začít přepisovat.

      Prostě stavění na dlouhodobých statistikách není nic jiného, než investování podle zpětného zrcátka. Empirie, žádná exaktnost.

      Ale tím nepopírám, že v budoucnu vývoj nebude probíhat stejně. Pouze hledám argument, o který se dá opřít.

       | Odpovědět privátně
    • K obraně historických dat. Dává vám určité vodítko, ne odpověď.

      Pravou je, že dluhy jsou v pozadí současných poblémů. Bohužel problémy se řeší starými osvědčenými metodami – dalším navýšením dluhů, proto vidím dvě možnosti – vlnu tehnických bankrotů (je s podivem, že současná krize nepoznamenala příliš dluhopisové investory)a nebo druhá varianta – inflační znehodnocení dluhu. K druhé variantě máme nakročeno více. Ale kro ví, jde o souboj titánů – centrální banky a nebo přirozená kontrakce úvěrů v ekonomice?

      Myslím, že určitým vodítkem je sledování vývoje měnové agregáty – když rostou, rostou riziková aktiva….

       | Odpovědět privátně
    • Myslím, že toto téma stojí za vzkříšení – pane Tomášku, co myslíte? Vaše tabulka se smajlíky po roce vychází, upravíte jí nějak?

      Viz. http://www.penize.cz/investice/65544-kapitalove-trhy-v-roce-2010-co-muzeme-ocekavat

       | Odpovědět privátně
    •  Anonym
      Neaktivní

      Dobrý den,

      jsem absolutní nováček a zajímám se o investování do akcií. Zkoušel jsem si udělat základní přehled podle tohoto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Akcie a myslím, že mi to celkem pomohlo, ale vím, že to je jen Wiki, tak bych rád poprosil o váš názor. Co jsem pátral na netu, všude se omílá, že nejdůležitější jsou informace. Já mám trochu problém s jazykovou bariérou, protože ovládám jen češtinu, a tak bych se zaměřil nejraději na tuzemsko. K této problematice jsem pak našel snad jen toto: https://finex.cz/jake-ceske-akcie-se-vyplati-sledovat/ Je to relevantní? Případně můžete mě odkázat na jiné zdroje než uvádím? A mám šanci na zisk, pokud vstoupím jako úplný nováček s nízkým vkladem (jen s českými akciemi)?
      Děkuji.

       | Odpovědět privátně
    •  Jan Maňák
      Účastník

      Dobrý den,

      osobně si myslím, že jazyková bariéra není žádný zásadní důvod k tomu, abyste investoval pouze do českých akcií. České akcie jsou v rámci světových trhů marginální trh, se kterým může zacvičit jedno politické rozhodnutí, viz současná diskuze o sektorové dani u českých bank.

      Jinak upozorňuju, že toto je server pro finanční poradce, kteří cílují na dlouhodobé budouvání majetku a jeho ochranu, toto není server pro spekulanty – samospotřebitele. Informace které akcie v pondělí nakoupit a které ve čtvrtek prodat tu většinou nenajdete.

      Investování v malých objemech není optimální z pohledu poplatků burze a obchodníkovi. Takže vidím Vaše šance v tom původním záměru jako nízké – i když Vaše akcie poroste, vysoké poplatky Vám velkou část výnosu seberou. Naopak pokud trhy budou klesat, při vysokých poplatcích Vám hodnota portfolia bude klesat rychleji.

      Pokud jste naprostý novéček a nemáte v akciových produktech nic investovaného, nic bych neřešil, koupil bych nějaký široce diverzifikovaný světový akciový fond (ETF) jako základ Vašeho portfolia a držel bych. Případně můžete počkat na pokles – růsty posledních 4 měsíců byly historicky hodně silné.

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 16 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account