Zobrazeno 13.263x

Označeno štítky: , , , ,

Toto téma obsahuje 16 diskutujících a má 39 odpovědí. This post has been viewed 13264 times

  • Autor
    •  PetrH
      Člen

      Přátele nevím si rady se svým osobní rozpočtem, hledám nějaké úspory než se zhroutí:

      10205 úvěr dům

      209 TV, satelit a rozhlas

      3000 Elektřina

      880 Voda, odpad

      300 Mobil

      333 Internet

      2139 Pojistky

      806 školka

      2363 opravy dům+vybavení

      2195 zahrada

      4755 opravy aut

      5736 benzin

      8850 jídlo

      333 kultura

      1699 oblečení

      433 ostatní

      606 léky

      2086 dárky

      2407 dovolená

      847 zvířata

      500 spoření dcera

      50682 celkem

      Když jsem to sečetl, zděsil jsem se. Rád bych si něco spořil. Úvěr na dům nejde předělat – je překlenovací. Napadá mě snad jen, že bych jezdil do práce busem, taky mobil asi zruším, mám ještě firemní, elektřina příští rok poklesne o cca 400 Kč. Co vy na to jako odborníci?

      Výdaje jsou průměrné za posledních 10 měsíců, průměrný příjem je cca 52 000 Kč.

       | Odpovědět privátně
    •  Jan Rettich
      Účastník

      10.500/M, což je přes 20% z příjmů za auto/a je docela dost. To je položka, která na mě hodně z toho vašeho rozpočtu vyskočila. Nenapsal jste co děláte, ale pokud auto/a nezajišťuje Vaší obživu, asi bych toto hodně přehodnotil. Jak říkám: „Kdo chce mít opici, musí mít i na banány!“

       | Odpovědět privátně
    •  Jan Rettich
      Účastník

      Jinak je to určitě na širší diskuzi. Ve chvíli kdy nevíme co jste za člověka, čím se živíte, jak velkou máte rodinu, kde žijete, kolik je vám let, atd., atd. se dá dost těžko radit.

       | Odpovědět privátně
    •  PetrH
      Člen

      Živím dvě ojetá auta, manželka si nevydělá ani na náklady. Dítě mám jedno věk 40 let. Pracuji jako úředník.

       | Odpovědět privátně
      •  Ivan Špirakus
        Účastník

        záleží, kde bydlíte a jak moc ta auta potřebujete – třeba k lékaři s dítětem…

        ale taky bych řekl, že 1 auto by vám (oběma) mohlo nyní stačit..

        – jezdit v něm každý den do práce je zjevně trochu „nad poměry“

        – taky 2 tis na dárky by určitě šlo redukovat …

        – ono, když půjdete položku po položce a každou snížíte o pár % tak se dílo podaří….

         | Odpovědět privátně
    •  PetrH
      Člen

      Ivan: To jedno auto se nyní snažím řešit, snad by se to dalo nějak skloubit. Problém jsou chybějí prarodiče a šibeniční termín vyzvedávání dítěte ze školky.

      Položku po položce sleduji už roky a snažím se hledat úspory stále, bohužel už jsem bezradný. Nechápu jak to dělají lidé, kteří třeba kouří, chodí tzv. pařit nebo mají více dětí, já na to nemám prostor.

      Dárky už jsem zredukoval mezi sourozenci a dětmi sourozenců.

      Ze zoufalství už jsem začal chovat zvířata na maso a pěstovat zeleninu.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Omlouvám se, ale první, co mě napadlo bylo, že je to nějaký mystery shopping, který čeká, jak na to bude kdo reagovat a bude se tím možná bavit.

        Naprosto souhlasím s tím, co napsal Jan. Sice máme perfektní přehled o položkách, ale těch ostatních informací je poskrovnu. Zřejmě by to chtělo vzít jednu po druhé, zmapovat, zda je výdaj v daném rozsahu skutečně nutný, zda se to dá nějak nahradit levnějším řešením ale také co by přinesla jeho redukce jako následek, který budete muset řešit.

         | Odpovědět privátně
        • mystery shopping? Spíš pitomost, výdaje na zahradu 2.195? To jako každý měsíc? Nebo průměr? Nebo v květnu, když je třeba sázet a sít? Nebo v prosinci, kdy se na zahradě nic nedělá?

           | Odpovědět privátně
          •  Jan Rettich
            Účastník

            Tak asi není nutné být na pana Petra tak příkrý, co se těch výdajů za zahradu týká. :-) Víme toho hrozně málo, abychom mohli vynášet nějaké soudy. Napsal, že chová zvířata na maso a pěstuje zeleninu a jestli to počítá do této položky, může být tato položka vyšší než je běžné u průměrné rodiny. Já mám třeba pro toto docela pochopení, sám také pěstuji, sice ne z důvodů finančních, ale protože se u manuální práce krásně zrelaxuji a navíc mě baví pozorovat, jak všechno roste. O tom, že nelze srovnávat chuť zeleniny ze zahrádky a z obchodu nemůže nikdo nepochybovat. Podle mě by se pan Petr měl potkat s někým, kdo působí v jeho regionu, pobavit se s ním o těch věcech a věřím, že nějaké kroky, které by vedly k zefektivnění jeho rodinného rozpočtu se určitě najdou. Držím palce!!!

             | Odpovědět privátně
          •  Dušan Spál
            Účastník

            když chcete reagovat, tak si přečtětě aspoň pořádně příspěvek, výdaje jsou zprůměrovány za 10 měsíců, dle mě lze výdaje zmenšit případnou změnou dodavetele energií, koupi méně nakladnějšího automobilu s menší spotřebou.

             | Odpovědět privátně
            • a znáte člověka, který by to uměl takhle zprůměrovat? Lépe řečeno, sečíst? Vydělit to deseti umí leckdo :-)

              Mimo jiné je problém určit, zda semínka mrkve za 19,50 Kč jsou výdajem na zahradu nebo na zvířata – aby měly králíci křehčí maso. Sumu samotnou nezpochybňuji, já za zahradu v posledních 10 měsících utratil tak 120 tisíc, ale možná taky o 10 tisíc víc či míň.

               | Odpovědět privátně
          •  Roman Kolář
            Účastník

            Předpokládám Štěpáne, že je to průměr, ostatně je to patrné z těch částek, protože normálně by těžko někdo psal 847 zvířata. Na té zahradě je vidět právě to, že vůbec nic nevíme. První dojem je, na co utrácet za zahradu přes dva tisíce měsíčně, protože posekat trávu asi tak drahé nebude. Ale právě k tomu bychom potřebovali jednotlivé položky rozebrat, v případě zahrady tedy na co ji využívá, zda je to nezbytně nutné, jestli se ten náklad, který se bude jevit jako nutný, nechá nějak redukovat apod. Mystery shopping jsem nemyslel ve smyslu, že by to byla kontrola ČNB, ale že si třeba nějaký náš kolega udělal mystery shopping vlastní.

             | Odpovědět privátně
        •  Vašek Kott
          Účastník

          Také mi to přijde divné. Člověk, který se děsí svých výdajů, ale má v nich např. dovolenou, opravu auta(opravdu se bude pravidelně vynakládat cca 5 tis/měs?), dárky, kulturu, spoření pro dceru,…

           | Odpovědět privátně
    • 8000

      209

      2500

      880

      200

      333

      1500

      806

      2000

      500

      0

      2000

      8850

      333

      1500

      300

      606

      100

      0

      0

      0

      výsledek 30617

      Téměř všechno se dá osekat, když je vůle. Otázkou je, jak velké máte rezervy.

       | Odpovědět privátně
    •  Petr.Kačenka .
      Účastník

      Začít víc vydělávat?

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Prášil
      Účastník

      Proč takové věci neřešíte přímo s poradcem? Když už jste si to dokázal spočítat, můžete si nastavit i rodinný rozpočet. Představte si, že jsou lidé, kteří mají minimální mzdu a ještě si nějakou stovku měsíčně ušetří. Nejsem si jistý, jestli Vám tu dokážeme pomoci, moc informací jste o sobě neprozradil. Nebudete potřebovat jenom úsporný plán, ale opravdové odhodlání něco změnit a to odhodlání musí mít celá rodina, což bývá problém. Za moji praxi jsem pochopil jednu zásadní věc, je těžké se snažit klientovi plánovat životní styl, technicky to možné je, ale rodinné emoce řídit nedokážeme. U Vás to může být jednoduší, protože jste si problém uvědomil sám. Dám Vám jednu základní radu, která může fungovat. Určete si rozpočet. Pro začátek na 48tis.,pak na 45tis. a postupně to snižujte, dokud to technicky půjde. Rozhodně to nesmí mít negativní dopad na rodinu. Ušetřit se dá pomalu na všem, začněte na potravinách. Můžete jíst zdravě a přitom levně. Než tak učiníte, určete si priority. Udělejte si 3 sloupce, do prvního napište věci, bez kterých nemůžete být a které omezit nemůžete, do druhého sloupce napište věci, které omezit můžete a do třetího sloupce napište všechny věci, bez kterých se jako rodina obejdete. Pak si nastavte rozpočet a pokuste se ho udržet. Veškeré výdaje, zapisujte do excelu ( denně ). Přijdete na to, že utrácíte i za věci, bez kterých by se ve skutečnosti rodina obešla a přitom by to pro ni nepředstavovalo žádný negativní dopad.

      Mám klienta, který má podobný příjem jako Vy, celkové výdaje se nám povedlo snížit o 20-30% podle nečekaných výdajů. Nicméně pro klienta to nepředstavuje žádné životní dopady a ještě si občas zainvestuje. Klient měl strach, že to jeho žena nepřijme a že bude finančně strádat . Jak už je známo za rozpad manželství stojí převážně finanční problémy (70-80% rozvodů). Jenomže když se to udělá chytře a ženě se občas dá něco, co potěší její srdce, pak na žádné strádání nemyslí. Držím palce…

       | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
        Účastník

        Ahoj Jirko,

        myslím si, že jsi to popsal docela přesně. Nyní je zde 10 příspěvků níže starších, ale tento pohled mi připadá velmi reálný a realistický. Pokud si dobře vzpomínám, tak zde nedávno napsal Artur, že bohatství člověka není v tom, kolik dokáže vydělat, ale kolik (ne)dokáže utratit.

        Nějak mi připadá (a klidně se mohu mýlit), že pan Petr je asi státní úředník, který řeší úkoly, které mu jsou nadiktovány, nicnéně vlastní aktivita mu je cizí. To je diametrálně rozdílný pohled proti nám, zdejším poradcům a Poradcům, kteří si vše musí organizovat sami.

        Pane Petře, vemte to pevně do svých rukou a jak psal Jiří, najděte si osobního konzultanta a jistě najdete správné řešení.

         | Odpovědět privátně
    •  Alexander Vad
      Účastník

      „Položku po položce sleduji už roky a snažím se hledat úspory stále, bohužel už jsem bezradný.“

      25tis za dovolenou? 47tis za opravy aut? Podle mne jste s hledáním ještě ani nezačal…

       | Odpovědět privátně
    •  PetrH
      Člen

      Jiří P.: děkuji, tak nějak už to provozuji, snažím se odkládat 10% příjmu, není to však jednoduché. Excel se sloupečky mám taky, stejně tak denní evidenci výdajů.

      S poradcem jsem ještě nikdy nejednal, nemám k nim moc důvěru, aspoň co slyším od kolegů a známých.

      Vašek K: Na dovolenou snad jezdí každý, ne? Někdo i na zimní. Opravy aut jsou také třeba, když není na nová.

      Ty dárky vyskočili jen díky kolu, jinak kupuju věci po 500Kč. A výdaje na zahradu jsou vyšší protože jsem kupoval sekačku.

      Alexandr V. 25 tis. za dovolenou pro tři osoby, zdá se vám to hodně?

       | Odpovědět privátně
      •  Vašek Kott
        Účastník

        napsal jste, že potřebujete najít úspory před tím, než se Vám osobní finance zhroutí. A já říkám,: co by se Vám mělo hroutit, když máte i na dovolenou? To, že jste za poslední měsíce dal do auta tolik peněz znamená, že to tak bude i do budoucna? Pokud ano, je něco s autem špatně. Pokud ne budete mít prostor pro to dávat peníze stranou… K tomu stále ještě stačíte spořit dceři…

        Rozdělte si ty položky na ty, které jsou opravdu nezbytné a na ty další. A tak s tím také pracujte

         | Odpovědět privátně
      •  Ondřej Hák
        Účastník

        Takže jestli to správně chápu, tak jste jednoduše vzal výdaje za posledních 10 měsíců a vydělil je. To ale neodpovídá nutným nákladům rodinného rozpočtu. Vezměte pouze platby, které chtě nechtě musíte zaplatit. Dovolenou nebo nové kolo do toho nepočítejte, takové věci ve Vaší situaci kupujte až když na to dokážete našetřit.

        Jinak vlastně celkově nechápu Váš postoj. S poradcem se nechcete sejít, protože jim nedůvěřujete, ale radě po netu, kde nemáte zaručené ani to, že Vám píše ten, za koho se vydává, té důvěřujete?

         | Odpovědět privátně
    •  PetrH
      Člen

      Výdaje do aut nedokážu odhadnout, je možné že budou pokračovat, přece jen auta jsou 12 let stará. Do budoucna bych rád méně investoval do vybavení domu a do zahrady, ale třeba TV máme s 55cm úhlopříčku starou neplacatou, tam už to taky volá po změně. Další úsporu vidím ve zrušení jedné životní pojistky, havarijních pojistek, mobilu.

      Jinak na dovolenou jsme nejezdili po dobu stavby domu a po dobu pobytu manželky na mateřské. Loni jsme dostali pobyt od firmy, platil jsem jen jídlo a dopravu, takže po letech konečně nějaká dovolená. U moře jsme byli naposledy v roce 2008, takže nějak nechápu ty narážky.

      Vladimír: váš příspěvek moc nechápu, psal jsem že úvěr na dům je překlenovací (banka mi ho nedovolí splatit), jak mám tedy docílit snížení splátky z 10205 na 8000?

      A výdaj: zvířata snížit na nulu také nejde, jsou to hospodářská zvířata.

       | Odpovědět privátně
    • Tohle je opravdu na osobní pohovor.

      Pokud dáte do opravy aut opravdu 5000Kč měsíčně,pak je opravdu na zvážení s tím něco udělat,navíc platit HAV na 12 let starý auta…

      Píšete,že jako další úsporu vidíte zrušení jedné životní pojistky….

      Já se Vás zeptám jinak,píšete,že sotva vyjdete s příjmem 52 000Kč a co by jste dělal kdyby Váš příjem z důvodu úrazu a nebo nemoci klesl na polovinu a přibyly výdaje třeba za léky,jak by jste pak zajistil své výdaje.

      Právě propad příjmu,je to co by Vám dobře nastavená pojistná smlouva měla zajistit.

      Opravdu si myslíte že to zvládnete sám?

       | Odpovědět privátně
      •  PetrH
        Člen

        Děkuji za odpověď. Havarijní vidím jako opodstatněné, protože auta mají hodnotu 100000 každé a když mi je někdo ukradne, tak je to pro mě velká ztráta.

        Úraz u mě prakticky nehrozí, nedělám nic rizikového. A na nemoc mám pojištění neschopnosti.

        Sám to asi nezvládnu, proto jsem napsal sem.

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Technická… pokud máte PN na nemoc i úraz, tak ok, pokud ho máte ale jen na nemoc, jak píšete, máte tam díru, pokud chcete nahradit případný schodek v příjmu. Již jenom to, že máte dvě auta, která potřebujete, svědčí o tom, že v nich dost často pobýváte, čímž riziko úrazu výrazně roste a vůbec to nemusí být Vaše chyba. Můj spolužák nyní leží po autohavárii v nemocnici, pro jeho manželku letěl na místo nehody vrtulník. Jeli pomalu, sestřelil je nějaký dvacetiletý mladík, který vyletěl do protisměru. Pokud by se něco podobného stalo Vám a byl byste delší dobu v pracovní neschopnosti, tak Vám bude chybět cca 20 tisíc každý měsíc (tak doufám, že máte PN na nemoc i úraz). Sice zrovna v takovém případě existuje u řidiče, který to způsobil zákonné pojištění, jenže…

           | Odpovědět privátně
    • Vidím že krom pana Prášila jste se zde zatím mnoha kloudných rad nedočkal.

      Šel bych na to jinak.

      Hodně mladých se dnes snaží za každou cenu osamostatnit a pak je dlouhé roky dusí hypotéka, což vidím i na Váš případ. Proto navrhuji, pokud je to jen trochu možné, společné bydlení s rodiči či prarodiči, zbavíte se největšího výdaje – splátky úvěru domu. Klesne Vám i výdaj za paušál na elektřinu, o něco málo pojistky, určitě zahrada a výdaje za opravy domu na polovic – budete se o ně dělit.

      Naopak chápu, že výdaj za dvě auta je nutný, obzvlášť pokud bydlíte na vesnici. Pořízením dvou nových aut by sice odpadla většina výdajů za opravy aut, ale splácel byste určitě více jak 10 000 Kč měsíčně. Možná by pak klesla o něco spotřeba paliva, nová auta bývají úspornější. Ale kupovat věci na splátky nedoporučuji.

      Položka jídlo se mi zdá přehnaně vysoká, někde na netu je kuchařka pro čtyřčlennou rodinu s rozpočtem 3 000 Kč měsíčně, zkusím najít odkaz. Takže 6 000 Kč musí na jídlo bohatě stačit, pokud se nestravujete v restauracích.

      Naopak výdaj za oblečení vidím jako nedostatečný, už to tu kdysi zmiňoval pan Záruba, člověk reprezentuje oblečením sám sebe a za vaši částku pořídíte tak jedny boty pro každého , dvě košile, kalhoty a bundu, kde jsou ostatní věci?

      Po mnou navrhované redukci se výdaje sníží na 32 783 Kč a můžete klidně více spořit dceři, více užívat života a klidně spát. Prarodiče či rodiče Vám navíc dítě v případě potřeby mohou pohlídat. Bohužel nevím jak daleko od nich bydlíte a zda by nebylo to sestěhování příliš komplikované. Vycházím ze zkušenosti, že děti se většinou do rodičů nestěhují příliš daleko.

      Dříve bydlelo v každé místnosti 6 lidí, dnes se každý snaží mít pro sebe alespoň 5+1, následkem jsou pak napjaté domácí rozpočty, přesčasové hodiny, stres a rozpadající se vztahy.

      Ještě jsem si všiml jedné věci, píšete, že manželka si nevydělá ani na náklady, myslíte v podnikání? Proč tedy raději nezůstane doma? A nebo si nenajde nějaké zaměstnání, třeba jako prodavačka, ty shánějí často, plat je sice kolem 10 000 Kč čistého , ale i tak by Vám to mohlo pomoci.

       | Odpovědět privátně
      •  Alexander Vad
        Účastník

        Takže si to shrňme: Nastěhujte se k rodičům, kupte si dvě nový auta, začněte vařit blafy, kupte si nový oblek (abyste v tý frontě na blafy trochu reprezentoval) a hlavně začněte užívat víc života. Svým rodičům sice zrušíte jejich pokojné stáří, ale což, když budete žit všichni v jednom pokoji, tak se aspoň zase víc sblížíte a užijete kopec srandy…

        Tak teď nevím, kdo je větší zoufalec. Jestli člověk, který hledá úspory bez toho, aby byl ochoten se omezit nebo ten, kdo mu poradí podobnou sebevražednou misi…

         | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Pavle a Vaši radu považujete za kloudnou? Vždyť je to pořád o tom samém. Vy, stejně jako my, co jsme k tomu již psali, v podstatě nic nevíme, Vaše rady mohou být úplně stejně chybné, jako ty naše.

        Asi tři roky chodím na jedno fórum, kde tématem diskuze je právě bydlení s rodiči. Víte co z toho v drtivé většině vyplývá za koncovku? Pryč, pryč, pryč… bydlet kdekoli, jen hlavně sami. Vaše doporučení tak může shořet hned na prvním bodu. Tím vůbec neříkám, že naše doporučení jsou správná, já jen, že jste se tak lehce pasoval do role kloudných řešení… ;-)

         | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
        Účastník

        Vážený pane Mareši, musím na Váš příspěvek také zareagovat.

        1) pokud to bude možné, netrhejte tema, ale používejte \“ODPOVĚDĚT VEŘEJNĚ\“. Nyní se mohu pouze domnívat, že odpovídáte na úvodní příspěvek pana Petra.

        Řešit to, že to již zde před Vámi udělali jiní, není účelem mého komentáře.

        2) pan Petr si vzal z našich příspěvků a názorů hodně, vlastně jeden obratem praktikoval. Podívejte se do „Inzerce“, je tam nově vložená poptávka: „poptavam sluzby financiho poradce/konzultanta“ s podpisem Petr.

        Může to být náhoda, ale já se domnívám, že se jedná o pisatele, který toto tema založil a že si hledá řešení títo způsobem neveřejně.

        To já považuji za správné, protože proč zde veřejně rozpitvávat detaily, když to není nic osobně příjemného.

        Věřím, že nejen já jsem si tohoto inzerátu všimnul a proto si myslím, že nemá smysl sem psát rady a moudra, když to stejně bude řešit někdo jiný.

        Ano, pokud pan Petr bude spokojený s finálním výsledkem, budu jen rád, když konkrétní řešení tohoto případu zde bude zveřejněno.

        … a jen doufám, že pan Petr nebude ve finále finančním poradcem a vyřeší problémy sám sobě.

         | Odpovědět privátně
    • Romane nemusí být kloudná, ale vycházím z příběhů které píší mí klienti. Každý chce vlastní bydlení, vlastní auto, zahradu, chatu.. Následkem je podpora bank a jiných subjektů půjčujících peníze, stres, málo času. Splátky pak dusí rodinný rozpočet, přijdou neshody, rozchody či rozvody a vše začíná na novo. Hypotéku na 20 a více let, když partnerství velice často ani tak dlouho netrvá? Dělit si byt/dům na který je hypotéka taky lahůdka. Na druhou stranu mnozí rodiče/prarodiče těch klientů žijí v prázdném velkém domě a občasná výpomoc dětí by se jim taky hodila.

      I když mít takovou tchyni jako ve včerejším filmu na ČT1..

      ale to byl extrém.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Ale já to chápu a souhlasím. Obrovské množství hypoték končí jinak, než by si klient představoval. Zároveň ale říkám, že žádné z uvedených návrhů nemůže být kloudné buď do té doby, než budeme vědět dost podrobné informace od klienta nebo do té doby, než se klientovi někdo z nás do řešení prostě náhodně trefí. Ani nevíme, kde jeho rodiče bydlí, zda je vůbec má, zda by takové sestěhování vůbec přicházelo v úvahu, takže Vaše řešení… ok, beru jako jednu z dalších možných variant, ale stejně jako u jakéhokoli jiného nevíme, jestli je nebo není kloudné ;-)

         | Odpovědět privátně
        • Dovolím si citovat Romana Koláře“Obrovské množství hypoték

          končí jinak než si člověk představoval“,ale proč!!!!!

          Protože lidé jsou nezodpovědní a nemají vztah k penězům.

          Chtějí mít všechno hned,na všechno si půjčit.My jsme měli místo lustrů žárovky ještě půl roku potom co jsme se nastěhovali a taky jsme žili.Dneska se to vezme v obchoďáku na splátky.

          Mám naprosto vzorového klienta mladej kluk,hned jak si začal vydělávat šetřil na vlastní bydlení,po dvou letech se mu naskytla výhodná koupě domu.Vzal si hypotéku,splací ji naprosto v pohodě,pro něj se totiž nic nezměnilo,dříve ty peníze spořil,dnes tou samou částkou splácí hypotéku.Zajímalo by mě kolik lidí předtím než si vezme hypotéku si zkusí rok,dva tu samou částku odložit,aby věděl co ho čeká.

          Nedávno jsem se bavila se známou s přítelem s kterým 4 roky žije nejsou schopni měsíčně odložit víc než 500Kč na stavební spoření,ale do budoucna si chtějí vzít hypotéku…

           | Odpovědět privátně
          •  Roman Kolář
            Účastník

            Trefila jste Lado hřebíček na hlavičku ;-) Klient má ve svých cílech postavit domek nebo koupit byt, ale často do toho kolotoče splátek odmítá nastoupit hned. Přitom by si měl uvědomit, že může jet dost nadoraz a řada věcí se bude během života měnit, zejména ve vztahu příjmy náklady (manželka na mateřské, změna práce, zvýšení nákladů a desítky dalších věcí) a na to je třeba být připraven. Pokud by začal včas, bude mít za sebou slušný kapitál, jehož pomocí může sanovat tato problematická období. Nedochází mu, že pokud se dostane na hranu, je velmi obtížné i po zlepšení situace dorovnávat předchozí období a každý další výkyv se pak pro něj stane smrtící.

            Ten poslední případ je typický, u takového klienta je velmi pravděpodobný budoucí problém…

             | Odpovědět privátně
            •  Jiří Vařečka
              Účastník

              A jsme u základního problému občanů v ČR.

              Z minulých let nemají základy finanční gramotnosti.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Já bych se nebál říct, že rok nebo dva je málo, pokud za ním nestojí nic dalšího. I když to udělá, tak pak často ty peníze stejně proinvestuje hned na začátku, protože banka mu nepůjčí na celý objekt nebo je proinvestuje za vybavení a tím se opět dostane do rizikového pásma. Měl by počítat i s těmito a dalšími výdaji a ještě s tím, aby mu zbylo dost na to, aby se nezhroutil už po krátkém propadu jeho příjmu. Pak totiž nezbývá příliš času na řešení a navíc se ve stresu hledá dost špatně.

               | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account