Zobrazeno 14.653x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje 11 diskutujících a má 31 odpovědí. This post has been viewed 14654 times

  • Autor
  •  Radek Grapa
    Účastník

    Dobrý den,

    chtěl bych znát váš názor na penzijní připojištění pro děti. Jak jistě víte, nedávno zákon umožnil sjednat penzijko pro děti. Já penzijka celkově doporučuji, jen pokud mají klienti možnost příspěvku od zaměstnavatele a pokud mají dostatek volných prostředků aby dosáhli na daňovou úlevu, jinak doporučuji investice.

    Můj názor na penzijka pro děti je takový, že bych to neuzavíral, jelikož mi přijde mnohem lepším řešením Dráček invest od Baslera, kde jsou investice a k tomu se dá připojistit úraz, který není vůbec špatný. Tímto vyřeším dvě mouchy jednou ranou a klientovi ušetřím a mnohem více naspořím dítěti.

    Velice Vám děkuji za váš názor.

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Za mě. Já bych penzijko svým dětem nesjednal. Jako nejlepší investici pro ně vidím mít dostatek prostředků na to, aby se mohli vzdělat natolik, aby našli uplatnění na trhu práce a naučit je především to, aby se o sebe dokázali postarat sami, včetně vytváření majetku.

    To, jestli sjednání DPS doporučit, beru podle konkrétních okolností u klienta, státní příspěvek je hezká motivační záležitost, ale u mladých klientů na dlouhém horizontu dělá do 1% na zhodnocení… oproti tomu je tam spousta neznámých a velmi dlouhá doba nedisponibility prostředků.

    K Dráčku se nebudu příliš vyjadřovat, k tomu by bylo nutno posoudit parametry, nákladovost, cenu… a postavit to vůči jinému řešení. Ale pokud se nepletu, je to IŽP… a o tom jsme mluvili ve vedlejší diskuzi.

     | Odpovědět privátně
     Radek Grapa
    Účastník

    Děkuji za Vaši odpověď. Jsem rád, že máte stejný názor na penzijko pro dítě jako já. Ano, je to IŽP. Tudíž mi z toho vyplývá, že nejlepším řešením je úrazovka a investice, jelikož by u Dráčku byli jakožto u IŽP vysoké počáteční náklady. Samozřejmě, každý klient je individuální.

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Potencionálním problémem (někdo to ale tak nevnímá), je též to, že na konci dětských pojištění s investiční složkou, je dítě plnoleté a rozhoduje tak o tom, jak se naloží s penězi, jelikož jsou jeho. Pokud se v té době nenachází ten mladý člověk právě v „optimální“ fázi svého života, mohou vzít vytvořené prostředky rychle za své. Osobně se domnívám, že je ale třeba vytvářet finanční rezervu na potencionální studia dětí (ale jinou formou), protože pokud není rodina dostatečně příjmově vybavena, tak příliš možností není, resp. žádná další není úplně dobrá.

    1. dítě nemůže jít studovat

    2. rodiče se zadluží a splácejí místo toho, aby vytvářeli rezervu na svůj důchod

    Variantu3, že by si dítě vydělalo na studia samo, zavrhuji, protože mu to např. nedovolí rozvrh nebo obtížnost studia a nedostatek času, nejistota prac. poměru apod.

     | Odpovědět privátně
     Vašek Kott
    Účastník

    Vámi vyvozený závěr pochází z přečtení oné vedlejší diskuze? jinak je to v rozporu s Vašim prvním příspěvkem, kde zmiňujete, že Dráček není vůbec spatný :)

     | Odpovědět privátně

    Aby ten Dráček nesežral všechny peníze, které tam klient dá. Dráček má většinou hodně hlav a ty budou hodně nenažrané. :-)

    K tomu DPS (penzijní připojištění již nikomu v současné době neuděláte), pro děti nedoporučuji, pro dospělé jak komu….

     | Odpovědět privátně
     Radek Grapa
    Účastník

    Ano, pochází z přečtení předchozí diskuse. Nadále tvrdím, že Dráček je dobré řešení, výše zmíněným, jestli je to lepší udělat jako investice a úrazovku, hledám nejlepší řešení pro konkrétní případy…:)

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    A s čím toho Dráčka porovnáváte? Na 30 letech 21,1% náklady pojistitele (získatelské, správní, inkasní, likvidační)

    Jednorázové náklady na uzavření pojistné smlouvy 6%

    Správní náklady: 7% z každého zaplaceného pojistného sjednaného za investiční životní pojištění a u področního způsoby platby, (což je podle mě drtivá většina) dalších 0,25% , 0,5% a 0,75% navrch. U měsíčně placeného pojistného je to tedy 7,75%

    Fixní náklady ve výši 18€ tj. cca 486,- Kč (při euru za 27,- Kč)

    Další náklady ve výši 0,1% z celkového běžného pojistného.

    Takže když tak na to koukám a vezmu to jako investici na 1000,- Kč a 30 let, což je uváděno jako modelový příklad, tak 6% z 360.000,- je 21.600,- Kč, 7% z každého zaplaceného pojistného je 77,5 x 12 x 30 = 27.900,-Kč plus fixní náklady 486 x 30 = 14.580,-Kč a další náklady 1 x 12 x 30 = 360,- Kč. Celkem tedy 64.440,-Kč

    To znamená, že v prvních třech letech zaplatí klient na nákladech ze zaplacených 36.000,-Kč pojistného 31.464,-Kč.

    Pokud by se tedy smlouva hodnotila 5%,tak při uvedených nákladech se klient dostane na vložené peníze po 15 letech, ovšem to díky inflaci stále prodělává, takže na nulový stav se dostane po 20 letech za předpokladu 5% !!! zhodnocení.

    Jestli mám někde chybu, tak ať mě někdo opraví.

    Pokud mám pravdu, tak by mě zajímalo, jestli v tom někdo vidí dobré řešení.

     | Odpovědět privátně

    Penzijní připojištění pro děti je podle mě „hovadina“.

    K Dráčkovi se myslím dostatečně vyjádřil Roman Kolář.

    Klobouk dolů,že se Vám s tím chtělo počítat a veřerjně se podělit.Díky

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Mě to docela zajímalo, už jen z toho pohledu tvrzení, že Dráček je dobré řešení, které podle mě nemá dotyčný tazatel ze své hlavy, ale z informací, které dostal od svojí firmy, potažmo svého vedoucího nebo manažera nebo někoho takového. Je to pro něj dobrá informace k zpětnému dotazu na toho, od koho tu informaci dostal (a dobře bych sledoval odpověď a porovnal ji se skutečností a přemýšlel nad tím, zda mi někdo náhodou nechce upravit myšlení mého mozku)

    …a také k zamyšlení, jak a komu jsou rozděleny z takového produktu prostředky. Jemu, jeho vedoucímu, manažerovi jeho vedoucího, manažerovi manažera jeho vedoucího, řediteli manažera manažera jeho vedoucího, řediteli ředitele manažera manažera jeho vedoucího, jeho společnosti, akcionáři společnosti (neboť bez těchto všech složek by to nedokázal obchodník prodat a zákazník koupit :-) a pak velmi tučný vývar pojišťovně, která si z toho bere více, než tyto všechny složky dohromady a proto je logicky nutné zastropovat pouze obchodníky. :-)

    Trocha ironie do brzkých ranních hodin, jak tak koukám… :-)

     | Odpovědět privátně
     Jiří Vařečka
    Účastník

    Penzijní připojištění děti já osobně nedoporučuji.

    Nenašel jsem důvod k tomu, proč bych ho měl doporučovat.

    Podívejte se zpět v čase, tak 5, 10, 15, 20 let a nyní by jste něco zainvestovali na 50 a více let a ono to bylo stále pod přímým vlivem státu???

    Prostě NE !

     | Odpovědět privátně
     Radek Grapa
    Účastník

    Děkuji panu Romanovi za tu práci kterou si s tím dal. Ano samozřejmě že od svého nadřízeného, pokud se podíváte, tak s poradenstvím začínám a hledám všechny způsoby jak se toho co nejvíce naučit a zdokonalit se tak abych dělal kvalitní poradenství. Z toho důvodu jsem se také zaregistroval na těchto stránkách.

    K vašemu dotazu, proti čemu to porovnávám, tak samozřejmě proti DPS. I když jsou tam takové poplatky, tak pokud to uzavřu dítěti do 60-65 let tak je tam pořád lepší zhodnocení než u DPS ne? Samozřejmě že by ta smlouva musela vydržet a nesměl by mu ji nikdo zrušit.

    A to je hlavní důvod založení této diskuse. Pokud si myslíte že ani tak to není lepší, máte někdo nějaké jiné řešení? Samozřejmě že nejlepší je aby si děti dokázali poradit samy, ale pokud mám rodiče, kteří myslí na jejich důchod, tak co jiného by jste jim nabídly? Klasické investice?

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    1. To je dobře, že hledáte, protože pravděpodobně brzy přijdete na to, že nejste v souladu se svojí firmou. Pak se uvidí, zda budete chtít v oboru pokračovat a mít odvahu to razantně změnit nebo se tomu podvolíte a stanete se součástí systému s kterým v souladu nejste. Podle mě ale pak člověk nikdy nemůže být ve své práci šťastný.

    2. Jak jste přišel na to, že v DPS budou menší peníze? Na čem máte založeno toto tvrzení? Pokud bychom předpokládali stejné zhodnocení a stejnou dobu trvání, tedy jak jste psal do 60 let, tak DPS je daleko méně nákladové a přibývají do něj oproti IŽP státní příspěvky. Proč obdobné investice nenakoupíte klientovi přímo, bez pojišťovny?

    Víte, kde je hodně velký problém? Že když budete jako začátečník prodávat nízkonákladové a pro klienta šetrnější produkty, tak si na sebe nevyděláte. Odměna z mg fee u podílových fondů, se k Vám vůbec nedostane. Vy se staráte o klienta a odměna z té správy se dělí mezi lidi, kteří Vám ani neřeknou, že něco takového existuje (ponechám stranou, že dělit něco takového do struktury je nesmysl, mělo by to zůstat celé Vám mínus nějaké náklady a zisk firmy jako takové) To jsou paradoxy, co? Dává Vám to logiku? Mě ne.

    Řešení:

    1. Jak jsem psal investice do uplatnění se na trhu, tedy do vzdělání nebo čehokoli, co výrazně zvýší uplatnění na trhu práce.

    2. Rodiče se nemají starat o důchod dětí. Rodiče se mají postarat o děti tak, aby jim dali takový životní základ, aby se o sebe uměly postarat sami.

    3. Rodiče nemají odkládat na důchod dětem, ale sobě.

    4. Z výše uvedených bodů vyplývá, že smysl má ohledně dětí vytvářet rezervu na jejich studia, případně ulehčení startu do života, na což je nevhodné DPS s na což je nevhodný i Dráček. Nebudu tu počítat, jak by to vypadalo na horizontu třeba 18 let, ale věřte, že je to obdobná tragédie. Doporučuji dát si s tím tu práci, jako já a vyhodnotit si to např. v 18 letech dítěte a porovnat s jinými variantami.

    Můžete pak použít investice s rozumně nastavenými poplatky, u konzervativních klientů klidně použít k tomu i stavební spoření (záleží na částce, počtu let apod.)

    Váš nadřízený Vám možná řekne, že investice do 65 let s předplaceným poplatkem je ok. Schválně to vyzkoušejte, ať víte, na čem jste a za co bere Váš nadřízený kus Vaší provize. Jak to řekne, vemte nohy na ramena…

     | Odpovědět privátně
     Martin Podávka
    Účastník

    Děkuji Romane, inspirovalo mne to a pročetl jsem si sazebník celý. Ale popírám, že příspěvek na blogu má s tímto produktem cokoliv společného:)

    http://proporadce.blogspot.cz/2016/04/jak-jsem-hamounil.html

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    To jsou hodně podobná čísla. A v podobném duchu, jako na Vašem blogu to bude i v té společnosti, které se ta diskuze výše týká. IŽP je profláknuté, tak začíná masáž číslo dvě: „Investiční životní pojištění není moc výhodné, tak ho nesjednáváme, ale máme tu nový fantastický produkt: investice s připojištěním rizik výhodně v jednom produktu.“ :-)

    Navrhuji 20 ran holí za záměrné matení vlastních obchodníků ve prospěch vlastního zisku. Možná to bude účinnější, než ta pokuta. :-)

    Velmi by mě zajímalo, co řekli Radkovi na jeho dotazy, pokud je vznesl. Asi mu zakázali sem chodit, protože tady jsou samí lidé, co nikde neuspěli a léčí si tu své mindráky pomlouváním. :-)))

     | Odpovědět privátně
     Jiří Vařečka
    Účastník

    Já si stále stojím za tím, že mi nepřipadá, že by klady tohoto převažovaly nad negativy.

    Na úvodní straně je nový článek:

    poradci-sobe.cz/penzijni-pripojisteni/detske-penzijko-csob-hlasi-od-zacatku-roku-pres-1000-kusu/

    Docela mne napadá i myšlenka, že díky provázanosti ČSOB a České pošty, tlaky na prodej finančních prostředků na poště jsme zde již mnohokrát probírali, je toto číslo způsobeno tím, že „pošťáci“ ze zoufalosti a snahy o splnění plánu toto zakládají svým potomkům.

     | Odpovědět privátně
     Jindřich Benda
    Účastník

    Když to lidi chtějí…nicméně ČSOB má jeden docela silný distribuční kanál a tím je Liška, v prodeji PP jsou aktivní, produktu věří a v době kdy stavebko nezažívá zrovna nejlepší časy je to pro ně aspoň nějaká možnost jak vydělat peníze… Penzijko pro děti má podle mě jen jeden smysl a tím je dostat do penzijních fondů více dlouhodobých střadatelů. Zatím tam převažují důchodci s 5 letým horizontem. Svým dětem penzijko uzavírat nebudu, klient to po mě naštěstí žádný nechtěl, asi mám dost rozumnou klientelu…

     | Odpovědět privátně
     Petr Kalous
    Účastník

    Za mě je penzijko pro děti a mladé dospělé jenom to, jak vylákat z lidí peníze na státní dluhopisy!

    Nevím jak vy, ale osobně neberu jistotu v EU a ČR, že mi někdy ty peníze v zajímavé míře vrátí. Jednou se státní dluhy budou muset škrtat hyperinflací a pak si za to koupíme možná noviny!

    Takže za mě, rozhodně ne!

    Ale je to na zvážení každého.

     | Odpovědět privátně
     Vašek Kott
    Účastník

    Teď již založíte jen DPS, kde se státním dluhopisům můžete vyhnout…

    Zkuste to příště bez těch vykřičníků :)

     | Odpovědět privátně
     Michal Rizman
    Účastník

    Z mého pohledu je PP nejvhodnejší pro starší nejlepe duchodce, tam je docela zajimavé realné zhodnocení které samozrejmne dela statni prispevek. U dětí pokud by smlouva bežela cca 60 let by realné zhodnocení bylo k pláči. V 18 letech muže potomek vybrat část peněz a už Roman tady psal že to muze byt docela nevhodné, rodic dotoho samozrejmne nema co kecat.

    Co se týka Dracka , Berusky, a podobných srand je to nejvhodnejsi pro samotne pojistovny, a pokud se dodrzi stornodoba i pro poradce ale tak nejak dle meho vubec ne pro klienta … / hlavne pokud poradce tvrdi ze pojistit VVO je zbytecny ale urazova smrt tam je …/

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Vzhledem k výše uvedenému článku: https://poradci-sobe.cz/penzijni-pripojisteni/sjednavani-penzijka-od-narozeni-csob-pf-registruje-4-000-smluv/ si dovoluji to téma znovu otevřít. 4000 uzavřených smluv je zajímavé číslo a bylo by docela zajímavé vědět důvod, proč si to klient kupuje a s tím velmi související věc a to, co je mu předloženo jako informace.

    Předpokládám, že většina těchto,prodejů proběhla přímo v síti ČSOB, jednak možná na přepážkách, jednak vlastní obchodní sítí a jednak přes Lišku, pokud tedy tento prodejní kanál stále existuje. Tam si nedělám moc iluzi o informacích, které klient dostane, budou to samá pozitiva a sociální jistoty. ;-)

    Hledám nějaké pozitivum, proč bych to měl udělal jako klient. Pokud uvažuji o tom, že založím poměrně nepružný a omezený produkt na desítky let, tak tam vidím spousty nejasných bodů a rizik, kterým se rád vyhnu. Zbývá tedy uvažovat o tom, že bych ho uzavřel s tím, že bych ho později ukončil, až budu potřebovat finanční prostředky. Tuto variantu článek nabízí rovněž: „Naspořené peníze je navíc možné vybrat již po 2 letech“. To je možná zajímavá kupní informace pro klienta, doufám, že to pak klient nemá v dynamickém fondu. ;-) Předpokládám, že se to klientům prodává spíše ve variantě konzervativního fondu nebo pak garantovaného fondu (trvání vaší smlouvy minimálně 10 let (spořící doba 120 měsíců)

    100 % vkladu do fondu po celou dobu spoření (nemůžete kombinovat s ostatními účastnickými fondy).

    Zajímalo by mě, kdo to prodává a ten motiv a uvažování nad tím, proč DPS a ne jiná varianta. Absence vstupáku? Nemožnost odkupovat? Státní příspěvky?

     | Odpovědět privátně
     Jiří Vařečka
    Účastník

    ČSOB má nyní 4000 smluv.

    Já vidím vysvětlení docela jednoduché.

    Česká pošta má 8000 zaměstnanců, kteří jsou nuceni sjednávat nepoštovní produkty, zde je zdroj těchto sjednaných smluv.

    …. a to jsme zatím jen na 50% úspěšnosti

    :-(

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Aha, ta pošta mě nenapadla.

    K tomu počtu… no všichni zaměstnanci už nemají malé děti a vnuků a vnuček je ještě málo. :-)

     | Odpovědět privátně

    Dobře, mam uzavřené pp a jsem spokojen.

    https://www.csob-penze.cz/nase-penzijni-sporeni/csob-dynamicky-ucastnicky-fond/

    bez poplatku a peníze po 2 letech kdykoliv k dispozici..

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Nějak mi uniká na co je to odpověď. A také si nejsem jist, zda tu není kolize mezi tématem a Vaším příspěvkem. Vy ještě nejste plnoletý? Nebo píšete o smlouvě na Vaše dítě? A asi nepíšete o PP, když dáváte odkaz na DPS. Mohl byste to upřesnit?

     | Odpovědět privátně

    Dps = PP ne?= 3 pilíř

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Ok, takže DPS. Když napíšete PP, tak pod tím rozumím Penzijní připojištění včetně podmínek, které k němu náleží. Tvořitelé nových zákonů dali původnímu penzijnímu připojištění investiční kabátek a vtipně ho pak nazvali spořením.

    Nicméně stále nevím, zda je produkt Váš, Vašeho dítěte a chybí mi ten hlavní motiv, resp je jím ono bezpoplatkové uzavření? Také nevím, zda píšete jako klient nebo jako zprostředkovatel nebo případně obojí.

     | Odpovědět privátně

    Motiv je bezplatné založení a zhodnocení. Byl jsem zvyklý, že u investic jsou poplatky cca 2%, zde nejsou.

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Vy mi nějak nechcete odpovědět ;-)

    Téma je o založení DPS na dítě.

    1. Jste tedy neplnoletý a hovoříte o své smlouvě?

    2. Jste plnoletý a založil jste to na svoje dítě?

    3. Jste zprostředkovatel a mluvíte o smlouvách klientů?

    4. Jste plnoletý a mluvíte o své smlouvě, čili trochu mimo téma?

    Jedna z těch možností by mohla být dobře. Případně kombinace.

    Všechno má nějaké svoje plusy a mínusy. Problém je třeba ta likvidita nebo variabilita a silná závislost produktu na státu, jinými slovy politické situaci apod. Na druhou stranu konstrukce DPS může být výhodou pro méně disciplinované klienty, do určité částky zvýhodnění státním příspěvkem. Jste trochu skoupý na informace. ;-)

     | Odpovědět privátně

    1-4 je správně, likvidita je dobrá, z mého pohledu 1,5 měsíce.

    Tím, že jeto bez poplatku, dá spořit od těch 300 kč pokud někdo chce.

    vynos 2015 7,6 2016 5,6, jen škoda, že člověk nebyl u toho, když se začal plnit(ten fond).

    Samozřejmě do 18 let je třeba opatrovnický soud a může (dítě) po dosažení plnoletosti s financemi dělat co bude chtít.

    Jinak reaguji na to kde se vzalo 4000 dětských smluv :-)

    Neznám na trhu jiný produkt, kde nebudu platit poplatek za podobnou službu.

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Nechci tu nějak tu diskuzi protahovat, ale jak může být správně 1-4, když se to vzájemně popírá?

    Pak mluvíme ale o likviditě, kdy dáte výpověď, čili jednak pak produkt není použit jako DPS (proto jsem psal o likviditě) a jednak nemusí být vůbec doba dobrá k výběru.

    Nemůžete vybrat třeba jen část a se zbytkem pokračovat.

    To, že si s tím po dosažení plnoletosti může dělat, co chce, taky nevidím jako ideální řešení, protože nikdy nemůžete vědět, do jakého období Vašeho potomka to padne a nemáte nad tím kontrolu.

     | Odpovědět privátně

    Ano je to tak, že produkt není použit jako DPS.

     | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 32 příspěvků - 1. až 32. (celkem z 32)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account