Zobrazeno 6.359x

Označeno štítky: , ,

Toto téma obsahuje 6 diskutujících a má 9 odpovědí. This post has been viewed 6360 times

  • Autor
    • Dobrý večer.

      Možná Vám bude můj příspěvek připadat trochu začátečnický, ale budu rád za jakoukoli reakci.

      Často si propočítávám různé varianty a scénaře, jak nejefektivněji spořit na důchod. IŽP jsem sobě zrušil, protože mě přišlo, že nevýhod je daleko více než výhod a rozhodl se vše řešit přes pravidelné investice. Věřím, že je to nejefektivnější způsob střádání. Nicméně výnosy, které se často prezentují klientům, jako z dlouhodobého hlediska pravděpodobně očekávané u dynamických strategií (7-12%) mě osobně přijdou trochu nadhodnocené a hodně nejisté, navíc když se podívam na výsledky za posledních 10-15 let :-/

      Uvažuji že PP by nemuselo být až tak špatné i pro třicátníka (já) jako odrazový můstek a po patnácti letech část přelít do investic, popř. věřit že PP bude možné po důchodové reformě převéct na nějakou dynamičtější startegii i s příspěvky od státu. U pětistovky na 15 let s PP mě vychází „čisté zhodnocení“ necelých 7%?

      Doporučujete klientům dále SS jako střednědobý spořící produkt(na 6let)?

      Doporučujete i mladším klientům PP jako konzervativní část investice? …na protočení peněz? na důchod?

      Můžete doporučit nějaké webovky, kde bych našel nějaké tabulky/grafy/informace o vývoji akciových trhů třeba za 50 let zpětně?

      Díky za jakékoli reakce a také autorům za vznik tohoto zajímavého portálu :-)

       | Odpovědět privátně
    • Tady máte jeden zajímavý odkaz na historický vývoj indexu: http://stockcharts.com/charts/historical/djia1900.html

      IŽP nemá primárně sloužit ke spoření, ale k pojištění.

      Spoření je v tomto případě opravdu druhotným produktem.

      Současná strategie penzijních fondů je taková, že pro člověka kolem třiceti let je určitě výnosnější investovat jiným způsobem, který jste koneckonců zmínil. Pravidelnými investicemi zmírňujete případný propad trhů, který vždy přichází:-)

      Co se týká SS, tady záleží určitě na tom, jak dlouho a kolik chce klient investovat a co chce s penězi následně podniknout. Takto od boku to nelze nikterak lépe definovat.

       | Odpovědět privátně
      •  Jiří Bachmann
        Účastník

        Já bych jen podotknul, že 80% podílových fondů nedosahuje výnosů svých Benchmarků a za druhé pozor na kurzová rizika.

        V roce 2003 jsem prodával mimo jiné zajištěné fondy HSBC. V té době supr produkt. Výnosy „něco mezi“ 0-50%. Ty fondy skutečně nikdy neprodělaly a výnosy byly vždy kladné. ALE ! Byla to investice v USD nebo CHF nebo GBP. Takže všichni kteří investovali v CZK bez vyjímky prodělali.

        Dnes se velmi pečlivě ptám, zda by klienti unesli 10 nebo 20 nebo40% pokles hodnoty. I když vysvětlím princip kolektivního fondového investování a průměrování nákladů jsou tací, kteří řeknou rezolutně NE. Nemají problém s nízkými výnosy konzervativních produktů, ale proboha nechtějí být v mínusu.

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          S tím se nedá, než souhlasit. Jeden fond v USD, jeho evropská mutace v EUR. Dolarový roste, eurový klesá a do toho klesá dolar… kdo je vítěz :-))

           | Odpovědět privátně
        • Na druhou stranu – i konzervativní investování může přinést nadprůměrné výsledky. Nedá mi to, abych si neohřál svoji polívčičku s investicí Aviva Royal. Právě dnes oficiálně startuje prodej 4.tranše. Vše na http://www.aviva-royal.cz

          Systém je celkem jednoduchý a transparentní. Klientovi se každý rok „zaklikne“ výnos, o který už nepřijde. Vše je na bázi strukturovaného dluhopisu, který obsahuje 20 akciových titulů z celého světa. I při poklesu jejich hodnoty až o 20% za rok, získává investor 10% kupón.

          Celkové úročení může dosáhnout za 6 let 8,2% p.a. Neboli 60% k investovaným prostředkům. Měnové riziko nenese investor!

          V roce 2008, kdy se spouštěla první tranše,byly podmínky ještě o něco lepší. Podkladová aktiva mohla klesnout o 30% vůči startovacímu dni a investor získal kupón ve výši 12,5%. Což se zatím ukazuje jako dobrá trefa. Protože na konci roku 2008 byly akcie dost dole.

          Nevýhodou tohoto produktu je ta skutečnost, že z výnosu se platí klasická daň 15%. Poplatky jsou 2% z investované částky plus fix 3.000,-Kč.

           | Odpovědět privátně
          •  Vít Suchý
            Účastník

            Vážení kolegové – troufnu si mít doplňující názor.Někde jstem tu četl,tuším u pana Záruby to, že klienty , resp. jejich uvažování může změnit až historická zkušenost. To je pravda a škoda, že se málokdo ve svých teoriích dokáže ohlédnout po zahraničních zkušenostech.

            Troufnu si také říci, že vzhledem ke zkušenostem „X“generací ve státech konzervativní části Evropy je situace taková,že investování v jakékoli (tedy i v konzervativní strategii) je pouhým doplňkem portfolia finančních produktů zajištění na stáří.

            V tomto kontextu nevím, co si myslet o denně v ČR mediálně prezentované komerční filozofii,že jedině investičními produkty se můžeme na své stáří zajistit.

            Pokud většina národa disponuje volnými prostředky v takové výši,že stěží spoří do jednoho produktu a je jim podsouváno,že nejefektivnější je tyto prostředky vkládat do produktů investičního typu, tak si tuto obchodní filozofii troufnu považovat za velmi nemorální…

             | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Ok, kolik jste ale počítal že se bude zhodnocovat fond? Nesmíte též zapomenout na to, že druhou polovinu tam budete mít celých třicet let a celkové zhodnocení takto vložených peněz bude naprosto jiné. Ten sedmiprocentní výnos jste zaplatil těmi druhými penězmi, které tam musely zůstat, nelze oddělit jedno od druhého.

       | Odpovědět privátně
      • počítal jsem, že fond u PP (např. Allianz) bude zhodnocovat 3%, 500,- můj měsíční vklad + 150,- příspěvek od státu + zohlednil jsem i nulové poplatky – pak mě vyšlo zhodnocení něco pod 7 %. (u 200,-měsíčně asi 8%)

        Chápu že likvidita v tomto případě je hodně malá, ale beru produkt jen jako menší konzervativní doplněk k dynamické investici, který by mě měl navíc zaručit roční zisk v prvních 15 letech necelých 7%. Pak bych polovinu vybral a investoval do nějakého dynamického portfolia a zbývající polovinu na PP bych „vnímal“ jako konzervativní část svého portfolia, která by s blížícím koncem spoření měla také svojí roli (dalších 15 let před možným vybráním)

        Jako modelový příklad jsem bral sám sebe, věk 30 let a prostředky určeny výhradně na stáří s měsíčním rozložením financí: 2000,- do investic + 500,- do PP.

        …ale přiznám že, že moc zkušeností nemám, nijak jsem nad tím do důsledku nepřemýšel, proto mě zajímalo jaký názor na to mají zkušení poradci :-) Navíc doufám (alespoň co jsem různě zaslechl) ža po připravované důchodové reformě bude možnost u naspořených prostředky z PP (včetně příspěvků od státu)zvolit mimo jiné, vlastní strategii investování se současnou podporou příspěvků od státu.

        Prostě mě přijde, že u klientů a i části poradců se bere u dlouholetých investic a ižp jednoduše zhodnocení 7%+ a hotovo, přestože v tom není žádná jistota, která má určitě také velkou hodnotu.

        Joža Kolář: díky za zajímavý odkaz

         | Odpovědět privátně
        • A proto se má využívat postupně zkonzervativňování portfolia, aby klienty nečekalo těsně před důchodem nějaké překvapení. Třeba ČP Invest na to má velmi dobrý produkt Partner Invest.

           | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          A zkoušel jste, jak by vyšla kombinace, kdy vyberete výsluhovou penzi a po jejím vybrání zrušíte fond formou odbytného a následně založíte nový a peníze z výsluhové penze sloučíte dohromady s odbytným a zhodnotíte někde efektivněji? Jinými slovy je to o tom, zda dokáže lepší zhodnocení odbytného dohnat ztrátu způsobenou vrácením poloviny státních příspěvků a úroků z nich… Mě se to nechce počítat, ale vidím, že máte chuť do vymýšlení různých kombinací… zkuste to spočítat, kolik % zhodnocení bychom na to potřebovali… Odhadem po 15 letech, když toto uděláte, bude průměrný výnos po této transakci někde k 5%… Další 15 leté období bude někde k těm sedmi, celkově z toho tedy v každém případě vytěžíme víc, než když to tam necháme do 60 let, protože pak bude výnos něke kolem 4,5%, při této kombinaci se odhadem dostaneme někam na cca6, pokud bychom předpokládali, že fond by hodnotil 3%.

           | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account