Zobrazeno 3.695x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje 8 diskutujících a má 14 odpovědí. This post has been viewed 3696 times

  • Autor
  • Dobrý den,

    jsem krátce u OVB a stal jsem se vázaným, ale udělal jsem chybu, že jsem nevěděl, k čemu všemu se uvážu. Jsem R1 a udělal jsem tak jeden malý obchod .. Výpověd jsem už poslal, výpovědní lhůta mi ještě nebyla oznámena. Jsem rozhodnutý pracovat u jiné společnosti a nemůžu nikde najít jednotný popis, co se stane a co člověka čeká při porušení konkurenční doložky. Zajímalo by mě, jaké jsou sankce, po jakou dobu nemohu vykonávat práci ve fin. sektoru. Mám se sám nějak odhlásit u ČNB, jakto chodí prosím ?

     | Odpovědět privátně
     Jaroslav Pohl
    Účastník

    Já nikdy nepochopím, proč si lidi nečtou to, co podepisují? Promiňte, ale to si nepřečtete ani těch pár stránek? Pak byste věděl, jaké Vám hrozí sankce a za jak dlouho můžete/nemůžete pracovat u jiné společnosti.

    A to chcete radit klientům a vyhodnocovat jejich smlouvy? Tohle prostě nepochopím…

    ČNB je jedno, co a u koho jste podepsal. Podepsal jste smlouvu mezi Vámi a poradenskou společností, u ní hledejte informace.

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Není to tak, že na R1 se konkurenční doložka vůbec neuplatňuje? Myslím, že jsem se kdysi o tom s někým bavil…

    Nemáte na mysli spíš výpovědní lhůtu než konkurenční doložku?

    Jakým způsobem by na Vás OVB chtělo vymáhat konkurenční doložku? Vy jste jim odnesl nějaké Know-how? Nebo Vám dávají nějakou protihodnotu? Nebo už OVB také přešlo na poplatky za vzdělání?

    Jak Vám nebyla výpovědní lhůta oznámena? Výpovědní lhůta je snad popsána v té smlouvě, kterou jste podepsal… např. že začíná běžet od prvního dne následujícího po doručení výpovědi nebo něco podobného… takže pak bych se postaral o to, aby byla prokazatelně doručena, odpočítal výpověď ve smlouvě a hotovo.

    Co se stane při porušení konkurenční doložky, máte jistě také popsáno ve smlouvě. Pokud je to ale klasické konkurenční doložka, tak se podle mě nestane nic. (už jsem to ale dlouho nečetl, tak nevím, jak se to změnilo. Pokud Vám někdo zabraňuje tu profesi vykonávat, musí Vám to něčím kompenzovat, musí to být vyvážené a eventuální sankce přiměřená. Pokud jste např. vydělal 5 tisíc, tak pokuta řádově někde jinde je nesmyslná. Kvůli obchodníkovi na pozici R1 nebude OVB vstupovat do soudního sporu a riskovat. Berte to jen jako můj názor, nikoli návod, od toho se distancuji. ;-)

     | Odpovědět privátně
     Ondřej Hák
    Účastník

    Smlouvy se pochopitelně mohly změnit, nicméně ještě cca 4 roky zpátky doložka na R1 neplatila…

     | Odpovědět privátně
     Michal
    Účastník

    u konkurencnich dolozek, jakychkoliv, je z nich 90% neplatnych…

    zakladni pravidlo konkurencni dolozky je ze musi byt VYVAZENA a ne pouze jednostranna… tj. kdyz ti neco zakazuji, musi tam byt i kompezace za toto omezeni.. viz ruzne zverejnene rozsudky soudu, judikatura atd atd.

     | Odpovědět privátně
     Martin Hrubý
    Účastník

    pozor to nemusí být pravda.. kupříkladu má konkurenční doložka má pouze sankce a přesto byla uznána jako pravá.. argumentace protistrany byly různé bonusy ve formě benefitů, konkrétně u SMS FP- tiskárna (kterou si zaplatíte při odchodu pokud neuděláte dostatečný počet bodů), zvýhodněný NTB na splátky (při určitém výkonu splátku neplatíte), původní callcentrum SMS

    dále SMS dále argumentuje tím, že Vám poskytla školení (které si samozřejmě taky zaplatíte)

     | Odpovědět privátně
     Martin Hrubý
    Účastník

    každopádně co se týká sankce měla by být přiměřená… tím pádem pokud jste nic nevydělal těžko po Vás mohou něco chtít

     | Odpovědět privátně
     Petr Klatovský
    Účastník

    Pošlete sken smlouvy a nebo se zeptejte u té společnosti, do které chcete odejít. Pak je tu ještě vedoucí v OVB a nebo centrála této společnosti, která zajisté ochotně odpoví a vše vysvětlí… Jsem si ale jistý, že pokud budete sám pátrat v papírech, které jste podepsal, tak odpověď najdete!

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Spíš než pravá, bych napsal opodstatněná. Věci jako tiskárna apod. by ale podle mě neměly být předmětem konkurenční doložky, ale smlouvy jako takové, kde by mělo být upraveno, jakým způsobem nastane vypořádání v případě Vašeho odchodu. Pokud to pak doplatíte, protože jste nesplnil body, je to forma takového vypořádání a je jasná a transparentní. S konkurenční doložkou jako takovou nemá mnoho společného. Už ze samotného názvu je patrné, k čemu by měla konkurenční doložka sloužit. Podobně u vzdělání. Mělo by to být jasně smluvně dané. A výše „sankce“ musí být, jak píše Martin, přiměřená. Nemůže Vám v případě, že se rozhodnete k odchodu z firmy, někdo dát pokutu půl mega, když jste vydělal padesát tisíc. Je to jen vykonstruovaný strašák, aby když to obchodník zkusí, tak na něj jeho manažer vytáhnul smlouvu a udělal z odcházejícího obchodníka poslušnou ovci. Firma, která to z tohoto důvodu ve své smlouvě má, je špatně postavená firma. Obchodník by měl být u dané firmy, protože chce, nikoli protože je tam násilím a strachem držen.

     | Odpovědět privátně
     Martin Hrubý
    Účastník

    bohužel podle paní soudkyně to je to protihodnota… samozřejmě se proti takovému rozhodnutí odvolávám

     | Odpovědět privátně

    Pane Romane, OVB v poslední době jde do soudního sporu s každým, kdo udělá „malilinkatou chybičku“ !!!U R1 to samozřejmě není tak žhavé, ale stačí, aby byl nějaký ředitel rozhořčený, že R1 odchází a je zle.

    Anonymovi radím, aby dodržel výpovědní lhůtu 6měsíců od podání výpovědi, vrátil všechny logované tiskopisy, formuláře…apod, které nafasoval a hlavně, aby se poradil s právníkem, jestli vše udělal správně dle smlouvy o obchodním zastoupení. Co vím, tak od léta má OVB smlouvy opět nové – asi lepší, určitě výhodnější pro spolupracovníky:-)

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Tak určitě :-)

    Nejspíš vyplácí dva roky náhradu mzdy, když chrání svoje know-how…;-)

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Tak já k tomu nemám pochopitelně kompletní informace a data, abych rozhodoval, co je přesně ve Vašem případě správně, ale pokud Vám někdo poskytne tiskárnu nebo NB za splnění nějakých podmínek a Vy je nesplníte, tak by mělo následovat vyrovnání v poměru dle smlouvy, to beru, ale jaká pak protihodnota? Tím vyrovnáním protihodnota zaniká… Z hlediska konkurenční doložky ve své podstatě jde o to, že Vám někdo zakazuje provozovat činnost a za to Vám má poskytnout protihodnotu, protože jste ztratil možnost své obživy. U manažerských profesí, kde hrozí ztráta know-how firmy, se firma ochraňuje tím, že daného manažera konkurenční doložkou váže, aby ono know-how neuplatnil u konkurence a za to mu poskytuje protihodnotu ve formě peněžního plnění po dobu, co nemůže dělat jinde. V naší branži se konkurenční doložka trochu zvrhla ze svojí podstaty. Nazval bych to spíš vyrovnáním za vloženou investici nebo tak něco, ochraňovat není co, pokud se nebudeme bavit o ochraně před stornem. U rozložené provize a respektování přání klienta při volbě správce, by navíc i tento problém odpadl úplně.

     | Odpovědět privátně
     Martin Hrubý
    Účastník

    no já jenom nabízím ukázku co všechno můžete čekat při soudu o konkurenční doložku..

    dodám, že se naštěstí nejedná o pokutu v rádech 100.000

     | Odpovědět privátně
     Roman Kolář
    Účastník

    Mě by zajímal její obsah…

     | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account