Zobrazeno 12.675x

Označeno štítky: ,

Toto téma obsahuje 26 diskutujících a má 103 odpovědí. This post has been viewed 12676 times

  • Autor
    •  Lukáš Paldus
      Účastník

      Dobrý den,

      prosím o reakci, zda má někdo z Vás zkušenost s přechodem od jedné MLM k jiné. Jak jste dopadli s kmenem klientu?. Jestli je dále obsluhujete.

       | Odpovědět privátně
    • Pane Paldusi,

      velice záleží co máte za typ smlouvy a co je v ní napsáno. U některých společností je problém ponechat kmen v majetku poradce. U některých to problém není.

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Jak píše Milan, je to otázka nastavení u dané firmy. Někde to ani nemá cenu zkoušet. Právě nyní se bavím tí, že obletuji klienty a mimo jiné s nimi sepisuji papír o převodu jejich smluv, protože jinak to nejde. reálná situace je taková, že ke mě chodí klieti vyplňovat papíry a někde za to někdo jiný bere moji následnou provizi. No není to na hlavu postavené?:-)

       | Odpovědět privátně
    • Přečtěte si smlouvu, kteru jste podepsal, pokud je k dispozici. Přechod je možný pouze pokud vám to schválí obě strany ředitelství (aspoň myslím). Já jsem již přešel k jiné struktuře, ale u mě nebyl problém, jelikož jsem byl na pozici R1. Pokud jsem smlouvu dobře pochopil od vyšších pozic už přestup není možný, bylo tam psáno i něco o pokutě a 6ti měsíčním zákazu provozování činosti. Co si dobře pamatuji, ve smlouvě je také psáno, že musíte vrátit veškeré získané informace o klientech a věci poskytnuté společností OVB. Myslím si, že pokud se vám přestupu povede, neměl by být problém starat se o stávající klientelu. Nevím, někdo zkušenější vám poradí určitě lépe než já, popřípadě se mohu zeptat zkušenějších kolegů.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Otázkou je, o co se tento zákaz opírá. Podle mě je to vztyčený prst, který má takovému člověku nahnat strach. Myslím, že je to neopodstatněné a proto některé firmy sahají k jinému prostředku a tím je, že Vám zpoplatní školení a dají Vám ho zadarmo s tím, že když odejdete ke konkurenci, tak ho musíte doplatit. Jinými slovy si vyčíslí náklady na Vaše „zprovoznění“, které ve formě neúměrné částky po vás chtějí vymáhat. Je to podle mě zcela zbytečné, protože se vždy nechá najít nějaká oklika. Nedovedu si představit, že bych nosil smlouvy k firmě, která by si na mě např. pozvala právníka kvůli tomu, že mi to tam nevyhovuje a chci jít jinam. To je prostě děs.

         | Odpovědět privátně
        • Máte pravdu romane,

          Byl jsem před několika lety rovněž v OVB a se smlouvou jsem měl velké tahanice, tato smlouva je totiž velice chytře napsána, navíc na německých základech. Tudíž s českým právním řádem mají velmi málo společného, viz odstavec 3.1. o konkurenční doložce…Na to pozor, rok a půl jsem se s nimi tahal nejen o peníze, ale i o klienty

           | Odpovědět privátně
    •  Lukáš Paldus
      Účastník

      Je to děs ale tak mi to z mé smlouvy u OVB vychází. Chci pracovat samostatně a když vidím kolik se ztratí z mého obchodu ve struktuře, tak je ******** jasná volba.

       | Odpovědět privátně
      •  Petr.Kačenka .
        Účastník

        Dobrý den Lukáši,

        buď máte starou smlouvu cca do 06/2010, nebo máte smlouvu novou.

        U staré smlouvy máte výpovědní lhůtu 1 měsíc, ale tato část smlouvy je v rozporu se zákonem a proto máte 1měsíc, pokud pracujete do 12 měsíců, 2 měsíce pokud pracujete do 2 let a 3 měsíce pokud déle. Tuto lhůtu není možno zkrátit.

        U staré smlouvy máte dvouletou konkurenční doložku, kterou soudy v ČR prohlásili za neplatnou, protože odporuje dobrým mravům + nějaké formální „drobnosti“ – vždy je otázka jak u případného soudu dopadnete Vy osobně.

        U nové smlouvy máte výpovědní lhůtu 6 měsíců – to je v souladu se zákonem. Po této 6 měsíční lhůtě máte 12 měsíční konkurenční doložku o niž žádný soud doposud nic neprohlásil a domnívám se, že změna reagovala na připomínky soudu a tudíž bude spíš v pořádku a sankce Vám můžou hrozit.

        Během výpovědní lhůty můžete pracovat jen pro firmu.

        Během konkurenční doložky nesmíte vykonávat žádnou konkurenční činnost – jinak Vám hrozí sankce 20 000Kč za každý případ + náhrada škody – a pro firmu pracovat nemůžete.

        Co víc k tomu dodat ;-))

        Petr

         | Odpovědět privátně
        •  Jan Rettich
          Účastník

          Presne tak, jestli mate starou smlouvu, pak je treba dodrzet vypovedni lhutu a neni treba se prilis neceho obavat. Lidi, kteri presli k jinym spolecnostem jsou stovky a kdyz to nahodou OVB zalovalo, tak neuspelo, presne jak pise pan Kacenka.

          Dle informaci, ktere nam jiste pan Paldus potvrdi, se v prubehu lonskeho roku zacaly podepisovat nove smlouvy (i u stavajicich spolupracovniku), ktere jsou jiz koncipovane jinak a tam bych se ja osobne jiz dosti obaval „hodit“ to jen tak za hlavu a doufat, ze jsem mala ryba a ze po mne nepujdou…

           | Odpovědět privátně
          •  Artur Petržilka
            Účastník

            Ano, s tímto souhlasím s panem Rettichem. Vpodstatě dnes už není možné být pod „starou“ smlouvou O SPOLUPRÁCI, protože nově příchozí lidé od 6/2010 podepisovali rovnou novou smlouvu O OBCHODNÍM ZASTOUPENÍ a lidé příchozí před tímto datem měli nějakou lhůtu (včetně mě) podepsat dodatek k té staré smlouvě, ve kterém jsou vlastně už stejné podmínky jako v té nové smlouvě.

            Jinými slovy, je to jedno. Určitě jste pod novou. Záleží na tom, na které jste pozici. Jste – li na pozici R2 a výše, nesmíte rok po skončení smlouvy, tje rok a půl od podání výpovědi (+ 6-ti měsíční výp. lhůta) pracovat v jiné společnosti a pokud budete, je za to pokuta 200% průměrného hrubého ročního příjmu, až (max.) 500.000,-kč. Jste-li na pozici R1, žádná pokuta za to není.

            Pokuty 20.000 o kterých píše pan Kačenka se spíše vztahují na používání reklamy, loga, propagace OVB aj. bez souhlasu centrály…

             | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Upřímně řečeno, nechtěl bych vykonávat činnost, kde bych kontroloval, jestli někdo z mých bývalých kolegů náhodou nevykonává stejnou práci u někoho jiného a pak po něm chtěl dvounásobek jeho ročního příjmu a tím ho zlikvidoval. To bych jaksi nevydržel sám se sebou jako člověk. A ani bych nikomu takovému nechtěl nosit produkci, ze samotného principu.

               | Odpovědět privátně
            •  Artur Petržilka
              Účastník

              Proč byste to měl kontrolovat Vy.. ? Vy přece nemáte smlouvu s nadřízeným, ale smlouvu s OVB … Tudíž byste ho nekontroloval a ani byste ty peníze nedostal.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Já jsem také Arture vůbec neměl na mysli Vás nebo potencionálně sebe, kdybych u Vaší společnosti dělal, ale konkrétně tu společnost. Někdo prostě za ní bude jednat se svým bývalým obchodníkem ve stylu „já Tě zničím“. Dvojnásobek roční mzdy… za co si firma naúčtovala takovou pálku? To je hodnota informací, které by jinde nedostal? Nebo je to poplatek za smůlu, že ho do firmy přitáhl právě někdo z takové společnosti a ne z nějaké jiné, kde by takto sankcionován nebyl? Tento poplatek neslouží k ničemu jinému, než k vybudování strachu. Strachu opustit firmu, protože „jinde stejně dělat nemůžu, protože bych platil“. A ze strany firmy strachu, že se začne rozkládat celá struktura a tím i celá firma. Promiňte, že to takto píšu, je to můj vnitřní pocit, se kterým jistě mnoho ze zde diskutujících nebude souhlasit. Stejně tak věřím, že tu budou tací, kteří s tím souhlasit budou. A o tom přesně to je, každý by měl být tam, kde mu to vyhovuje. Proč jim v tom jako firma tak drastickým způsobem bráníte?

               | Odpovědět privátně
            •  Martin Dratva
              Účastník

              Už jen kvůli té konkurenční doložce a „strukturálnímu“ systému jsem kdysi do OVB nenastoupil a dodnes se plácám po rameni :)

              Jinak obecně nic proti lidem v OVB, každý ať je tam, kde mu to vyhovuje, jen ať odvádí kvalitní práci…

               | Odpovědět privátně
            •  Petr.Kačenka .
              Účastník

              Ano ano, omlouvám se … 200% ročních příjmů, max 500 000Kč. Tedy + náhrada škody, třeba ušlé provize.

              Novou smlouvu nebylo potřeba podepisovat, aspoň ja tak neučinil …

              PK

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Jak je vidět, to jste měl docela štěstí… :-)

               | Odpovědět privátně
            •  Artur Petržilka
              Účastník

              Novou smlouvu bylo potřeba podepsat do konce roku 2010, potažmo do 1.4.2011 zřejmě jste odešel dřív, než zaregistroval tuto informaci :-)

               | Odpovědět privátně
    •  Lukáš Paldus
      Účastník

      Já už mám určitě podepsanou novou verzi. Takže myslíte, že v případě přechodu k jiné společnosti by mě čekali sankce, ikdyž jsem na pozici GST bez spolupracovníků? Jsem hodně malá ryba:)

       | Odpovědět privátně
    •  Tomáš Bílek
      Účastník

      Ty konkurenční doložky jsou hrozně ošemetné. Nikdo nikdy neví, jak to na každého zapůsobí, ta předchozí doložka neplatila a u té nové se to ještě neví. Konkurenční doložka se běžně používá u firem, které mají nějaké své know-how, ale u poradenských firem je to know-how skoro úplně stejné, takže v tomto případě je doložka většinou neuplatnitelná. Pokud řeknete, že to chcete vyřešit u soudu, tak většinou ustoupí, ale nechci nikomu radit a nic nezaručuji.

       | Odpovědět privátně
      •  Petr.Kačenka .
        Účastník

        Dobrý večer,

        stará konkurenční doložka byla soudem uznána za neplatnou v několika konkrétních případech. Je pravděpodobné, že v dalších případech by soud rozhodl podobně, ale není to jisté.

        Nová konkurenční doložka řeší všechny připomínky soudu a je tedy minimálně po formální stránce v pořádku.

        Osobně bych se nespoléhal na to, že pohrozíte soudem a „oni“ ustoupí. „Oni“ jen pošlou další soudní žalobu a obávám se, že ani nejsou v roli že by museli něco dokazovat – Vy jste podepsal, Vy jste porušil, Vy dokazujete, že něco není v pořádku …

        Petr

         | Odpovědět privátně
      •  Petr Babička
        Účastník

        Konkurenční doložka je docela dobře popsaný právní vztah, který má určitá pravidla, nároky, ale i závazky. Většinou je ale ve smlouvách špatně napsaná a nevymahatelná. Bohužel z textu smluv to není patrné a lidé se bojí toho, co je napsáno. Píši to na základě praktických zkušeností.

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Ale i kdyby byla dobře napsaná, nikdy nemůže představovat např. částku ve výšu dvou ročních příjmů. Toto je zcela neopodstaněná a také nemorální částka. Vy můžete chtít peníze na někom za něco. To něco musí odpovídat nějaké reálné přidané hodnotě a např. tomu, co jinde není nebo není možné si to opatřit jinak. Pokud věc obdobného charakteru mohu pořídit jinde zdarma nebo za nějako běžnou cenu, nemůže mi to jiná firma prodávat za dvacetinásobek. Mimo to, firma měla po celou dobu výkonu činnosti obchodníka z něj také zisk.

           | Odpovědět privátně
    • Mám taky úplně stejný problém. Jsem u o OVB půl roku na pozici R1 a zacelou dobu jsem si nic nevidělal, ani nemám žádného klienta. Nadřízený se mi tolik nevěnuje. Když jsem řekl, že chci skončit tak řekl, že je tříměsíční výpovědní lhůta. Co pak mohu tak dlouho čekat když mám živnostenský list a musím platit daně. Dostal jsem lepší nabídku od jiné společnosti. Prosím poraďtemi. Děkuji.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Libore, první věc, nad kterou bych se pozastavil (a nevím, zda jí zcela rozumím) je to, že nemáte žádného klienta po půl roce práce. Nevím, co přesně jste celou tu dobu dělal, ale pokud nemáte zkušenosti z terénu, tak jako tak bude třeba, aby se o Vás někdo postaral. Možnosti, jak v takovém případě (nebo i v případě obchodníka z praxí) postupovat, abyste nezůstal dalších x měsíců bez příjmu, určitě nějaké existují, ovšem v tomto případě byste se neměl ptát nás, ale toho, kdo Vám dal onu nabídku.

         | Odpovědět privátně
      •  Petr.Kačenka .
        Účastník

        Dobrý večer Libore,

        pokud jste 6 měsíců nic nevydělal, tak 3 měsíce navíc snad zas tak moc nevadí ;-))

        Proč si prosím myslíte, že nová nabídka je lepší? Jak víte, že za dalších 6 měsíců bez klienta a smlouvy nebudete psát, že odcházíte do další společnosti?

        Řešil jste svoji situaci s nadřízeným Vašeho nadřízeného?

        Mimochodem mně trvalo asi rok, než jsem se rozhoupal a v hlavě jsem si srovnal, že něco chci dělat. Pak jsem měl během 6 měsíců 29 klientů …

        Petr

         | Odpovědět privátně
      •  Tomáš Bílek
        Účastník

        Libore, tady už nevidím takový problém v nadřízeném, ale v tom, jestli máte zájem si vydělat peníze…Myslím, že zrovna v OVB máte kolem sebe poměrně dost lidí, se kterými byste si mohl popovídat o stylu práce a zkusit si domluvit schůzku s pár lidmi, přečíst si pár knížek o prodejních dovednostech, pročíst celý tento web a odkazy na weby dole. Po šesti měsících bych se asi rozhodoval, jestli toto je práce, kterou chci doopravdy dělat, protože všechno není jen o vedoucích a o společnostech…

         | Odpovědět privátně
      •  Artur Petržilka
        Účastník

        Možná už budu jen opakovat mé předdiskutéry. Proto jednoduše:

        Hledejte spíš chybu v sobě, potažmo své 6-ti měsíční práci a pracujte s tím. Jakým způsobem a jak přesně jste oslovil potenciální klienty? Co je to za lidi? Věk, pohlaví, zkušenosti, zázemí, atd…?

        Další chyba by mohla být ve Vašem vedoucím, pokud on si neumí najít klienty, těžko to naučí Vás. Možná pouze teoreticky, ale výsledky pak nejsou. Zeptejte se ho, jak přesně se dostal třeba ke 3 ruznym klientum a ať Vám dá nějaké tipy. A pak už je to na Vás.

        Přesto spíš cítím z toho jak píšete, že je míč na Vaší straně. Tak s tím něco udělejte Vy. OVB ani jiná firma ani Váš vedoucí to za Vás neudělá.

        Teda ale pokud se skutečně tímto chcete živit. Pokud nejste úplně přesvědčen sám sebou a touto prací, tak tady je potřeba začít. Třeba Vám to nějakou dobu bude trvat, než se rozhodnete, do té doby byste měl mít zajištěný nějaký příjem. Doporučím Vám moc dlouho nepřemýšlet a rozhodnout se. Ať už tak nebo onak.

        Jinak musím ocenit rady mých předřečníků. Držte se jich.

         | Odpovědět privátně
    • Můj vedoucí mi radí, obvolávej své známe a choď na schůzky. Jenže ty došli. Když o něco měli zájem, tak můj vedoucí dělá pouze komplexní portfolia (finanční domeček). Takže když chce někdo pojistit byt nebo auto případně investovat tak vedoucí řekne, že za ty lidi zodpovídá a musí se od základů. Jenže moji budoucí klienti ototo nemají zájem. Proto jdou někam jinam. Jiná společnost mi nabízí, že budeme vycházet vstříc klientům a nabízet jim co chtějí oni. Případně mi dodá pár kontaktů na rozjezd. Než bdu mít svoje vlastní. Jinak díky za reakce.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Myslím, že když to klient opravdu nechce, tak nevím, proč bych mu to měl stavět buď a nebo. Často začínám tím, že se dělá něco jiného, co třeba v tu chvíli chvátá a teprve následně se domluvíme, že se podíváme na zbytek.

         | Odpovědět privátně
      •  Petr.Kačenka .
        Účastník

        Dobrý den Libore,

        nevidím nic špatného na tom, že uděláte částečnou/kompletní analýzu i pokud klient chce „pouze“ pojistit automobil nebou dokonce „pouze“ investovat.

        Vaše výhoda je, že klienta lépe poznáte. Klientova výhoda je, že mu můžete vybrat lepší produkt, sjednat větší slevu např. z důvodu propojištěnosti. Nemusíte klientovi hned říkat, že dělaté kompletní analýzu, ale vysvětlete mu, proč informace potřebujete.

        Pokud analýzu neuděláte a nebudete mít štěští, můžete klienta poškodit. To možná nechcete …

        Překvapilo mne také, že společnost Vám dá kontakty na klienty. Myslíte, že to budou spíše milionáři, kteří čekají jen na Vás, nebo spíše lidé, kteří dříve schůzku odmítli a Vaše šance uspět je menší než malá? Jak se případný neúspěch projeví na Vašem sebevědomí a na Vaší chuti dál pokračovat?

        Petr Kačenka

         | Odpovědět privátně
    •  Roman Chlubna
      Účastník

      Vážený pane Stloukale, myslím, že je spousta profesí, které budou pro Vás a Vaše „schopnosti“ daleko vhodnější než profese finančního poradce. Chápu, že Vás láká vysoký průměrný výdělek finančních poradců, ale ne každý se může touto prací dobře živit. Já na rozdíl od shora uvedeného kolegy bych Vám nedal korunu.

       | Odpovědět privátně
    • Místo toho abyste mi poradily tak se do mně navážíte.To jsem si od vás nemyslel a nečekal. Ale vaši krytiku přijímám. Kdo dnes nedělá pro peníze. Ale určitě nemohu analýzu vyhodnocovat přes internet. Projít všech X institucí přes internet není možné ani profesionální. Podle mně je třeba využívat interní data ke kterým se nedostanu. Na prvním místě klient poté já.

       | Odpovědět privátně
      • Vážený Libore,

        z toho. co zde píšete, jsem poněkud zmaten, myslel jsem, že se o finanční plán staráte sám, pouze v začátcích (kam nepochybně patřite) konzultujete správné řešení se svý přímým nadřízeným, zřejmě se ale změnily principy v OVB.

        Pakliže jste prošel základními kurzy o produktech, měl byste mít představu o tom jak fungují, a k softwareovým systémům mít přístup jistě musíte, trvejte na tom, že chcete plány spoluvytvářet. představte si, jak můžete někomju prodat produkt o němž nic nevíte, a zpracoval ho někdo jiný????

        Pro ostatní: Přátelé, ještě zde také nezaznělo, že dle právních řádů, je společnost, jenž má ve smlouvách konkurenční doložku, je povinována Vám platit průměrný měsiční zisk (či jak to nazvat)

         | Odpovědět privátně
        • Bohužel jsem žádnými kurzy neprošel a žádný softver nemám.

           | Odpovědět privátně
          •  Martin Dratva
            Účastník

            OVB už lidi ani neškolí ? :)

            Ne že bych se do Vás chtěl navážet, ale jak můžete (a ještě svým známým) nabízet nějáké doporučení na finanční produkty, když kurzy nemáte, potřebný software také ne a Vaše chuť do práce zdechla asi již před oním půl rokem?

            A ještě se vymlouváte na vedení. Ale na druhou stranu mám radost, že se opět ukázalo, že tuto práci opravdu nemůže dělat každý i když si lidé myslí opak.

             | Odpovědět privátně
        • Milane , na to pozor, protože dle mých informací se to týká pouze pracovněprávního vztahu – tzn.zaměstnanec-zaměstnavatel. U doložky v obchodním vztahu platí co je sjednáno – ale měla by fungovat jistá přiměřenost.. V každém případě je to individuální u každé smlouvy a záležitost k posouzení pro právníka.

           | Odpovědět privátně
      •  Martin Dratva
        Účastník

        Víte, kdysi jsem byl v podobné situaci jako Vy, Libore. Nastoupil jsem do ČP pln optimismu a očekávání, hladov po vědění. Po měsíci má manažerka „byla odejita“ (jak se tak říká) a já byl v podstatě bez vedení. Tento stav trval sice jen 2 měsíce, avšak já nelenil, vzal Zlaté stránky a volal. Potom jsem volal a po volání jsem vzal do ruky telefon a telefonicky jsem si domlouval schůzky. Potom jsem zase volal atd. Abych to ukrátil, jde o to provést hodně telefonátů a začít pozvolna navštěvovat klienty. Začněte s nabídkou třeba jen 2-3 produktů a později dodělejte zbytek. Studujte na internetu, materiály tam jsou, po večerech studujte sazebníky. Pokud chcete, půjde to, pokud ne … však víte :o)

         | Odpovědět privátně
    • A navíc se dá vše naučit. Jenom jej to někdo musí naučit a věnovat se nováčkovi. Bohužel tu možnost jsem neměl. Byl jsem hozen do vody a uč se sám. Jednou za týden nebo za dva týdny přijdi na konzultaci. Žádné školení jsem neabsolvoval. Pak něco dělejte. Žádný učený z nebe nespadl. Místo kritiky mi poraďte jak dál, chci tuto službu vykonávat poctivě.

       | Odpovědět privátně
      • Libore,

        v tomto případě konečně otevřete oči a trvejte na tom, co jsem psal výše, trvejte na věcech, které chcete znát, a je jedno jestli je to ten či onen ústav. (tato praktika je dosti divná – v jaké jste struktuře?

        řekl Vám vůbec někdo, že bez školení a kurzů můžete dělat tak penzijko???

        V zásadě existuje 7 základních produktů, které mají různé mutace a dále se mohou kombinovat, a pakliže je nepoznáte, nemůžete tuto službu dělat poctivě.

        Krok 1 – zjistěte jaké máte možnosti výcvivku a vzdělání ve Vaší struktuře

        Krok 2 – přihlaste se na kurzy, abyste získal alespon základní přehled o produktech (možná Vás to bude i něco stát)

        Krok 3 – Najděte člověka, jenž Vás povede, zdokonali v práci s informacemi, strukturou hovoru, základními morálními i obchodními dovednostmi

        Krok 4 – Vyzkoušete si doma u zrcadla první hovory s klientem

        Krok 5 – Společně s vedoucím sestavte kontaktní rozhovor – nacvičujte jej a pokuste se ho naučit nazpamět tak, aby Vám šel tzv. do huby

        Krok 6 – hurá do práce

        Myslím, že jsem ještě na celu řadu věci zapoměl, ale tohle by Vám mohlo skutečně trochu pomoci, nebo si můžete udělat obrázek o tom, o čem to je.

        Je to skutečně tvrdá dřina, ale po tom, co píšete, půl roku se nějak něčím snažíe začít svědčí o Vaší trpělivosti.

        Hurá do toho

         | Odpovědět privátně
        • Díky za informaci. Již jsem takového člověka našel. Je schopen mi pomoci včekoliv. Jít se mnou na schůzku, poté mi říct co dělám špatně, ukázat mi jak se telefonuje a než přejdu pod něj tak musím absolvovat jeden jednodení a poté třídenní školení.

          Tuto možnost jsem zatím neměl.

           | Odpovědět privátně
          • Dobrý den,

            nejsem si zcela jistý, zda je adekvátní svalovat vlastní neúspěch na společnost, či snad přemýšlet o přechodu ke konkurenční společnosti.

            Opravdu nerad vidím, když v gigantu, jakým OVB bezesporu je, mají půl roku smlouvu nezaškolení pracovníci, bez schopnosti si obstarat první klientelu, či se individuálně vzdělávat sám, či s druhou osobou. Z mého pohledu absurdní, nehledal bych však chybu pouze v panu Liborovi. Buďme trochu soudní, přátelé, zde očividně selhává samotné vedení struktury, pokud dovolí, aby člověk bez zkušeností oslovoval klienty, nebude z toho nic dobrého, pouze špína na společnost, což je přeci škoda.

            Rozhodně bych vám, pane Libore, přál do budoucna jen to nejlepší, skvělou kariéru a přeci jen trochu té soudnosti i z vaší strany. Zatímco vy nemáte za půlrok práce ani klienta, jiní poradci si již užívají vydělaný balík. A vůbec nezáleží jestli u OVB, Partners, nebo Bcas. Kvalita poradců je důležitější, než kvalita společnosti jako takové, přechodem jinam vám ty znalosti do hlavy samy nenaskáčou. ;)

            PS: Možná by nebylo zcela od věci si občas prolistovat pravidla pravopisu, těch hrubek ve vašich příspěvcích je až neúměrně.

             | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Po zkušenostech z minulých dnů, kdy diskutuji s obchodníky různých společností, kteří hledají jiné možnosti, bych si dovolil znovu otevřít tuto diskuzi. Nechápu důvod konkurenční doložky. Firma nevlastní licenci na přidělování registrací, takže obchodník, který u dané firmy dělá, je touto licencí oprávněn sjednávat např. pojištění kdekoli jinde. Chápu, že pokud si to firma nepřeje, nemůže současně působit u firmy jiné, pokud mu ale v dané firmě práce nevyhovuje, je to totéž, jako když si zedník jde hledat práci u jiné stavební firmy. Firma mu zcela logicky nemůže bránit ve vykonávání této činnosti jinde, pokud nepoužívá např. něco licencovaného. Tím ale registrace není. Nepoužívá-li tedy obchodník např software nebo nějaký ojedinělý (nevím jaký) způsob prodeje, za co ho pak chce firma sankcionovat? Jediné, co je nutné zaplatit, je cena licence, rozhodně ale ne produktová školení pojišťoven a cena dalších školení je velmi diskutabilní a měla by být za ceny obvyklé, nikoli např. dvojnásobek roční mzdy (takové školení bych chtěl vidět). Navíc by v takovém případě musela být cena takového školení zveřejněna jasnou formou, co a za kolik a jakou formou proběhne úhrada.

      Zkuste mi tu někdo napsat skutečně objektivní důvod, proč když např. já proběhnu takovou firmou, proč bych pak po zjištění, že takhle to dělat nechci, musel čekat třeba dalších 9 měsíců, než mohu začít jinde. Zkuste mi někdo vysvětlit opodstatnění této doložky, protože já ho opravdu nevidím…

       | Odpovědět privátně
      • Zdravím Romane :-) – tak až takhle se nebojíte šlapat do vosího hnízda :-))) ?

         | Odpovědět privátně
      •  Jan Rettich
        Účastník

        Opodstatneni takove konkurencni dolozky pane Kolari neexistuje!!!! Je to jen forma zastraseni a manipulace s lidmi.

        Konkurencni dolozka se da chapat napr. u top manazeru, inzenyru, ci jinych podobnych povolani. Tito zamestnanci znaji z predchoziho zamestnani nejake tajne a vyznamne know-how, ktere by bylo konkurenci obzvlaste ceneno. Jediny avsak zasadni problem je, ze takova firma po dobu trvani teto konkurencni dolozky plati svemu jiz byvalemu zamestnanci plat. A ted recnicka otazka: co plati svemu byvalemu spolupracovnikovi firma MLM charakteru?! Nic a jeste mu po dobu 2 let blokuje provize. To mi prijde krajne nemravne a odporujici dobrym mravum!!!!

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Přesně takto to vnímám. Otázka je, jestli to takto vnímá i právo. Nakonec tu přijdeme na to, že zde neexistuje člověk, který by dokázal konkurenční doložku obhájit. Předpokládám, že když se u mě objevil palec nesouhlasu, tak byl od někoho, kdo to vnímá jinak. Asi se ale nedozvíme, na čem to postavil.

           | Odpovědět privátně
          •  Karel Maršík
            Účastník

            Z povzdálí sleduji tuto diskuzi a v tomto bodě bych si dovolil se připojit. Včera večer jsem zrovna studoval a analyzoval možné dopady činů dle jedné ze smluv o spolupráci společnosti na našem trhu působící již dostatečnou dobu na to, aby takovéto různé ať už smluvní doložky či naprosto účelově pro obohacování těchto společností vynaložené „smluvní pokuty“ (promiňte mi na tomto místě, ale jiný účel mne nenapadá), nevytvářeli. Nestačil jsem se divit, co vše různým z mého pohledu naprosto neopodstatněné lze do smlouvy zahrnout….

            Po přečtení takovýchto smluv by člověk s reálným rozhledem a zdravým rozumem nemohl patrně začít pracovat nikde…. Samozřejmě vím, chápu a nemám naprosto vůbec nikomu za zlé, chrání-li se proti vykukům do této branže směřujícím pouze za účelem snadného získání provize různými nařízeními. Jinak jsem tyto nesmyslné smluvní doložky a často i pokuty nazval celkově zkráceně jako – „HRA NA STRACH“…

             | Odpovědět privátně
            •  Artur Petržilka
              Účastník

              Buďte, prosím, více konkrétní. Jaká firma, jaké pokuty, atd…? Jinak je to fakt o ničem … :-X

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              No nevím, jestli je to pravé ořechové tu vyjmenovávat všechny firmy, které konkurenční doložky mají, to se asi někomu nebude líbit… Pořád si myslím, že je důležitější, kdyby tu někdo, kdo si myslí, že je to opodstatněné, napsal, proč. Vźdyť je tu tolik lidí, kteří tu konkurenční doložku zcela jistě podepsanou mají, tak proč někdo neuvede smysluplný argument, proč když přijdu do takové společnosti pracovat a zjistím, že mi styl práce nesedí a chci odejít jinam, brání ta společnost v mojí činnosti jinde?

               | Odpovědět privátně
            •  Karel Maršík
              Účastník

              Romane, pevně věřím, smysluplnost skutečně neexistuje, právě naopak,tak jak výše je – příklad se zedníkem…Jmenovat zde veškeré firmy které se zaobírají užíváním konkurenčních doložek není v mojich silách ani to činit nehodlám a dokonce ani nebudu, výše se již něco z tohoto nakonec rozebíralo.

              Chcete-li trochu konkrétněji, jsou to kupř. doložky, že dotyčný nesmí stejnou a ani podobnou činnost vykonávat pro jiné makléřské společnosti či pojišť. nebo bankovní domy po dobu několika měsíců až několika let.Co se pokut týče, ohání se společnosti od pokut vypočtených za a dle výše storen, přes pokuty za špatně využívané přidělené materiály a pokuty za produkty sjednané pro jiné makl. firmy, pokuty za nezkontrolované inkasní bloky a později odevzdané inkasované pojistné(i když zde v těchto dvou případech to má jisté opodstatnění, nicméně i toho se nechá zneužívat/využívat v neprospěch obchodníka)až po pokuty za později splacená storna – nemáte-li zrovna v daný měsíc dostatek plusových provizí. Je tento výčet pák hojně využívaných vůči obchodníkům pro všechny dostačující ??? Osobně mám pocit, že je toho až dost……..

               | Odpovědět privátně
          • Přesně tak. Smysl konkurenční doložky je jasný. Velcí makléři a multilevely jdou do kopru. Již není takový zájem o vstup, na druhou stranu poradcům dochází realita a začínají odcházet.

            Proto makléři kopou nohama, házejí klacky pod nohy a cení zuby. To je jediný důvod konkurenční doložky.

            Východisko?

            Nepodepisovat doložku. Když už jste podepsali, kontaktovat právníka. Doložka AWD jde obejít. Věřím, že u ostatních to půjde také.

             | Odpovědět privátně
      •  Petr Babička
        Účastník

        Jen pro informaci, konkurenční doložka dle zákona se sjednává v zaměstnaneckém poměru a řídí se zákoníkem práce. Co řešíte v PODNIKÁNÍ????

         | Odpovědět privátně
    •  Michal Soukup
      Účastník

      Pročetl jsem celé vlákno a pokud jsem dobře četl, nenašel jsem jednu důležitou informaci:

      Jsem OSVČ – Samostatný podnikatel a pro pojišťovnu (MLM) pouze zprostředkovávám obchod. Tato firma mi NEMŮŽE zakázat pracovat pro někoho jiného, pokud u ní skončím. Diskutabilní jsou i výše jmenované dlouhé doby (výpovědní lhůta). Neznám pojišťovnu, ani MLM, která by měla natolik odlišné know-how, že by byla vymahatelná konkureční doložka.

      Každopádně osobní zkušenost – před dvěma lety jsem pracoval pro MLM – rozhodl jsem se odejít (to že pak skončím v pojišťovně jsem tehdy ještě nevěděl). MLM na mě poslalo agentku provokatérku (později jsem se dozvěděl, že se živí jako gogo tanečnice :), že prý chce pojistit :-) Za týden mi přišel z milé firmy dopis, že po mě chtějí celkem 1,5 mio za školení a podobné nesmysly protože pracuji pro ING a ne pro ně. Odepsal jsem, že ne já – ale oni mi dluží provizi za několik málo posledních smluv – připojil seznam a napsal, že pro ně nepracuji již tři měsíce a od té doby mám klid.

      Takže pokud nejste klíčový manažer a „neodvedete“ svou skupinu do jiné firmy, tak si dovolím říct, že se nemáte čeho bát. MLM ví, že ta doložka je u malých ryb velmi špatně vymahatelná.

      Co se týče pojistného kmene – tato otázka je diskutabilní – opět – nikdo vám nemůže zakázat za tím klientem jít a dál mu radit ve finančních otázkách.

      Jiná věc samozřejmě je, když za takovým klientem přijdete, zrušíte mu smlouvy a uzavřete nové „výhodnější“. To už postižitelné pravděpodobně je. Ale předpokládám, že takoví mezi námi zde na tomto portále nejsou :-)

      Hezký den všem a nežijte ve strachu – VY jim nosíte obchod a proto by si Vás měli vážit a ne Vás zastrašovat – ne všechny společnosti ve svých poradcích vzbuzují negativní motivaci pro práci…

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Díky Michale za tento příspěvek s další vlastní zkušeností, který potvrzuje, že taková společnost chce nejen nahnat strach obchodníkům, kteří u ní pracují, ale i velmi znepříjemnit život těm, kteří již odešli. V některých případech si to už ani nedovedu vysvětlit jinak, než jako pomstu navíc člověku, který této společnosti vytvářel do doby jeho odchodu zisk. A z toho je mi smutno. (nechtěl jsem použít horší výraz)

         | Odpovědět privátně
      • Naštěstí se mě tahle „problematika“ aktuálně netýká, ale kdo ví, co bude z rok za dva. V branži teprv začínám…

        Ale zvědavost mi nedala, to téma je určitě pro dost lidí zajímavé a tohle byl zatím nejlepší a nejvěcnější příspěvek. Díky za něj.

        P.S. …druhá věc je, že jednání u soudu potom není vždy o logice a „selském rozumu“, že jo :)

         | Odpovědět privátně
    • EDIT: Pardon, odeslal se mi jeden příspěvek dvakrát.

       | Odpovědět privátně
    •  Marek
      Člen

      Dobrý den pane Koláři, pane Soukupe, a ostatní poradci,

      pročetl jsem tuto diskuzi a mám dá se říci jediný problém a to je strach. pro společnost OVB jsem pracoval asi cca 14 měsíců a nebyl jsem ani úspěšný a ani neúspěšný. Po celou dobu spolupráce jsem se (vyjma prvních 2 měsíců) nepohnul na jinou pozici než je pozice R2. Strukturu jsem nikdy dobrou neměl a ke GST jsem se ani nepřiblížil. Práce mě moc baví, ale vadil mi přístup manažerů, lži a nepravosti, které se deno denně děly kolem mě. už od počátku spolupráce mi bylo zatajeno plno informací důležitých k výkonu práce. Ale toto bych nechtěl příliš rozebírat do detailů. Spíše mi jde o to, že jelikož jsem podepsal tu novou smlouvu o spolupráci s OVB, kde mám údajně rok a půl vlastně zákaz pracovat pro společnost, která se zabývá stejným nebo podobným oborem.

      Abych to teda shrnul, byl jsem vlastně pro společnost docela nezajímavý člověk, žádné extrémní výnosy jsem pro firmu nepřinesl, a tým spolupracovníků jsem měl, ale velmi neaktivní a nekvalitní. Registrovaný u ČNB také nejsem a chci se vás zeptat, když dnes chci začít podnikat, bohužel v podobném oboru, mám vážně žít ve strachu, že se se mnou bude někdo chtít soudit, nebo že budu mít do budoucna nějaké problémy? Lidi, přece to je silně nemorální, mi teď zakázat takovou dobu podnikat, z čeho bych pak měl žít? a dejme tomu, když bych chtěl pracovat pro jiný konkurenční MLM jako je například společnost Partners, byl by to pro mě také problém? Zejména bych si vážil názoru od vás pane Koláři a pane Soukupe. Vím, ze se dá těžko soudit tato situace, jelikož spor s novou smlouvou společnosti OVB ještě před soudem nestál, ale vážně se teď bojím vstoupit do jakékoliv práce, poradíte mi nějak?

      Děkuji vám.

       | Odpovědět privátně
      • Z deště pod okap..

         | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Docela jste trefil hřebíček na hlavičku… skutečně není moc morální Vám zakázat podnikat v něčem, co je Vaší obživou, pokud prokazatelně nepoužíváte něco, co je majetkem firmy, od, které odcházíte. Podle mě je to nejen nemorální, ale i právně velmi slabé. Pokud odejdete od jedné firmy, která Vám brání v přechodu dělat Vaši živnost jinde a vlezete do druhé, která to má nastavené obdobně, tak nevím, jestli jste si to dobře promyslel. Ovšem druhou otázkou je, jak moc jste zkušený v oboru a schopný pracovat samostatně. Zastavte se na chvíli, nadechněte se a skutečně si ujasněte všechny priority. V první řadě tu, jestli toto povolání opravdu chcete dělat, jestli Vás to baví, máte svoji vlastní vnitřní motivaci, zda to chcete dělat více proklientsky, než nyní a budovat dlouhodobý vztah s klientem. Pak popřemýšlejte o tom, že když si něco tímto způsobem začnete budovat, tak jestli Vám např. nebude vadit, ,že když budete chtít změnit firmu, tak všechno, co jste vybudovat, někde necháte… ale tohle je na pohovor a výměnu informací formou dialogu. Telefon mám v profilu, stačí, když mě prozvoníte…

         | Odpovědět privátně
        • To se to tu náboruje :-D

          Ale upřímně bych na místě pana Marka mnohem raději využil Vašeho pozvání, než skočit opět do stejného problému, který nyní pánovi vadí.

           | Odpovědět privátně
          •  Roman Kolář
            Účastník

            Jo, ale věřte, že většina lidí, kteří mi volali nebo se ozvali na e-mail, u nás ve firmě neskončila. Je to totiž právě o té výměně informací. Musí to oboustranně klapnout. A ti, co bych je rád dostal od těch společností, kde jsou, protože si myslím, že tam nejsou dobře, zase nechtějí. :-)

             | Odpovědět privátně
            •  Marek
              Člen

              Cením si pane Kováři vašich rad a vaší nabídky, a jakmile si najdu chvilku času, nejspíš vás budu kontaktovat na mail či telefon a určitě si o tom rád popovídám se zkušeným člověkem. ted jsem v jednom kole. Věřte, že práce mě baví, ale dá se říci, že společností OVB jsem byl celých 14 měsíců spíše demotivován svými nadřízenými a byl jsem obklopován lži a výmysly proto jsem podal výpověď. Ale přeci jen pánové, nevím zda-li je to právně vpořádku teď rok a půl pracovat pro jinou společnost zabývající se stejným či podobným oborem, nebo vůbec svobodně podnikat aby z toho nebyly soudní problémy víte. Kdybych porušil zákaz konkurence, který tedy ani nevím jestli je platný vůbec, a kdyby na mě chtěl OVB holding podat žalobu, jakým způsobem by to se mnou řešili, když jsem podnikatel a nemám nikde s nikým uzavřenou žádnou právní smlouvu a pracuji v podstatě pro firmu JÁ. Dejme tomu pane Kováři, že si o tom spolu promluvíme, ale kdo mi zaručí, že je to právně v pořádku pro vás pracovat?

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              1. Já Vám nenabízím práci u nás. Nic o Vás nevím, Vy nic nevíte o mě. Ten rozhovor Vás jedině může někam posunout, možností je x. Můžete opustit ten obor úplně, můžete přejít jinam, otázka je kam. Myslím, že nyní se již budete o některé věci zajímat jinak, než před tím. Zde je spousta otázek, především ta, kam směřujete Vy sám a jakým způsobem to chcete v čase realizovat. Pokud by tedy naše směry byly odlišné, nebyla by naše firma pro Vás přínosem, stejně jako byste nebyl přínosem Vy pro ní. Dál je to i otázka stylu práce, který se Vám může u jiné firmy propastně změnit a Vy se s tím třeba nebudete schopen vyrovnat. Jenže takto si tu na veřejné diskuzi můžeme pinkat příspěvky ještě hodně dlouho a budeme OT.

              2. Pan Kačenka má pravdu v tom, že konečné rozhodnutí musíte udělat Vy. Můžete se poradit se mnou a s desítkami dalších lidí a také s právníkem, ale odvažuji se tvrdit, že 100% jistotu Vám nedá nikdo a konečné rozhodnutí bude na Vás. Na druhé straně bych si nebyl jistý tím, že když OVB smlouvu přepracovalo, že je na 99% právně v pořádku. 99% věcí tam možná skutečně v pořádku bude, ale ta, která se týká konkurenční doložky, tvoří jen jednu z její součástí a tam já osobně vidím dost problematických bodů. Nová smlouva u této společnosti musela být logicky vytvořena, protože tím, že byl prohrán soudní spor, se vytvořil precedens k odchodu dalších lidí nebo celých struktur.

              Jestli by se někdo neměl zamyslet nad tím, že pokud chce obchodník v činnosti pokračovat jinde, protože mu nevyhovuje způsob práce a klient souhlasí s tím, že chce, aby se mu o to nadále staral tento obchodník, tak aby původní společnost převedla kmen na tohoto obchodníka do jeho správy. Rovněž by se mohl někdo zajímat o to, kdo naučil obchodníka u klientů dělat pětitisícová IŽP a co ten klient dostal za informace. A společnost za to, že u firmy, která razí tento styl prodeje, dělat nechce, vyhrožuje obchodníkovi sankcemi. To jsou paradoxy… ;-)

               | Odpovědět privátně
            •  Artur Petržilka
              Účastník

              1. Já Vám nenabízím práci u nás

              – nabízíte :))))

               | Odpovědět privátně
    •  Marek
      Člen

      A jelikož jsem četl, hodně příspěvků, které se mi sice obsahově moc líbily tak jsem si je raději prověřil a padli tu názory jako, že když jsem OSVČ tak mi nikdo nemůže zabránit v podnikání a tak. Koukle jsem se do zákona a dovolil bych si sám dát jeden paragraf, který toto tvrzení zcela schazuje. :/

      § 672a Konkurenční doložky

      (1) Ve smlouvě o obchodním zastoupení je možno písemně dohodnout, že obchodní zástupce nesmí po stanovenou dobu, nejdéle však 2 roky po ukončení smlouvy, na stanoveném území nebo vůči stanovenému okruhu osob na tomto území vykonávat na vlastní nebo na cizí účet činnost, která byla předmětem obchodního zastoupení, nebo jinou činnost, která by měla soutěžní povahu vůči podnikání zastoupeného.

      (2) Konkurenční doložka odporující podmínkám uvedeným v odstavci 1 je neplatná.

      (3) V případě pochybností může soud konkurenční doložku, která by omezovala zástupce více, než kolik vyžaduje potřebná míra ochrany zastoupeného, omezit nebo prohlásit za neplatnou.

      A teď babo raď, zdali by soudce pode odstavce 2 nebo 3 shledal konkurenční doložku za přehnaně výhodnou pro stranu OVB holding.

       | Odpovědět privátně
      • Není tam nějaká podmínka pro organizaci, která doložku uplatňuje? Něco ve smyslu, že Vám po tu dobu musí platit průměrnou „mzdu“, kterou jste si vydělával během obchodního zastoupení?

         | Odpovědět privátně
        •  Marek
          Člen

          Bohužel v této smlouvě pokud dám výpověď já, nemám žádné nároky na nic, je zde pouze plno sankcí, a proto mi také tato doložka přijde silně nevyvážená. Jsou zde ustanoveny jen výhody pro společnost, avšak pro zástupce nevyplývá žádný nárok na nic. Kvůli těmto bodům ve smlouvě, konkrétně kvůli bodům související s touto doložkou mě právník ujišťoval, že je schopen toto obhájit v můj prospěch, když by byl spor. Ale pak je tu samozřejmě opozice, která tvrdí vlastně pravý opak a také si za tímto názorem stojí.

           | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Rovnou k bodu tři. Před čím se chce OVB chránit? Čím mu můžete Vy, jako obchodní zástupce škodit natolik, aby se musel chránit? Vidím jen jedinou věc a tou je neshazovat u klientů smlouvy, které již byly vyrobené a dělat u nich jiné. Pokud tedy nebudete zasahovat do klientů, které jsou ve správě OVB, tak neznám nic, čím byste tuto společnost nějak ohrožoval. Nebudete používat její materiály, její způsob prodeje, její klienty, její software, její materiály atd. Čím tedy tuto společnost v takovém případě ohrožujete? Já říkám, že ničím a ona Vám zabraňuje v tom, vykonávat činnost, která je nutná pro Vaši obživu. Domnívám se tedy, že konkurenční doložka Vás omezuje zcela jistě naprosto více, než vyžaduje potřebná míra ochrany. Správně by Vás měla omezit jen tak, aby OVB ochránila např. zisky z klientů vzniklých Vaší činností, neměla by Vás ale omezit ve výkonu činnosti, která je Vaší obživou a zajišťuje Vám příjem. Znáte někdo nějaký pádný důvod, před čím se musí v takovém případě firma chránit natolik, aby Vám znemožnila výkon Vaší obživy? Já ne.

         | Odpovědět privátně
      •  Artur Petržilka
        Účastník

        Nebál bych se toho odchodu :))

        Mám s tím poměrně čerstvou zkušenost, záleží na tom, v jaké jste struktuře. Jsou různí Zoubkové a Valešové, kteří by Vám byli schopni vyhrožovat a chtít se s Vámi soudit.

        Doporučil bych Vám to už dál nerozebírat tady, ale sjednat si schůzku s někým, kdo ví. Jednak je to pak tady samej nábor a také toho tady za krátký časový úsek moc neproberete …

         | Odpovědět privátně
    •  Petr.Kačenka .
      Účastník

      Dobrý den pane Marku,

      přiznám se, že nemám tyto diskuze moc rád. Podepsal jste smlouvu. Pravděpodobně jste svéprávný, číst nejspíš také umíte. Ve smlouvě máte celkem jasně napsáno co můžete a co nemůžete. Smlouva na 99% nebude v rozporu se zákonem – z důvodu rozporů se zákonem – na základě prohraného soudu – byla upravená. Nicméně o tom jestli v rozporu je rozhodne jedině soud a nikoliv „hlasování“ na tomto fóru. Nechci Vás zastrašovat, ale jedině Vy budete hradit případné sankce, nikdo z tohoto fóra Vám nedá ani korunu …

      Pokud chcete smlouvu z jakéhokoliv důvodu porušit, udělejte to a nejspíš se Vám – jako malé rybě – nic nestane.

      Moje osobní doporučení jsou tři.

      1) Sjednávejte pojistky pro někoho jiného až po výpovědní lhůtě. Určitě Vám nový vedoucí nabídne nějaké jednoduché řešení …

      2) Dodělejte si registraci u ČNB!

      3) … a přestaňte na sebe upozorňovat nadáváním na své nadřízené, aby nezískali motivaci udělat z Vás exemplární příklad …

      Petr

       | Odpovědět privátně
    •  Vít Suchý
      Účastník

      Určitě to nějak jít musí, mne osobně by docela zajímaly detaily vzniku Partners, třeba by vám tam poradili, jak to udělali oni, když odešli z OVB…

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 18 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account