Zobrazeno 5.486x

Toto téma obsahuje 3 diskutující a má 2 odpovědi. This post has been viewed 5487 times

  • Autor
    •  Anonymní uživatel
      Neaktivní

      Dobrý den,

      dnes jsem na serveru objevil tuto slátaninu: http://finance.idnes.cz/jak-na-stavebni-sporeni-co-dal-d23-/viteze.aspx?c=A121204_145121_viteze_sov

      Prosím zdejší poradce přes investice a st. spoření (mimo Lišku)o radu:

      1) kde je jinde garantován úrok cca 4,5% p.a. po dobu alespoň 5let? Zhodnocení pod 4,5%p.a. prý je – cituji článek – „almužna“.

      2) dle p. Zámečníka MU/U ze st. spoření mohou využít klienti, kteří nechtějí zastavit nemovitost při vyšší CČ. Vyšší CČ myslím kolem 2-3mio. Jaká st. spořitelna nabízí MU/U bez zajištění?

      3) znám mnoho klientů, kteří přespořili nízkou CČ a změna tarifu (mnohdy z 3% na 1,5%) jim nadělala větší škodu, než úspora 1%úhrady z CČ. Postupné zvyšování CČ je drahé a klient může přicházet o bonusy. Nechápu proč se vnucuje čtenářům článku nízká CČ?

      4) Dnes st. spoření s Liškou nabízí MU za 3-3,7% a řádný úvěr za 2,95%. Kde autor článku vidí výhodu Hypotéky?

      Tož asi vše, díky za poznatky a přeji pěkný den

       | Odpovědět privátně
    •  Petr Zapletal
      Účastník

      Dobrý den,

      dle mého názoru ten článek, až na pár detailů, není nijak špatný. Je tam vše popsáno tak nějak zhruba, ale vystihuje to podstatu. Využívání SS jako spořící produkt, je i za současných podmínek určitě pořád výhodný, obzvláště pro konzervativní klienty, ale ani „odvážnějši“ investor se nemusí stydět zařadit si ho do portfolia. Koneckonců je to pořád slušné a garantované zhodnocení a pro diverzifikaci portfolia přímo vybízí.

      ad 1)jestli dobře čtu, tak tou almužnou jsou myšleny pouze připsané úroky, tzn. v současnosti téměř váhradně 2%. Což opravdu není moc, obzvláště, když se vezmou v úvahu i v článku zmiňované poměrně vysoké poplatky za vedení účtu.

      ad 2)tak tento odstavec jsem taky moc nepochopil, to s vámi souhlasím

      ad 3) s nízkou cílovou částkou naopak s autorem článku souhlasím, samozřejmě v případě, že je už dopředu plánováno využít SS výhradně jako spořící produkt, jestliže existuje možnost, že se v budoucnu využije na MU/U je to už na rozmyslu, ale i tak bych se držel spíše při zemi (změna tarifu se bude konat vždy, když si chcete vzít úvěr a přitom máte spoření nastaveno jako spořící, nebo se mýlím?)

      ad 4)jednoduše říct,že hypotéka je výhodnější než SS nebo naopak, asi nejde, záleží na dalších okolnostech a potřebách klienta

       | Odpovědět privátně
    • Zdravím, uvedený článek hodnotím poměrně slušně, nicméně nic nového se v něm neuvádí.

      Dovolím si reagovat na vaše otázky.

      Ad1) garantovaný úrok 4.5% p.a. je velmi slušný, ale jste si zcela jistý, že se jedná o úrok, který je garantován alespoň po dobu 5 let? Co změny, které mohou v budoucnu ve stavebním spoření nastat? Mimochodem, vaše poznámka: cituji „zhodnocení pod 4,5%p.a. prý je – cituji článek – „almužna““. Netuším, kde je v tomto článku uvedena formulace, že pokud je výnos pod 4.5% jedná se o almužnu?

      Ad2) Zcela souhlasím s uvedeným. Stavební spoření je při delším spořením nevýhodné, neboť státní příspěvek lze získat i na případně uzavřenou novou smlouvu a naspořené příspěvky lze uložit do banky s vyšším výnosem. Podíl nově připsaného státního příspěvku na naspořených vkladech v čase klesá. Spořit se stavebním spoření déle může být výhodné v jediném případě: Pokud klient potřebuje překlenovací či řádný úvěr na bydlení, ale nechce či nemůže zastavit nemovitost. Stavební spořitelny již zcela běžně poskytují nezajištěné úvěry na vyšší částky (až 800tis.).

      Ad3)Naprosto souhlasím s autorem článku. Úplně rostu, když vidím SS s CČ na 1.5mil a klientka chtěla SS pouze jako spořící produkt.

      Ad4)Ale autor článku vůbec neuvádí výhody hypotéky. Ale naopak by si všichni klienti měly „zapsat za uši“ 3 typy ke stavebnímu spoření

      Cituji:

      – nenechte si uzavřít příliš vysokou cílovou částku. Je to vyhazování peněz.

      – optimální doba spoření se stavebním spořením je šest let. Optimální je spořit v průběhu roku na lépe úročeném spořicím účtu a peníze převádět na stavební spoření před koncem roku. Na začátku sedmého roku je vhodné vložit ještě jeden vklad a získat tak 7 státních příspěvků při 6 letech spoření.

      – rozhlédněte se. Banky a družstevní záložny nabízejí produkty, které nabízejí srovnatelné i vyšší zhodnocení na stejnou dobu jako stavební spořitelny. Uzavírat jakýkoli produkt jen proto, že „ho stát podporuje“, není nejlepší přístup.

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account