Zobrazeno 7.633x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje 5 diskutujících a má 18 odpovědí. This post has been viewed 7634 times

  • Autor
    • potřebovala bych poradit ,mám klientku 47let PF od 1.01.1998 ,chtěla zrušení PF ,potřebuje peníze i za cenu ztráty ,ale nějak jsme se domluvily ,že to uděláme jinak ! ale teď si nevím rady s postupem ,napřed požádáme o výplatu výsl.penze a to k 31.1.2013,a ted mám problém ,pokud zmrazím k 1.2.2013 mohu k 30.11.2012 uzavřít nový Pf s tím ,že mi to zamítnou a posunou datum nebo mi napíšou ,že už nelze ,doposud to tak bylo pokud někde něco nevyšlo tak poslali jen posunutí počátku .Nebo umíte mi někdo poradit jak z toho ven ,chce nový Pf za dnešních podmínek a chce výsluhovou penzi !!!! dík moc

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Já jsem se zatím o půl roku dopředu neposunoval, ale první otázka, která mě napadá, je rozhodující datum sjednání nebo datum počátku? Pokud datum sjednání, tak by to šlo udělat rovnou s odloženým počátkem.

      Ale jinak v jejím věku by to až tak moc nemusela být tragedie, mít nové podmínky. Výsluhová penze už nebude tak jako tak, pokud to nevypoví do dvou let, jako že ne, tak to taky není žádný problém a na tak krátkém horizontu udělají peníze státní příspěvky, takže i kdyby to bylo na nule nebo trochu mínus, tak se nic neděje.

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Tak jsem si Romano uvědomil, že to ode mě nebyla dobrá rada. Fondy od nového roku budou mít přece nové smluvní podmínky, tzn. že právě proto, je tam onen měsíční výpadek (prosinec). Poslední staré smlouvy se budou sjednávat k 30.11.2012 s počátkem 1.12.2012 a nové se budou sjednávat až od ledna (v prosinci se nebude sjednávat nic). Takže odložený počátek dle mého mínění nelze. Jediné řešení je zmrazit to dřív, ale pak nevybrat výsluhovou penzi, což se Vám nehodí nebo jak jsem napsal, nebudete řešit změnu smluvních podmínek a uděláte nový fond po novu. U klienta této věkové kategorie bych to neřešil…

       | Odpovědět privátně
      • Romane,já jsem ráda za každou radu,odložený počátek opravdu nejde nebo jde ,ale jen do 30.11.2012 volala jsem přímo na fond a chtěla jsem radu ,podělím se váma o informaci : takže mám počkat do září až bude jasno ,zatím to není na papíře ,ale podle všeho to tak bude ! mám udělat nový dnešní fond ,zakonzervovat ten starý a teď pozor nevadí ,že nebude mít splněné podmínky 15let atd ,protože po novém roce si ten zakonzervovaný převede do toho nového a vybere výsluhu ,protože jí ten čas zase poběží a platit bude na nový !!!! jestli jste z toho zmatený jako já ,tak se nedivím,ale ptala jsem se 3x a ujišťovala se ,že tomu rozumím !takže zakonzervovat fond A ,udělat fond B ,po novém roce převedeme fond A do fondu B bude paltit příspěvky a poběží čas a jak doběhne 15let ,protože není napsáno ,že musí platit na ten původní vyberem výsl.penzi! počkám do září a nechám si to poslat písemně jinam do toho nejdu !!!!!

         | Odpovědět privátně
    • Dlouho čekám co z tohodle vzejde. Nicméně, rád přidám i můj postřeh.

      Pokud si pročtete zákon, tak nemůžete mít souběžně dvě aktivní smlouvy. Myslím si, že tohle by snad měl vědět každý.

      Převod značí ukončení jedné smlouvy a následně založení druhé smlouvy, do které se převod provede. Nikdy nejsou souběžně. Jedna končí, druhá začíná.

      Pokud máte zakonzervovanou smlouvu, můžete mít založenou další, protože zakonzervovaná není aktivní.

      Pokud budete chtít převést zakonzervovanou smlouvu do nové Penzijní společnosti, museli byste starou smlouvu odkonzervovat (s něčím, co je zamražené, zakonzervované se nedá manipulovat, protože to není aktivní) a pokud tak učiníte, ze zakonzervované smlouvy se stává aktivní a v tom případě můžete převádět.

      Jenže tady je to jádro pudla.

      Vy nemůžete odkonzervovat a z neaktivního udělat aktivní, protože byste tímto porušovali zákon o pouze jedné aktivní PP smlouvě. Nezapomeňte, že už jednu aktivní máte.

      Z tohoto je mi jasné, že zakonzervovanou smlouvu nebude možné převézt z důvodu zákonných, a to mít pouze jednu jedinou aktivní smlouvu. (zakonzervovaných jich můžete mít desítky)

      Jak se k tomuto postaví Penzijní fondy mi opravdu jasné není. Z mého pohledu je zákon jasný. Jestli se to začne obcházet, začne se dle mého porušovat zákon.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        No, ono právě jak jste napsal, bude záležet na tom, co si kdo vymyslí a prosadí. Stačí, aby bylo umožněno odkonzervování zároveň se sloučením a je po problému.

         | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
        Účastník

        Souhlasím s tímto názorem.

        Dnes jsou mezi námi i tací, kteří slibují lidem možnosti převodů, výběrů atd po 1.1.2013. Slibují to, co jim dnes legislativa neumožňuje. Prý budou úpravy zákona.

        S tím také souhlasím, ještě budou nějaké úpravy zákona. Ale že by byly v umožnění větší volnosti při manipulaci s ůsporama ? To si přece nemůže myslet ani nej optimista.

        Pokud mám správné informace, tak se v současné době, mimo jiného, projednává změna zákona právě s ohledem na možnost „zmražení“.

        Co tedy bude, to neví nikdo. Protože ale nejsem optimistou, obávám se toho, co legislativci a min. financí vymyslí.

        :-(

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          V tom máte pravdu, úpravy naopak směřují k tomu, aby s penězi manipulovat nešlo. Už jen zánik výsluhové penze tomu nasvědčuje. Předpoklad, že by se starý fond sloučil s novým a šla z něj vybrat výsluhová penze v plné výši z nového fondu, mi nepřijde nemožný, ale nevidím ho reálně. Akorát si myslím, že by v tom pomalu už mohli mít naši zákonodárci jasno a hodit to na papír. ;-)

           | Odpovědět privátně
    • V nových fondech od ledna 2013 jinak

      Klasické přestupy budou zase umožněny od ledna 2013. Ale s tím, že nepůjde přestoupit mezi dnešními fondy, které budou transformované a stanou se uzavřenými, ale účastník z nich bude moci přestoupit do nových účastnických fondů v rámci téže penzijní společnosti.

      Klient, který odejde z transformovaného fondu do nových účastnických fondů, však musí počítat s tím, že se na něho uplatní některá nová pravidla. Nové fondy už nebudou zejména dávat garanci každoročního nezáporného výnosu. Což znamená, že v nových fondech může účastník získat vyšší výnosy, ale v nepříznivých letech utrpět i finanční ztráty. V nových fondech nebude dále možnost získat výsluhovou penzi, tedy vybrat až polovinu prostředků po patnácti letech spoření.

      Nebude v nich ani platit, že nárok na dávky vznikne po minimálně pěti letech spoření a dosažení 60 let věku, ale až po dosažení důchodového věku. Před dosažením důchodového věku bude možné čerpat dávky jen formou tzv. předdůchodu.

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account