Dívka se psem na ulici
Zdroj: Pixabay.com

Pes přináší do života spoustu radosti, ale i zodpovědnosti. Pokud zvažujete jeho pořízení, mějte na paměti, že vás kromě mazlení a procházek čekají také pravidelné i neplánované výdaje. Počáteční investice při koupi či adopci chlupatého parťáka je jen začátkem.

Běžné výdaje zahrnují krmivo, veterinární péči, očkování nebo poplatky obci. Současně nezapomínejte na možná nemilá překvapení v podobě léčby úrazů nebo nemocí, které mohou výrazně navýšit vaše roční náklady.

Pokud už doma máte čtyřnohého přítele, pravděpodobně víte, na kolik vás pes měsíčně a ročně vyjde. Nicméně, pokud uvažujete o pořízení psa, měli byste zvážit, zda jste na tuto zodpovědnost připraveni i po finanční stránce. Pokud stále váháte, zda si pořídit štěňátko nebo adoptovat psa z útulku, přinášíme vám odhad ročních nákladů, které vás čekají.

První investice

Ať už se rozhodnete pro štěně z chovatelské stanice s průkazem původu, nebo dáte nový domov psovi z útulku, mějte na paměti, že touto částkou vše teprve začíná. Cena za pořízení štěněte závisí na plemenu, zatímco adopční poplatek za psa z útulku je zpravidla nižší. Tyto výdaje jsou však jen první investicí na vaší cestě se psem.

„Po zakoupení či adoptování psa doporučuji navštívit veterináře, který zkontroluje, zda je pes naočkován a kdy vás čeká další očkování. U nás je povinné jen očkování proti vzteklině,” shrnuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna, a dodává, že vám veterinář pravděpodobně nabídne i další očkování, například proti psince, parvoviróze a dalším onemocněním.

Očkování proti vzteklině vás dle velikosti psa vyjde na 300 až 500 korun, další doporučená očkování se pohybují také v řádu stovek korun. Současně nezapomeňte přihlásit psa na městském nebo obecním úřadě, kde máte trvalý pobyt, a uhradit roční poplatek, jehož výše se liší dle obce. Většinou jde o částku od 200 do 1500 Kč.

V začátcích budete muset investovat také do základního vybavení, jako jsou vodítko, obojek, kšíry, pelíšek, misky na vodu a krmivo či hračky. Ceny těchto položek se liší podle kvality a materiálu. Například za vodítko a obojek můžete zaplatit od 300 Kč do několika tisíc, pelíšek pořídíte od 250 do 5000 Kč a hračky v řádech desítek korun.

Krmivo jako nejvyšší pravidelný výdaj

Krmivo patří mezi nejvýznamnější pravidelné výdaje. Na trhu je široká nabídka granulí a konzerv, přičemž cena se odvíjí od kvality složení. Platí, že čím kvalitnější krmivo je, tím vyšší je jeho cena. Kvalitní strava pro psy se pohybuje v rozmezí 120 až 200 Kč za kilogram, přičemž čím větší pes, tím vyšší budou náklady na krmení.

Úrazy a nemoci

Nezapomeňte, že vás mohou potkat i nečekané výdaje v podobě úrazů či nemocí. „Léčba úrazů a nemocí psů se pohybuje od několika stovek, ale může se vyšplhat až do několika desetitisíců korun. Pokud chcete mít jistotu, že v případě úrazu nebo nemoci budete moct svému mazlíčkovi dopřát tu nejlepší péči, pojistěte ho,” doporučuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert. Tento náklad se v nákladech na kvalitní krmivo a v dalších běžných výdajích ztratí. Výhodou pak bude to, že nebudete muset řešit, kde rychle seženete peníze na léčení u veterináře.

Celkové roční náklady na psa mohou být značné a je důležité předem zvážit, jestli vás finančně nezatíží. Čím více budete svého psa rozmazlovat hračkami nebo pomůckami pro psí sporty, tím vyšší bude váš roční náklad na něj. To vše byste měli brát v úvahu, než si domů přivedete nového čtyřnohého člena rodiny.

Zdroj: PetExpert



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account