Tvrdá čísla hovoří jasně: Finančně poradenský trh se dále štěpí. Přesto jsou představitelé významných finančně poradenských společností přesvědčeni, že ke konsolidaci dojde. Vyplývá to z diskuse na FINfest EFPA.
Finančně poradenský trh se podle dat z registrů České národní banky (ČNB) zpracovaných společností EMA data spíše dále tříští a ke konsolidaci nedochází. Firmy s tržním podílem pod 3 % tvoří 47,4 % trhu. Fragmentace dokonce roste. „Ke konsolidaci dochází, i když to v těch číslech není vidět,“ je přesvědčen Mojmír Urbánek, ředitel broker poolu SAB servis.
Graf 1: Fragmentace finančně poradenského trhu
Zdroj: EMA data
Jednoznačně se ale snižuje počet finančních poradců v oboru. Není to přitom jen „vyčištěním“ databáze ČNB, kdy nová regulace znamenala vyřazením „mrtvých duší“. „Trend ukazuje zvyšování profesionality finančních poradců. Když poradce nedělá určitý výkon, tak ho firmy propustí, což je důležité pro kvalitu,“ říká Vilém Podliska, generální ředitel a předseda představenstva Broker Consulting, a dodává: „Lidí v pojišťovnictví bude ještě ubývat. Za to si mohou pojišťovny samy – nejprve regulací provizí a pak IDD.“
„Restrikce a regulace státu a ČNB nahrává velkým. Trh si rozdělí velcí hráči. Jsem přesvědčen, že to není správně,“ tvrdí Petr Morcinek, majitel M&M reality holding, který chce svou společnost přivést mezi největší hráče ve finančním poradenství.
„Velký vliv na celkových číslech počtu poradců je v regulaci, která přišla v minulých letech. Pak jsou zde přesuny od jednotlivých firem zejména ke kolegovi do Broker Trust. Ne každý má ty koule založit svou společnost a nést zodpovědnost vůči ČNB,“ soudí Dita Kaňová, výkonná ředitelka a členka představenstva ZFP Group.
Na to zareagoval Zdeněk Sluka, zakladatel a majitel Broker Trust: „Nepřisuzuji si vlastnictví 2,5 tisíc poradců. Pokud někdo odněkud odchází, není to o tom, jestli má koule na to založit si vlastní firmu, je to otázkou byznysu. Založit si vlastní společnost se vším všudy je otázkou 100 mil. Kč a návratnost je nejistá.“ Firmy pod broker poolem se zbaví části starostí a mohou se věnovat svému byznysu.
Do společnosti Broker Trust odešla převážná část lidí ze čtyř zemských ředitelství Fincentra. Jejich počet se pohybuje kolem 650 finančních poradců. „Transakce Swiss Life a Fincentra snížila tržní cenu všech finančně poradenských firem,“ poznamenal Vilém Podliska.
V oblasti pojištění ještě bude počet registrovaných klesat. Milníkem bude konec přechodného období a povinnost zkoušek k distribuci pojistných produktů. „Když skončilo přechodné období v hypotékách, tak z trhu plošně odešlo 30 % lidí. Byli to ale ti, kteří ten byznys stejně nedělali,“ upozornil Zdeněk Sluka.
Ke konsolidaci trhu podle Mojmíra Urbánka dochází i v oblasti produktů: „Společnosti musí dělat všechno – hypotéky, pojištění, investice. To je první část konsolidace, nyní všichni musí dělat všechno. A konsolidace mezi firmami, k té bude docházet. Bude docházet k prodeji společností a odchodu zahraničních vlastníků. Je to z důvodu stlačování marží, což tlačí zejména na malé hráče.“
Příčinou produktové konsolidace je tlak klienta, který vyžaduje kompletní služby na jednom místě. I proto se téměř všechny finančně poradenské společnosti začínají více či méně zaměřovat na reality. A nejen na ty.
„Za poslední 3 roky jsme se pustili do zlata, distribuce energií, máme reality, i když maličké, a teď se budeme pouštět do fintechu,“ vypočítala Dita Kaňová.
Realitnímu trhu se začne věnovat i SAB servis. „Finanční poradenství a reality mají k sobě velmi blízko. Na příští rok máme připravený projekt na propojení finančního poradenství a realit. Nechceme ale zakládat vlastní realitku,“ uvedl Mojmír Urbánek.
Finančně poradenským trhem také hýbou technologie. Jsou ale podmínkou nutnou, nikoli postačující. Bez investic do IT a digitalizace společnost na trhu již neobstojí. V tomto směru ušla velký kus cesty ZFP akademie. „Chceme využít elektronizace, do které jsme se pustili v loňském roce. A od července jsme zakázali papír,“ zmínila revoluční krok Dita Kaňová.