Tržní sentiment finančních poradců - trend - ekonomika - vývoj
Zdroj: Pixabay.com

Nejprve přišla pandemie. Pak Rusko napadlo Ukrajinu a zároveň rozpoutalo na plno hybridní válku proti Evropské unii. Inflace vyskočila na nevídané hodnoty. A ČNB „zařízla“ hypoteční trh. To vše se promítlo v tržním sentimentu finančních poradců. Nyní se ale již vrací na pozitivní trajektorii.

Finanční poradci jsou profesionálové ve svém oboru. Ano, jsou výjimky, které dělají špatné jméno celému sektoru. Názor finančních poradců na budoucí vývoj je proto významným měřítkem perspektivy nejen finančního poradenství a financí obecně, ale celé ekonomiky.

Tržní sentiment finančních poradců propadl do hlubokých negativních vod na jaře 2020, tedy na začátku pandemie koronaviru rozšířeného z čínského Wu-chanu. Není divu. Státy na celém světě omezovaly pohyb obyvatel, zavíraly ekonomiku s výjimkou kritické infrastruktury a nikdo nevěděl, jak moc vražedný virus bude. Všeobecný strach z budoucnosti se tak promítl i do sentimentu finančních poradců.

Graf 1: Vývoj tržního sentimentu finančních poradců

Tržní sentiment - 1. čtvrtletí 2023Poznámka: Finanční poradci odpovídali na otázku: „V následujících 12 měsících očekáváte u vašeho provizního obratu ze zprostředkování finančních produktů: (Růst/Pokles/Nevím)“. Tržní sentiment finančních poradců je ukazatel očekávání růstu či poklesu trhu. Nabývá hodnoty -100 % (všichni respondenti předpokládají pokles produkce) až +100 % (všichni poradci očekávají růst produkce).

Zdroj: EMA data

O rok později již byla pandemická situace zřetelnější. Cestování bylo sice stále znemožněné a cestovní ruch téměř kompletně utichl, lock-downy ekonomik protkávaly období ekonomické aktivity a nemocnice se stále plnily těžkými případy, lidé se ale s koronavirem již naučili žít a kromě (hlučné) menšiny ovlivněné konspiračními teoriemi se nechali očkovat a neměli problém nasadit si v davu roušku.

Růstu tržního sentimentu finančních poradců podpořilo též urychlení digitalizace. Nemožnost setkávat se s klienty (a občas i překročit hranice okresu) vedla finanční instituce i finančně poradenské společnosti k urychlení zavádění technologických nástrojů zejména pro vzdálenou komunikaci s klienty a vzdálené podepisování smluv.

Navíc ekonomiku zaplavily peníze. Domácnosti uzavřené mezi čtyřmi stěnami svých bytů a rodinných domů nemohly utrácet za nic jiného než základní životní potřeby. O příjem ale většina z nich nepřišla. Kam s nečekanými penězi? Do toho se extrémně rozpohyboval realitní a s ním i hypoteční trh. Začaly žně finančních poradců.

Inflace byla ještě daleko. Přestože centrální banky včentě té české národní lily peníze (likviditu, pro přesnost) do ekonomiky již od finanční krize z let 2008 – 2009, ani v době pandemie to nemělo dopad na inflaci.

Varovné signály nastupující inflace se začaly zřetelně projevovat již na počátku roku 2021. Nikdo si z toho ale moc nedělal a párty pokračovala.

Tip: Přijde inflace. Proč? A jak se na ni připravit?

V druhé polovině roku 2021 už ale nikdo nepochyboval o tom, že se ceny utrhávají ze řetězu. Kdo koupil protiinflační dluhopisy, neprohloupil. Pro stát se ale staly zátěží, a tak v lednu 2022 vláda sice pozdě, ale přeci (z pohledu státního rozpočtu) jejich vydávání zastavila.

Tip: Státní dluhopisy pro občany končí… inflace zvítězí

Zároveň bankovní rada České národní banky (ČNB) zvyšovala své základní úrokové sazby, což ohrozilo i hypoteční trh a s ním i jeden pilíř obživy finančních poradců. Výhled byl ale stále negativní, a tak se čekalo, že růst sazeb bude pokračovat. To vedlo k prodloužení hypoteční hostiny, kde se ale již počátkem roku 2022 začaly ohlodávat kosti.

A pak přišla další Jobova zvěst. „Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku,“ uvedl krátce před ruskou invazí na Ukrajinu dnes již náš bývalý prezident Miloš Zeman. Ukázalo se ale, že minimálně jeden blázen v Rusku je, a bohužel je to ten, který si několik desetiletí budoval neotřesitelnou pozici neomezeného vůdce. Vladimir Putin vydal rozkaz k útoku na sousední suverénní stát. Samozřejmě, jak je u despotických vládců obvyklé, bez respektování jakýchkoliv mezinárodních zvyklostí a bez oficiálního vyhlášení války.

Vpád Ruska na Ukrajinu snížil tržní sentiment finančních poradců, ale méně, než by se dalo čekat. Rusko naplno spustilo hybridní válku a utahovalo kohoutky plynu, na kterém byla Evropská unie závislá. Evropské vlády spustily sprint za náhradu ruského plynu a naplnění zásobníků, ceny energií vyskočily do extrémních výšek. Začaly obavy o překonání až překotně se blížící zimy.

Stále ještě doznívaly hypoteční hody. Až na podzim bylo i posledním optimistům zjevné, že na nějaký čas budou hypoteční sazby kolem 6 % realitou a že snížení základních sazeb ČNB je v nedohlednu. Ovšem ani zvýšení se po výměně velké části bankovní rady neočekávalo. Na podzim 2022 se tržní sentiment finančních poradců snížil na nejnižší úroveň od začátku pandemie koronaviru.

Poslední data tržního sentimentu finančních poradců měřeného společností EMA data ovšem naznačují obrat trendu. Za tím může stát několik významných faktorů. V prvé řadě se v loňském roce poradci přeorientovávali na jiné oblasti finančního trhu vedle zprostředkování zamrzlých hypoték. Sentiment naznačuje, že úspěšně.

A v druhé řadě navzdory stále dvojciferné inflaci se blíží vize jejího poklesu, který bude následovat ČNB snížením svých základních sazeb. A na to by zprostředkovaně přes ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Optimistické předpovědi hovoří o snižování sazeb již v průběhu léta, méně optimistické o přelomu 2. a 3. čtvrtletí… letošního roku. To by i s ohledem na pokračující pokles cen nemovitostí na taktéž zamrzlém realitním trhu mohlo vést ke znovuoživení hypotečního trhu.

Výhled je „opatrně optimistický“. Vladimir Putin ani po roce války na Ukrajině, kde se ukázalo, že ruská armáda není druhá nejsilnější na světě, ale druhá nejsilnější na Ukrajině, rozum stále nedostal. Naopak jeho šílenství, jak to popsal Miloš Zeman po zklamání z přátelství s Putinem, dosahuje nových rozměrů, kdy vyhrožuje jadernou apokalypsou.

Na druhou stranu sice ruské síly v evropských zemích, Česko nevyjímaje, pořádají protivládní demonstrace, ale ruský plyn je dostatečně nahrazen. I ceny energií klesly pod předválečné úrovně, což dává prostor k ústupu inflaci. A přestože se objevují nové hrozby, jako byl pád amerických bank a otřes švýcarské banky či přiostření totalitního komunistického systému v Číně, zdá se být nastolena křehká rovnováha.

Na tuzemské scéně lze v dohledné době očekávat ústup inflace i snížení úrokových sazeb, ekonomika sice zpomaluje a dostala se i do technické recese, ale bez většího nárůstu nezaměstnanosti se podařilo též absorbovat stovky tisíc lidí z Ukrajiny.

Zda se budoucnost potká s optimistickým výhledem, ale ukáže až – budoucnost sama.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account