Mají se zrušit daňové odpočty investičního (a kapitálového) životního pojištění? Poslanec Patrik Nacher (ANO) je přesvědčený, že si „životko“ daňovou podporu nezaslouží. „Mají se kvůli jednomu problematickému produktu měnit tři zákony?“ pokládá řečnickou otázku. „Ať ten produkt dál funguje, jestli se uživí bez státní podpory,“ poukazuje na soudní žaloby a spory u finančního arbitra.
„Když se určí politickým konsensem daňový bonus pro konkrétní produkt, neznamená to, že tomu tak bude navždy,“ dokládá svůj názor příběhem stavebního spoření, u nějž se již dvakrát snižovala státní podpora. „A produkt životního pojištění je navíc spojen s řadou negativ. Mimochodem finančnímu arbitrovi stížnosti na tento jeden jediný produkt zabíraly v roce 2018 přibližně 60 % jeho kapacity a loni 50 % kapacity, takže bych spíš než povrchní kritiku mého návrhu a mojí osoby očekával reflexi trhu,“ poznamenává.
„Tento produkt už dávno neměl mít daňové zvýhodnění,“ vysvětluje, proč sepsal novelu zákona o daních z příjmu, která ruší daňové odpočty životního pojištění. Tyto peníze, aktuálně jde o půl miliardy korun ročně, navrhuje přesunout do doplňkového penzijního spoření, ale nebrání se i jiným variantám, například daňovému bonusu rizikového životního pojištění na smrt a trvalé následky. Je si vědom, že Češi jsou podpojištění – a raději si pojistí své auto, než svůj život.
O finančních zprostředkovatelích má Patrik Nacher každopádně jasno: „Zprostředkovatel místo toho, aby poradil klientovi to, co je pro něj nejvýhodnější, poradí mu uzavřít produkt, z něhož má největší provizi,“ uvádí k faktu, proč poradci nebudou svým klientům houfně nabízet vyšší úložky na penzijko.
Souhlasí s tím, že trh se mezitím kultivoval, nicméně stále je přesvědčený, že stát by měl vést finanční osvětu, k níž patří i to, že některému produktu dává a jinému nedává daňovou podporu. Občany je potřeba vzdělávat, domnívá se. „Chcete-li investovat, investujte, chcete-li spořit, spořte a chcete-li se pojistit, pojistěte se – máte tyto možnosti, podmínky produktů a poplatky. Když to ale všechno semelu do jednoho, a tím lidi obalamutím, že nemusí mít tři produkty, protože mají instantně všechno v jednom, tak to dobře není,“ dodává v rozhovoru.
Od roku 2022 by měla být státní podpora produktů vhodných pro spoření na penzi rozšířena. Nepřichází tedy Nacherův návrh z tohoto pohledu pozdě? A jakou konkrétní podporu má mezi poslanci pro svůj návrh novely zákona o daních z příjmů, která ruší daňové odpočty životního pojištění?
Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete ve videu.
Patrik Nacher
Poslanec PSP, předseda podvýboru pro ochranu spotřebitele
Absolvent vysoké školy Bankovní institut, obor bankovní manažer (2006). V letech 1996 až 2004 pracoval v různých tiskových a mediálních pozicích ODS a později Unie svobody. V tomto období se také podílel na volebních kampaních do PS, Senátu a do krajských zastupitelstev. Mezi roky 2002 a 2004 byl poradcem místopředsedy vlády Petra Mareše, v letech 2004 až 2006 mediálním poradcem ministra obrany Karla Kühnla.
Patrik Nacher provozuje několik internetových stránek, z nichž nejznámější se od roku 2005 zabývá tématem bank, poplatků a zvyšování finanční samostatnosti a gramotnosti spotřebitelů – www.bankovnipoplatky.com. Byl spolumajitelem prvního kamenného obchodu pro levoruké ve střední Evropě. Podílí se na různých projektech ke zvyšování finanční gramotnosti českých spotřebitelů, například na televizním pořadu Suma sumárum aneb kde jsou mé peníze (ČT). Je spoluautorem seriálu o finanční gramotnosti, který měsíc vycházel v Lidových novinách (9. – 10.2016). V oblasti médií a marketingu se pohybuje 23 let, posledních více než 12 let se věnuje spotřebitelským tématům a bankovnictví. Je autorem knih „Konec finančních negramotů v Čechách“ (2015) a „Šílenosti doby korektní“ (2018).
Aktuálně je zastupitelem Zastupitelstva hlavního města Prahy a poslancem Parlamentu ČR, kde se v lednu 2018 stal předsedou podvýboru pro ochranu spotřebitele. Patrik Nacher je ženatý a má dceru a syna.
Nejsem rád, když hází někdo všechny do jednoho koše, viz výše „o zprostředkovatelich má jasno“
Skoro mě to uráží.
Se zrušením podpory ZP souhlasím, IZP je v podstatě zbytečný produkt, jakkoliv se největší měrou na jeho odstřelení podepsali sami poradci svou chamtivosti a neznalosti.
Budu rád, když na trhu zůstane rizikové pojištění a adekvátně tomu by se měla snížit i administrativa spojená s uzavíráním RZP