Banky bezprostředně nebudou reagovat na dnešní snížení základní sazby České národní banky 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta změnou úročení vkladů a úvěrů. Okamžitý dopad snížení sazeb podle nich tak pocítí klienti s úroky vázanými na tzv. plovoucí sazby.
Cílem snižování sazeb je zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.
“V tuto chvíli změnu úrokových sazeb neplánujeme,” řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. “Vyhodnocujeme dopady tohoto rozhodnutí a následně se rozhodneme o našich dalších krocích,” doplnil mluvčí ČSOB Patrik Madle. Okamžitý dopad snížení sazeb podle něj pocítí klienti s úvěry a úrokovými sazbami vázanými na plovoucí neboli variabilní úrokové sazby. U nových úvěrů s dlouhodobě nastavenými sazbami samotné rozhodnutí na jejich výši nemá okamžitý dopad, dodal.
“Sazby úvěrových produktů nedefinují sazby ČNB, ale tzv. dlouhé sazby na mezibankovním trhu. Bude tedy samozřejmě záviset zejména na jejich vývoji. Situaci budeme sledovat,” uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral. U depozitních produktů se fakt, že ČNB za poslední dobu již poněkolikáté snížila sazby, bude muset do budoucna projevit.
Vliv rozhodnutí ČNB pozitivně pocítí klienti s krátkými a střednědobými fixacemi, uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. U těch dlouhých (deset let a více) začíná cena zdrojů naopak pozvolně růst, takže se dnešní snížení sazby ČNB u těchto hypoték neprojeví.
Hypoteční specialista realitní společnosti Bidli Daniel Horňák míní, že banky na snížení sazeb ČNB reagovat budou. Nicméně vzhledem k vyšším rizikovým nákladům a současnému moratoriu nebude snížení sazeb podle jeho názoru kopírovat hodnotu, o kterou snížila sazbu ČNB.