Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změn. Základní úroková sazba tak zůstává na rekordním minimu nula procent, nemění se ani program nákupů dluhopisů. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že ekonomika od zmírnění karanténních opatření vykazuje silné oživení, aktivita ale i nadále zůstává hluboko pod úrovní před koronavirem.

„Rada guvernérů je i nadále připravena přizpůsobit podle potřeby všechny své nástroje, aby zajistila, že inflace se bude udržitelným způsobem pohybovat směrem ke stanovenému cíli,“ uvedla ECB v prohlášení. Rozhodnutí se všeobecně očekávalo.

Lagardeová dodala, že nejistota ohledně zotavení ekonomiky znamená, že široké stimulační nástroje na podporu měnové politiky zůstanou i nadále důležité. Zopakovala i záměr ECB udržet nouzový program nákupů dluhopisů (PEPP) zavedený kvůli pandemii v platnosti do poloviny roku 2021. ECB chce v rámci programu investovat 1,35 bilionu eur (36 bilionů Kč) do vládních a podnikových dluhopisů.

Mnoho analytiků se domnívá, že ECB bude muset rozšířit nákup dluhopisů na prosincovém zasedání, kdy bude mít nové prognózy inflace a hospodářského růstu, poznamenala agentura Reuters. V dnešní prognóze ECB zmírnila odhad poklesu hrubého domácího produktu (HDP) na letošní rok na osm procent z původně odhadovaného propadu 8,7 procenta. Oživení v příštím roce ale bude pomalejší a ekonomika stoupne o pět procent místo dosud očekávaných 5,2 procenta. Rovnováha rizik zůstává nakloněna kvůli koronavirové pandemii spíše k poklesu, dodala Lagardeová.

Letošní výhled inflace nechala ECB beze změny, dál čeká růst spotřebitelských cen o 0,3 procenta. Příští rok čeká růst inflace na jedno procento, v roce následujícím pak na 1,3 procenta.

Lagardeová dodala, že ECB dnes jednala také o silném růstu kurzu eura z poslední doby, protože silné euro zvyšuje tlak na další snížení inflace. Euro od jara posílilo k dolaru zhruba o osm procent a ke koši hlavních světových měn pak asi o čtyři procenta, což narušuje konkurenceschopnost vývozců a tlumí inflaci, neboť se tím zlevňuje dovoz.

„Naším mandátem je cenová stabilita a je zřejmé, že pokud bude posilování eura vyvíjet negativní tlak na ceny, musíme takovou záležitost pečlivě sledovat,“ prohlásila Lagardeová. „Ale jak víte, na směnný kurz se nezaměřujeme.“

ECB už dlouho prohlašuje, že nemá žádný cíl směnného kurzu. Mezi bankéři ale často narůstá znepokojení, pokud euro překoná 1,20 USD, což se stalo minulý týden.

ECB už v letošním roce podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady koronavirové krize. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o rekordních 12,1 procenta.

Spotřebitelské ceny v eurozóně se podle rychlého odhadu statického úřadu Eurostat v srpnu meziročně snížily o 0,2 procenta. Inflace se tak dostala do záporných hodnot poprvé od roku 2016. Cílem ECB je držet meziroční růst cen v eurozóně těsně pod dvěma procenty.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account