Ve Spojených státech budou tento týden zveřejněny cenové indikátory. Spotřebitelské ceny i ceny průmyslových výrobců v červnu a červenci výrazně rostly. Jednalo se však spíše o reakci na březnové a dubnové uzavření ekonomiky, než o změnu trendu.

V srpnu proto očekáváme u obou indikátorů citelné zpomalení. Po meziměsíčních růstech o 0,6 % m/m v červenci by jak ceny průmyslových výrobců, tak i ty spotřebitelské měly přidat už jen 0,2 % m/m. V následujícím období předpokládáme, že inflační tlaky zůstanou spíše utlumené.

Klíčovou událostí týdne bude zasedání Evropské centrální banky. Ke změně úrokových sazeb ani parametru programu kvantitativního uvolňování ECB zatím podle našeho názoru nepřistoupí. I tak ale bude zasedání zajímavé. ECB na něm zveřejní svou novou prognózu. Odhad růstu HDP pro Q3 by mohl být revidován směrem nahoru. Zatímco ten náš počítá s růstem 16,1 % q/q, odhad ECB je zhruba poloviční. Výhled na rok 2021 (HDP 5,2 %) by mohl zůstat beze změny.

Velkým tématem bude nepochybně inflace. Ta se ve své jádrové složce propadla na historicky nejnižší úroveň (0,4 %) a ani výhled není (i vzhledem k silnému euru) příliš optimistický. Už červnový odhad inflace pro rok 2023 na úrovni 1,3 % vyvolával pochyby, zda by ECB neměla uvolnit měnové podmínky ještě více. Inflační vývoj tak podle našeho názoru dotlačí ECB k prodloužení pandemického programu nákupu aktiv až do konce příštího roku a k jeho rozšíření o dalších 500 mld. EUR. Toto rozhodnutí však zřejmě padne až v říjnu či prosinci.

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account