Banky, družstevní záložny, stavební spořitelny a vybraní obchodníci s cennými papíry odvedli letos na pravidelných příspěvcích do Garančního systému finančního trhu 6,332 miliardy korun, o 716 milionů více než před rokem.

Důvodem je podle něj zejména nárůst objemu vkladů, z něhož se vypočítává výše příspěvků a který se doposud pozvolna zvyšoval. Dalším parametrem ovlivňujícím příspěvky jednotlivých institucí je jejich rizikovost.

Garanční systém po odvodech finančních institucí aktuálně spravuje téměř 41 miliard korun. Proti loňskému roku je to o zhruba 17 miliard korun méně, což je zapříčiněno výplatou náhrad vkladů klientům zkrachovalé Sberbank CZ. Garanční systém očekává plné uspokojení svých pohledávek v insolvenčním řízení se Sberbank, v rámci kterého je největším věřitelem.

Přímo ve Fondu pojištění vkladů je v současnosti k dispozici 14,3 miliardy korun, které zajišťují základní připravenost Garančního systému na zahájení výplaty náhrad vkladů klientům pro případ, že by se některá finanční instituce dostala do finančních problémů. Nejde nicméně o jediné peníze, ke kterým by měl Garanční systém přístup. Dodatečné zdroje financování, které zahrnují případné vypsání mimořádných příspěvků, příjmy z prodeje dluhopisů, poskytnutých úvěrů či půjček od zahraničních fondů nebo ze státního rozpočtu, mohou v rychlém čase jeho finanční zdroje rozšířit.

Aktuálně se vyplácí náhrady klientům zkrachovalého Československého úvěrního družstva – výplata započala 11. srpna 2021 a výplata náhrad klientů Sberbank CZ. Ta byla zahájena 9. března 2022.

Ve Fondu pro řešení krize má Garanční systém k dispozici 26,7 miliardy korun. Tento fond neslouží k přímým výplatám náhrad vkladů. Peníze v něm nashromážděné mohou být použity v případě ohrožení stability některé z finančních institucí při splnění dalších zákonných podmínek. Příspěvky do Fondu pro řešení krize stanovuje Česká národní banka (ČNB) po projednání s Garančním systémem. ČNB je přitom povinna zohlednit, že cílová částka ve Fondu pro řešení krize má do 31. prosince 2024 dosahovat jedno procento z celkového objemu krytých vkladů, tj. částku přibližně 37 miliard Kč.

Garanční systém finančního trhu je zákonem zřízená instituce pro zajištění, správu a použití peněz určených pro zabezpečení a udržení stability finančního trhu v Česku. Prvním pilířem Garančního systému finančního trhu je Fond pojištění vkladů, druhým pilířem je Fond pro řešení krize.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account