Objem odhalených pojistných podvodů dosáhl v prvním čtvrtletí stovek milionů korun. Objevily se mezi nimi již i případy spojené s epidemií covidu-19. Ještě více jich přibude v dalších čtvrtletích. Nejvíce se podvádí v pojištění vozidel a úrazovém pojištění.
Allianz pojišťovna odhalila od ledna do března 474 pojistných podvodů za 104 milionů korun. To je proti stejnému období loni o 185 případů a čtyři miliony více. A objevily se mezi nimi i případy spojené s koronavirovou infekcí. “Od začátku krizových opatření jsme zaznamenali vyšší počet podvodů hlavně v cestovním pojištění, stále však přibývají i případy z pojištění vozidel, podnikatelského a průmyslového pojištění,” uvedl vedoucí vyšetřování Allianz Michal Vlk.
V prvním čtvrtletí odhalila Generali Česká pojišťovna podvody za 119 milionů korun. Za stejné období minulého roku to bylo 148 milionů korun. Srovnání s minulým rokem bude však podle mluvčí pojišťovny Ivany Buriánkové relevantní až na základě údajů za celý rok 2020. V tuto chvíli může jít o krátkodobý výkyv.
Kooperativa šetřila 229 podezřelých událostí, ze kterých 113 případů vyhodnotila jako pokus o pojistný podvod. Celková uchráněná hodnota pak přesáhla 57 milionů Kč. V roce 2019 to za stejné období bylo 205 odhalených podvodů za 11,5 milionu Kč. Nejvíce pojistných podvodů, celkem 57, bylo v pojištění vozidel.
“Důsledky koronavirové krize mohou projevit spíše v dalším průběhu roku. Vzhledem k dopadům karantény na příjmy části obyvatel mohou někteří chtít získat finanční prostředky tímto způsobem. Podobný nárůst pokusů o podvody zaznamenáváme po každých větších krizích, například rozsáhlých povodních nebo vichřicích,” řekl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Česká podnikatelská pojišťovna proštřovala 160 případů s podezřením na pojistný podvod. Uchráněná hodnota u uzavřených případů představuje 36 milionů Kč. Za první čtvrtletí 2019 to bylo 180 případů za téměř sedm milionů Kč. Pojistné podvody se dlouhodobě páchají především v pojištění motorových vozidel. Jde často o hrané a smyšlené dopravní nehody nebo fingované krádeže vozidel, uvedla Dita Němečková z úseku bezpečnosti ČPP.
K pokusům o pojistný podvod jsou náchylnější lidé s finančními problémy, ať již jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na návykových látkách, upozornila Buriánková. O podvod se pokouší i řada bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Větší dopad ale mají podvody páchané organizovanými skupinami. Ty se dříve soustředily hlavně na autopojištění, nyní se přesunuly do úrazového pojištění, dodala.
Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.