Před vyhlášením nouzového stavu zamířila alespoň jednou ročně do ciziny téměř polovina Čechů. Díky rozhodnutí řady států se pro české občany nyní možnost cestování opět otevírá. Vláda ČR je však zatím proti. Koronavirus je přitom podle ministerstva zdravotnictví pod kontrolou, počet nakažených stoupá jen v několika lokálních ohniscích. „Proto navrhujeme, aby se cestování uvolnilo úplně, nikoliv pouze organizovaným výběrem konkrétních zemí,“ říká za občanskou iniciativu KoroNERV-20 Marta Gellová.

To ostatně doporučuje i Evropská komise. „Členské státy by podle ní měly postupovat v otevírání hranic koordinovaně s cílem rušit kontroly na hranicích, zajistit tak neomezenou svobodu pohybu a obnovení integrity schengenského prostoru,“ uvádí ekonomická diplomatka Marta Gellová.

 Členové KoroNERV-20 dále navrhují:

  • Aby ministerstva zdravotnictví a zahraniční na základě aktuální situace šíření koronaviru, vydávala například rating rizikovosti jednotlivých zemí. Podle ratingu by se pak mohlo postupovat při návratu českých občanů domů.
  • U zemí, kde je situace stejně dobrá, nebo lepší než v Česku, by se cestovalo bez testů, u rizikovějších zemí by se po návratu vyžadovaly testy na Covid-19. Stát by je ale měl nabídnout cestovatelům velmi komfortní formou a za dostupnou cenu.
  • U postupného rušení omezení volného pohybu a rušení kontrol na vnitřních hranicích by měla být zajištěna proporcionalita a nediskriminace mezi občany EU tak, aby běžní občané věděli, kam mohou cestovat, a mohli to plánovat.
  • Aby stát stanovil jasná pravidla a určil, při jaké negativní změně se budou případně pravidla zpřísňovat (a také jak konkrétně). V takových pravidlech detailněji popsat, jak se dotknou omezení pendlerů obecně, pendlerů pracujících v sociálních službách a specializovaných pracovníků, kteří servisují klíčová zařízení v zahraničí.

Otevření hranic je dle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové důležité také pro vysoké školy. „Restrikce na hranicích mají pro univerzity s velkým stupněm internacionalizace i finanční následky, např. ve výpadku příjmů od studentů samoplátců. U nás na univerzitě činí podíl tohoto typu studentů na jedné fakultě až 35 procent,“ vysvětlila Nerudová, členka skupiny KoroNERV-20. „Dalším problémem jsou mobility Erasmus. Pochopení jiné kultury je dle mého názoru základní výbavou, kterou by si student z vysoké školy měl odnést,“ doplnila Nerudová.

Jak často jezdili Češi do zahraničí před vyhlášením nouzového stavu

Několikrát ročně25 %
Tak jednou ročně24 %
Tak jednou za dva, tři roky11 %
Méně často18 %
Vůbec do zahraničí nejezdí22 %
CELKEM100 %

Zdroj: STEM, TRENDY 3/2020, kvótně reprezentativní výběr, celková procenta, n= 1008.

Stav otevírání hranic v Evropě

(k 20. květnu 2020, zdroj ČTK)

Německo

Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Česko s plánuje nahradit plošné kontroly na německých hranicích namátkovými od 26. května. Hranice s Německem by mohly být otevřeny 15. června. Je však nutné zajistit, že poté nebudou do ČR proudit lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie.

Polsko

Země 13. 5. prodloužila uzavření hranic o další měsíc. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, existují však různé výjimky. Termín otevření by mohl být v polovině června.

Rakousko

Otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli Covidu-19 zůstanou přinejmenším do konce května na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, rakouská hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. Hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti testů na Covid-19.

Slovensko

Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s Českem a Rakouskem rozhodnout do poloviny června.

Chorvatsko

Zde opravňuje cizince ke vstupu jakákoliv rezervace ubytování, chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené.

Itálie

Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch, otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

Řecko

Řecko by se mohlo českým turistům otevřít od 1. července. Obě země spolu jednají také o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění Covid-19.

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie koronaviru a otevření hranic se všemi sousedy, určitá omezení ale vrátila.

Španělsko

Španělsko otevře své hranice koncem června. Uvolňování pro cizince bude koordinováno s tím, jak se restrikce v zemi budou uvolňovat pro samotné Španěly.


KoroNERV-20 vznikl jako svépomocná neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března 2020. Primárním cílem je zmenšit dopady pandemie Covid-19 na českou ekonomiku. Všichni členové se na platformě podílejí zdarma a pro bono.

Poznatky a výstupy z diskusí uplatňují jednotliví členové buď přímo v rámci své profesionální či občanské činnosti, v různých oficiálních poradních sborech nebo je zasílají přímo kompetentním členům vlády ČR a dalším orgánům. KoroNERV-20 může také publikovat zprávy, jako je tato.

Členové KoroNERV-20 k 22. květnu 2020

Mariana Čapková, sociální ekonomka, zastupitelka HMP

Radim Dohnal, ekonom, M&A poradce

David Feltl, onkolog, ředitel VFN

Otakar Foltýn, bezpečnostní analytik

Marta Gellová, ekonomická diplomatka, EFPA ČR

Mojmír Hampl, ekonom, bývalý viceguvernér ČNB

 

David Havlíček, ekonom, CFO EGAP

Jiří Hlavenka, podnikatel, investor

Helena Horská, hlavní ekonomka RB

Bob Kartous, VŠEM, autor knihy No Future

Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby

Pavel Krejča, PR manažer

 

Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

Jan Kvaček, ekonom a demograf, ředitel Nemocnice Na Bulovce

Michal Mejstřík, ekonom, profesor Univerzity Karlovy

Daniel Münich, ekonom, výkonný ředitel IDEA při CERGE-EI

Jiří Nekovář, ekonom, daňový expert, poradce

Danuše Nerudová, ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity

 

Jan Procházka, ekonom, předseda představenstva EGAP

Tomáš Sedláček, ekonom, makrostratég ČSOB

Petr Smejkal, lékař, epidemiolog, IKEM

Petr Stuchlík, investor, finančník

Pavel Vyhnánek, ekonom, náměstek primátora HMP

 

Petr Zahradník, ekonom, expert na EU

Miroslav Zámečník, ekonom a publicista

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka

Lenka Zlámalová, ekonomická novinářka

Lukáš Zrůst, insolvenční správce se zvláštním oprávněním

Adam Zvonař, tajemník KoroNERV-20



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account