V Evropě začíná fungovat platforma pro obchodování s akciemi nazvaná Lightyear. Funguje jako aplikace pro mobilní telefony a její zakladatelé doufají, že to bude odpověď na amerického rivala Robinhood, který také nabízí obchodování bez poplatků. Start-up Lightyear funguje od loňského září v Británii a od minulého týdne rozšířila své aktivity do 19 zemí eurozóny.

Lightyear si nově zajistil 25 milionů dolarů (608 milionů Kč), aby mohl expandovat v Evropě. Financování vedla společnost Lightspeed Venture Partners ze Silicon Valley a peníze firmě poskytl i britský podnikatel a miliardář Richard Branson.

Firmu Lightyear loni v Londýně založili estonští podnikatelé Martin Sokk a Mikhel Aamer. Podnik nabízí obchodování s více než třemi tisíci akciových titulů z celého světa, a to i na víceměnových účtech. Sokk s Aamerem v minulosti pracovali ve firmě Wise, dříve TransferWise, která se zaměřuje na převody peněz do zahraničí.

„Finanční trhy byly už příliš dlouho až moc spletité, měly vysoké bariéry pro vstup nových hráčů a matoucí žargon,“ uvedl Branson. „Martin, Mikhel a tým Lightyear teď z investování ve světě sundávají tu pokličku. Učiní to transparentnější a díky vzdělávání i přístupnější lidem, kteří si tak budou moci zvolit ty správné produkty,“ dodal podle serveru CNBC.

Branson se angažuje v mnoha odvětvích, od letecké dopravy až po cesty na hranici vesmíru. Ve společnosti Lightyear převzal podíl prostřednictví své skupiny Virgin Group, výši podílu ale nezveřejnil.

Obchodní aplikaci Lightyear tak mohou nyní začít používat lidé v Německu, Itálii nebo ve Francii, země mimo eurozónu přijdou na řadu později. Firma v další fázi uvažuje o expanzi do Švédska a Norska, o České republice se konkrétně nezmiňuje. Naopak lidé ze Slovenska, které je členem eurozóny, mohou přes aplikaci Lightyear obchodovat už teď.

Expanze společnosti Lightyear ukazuje, že investoři mají zájem o investiční aplikaci zaměřenou na Evropu, myslí si generální partnerka společnosti Lightspeed Nicole Quinnová. A to i přesto, že Robinhood čelí ve Spojených státech útlumu obchodní aktivity.

„Objemy obchodů mezi drobnými investory ve Spojených státech se loni více než zdvojnásobily. Až pětina všech obchodů v USA je od retailových investorů,“ řekla Quinnová v rozhovoru na CNBC. „My si myslíme, že Evropa teď jde tímto směrem,“ dodala.

Nové peníze, které si provozovatel aplikace Lightyear zajistil, přicházejí v době pro akciové trhy spíše nepříznivé. Hlavní akciové indexy kvůli obavám z blížící se hospodářské recese od začátku roku výrazně oslabily a například akcie Robinhood od vstupu na burzu odepsaly kolem 78 procent. Ve středu na trhu Nasdaq v New Yorku uzavřely na 8,36 USD, po vstupu na burzu koncem loňského července za ně investoři platili asi 38 dolarů za kus.

Martin Sokk, který je generálním ředitelem společnosti Lightyear, se ale propadů cen akcií na veřejných trzích neobává. „Ať už trhy zpevňují, klesají nebo jsou bez jasného směru, na nás to moc velké dopady nemá, protože my budujeme něco, co zabere hrozně dlouhou dobu,“ řekl v jednom rozhovoru.

Přestože Evropa je až za Spojenými státy, co se objemu obchodů s akciemi mezi drobnými investory týče, obchodních platforem ve snaze získat klienty přibývá i tam. Pro Lightyear představují konkurenci jak zavedené makléřské firmy, například Hargreaves Lansdown či AJ Bell, tak i takzvané fintechové podniky, jako je například Revolut, Freetrade a eToro. Pro ně je typické, že mnohem více využívají nejvyspělejších technologií.

Záměr vstoupit na evropský trh už signalizoval i Robinhood, i když ten se v Evropě hodlá zaměřit spíš na obchodování s kryptoměnami než s akciemi. Robinhood už se před lety snažil na evropský trh vstoupit, z plánů ale nakonec sešlo a firma se zaměřila na domácí trh, tedy na Spojené státy. Mezitím už se ale dohodla na převzetí britské kryptoměnové burzy Ziglu.

Mnozí investoři v poslední době zanevřeli na rychle rostoucí technologické firmy, jako je právě Robinhood. Mají obavy, že jejich ztrátový podnikatelský model by nemusel obstát v náročném ekonomickém prostředí, které se kvůli vysoké inflaci a zpřísňování měnové politiky v mnoha zemích citelně zhoršilo.

V zisku není ani Lightyear, jeho hlavním zdrojem příjmů je teď pevný poplatek 0,35 procenta za konverzi měn při obchodování se zahraničními akciemi. Sokk ale řekl, že podnik má v úmyslu zdroje příjmů rozšířit přidáním dalších funkcí, včetně služby placeného předplatného. Ta by měla začít fungovat ještě letos.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account