V negativním Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci března zapsáno 560 tisíc osob s dluhem po splatnosti. Je to o 35 tisíc osob méně, než na konci března 2019. Zatímco v okrese Žďár nad Sázavou má záznam v registru jen 3,37 procenta obyvatel starších 18 let, v okrese Most je to téměř 15 procent občanů.
Ještě v roce 2013 bylo zapsáno v negativním registru SOLUS více než 1 milion občanů s neuhrazeným závazkem po splatnosti. Ke konci prvního čtvrtletí roku 2020 to bylo jen něco málo přes polovinu.
„Otázkou samozřejmě zůstává, jak rychle dokáže česká ekonomika znovu nastartovat po skončení současných opatření. Zatímco nejbližší měsíce díky možnosti odkladu splátek pravděpodobně nepřinesou masivní zápisy nových dlužníků do registrů, na konci roku bude skutečně záležet na tom, jaká bude ekonomická síla obyvatel a jejich schopnost splácet závazky přijaté v době ekonomického růstu,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
Sdružení SOLUS již v polovině března upozornilo, že klientům, kteří se řádně dohodnou se svým věřitelem na odkladu úhrady splatných závazků v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19, nehrozí zápis do negativních registrů sdružení SOLUS. Této možnosti by však podle litery zákona měli využít pouze klienti, kteří jsou skutečně pandemií postiženi.
Ke konci března evidovalo sdružení SOLUS v největším registru dlužníků v Česku závazek po splatnosti u 6,3 % dospělých občanů ČR (oproti 6,73% ke konci března 2019). Celkový závazek po splatnosti evidovaný u těchto spotřebitelů takřka 48,2 miliardy Kč (oproti 48,1 mld. Kč ke konci března 2020).
SOLUS sdružuje řádově 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.
Zdroj: SOLUS