Andrea Lauren a Dušan Zábrodský

Venture Capital cílí na vysoké zhodnocení. Výjimkou není ani Rockaway Venture SICAV. „ Koukáme na nejhorší scénář. A ten musí znamenat alespoň zpětinásobení hodnoty investice,“ říká Dušan Zábrodský, investiční partner Rockaway. „Investujeme ve fázi, kdy má start-up již nějaký produkt a má nějaký trh, má příjmy a platící zákazníky,“ dodává Andrea Lauren, investiční partnerka Rockaway.

Úspěšnost Venture Capitalu je poměrně závislá na výši úrokových sazeb. Pokud jsou nízké, vydělává více, protože má levnější zdroje a může jít do více projektů. Jak nedávné období poměrně vysokých úrokových sazeb nejen v České republice ovlivnilo váš Venture Capitalový fond?

Andrea Lauren: V nedávných letech vznikalo hodně startupů, které měly dlouhodobě postavený svůj model podnikání na nízkých úrokových sazbách a intenzivně konzumovaly kapitál pro další růst. Pro ty se samozřejmě situace na trhu a schopnost získat další financování zhoršila. Nicméně na začátek bych řekla, že Venture Capital je cyklický, jako každé investování, a v roce 2021, než začaly stoupat úrokové sazby, tak byl na svém valuačním vrcholu. Bylo tam hodně „šumu“, množství kapitálu se neinvestovalo optimálně a pálil se kapitál.

To byly excesy, které zvýšení globálních úrokových sazeb eliminovalo a to je dobře. My se teď dostáváme do nové fáze, kde se stabilizovala očekávání ohledně valuací, které si našly nové, většinou nižší úrovně, a investoři začali kapitál alokovat daleko víc uvážlivě do firem a investičních kol, kde je vidět, jakým způsobem se kapitál používá a jakým způsobem se má vracet. Zkoumají se metriky, jako jsou náklady na získání zákazníka, jak rychle se start-up dostává do profitability, jaký je burn multiple, to znamená, kolik kapitálu se pálí, jestli aktuální investiční kolo již přivede startup do nějakého break event pointu a do černých čísel.

Není pravda, že když jsou úrokové sazby vysoké, tak start-upy nemohou získat kapitál. Můžou. Jen se musí dobře porovnat s novou situací.

Dušan Zábrodský: Když jsou nízké úrokové sazby, je většinou přebytek kapitálu a je jednodušší se k němu dostat. Navíc jsou dostupné různé alternativy zdrojů peněz.

V době, kdy je kapitál poměrně drahý, tak se start-up může obtížněji dostat k alternativním zdrojům kapitálu a je více závislý na Venture Capitalové firmě, která mu kapitál poskytne.

Start-upy se tedy v době vysokých úrokových sazeb dostávají do „pasti“ Venture Capitalových firem, protože jsou na nich závislé a nemají k nim alternativu?

Andrea Lauren: Ony se spíš samy musí srovnat se svým business modelem a přesunout se z „růst za každou cenu“, což bylo to, co od nich chtěli investoři vidět před třemi lety, do udržitelného růstu. Pokud dokáží demonstrovat, že jejich růst vede ke konečné profitabilitě a není to jen pálení kapitálu, tak pro takovéto firmy je ve Venture Capitalových fondech peněz dost. Muselo ale ve start-upech dojít ke změně mentality a přístupu.

Dušan Zábrodský: Je to ale opět cyklického charakteru. Když je kapitál k dispozici a je levný, venture kapitál od startupů očekává, že porostou za každou cenu. Firmy musí pochopit, jak je tyto makroekonomické vlivy ovlivňují, a podle toho si přenastavit cíle, které mají.

V době, kdy je kapitál levný, tak kdyby se soustředily na zisk místo růstu, venture capitálové firmy to neocení. Ty v době levných peněz chtějí vidět co nejrychlejší růst.

Start-upy tedy musí reagovat na makroekonomickou situaci, aby vyhověly požadavkům Venture Capitalových firem stran očekávání, jakou má zvolit strategii…

Andrea Lauren: To platí obecně pro všechny firmy. Tomu, co vyžaduje trh, se musíte přizpůsobit, abyste byli úspěšní.

Dušan Zábrodský: Není to jenom o tom vyhovět Venture Capitalovým firmám.

Start-upy jsou financovány zpravidla v investičních kolech. Získají peníze, ty „propálí“ na růstu či rozvoji, peníze dojdou a jde se do dalšího investičního kola. V které fázi se váš fond zapojuje?

Andrea Lauren: „Propálit“ není slovo, které se mi úplně líbí v tomto kontextu. Většina start-upů, které mají nějakou budoucnost, peníze investuje do svého růstu.

Propálit“ je z anglického burn-out, které se používá naprosto běžně. Např. u biotechnologických firem je to jeden ze základních ukazatelů, jestli je ta firma životaschopná, nebo ne.

Andrea Lauren: Máte pravdu, ale v angličtině to nemá takovou negativní konotaci jako v češtině. Český investor je konzervativní a start-upy je něco, čeho se možná trochu bojí. Já bych ho chtěla spíš přilákat a vysvětlit mu, jak to funguje s „burn-outem“.

Investu jeme do „late seed“ až do „round A“ kola. Život startupu začíná fází myšlenky, která je financovaná zakladatelem, jeho přáteli či andělskými penězi. Pak jsou další kola, kdy se připojují institucionální investoři. My investujeme ve fázi, kdy má start-up již nějaký produkt a má nějaký trh, má příjmy a platící zákazníky. Chceme investovat do jeho další expanze, typicky geografické či produktové, ve stabilizované fázi, kdy start-up již dokáže demonstrovat trhu, že se jeho nápad zkomercionalizoval.

Jaké projekty máte nyní v portfoliu a jaké máte v hledáčku?

Dušan Zábrodský: Obecně se soustředíme na byznysy, ve kterých máme expertízu. Jsou to věci, kterým rozumíme a jsou nám blízké, vyhovují nám i geograficky. Soustředíme se na DACH region (Německo, Rakousko a Švýcarsko – pozn. red.) a střední Evropu.

Konkrétněji se jedná o investice v oblasti e-commerce, market place, službách, jako je cestování.

Jaké firmy máte nyní v hledáčku?

Dušan Zábrodský: Jmenovat je zatím nemůžeme, protože by to mohlo narušit naše vyjednávání. Obecně se ale jedná o několik zahraničních společností v sektoru traveltech (využití technologie v cestování).

Jaký výnos očekáváte od investice, abyste zvažovali do ní vstoupit?

Dušan Zábrodský: Koukáme na nejhorší scénář. A ten musí znamenat alespoň zpětinásobení hodnoty investice. Pokud toto nevidíme, tak do investice zpravidla nejdeme.

V jakém časovém horizontu?

Dušan Zábrodský: Většinou děláme plán na 3 roky. To je horizont, který je ještě hmatatelný. Realita může být jiná, může se to prodloužit na 4 roky. Tedy nejhorší scénář musí přinést zpětinásobení investice za 3 roky. A plán té firmy musí být ještě výrazně vyšší.

Andrea Lauren: Fond, ze kterého investujeme, je desetiletý a má pětileté investiční období, kdy se postupně fondový kapitál investuje a pak se investice prodávají a kapitál se vrací zpátky. Investice by měla být ve fondu maximálně 7 let. Vždy se díváme na možné exit strategie, tedy jakým způsobem se bude firma prodávat. To může být prodej strategickému investorovi, veřejné trhy apod.

Jakou máte úspěšnost ve fondu s dosažením minimálně pětinásobku investovaných peněz?

Dušan Zábrodský: Dnes investujeme druhý rok v rámci tohoto fondu. V portfoliu, které jsme měli před tímto aktuálním fondem, se to splnilo.

Pokud by investor chtěl do vašeho fondu investovat, co musí splnit kromě toho, že musí být kvalifikovaný investor?

Andrea Lauren: Náš český fond Rockaway Venture SICAV, který obhospodařuje Amista, je fond kvalifikovaných investorů. Investor tak musí být schopen investovat alespoň 1 mil. Kč. Dali jsme si dohromady investiční infrastrukturu, která nám toto umožňuje. Jsme tak schopni posbírat zájem investorů již od této částky, aniž by to fond administrativně zatěžovalo.

Investoři mohou do fondu vstupovat do konce března 2025.

Jaký výnos očekáváte pro investory?

Andrea Lauren: Minimální výnos ve Venture Capitálových fondech by měl být 25 % ročně. A na to cílíme konzervativně. Máme ale vyšší aspirace a máme je o co opřít. Například u historického venture kapitálového portfolia Rockaway, které obhospodařuje náš tým, je IRR (vnitřní výnosové procento neboli roční zhodnocení – pozn. red.) 38 %, jedná se o investice na vlastní balance sheet Rockaway, které předcházely založení našeho venture fondu. A pak máme existující blockchainový fond, založený v roce 2021, kde zhodnocení nyní dosahuje přes 300 %.

Jak se vám daří získávat investory? A kolik kapitálu ještě chcete získat? Venture Capitálové fondy mají zpravidla omezení pro objem kapitálu pod správou s ohledem na omezené investiční možnosti.

Andrea Lauren: Upisovací období máme koncipováno tak, aby ho investiční období přesahovalo ještě o dva roky, abychom věděli, jaký objem kapitálu máme k dispozici. Byli bychom rádi, kdybychom upsali dalších 25 mil. EUR.

Věřím hodně moc na diverzifikaci investičního portfolia. Je hodně málo lidí, kteří by dávali veškeré své volné prostředky do start-upů. A pokud ano, tak jsou to lidé, kteří se v této oblasti pohybují profesionálně a sami třeba nějaký startup založili a úspěšně prodali.

Ale obecně by každý investor měl investovat část svého majetku do veřejných trhů, jako jsou akciové či dluhopisové trhy, část do nemovitostí a část do alternativních investic, které obsahují jak start-upy, tak blockchain či zlato nebo komodity. A tato část by neměla přesahovat 10 % majetku. Nicméně věřím v to, že nějakou alokaci do alternativních investic by měl mít každý investor. A investiční horizont, na který by se měl dívat, není jeden rok a to, jak se letos pohybují inflace a úrokové sazby, ale 10 let. A na 10letém horizontu se uplatní portfolio rozložené v různých typech aktiv, které se zhodnocují v různou dobu. Včetně venture capitálu.

Dušan Zábrodský: Ještě bych rád doplnil jednu důležitou věc. V Rockaway Venture Fondu investujeme 25 % peněz z našich finančních zdrojů. To jasně ukazuje, že tomuto typu investic věříme. Dříve jsme investovali venture capital jen z vlastních peněz, ale díky fondové struktuře si objem vlastních zdrojů rozšiřujeme o investice od externích investorů, kteří tak dostávají možnost koinvestovat s Rockaway.

Andrea Lauren: Tím jsme výjimeční mezi fondy, které investují zpravidla 2 % z vlastních peněz a žijí z poplatků za správu. My jsme největší investor ve fondu a máme plnou důvěru v naši investiční strategii.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account