Navzdory tomu, co se pořád ještě učí na vysokých školách a čemu mnozí teoretici a akademici věří, že k vyššímu výnosu je potřeba podstoupit vyšší riziko, naše portfolio ukazuje, že vyššího výnosu, než je výnos akciových trhů, je možné dosáhnout i s mnohem menším rizikem a to jak na rostoucích, tak na klesajících trzích. Je to aktuálně velmi důležité.
Na trzích totiž již delší dobu panuje výrazná dichotomie v pohybech a ocenění akcií a v loňském roce vystoupala do nových extrémů. O co jde?
Výnos amerických i globálních indexů je tažen hrstkou největších amerických akcií. Deset největších amerických akcií tvoří dnes asi 30 % amerického trhu a asi 18 % světového trhu akcií. Jejich tržní kapitalizace se rovná tržní kapitalizaci Japonska, Velké Británie, Číny, Francie a Kanady dohromady.
Podle Goldman Sachs drží typický hedge fond v těchto titulech asi 70 % portfolia. To všechno dohromady společně s rozmachem pasivního investování představuje největší koncentraci velkých akcií v historii.
Naše investice hledáme jinde ze dvou důvodů. Za prvé, ani jednu z těch největších akcií nepovažujeme za dostatečně atraktivní, aby se objevila v našem portfoliu. Jako celek jsou drahé a některé z nich až extrémně drahé. Za druhé, historie ukazuje, že kdykoliv byla koncentrace největších akcií vysoká, vyplatilo se s investicemi odchýlit se od indexu. Dnes je koncentrace velkých akcií rekordní.
Z logiky věci vyplývá, že pokud hrstka největších akcií táhne index a je nadprůměrně drahá, potom ostatní akcie si jako celek vedou hůře, ale jsou výrazně levnější. To je přesně stav dnešních trhů.
Koncentrace zájmu investorů a toky peněz, reflektující mimo jiné i situaci, kdy většina peněz (alespoň na největším americkém trhu) je investována pasivně do indexů, tedy automaticky, aniž by se někdo zamýšlel nad tím, co a za kolik kupuje, nechávají ležet stranou akcie mnoha kvalitních, zavedených, vysoce ziskových, rychle rostoucích a dobře řízených firem. Tam směřujeme dlouhodobě náš zájem.
Investice vybíráme v duchu rčení „Orel létá vysoko, ale lasičku tryskový motor nenasaje.“ Příležitostí je opravdu hodně.
Kde například hledáme? Mezi společnostmi se střední a menší tržní kapitalizací, mezi společnostmi, které mají nepravidelný vývoj ziskovosti, mezi společnostmi, kde cena akcie ovlivňuje její narativ, mezi společnostmi, které jsou cyklické, mezi společnostmi, u kterých trh nedoceňuje sekularitu vývojového trendu, mezi společnostmi, kde dochází k výrazným pozitivním skokovým změnám, v odvětvích, která jsou neprávem zatracována, v zemích, jejichž trhy jsou statisticky levné a podobně.
Výňatek z Dopisu akcionářů Vltava Fund za 4. čtvrtletí 2023.
Autor je člen představenstva a investičního výboru investiční společnosti Vltava Fund.