Aktuální témata správců mnoha investičních portfolií – právě o tom diskutovali zástupci tří významných investičních skupin na českém trhu. Shodují se, že tento rok je mimořádný. Co říkají na současnou situaci? Co přinesou kapitálové trhy v nejbližších měsících? Jaké jsou jejich pocity a úvahy z burzovního světa?

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Jan Maňák: Doba covidová nám přinesla specifickou situaci – covid plus navazující akce centrálních bank, případně vlád, vyhnaly ceny rizikových aktiv hodně vysoko. Dluhopisové trhy dnes nabízí historicky velmi nízké výnosy při poměrně vysoké inflaci. Ani akciové trhy nejsou nízko. Přitom se blížíme se do náročných vod hned v několika oblastech: volby ve Spojených státech, brexit, covidová opatření v celé řadě zemí. Tohle je velké téma,  které nyní řeší správci mnoha portfolií.

Jan D. Kabelka: V našem portfoliu fondů jsou zastoupeny mimo jiné lokální strategie, a tak nás pochopitelně zajímá další vývoj v regionu a zajímá nás další vývoj v České republice – dopady do ekonomického vývoje v souvislosti s covidem, další chování centrálních bank a vlád atd. A pak druhé důležité téma je hledání dalších dluhopisových komponentů pro investory, kteří poptávají investice mimo českou korunu a hledají další nadvýnos. Zhruba před dvěma lety jsme přišli s investicemi na emerging markets do dluhových instrumentů. Největší téma aktuálně bude, jak má vypadat portfolio v budoucím období a jak velká část dynamických aktiv má reprezentovat portfolio tak, aby byl investor s vývojem svých investic spokojen.

Eva Miklášová: Témat, která řešíme, máme poměrně dost – prostředí nízkých úrokových sazeb, otázky a odpovědi na téma inflace, americké volby, změna chování firem a spotřebitelů v čase koronavirové pandemie. A o čem bych se ráda zmínila, je změna chování a celkově změna životního stylu lidí v této pandemii. Kdybychom to měli přetransformovat do investičního světa, je to téma konektivity. Mění se fungování firem, lidé pracují z domova a technologie se při tom všem staly klíčové. Dá se říci, že nejlepším manažerem pro technologie se stal právě koronavirus. Megatrend konektivity se nám zdá jako silné téma právě v čase této pandemie.

Jan Maňák: Velkou část vývoje v této době dirigovaly centrální banky. Na jedné straně vnímám, že jejich akce mají čím dál menší účinek. Na druhé straně, když porovnáme rozsah intervencí v roce 2008 až 2009 a rozsah intervencí dnes, tak jsme o řád jinde. Děsí mě růst zadlužení vlád, děsí mě rychlost nárůstu bilance centrálních bank. Nevím, kam až centrální banky mohou dojít, řekl bych, že v tuto chvíli jediné, co je omezuje, je riziko inflace. Myslím si, že sledovat inflaci bude hodně důležité a je to faktor, který může vystavit stopku centrálním bankám v jejich současné podpoře.

Zmínil jsem rizikové faktory na obou březích Atlantiku a proti nim stojí právě centrální banky, které se budou snažit v problematických obdobích ekonomiku podporovat. Na druhou stranu už vysílají signály, že na to samotné nestačí a je potřeba, aby vlády zapojily více aktivity, což je v koronavirové krizi náročnější. Jsme stále ve velmi zajímavém období.

Jan D. Kabelka: Všechny nás zajímá, jakým způsobem se může aktuální situace projevit v celkovém nastavení ekonomik a jaký dopad do ekonomik nastane v případě, kdy se vypínají některé ekonomické sektory. Jak na to budou reagovat firmy a trh práce? Některé sektory budou z této situace profitovat, Eva zmínila trendy ve vztahu ke konektivitě, ke změně fungování společnosti atd. Prostor pro realizaci zajímavých investic tady určitě zůstává. Možná je to také příležitost pro investice do změny struktury v některých zemích, ostatně je to vidět i v záměru Evropy. Souhlasím, že nás čeká velmi zajímavé období.

Eva Miklášová: Fiskální a monetární stimuly se snaží anebo snažily o přemostění ekonomické situace v koronavirové krizi do doby, než bude k dispozici vakcína. To se celkem dařilo, protože pokud se podíváme na hlavní ekonomické indikátory, všechny se zlepšují – dokonce také trh práce a spotřeba. Otázkou bude, jak se reálně vyvine tato druhá velká koronavirová vlna, do jaké míry bude ekonomika znovu zavřená, jaká budou omezení zaměstnanců i podnikatelů a jaké bude omezení pohybu osob. Kdy konkrétně přijde vakcína? Tato informace může trhy výrazně ovlivnit.

Tématu sociálně odpovědného investování se věnuje pokračování diskuse, ve kterém se panelisté zamýšlejí nad otázkou: Lze sestavit portfolio pouze z odpovědných investic?

Eva Miklášová

Senior Sales Manager ve společnosti Fidelity International

Eva Miklášová je Senior Sales Manager ve Fidelity International, odpovídá za prodej, marketing a řízení vztahů s klienty v České republice a na Slovensku. Na finančním trhu působí sedm let a to ve společnosti Fidelity International.

Eva Miklášová je držitelkou titulu Bachelor of Science in Business Administration z Vídeňské univerzity ekonomie a obchodu a Magistr v oboru management z Univerzity Komenského v Bratislavě. V září 2019 obdržela CFA certifikát od CFA Institute.

Jan D. Kabelka

Generální ředitel NN Investment Partners C.R., a.s.

Kariéru ve finančním sektoru začal v roce 1997 v Citibank. V letech 2000–2006 působil v ING Investment Management (C.R.), a.s. jako obchodní ředitel. Poté odešel do skupiny ERSTE, kde pracoval na různých manažerských pozicích v zemích střední a východní Evropy, naposledy jako ředitel podpory prodeje a investičních služeb společnosti Erste Asset Management. Od února 2013 působí v NN Investment Partners C.R., a.s. (dříve ING Investment Management), kde zastává funkci generálního ředitele. Je rovněž členem vedení Asociace pro kapitálový trh ČR.

Jan Maňák

Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management

Harcovník finančních trhů. Krizi roku 1997 prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností. Následující dva roky strávil v České spořitelně, kde měl na starosti nabídku investičních produktů. Od léta 2008 nabízí investiční produkty BNP Paribas Asset Management českým a slovenským klientům. Poradci a klienti fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další, z nichž velká většina nedávno přešla do nově vzniklé fondové rodiny nesoucí název BNP Paribas Funds. Honzovi přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

Osobní motto: I po dvaceti třech letech na trzích se stále učím… kromě průběžné aktualizace číslovky na tomto mottu nemusím nic měnit 🙂

Petr Novotný

Šéfredaktor, Investiční web

Zakladatel a šéfredaktor finančního portálu Investičníweb.cz (od roku 2009). Předtím 12 let investiční praxe na pozicích licencovaného burzovního makléře a privátního bankéře u společností Eastbrokers, Merrill Lynch, Citibank a HVB Bank. Dramaturg a moderátor pořadů Investorský magazín na O2 TV a Byznys index Petra Novotného na Seznam TV. Moderátor investičních pořadů na Rádiu Česko a Rádiu ZET. Spolupořadatel finančních veletrhů Investiční fórum a Trading Expo. Šéfredaktor časopisu Investiční magazín. Absolvent American Institute of Arts and Science se specializací na portfoliomanagement (MBA). Externě přednáší na PB – Vyšší odborné škole ve vzdělávacím programu Žurnalistika a nová média.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account