Obrátil se na nás kolega, že může investovat do projektu Future Farming přes formu dluhopisů. Nevěděli jsme, o co se jedná, a tak jsem se podívali. Veškeré informace jsme nalezli na Futurefarming.cz.
Fakticky se jedná o nákup dluhopisu do začínající firmy, která se zabývá bohulibou myšlenkou. Výroba a pěstování potravin bez poškozování životního prostředí. Myšlenka krásná. Držme palce! Přesuňme se však, od myšlenky k investicím.
Podobných myšlenek je ve světě více. Objevují se termíny jako ekologické zemědělství, vertikální farmaření a mnoho podobných. Že se jedná o nové odvětví zemědělství je jasné. Téma přitahuje investory. Nejznámější je asi bratr Elona Muska jménem Kimbal Musk, který se rozhodl jít cestou ekologického zemědělství, kdy již v roce 2016 založil společnost Square Roots sídlící v Brooklynu. A stejně jako jeho bratr věří, že změní svět.
Jako investoři si však musíme uvědomit, že když investuji peníze, tak mám 2 možnosti. Buď se stát majitelem firmy (podílníkem), což se fakticky rovná nákupu akcií a podílu ve firmě, nebo mohu firmě peníze půjčit. A to se dělá prostřednictvím dluhopisů. Jinými slovy, že já firmě půjčím své peníze, které využije na rozvoj svého businessu. V průběhu půjčky mě platí sjednaný úrok a na konci období vrátí celou jistinu.
A právě druhá forma je náš případ. Společnost Aquaponic Farming Technology s.r.o., emitovala dluhopisy ve výši 250 000 000 Kč (a další 2 malé emise s 25 000 000 Kč) s roční výplatou kupónu (výnosu) v rozmezí 6,2 – 9,6 %. U některých typů dluhopisů existuje i kvartální výplata kupónů.
Vždy, když někam chcete investovat, ptejte se, co za investicí stojí. I když je záměr skvělý, jako investor bych se měl zeptat, co se stane, když to nevyjde? Co se stane s mou investicí?
V našem případu se jedná řekněme o startup. O úplně nové odvětví, nové trhy, nové zákazníky a půdu neprobádanou. Firma sice deklaruje vlastní vývoj 8 let (což nikdo nezpochybňuje), ale firma jako taková je na trhu cca 1 rok. Není tedy ani uzavřené účetnictví a nevíme, jak si firma stojí oproti konkurenci. Navíc podle webových stránek se jedná o unikátní firmu s jedinečným know-how. Viz. bod č. 4 proč investovat, citujeme:
“V současnosti jsme na českém i evropském trhu jedinou společností, která vyvíjí vlastní aquaponické systémy, u kterých následně zajišťuje jejich výrobu a dodávku.” Což ale vlastně může být i nevýhoda. Nemáte s čím danou firmu srovnávat, hodnotit a porovnat. Na druhou stranu to může být super kauf s tím, že firmě se opravdu podaří zrealizovat svůj záměr a skutečně se změní potravinový svět díky Českým chytrým ručičkám (kéž by se zadařilo!).
A v tom spatřujeme zakopaného psa. Jako dluhopisový investor při defaultu společnosti na Vás toho moc nezbude. Nejdříve bude uspokojen stát (sociální, zdravotní pojištění, daně), posléze banky a pak možná držitelé dluhopisů. Otázkou je, kolik majetku na investory zbude ve firmě. Možná nějaký patent? Business plán? Budova? Nevíme. Stejně tak to může být opačně. Firmě se bude velmi dařit a ovládne trh. Poté si ale říkám, že být jako jeden z prvních investorů, tak požaduji vyšší výnos a chci participovat na růstu hodnoty firmy jako takové. Hodnota startupů může raketově růst. Ale pokud nebudete mít podíl ve firmě, na růstu participovat nebudete.
Pokud jste fanoušek nových technologií, spasení světa a věříte kolegům, zkuste. Osobně do investice nepůjdu. Podle prospektu není poskytnuta jakákoliv záruka či ručení. Někdy bývá dluhopis zaručen například nemovitostí, majetkem firmy atd. Nyní logicky není žádné ručení. Nová firma nemá žádný majetek.
Future Farming fandím. A chápu, že nové projekty se bez rizika neobejdou. A kdo nic neriskuje nic nemá. Ale pokud bych se finančně měl podílet na startupu, asi bych požadoval větší zhodnocení a vyšší podíl na zisku. Takto dluhopisový majitel má velké riziko s omezeným výnosem.
Držíme palce!
Ano, pozvali mě na jejich prezentaci, pravděpodobně využívají externí call centrum, slečna nebyla schopná říct, odkud kontakt na mě pochází. Možná že právě už tohoto serveru a že tu máte podobné zkušenosti.
celé řízení mé účasti na videoprohlídce bylo velmi profesionální – průběžně přišlo několik připomínek do mailu i formou sms. Velmi profesionální forma prezentace přes http://www.demio.com.
Mladý chlapík zasvěceně vysvětloval technologii aquaponií a hnojení rybími exkrementy. Rozhodně budil emoce, pesticidy v naší moči, potravinová soběstačnost, salát na trhu za 90 korun, které shodou okolností pěstují. Dezertizace jižní Moravy.
Bohužel mi po 25 minutách zazvonil důležitý telefon, ale do té doby se ani náznakem nepřiblížili dluhopisům, na co je financování určeno, jak jsou zajištěné. Finanční stabilita společnosti, síla rozvahy. Přitom prezentace byla plánovaná na 30 minut a předpokládám, že při své marketingové profesionalitě čas dodrželi.
Mám stejné připomínky jako pan Prim – firma je nová a nemá na justici jedinou účetní závěrku. Možná jsou dluhopisy nějak zajištěné. Zcela určitě bych se tím zabýval, pokud bych o takových dluhopisech uvažoval.
Také bych doporučil skutečným zájemcům o dluhopisy se zajet podívat na nějakou jejich halu, jestli to tam vypadá tak super jako na videu. Otázkou také je, jestli případná aktiva nejsou zajištěná ve prospěch nějaké banky a nebo jestli k takové zástavě jiným věřitelům nemůže dojít v budoucnosti.
Prezentace nijak nepřipomínala klasické dluhopisové roadshow. Žádný finanční analytik by to asi neakceptoval, žádný ale zjevně ani nebyl pozván. Byl to čistý marketing, pokud můžu posoudit, působivý. Nějaký salátek z jejich produkce bych si asi koupil.
Jooo, mně taky volali. Bába se prořekla, že telefon našla na tomto webu.
S touto společností mám sama osobní zkušenost jak z jejich online semináře, tak již s řešením pro klienty. Přistupují ke klientům i jednotlivě, což je naprosto úžasné. Přikládám vyjádření pana Fleka ke všem dotazům v článku.
Naše společnost je sice mladá, kdy v komerčním světě fungujeme více než 2 roky, nicméně vstupu na komerční trh v takovémto měřítku předcházelo 8 let vývoje, založení Asociace aquaponických farem spojující farmy a výzkumné subjetky z celého světa a napojení na 5 univerzit. Následovala také řada patentů a užitných vzorů, vývoj vlastních krmiv na ryby, jejich líhně, i vybudování vlastní pěstírny sazenic. V současné době provozujeme největší aquaponickou farmu v Evropě a valuace projektů v naší režii je v současné době přes 450 mio korun. Je nutné také zohlednit, že článek je již půl roku starý.
Produkující farmy, jasný odbyt a stabilní produkci jednoznačně nemůžeme označit za start-up. Kolega zmiňuje, že ideální investicí do našeho projektu je podílová investice a podílení se tak na potenciálu společnosti. Já s ním souhlasím a tuto možnost jednoznačně umíme nabídnout. Podmínkou ovšem je, že investovaná částka začíná na 25 mio korunách a i přesto tvoří tento typ investice u nás majoritu na celkové kapitalizaci. Dluhopisy stále tvoří “pouhých” 30%. Struktura majitelů je naprosto jednoznačná – 50% majitelem je pan Michal Fojtík (vědec a průkopník aquaponie), druhých 50% patří investiční společnosti GFF Group, která vlastní 14 různých společností a ručí ta závazky Future Farming.
Na základě prospektu schváleného ČNB (naší nadlimitní emise) má investor zaručeno, že jeho investice bude směřovat do výstavby nové farmy a náklady na chod s ní spojenými. Investor má tedy obrovskou míru jistoty, protože jednak investuje na území ČR, ale zároveň do konkrétních farem, které zajišťují stabilní produkci základních potravin. A jak já vždy říkám, lidi budou potřebovat jíst vždycky – i v průběhu koronaviru :) Investoři do dluhopisů si tak mohou zhodnotit konzervativní formou svoje prostředky ve velmi perspektivním odvětví, jak i kolega zmiňuje. Výhodou je, že nám se to již podařilo – farmy stojí a jsou produkční. Můžete si s investorem pustit toto video, nebo mu jej poslat: https://youtu.be/ScHjsOYSNCc.
Rád bych ještě doplnil/upřesnil informace z našeho online webináře.
Matka Future Farming ručí na základě ručitelského prohlášení za závazky dceřinné společnosti, která emituje dluhopisy. Holding GFF Group je majitelem celého projektu Future Farming a je tedy v největším zájmu aby i v případě černého scénáře stabilizoval své projekty (dceřinné spol.).
Vydavatel dluhopisů, společnost Aquaponic Farming Technology s.r.o. vznikla na konci roku 2019 a na justici nelze najít žádné dokumenty. Logicky.
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1068574&typ=UPLNY
50% firmy drží společnost Future Farming s.r.o., ICO 07606150, která za lonský rok spálila asi 3,5 milionu korun. Její rozvaha sestává z pohledávky 25 milionů korun a proti ní závazek 25 milionů korun.
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=1030457
Druhých 50% firmy firma General Future Funds, neboli GFF, ičo 07584644, která vznikla, světe div se, v říjnu 2018. Tento společník je zásadní podle slov pana Šaiera – garantuje vrácení jistiny.
Boužel, takhle firma se neráčila dodat do Justice výsledky za rok 2019 (to je povinné), takže kvalitu téhle záruky si nikdo z nás neověří.
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=1029761
Investor ponese riziko úspěchu totálního start-upu, v případě úspěchu by měl inkasovat pořádný up side, proto riziko ztráty většiny prostředků je obrovské. Je výnos 6,20% p.a. odpovídající riziku projektu? To si musí každý říct sám.
Je to taková Potěmkinova farma, funguje 5%, není to ani čistá aquaponie, spíše hydroponie, data o produkci jsou lež, kterou klamou investory, marketingové materiály zdaleka neodpovídají skutečnosti, jednou z toho bude hodně velký průser!
BTW: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-chteli-zeleninu-zivenou-z-rybich-vykalu-ted-jim-cnb-zavrela-prisun-penez-229207