Bohatý pes
Zdroj: Pixabay.com

Toužíte po finanční nezávislosti? Naučte se, jak efektivně zhodnotit své peníze pomocí spoření a investování. Jedině tak totiž dosáhnete svých finančních cílů. Zjistěte, jak si stanovit finanční cíl a plán, jak vytvořit vyvážené portfolio, začít investovat a spořit, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy. Nechte se provést jedním z možných přístupů, vedoucím k finanční svobodě.

„Lidé, kteří dosáhli finanční svobody, mohou volněji rozhodovat o svém čase, například se věnovat koníčkům, cestovat nebo se zapojit do dobrovolnických aktivit. Finanční svoboda poskytuje pocit jistoty a nezávislosti, což přispívá k celkové kvalitě života. Finančně svobodní lidé často pracují v oblastech, které je opravdu baví: využívají faktu, že pracovat už nemusejí, ale stále mohou,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Finanční svobody lze dosáhnout prostřednictvím dlouhodobého investování, v kombinaci se spořením v bance a správným hospodařením s penězi.

Než začnete investovat. Naspořte si

Bez spoření nelze investovat. A bez investování se vám nikdy nepovede efektivně zhodnotit své peníze. Obě činnosti se tedy vzájemně doplňují, podporují.  Začít musíte u spoření. Dokud si nevytvoříte dostatečnou finanční rezervu, na alespoň 6 měsíců (na povinné výdaje), nemá smysl se nějak vehementně vrhat do investic. Jakmile si vytvoříte finanční polštář, můžete začít s investováním.

Stanovte si investiční cíle

Samotné zainvestování peněz je až několikátým krokem v pořadí. „Investování není sprint, ale maraton. Vyžaduje pečlivé plánování, stanovení jasných cílů a vytvoření investičního plánu. Než se pustíte do prvních investic, důkladně zvažte své finanční možnosti a vyberte si důvěryhodnou investiční platformu nebo zprostředkovatele,“ nabádá Miroslav Majer CEO hyponamiru.cz. Výsledkem vašeho úsilí bude promyšlená investiční strategie, která vás provede i turbulentními obdobími na trhu.

Nástroje pro investování

K investováním lze využít nemalé množství nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy, podílové fondy akciové, dluhopisové, peněžní, zlaté, komoditní i smíšené, ETF, nemovitostní fondy, obchodování na burze, kryptoměny, investice do umění či crowdfunding.

Existují bezpečné investice?

Že spoření je ze zákona pojištěno až do výše 100 000 euro na osobu a banku, jistě víte. A že investice takto pojištěny nejsou, víte jistě taky. Přesto: existují bezpečné investice?

Nejbezpečnější investiční možnosti jsou obecně ty, které jsou dlouhodobé a pasivní. To znamená, že investor nespravuje investici sám, ale svěřuje ji odborníkům, jako jsou správci podílových fondů nebo investiční poradci, případně algoritmům v případě ETF. Z tohoto pohledu mohou být bezpečné i investice do akcií, pokud je držíte dlouhodobě, alespoň 15 let.

Pro krátkodobý horizont jsou vhodnější nemovitostní fondy, kvalitní dluh.opisy, peněžní a dluhopisové podílové fondy nebo ověřené crowdfundingové projekty.

Střednědobě lze zvážit investice do zlata a dalších drahých kovů.

Aktivní investice, jako jsou investice do umění, flipování nemovitostí, obchodování na burze nebo přímý nákup akcií, dluhopisů a kryptoměn (dle vašeho výběru), vyžadují hluboké znalosti trhu a ekonomiky a jsou obecně rizikovější.

Výhody investování a spoření

  • umožní zhodnotit peníze
  • (u investic) ochrana před inflací
  • (u investic) možnost dosáhnout i vysokých finančních cílů
  • možnost získat pasivní příjem
  • u některých investic daňové výhody
  • finanční cíle a plány pomáhají s řízením osobních/rodinných financí
  • pro každý časový horizont lze využít jiný produkt

Nevýhody investování a spoření

  • spořené a investované peníze nelze využít právě teď
  • nutnost odložit spotřebu do budoucna
  • nutnost naučit se volit mezi investováním a spořením (v různých situacích)
  • (někde) zdanění a (někde) poplatky
  • riziko ztráty u investic
  • u spoření chybí ochrana před inflací

Investování bez jasného plánu, cíle a strategie, nebo bez pochopení vlastního rizikového profilu, může vést k nákladným chybám. Nejistota a nedostatek znalostí často vedou k emočním rozhodnutím se špatným koncem. Chamtivost při volbě investic a strach během poklesů trhu jsou nejčastějšími emocemi, které vedou k nežádoucím výsledkům.

„Dalším rizikem jsou krátkodobé investice. Investovat na jeden rok většinou nedává smysl. Krátkodobě jedině spořte, případně peníze vložte do repo fondů. I konzervativní investice mohou být rizikové: když je realizujete dlouhodobě. Jejich výnosy nemusí stačit na pokrytí inflace, což znamená, že hodnota vašich peněz v čase klesne,“ upřesňuje Petr Jermář z Banky.cz.

Zdroj: Banky.cz



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account