peníze
Zdroj: pixabay.com

Příchod každého nového roku většinou generuje jednu zásadní otázku: jaký asi bude? Nejinak je tomu i letos – vstoupili jsme právě do roku 2023 a rádi bychom věděli, co nás čeká. Jenže všechny předpovědi zůstanou jen predikcemi, které, dokud skutečně nenastanou, mají pouze nižší či vyšší míru pravděpodobnosti.

Přesto existují věci, které se dají alespoň trochu odhadnout – například vývoj naší ekonomiky, který je pro krátké zamyšlení nad tím, kam investovat v roce 2023, důležitý. Mohou to být termínované vklady, investiční byty, akciové trhy a fondy i realitní fondy.

S čím mohou nebo musí investoři počítat? Třeba s tím, že rok 2023 bude v ekonomice nadále poměrně turbulentní a pravděpodobně i dost nepřehledný. I letos se budou projevovat dopady pandemie covidu a důsledky války na Ukrajině. Ceny, a to nejen energií, zůstanou dál jako na houpačce, občas budou váznout dodávky zboží, materiálů… a do toho média budou znovu a vytrvale přiživovat krizi v podstatě čehokoliv. Ale ani tohle všechno by nemělo investory odradit, protože právě určité turbulence v hospodářském vývoji mohou být často ideální dobou pro realizaci úspěšných investic. Na místě je však opatrnost a obezřetnost. Samozřejmě také záleží na citlivosti každého investora na rizika ztrát z investic. Osobně bych se v tomto začínajícím roce poohlížel spíše po konzervativnějších výnosech. Přísliby nadstandardně vysokých zisků s sebou vždy nesou zvýšené riziko, které by v jen těžko odhadnutelném vývoji roku 2023 mohlo mít fatální následky.

V první řadě by si měl investor také důkladně promyslet, v jakém časovém horizontu potřebuje mít k dispozici volnou likviditu. Pokud je to řekněme do jednoho roku, pak bych doporučil zůstat u termínovaného vkladu. V tomto případě jde z mého pohledu spíš o spoření než o investici, ale v období aktuálně poměrně vysokých úrokových výnosů poskytuje potřebnou jistotu likvidity v krátkém čase. U investic se podle mého názoru musí vkladatel připravit na potřebu delšího investičního horizontu, minimálně 3 roky.

Menší investoři si nejen v poslední době velmi oblíbili nákup „investičních“ bytů. Tedy jednotlivých bytů, ovšem nikoliv pro svoji aktuální potřebu, ale za účelem jejich pronájmu. Oproti kolektivnímu investování přináší přímé vlastnictví tohoto typu více starostí – zajistit nájemce, vybírat nájemné, řešit opravy i případné spory. Výnos z pronájmu takových investičních bytů nebývá vysoký, řekněme v úrovni 3 až 4 procenta. Ovšem tito investoři samozřejmě (a zcela správně) spekulují i na růst cen bytů. V poslední době se hovoří o poklesu cen nemovitostí, a to především rezidenčních. Ano, to je sice pravda, ale k poklesu cen dochází pouze ve srovnání s minulým rokem. Pád jejich cen nelze očekávat, naopak se vrátí tendence k obvyklému růstu. Nebude to tento rok, ale možná už ten další, kdy opět poptávka vzroste. Pokud je tedy investor ochoten akceptovat starosti spojené s přímým vlastnictvím nemovitosti, pak by měl investici do bytů zařadit do svých úvah.

Nezavrhoval bych ani akciové trhy, popřípadě také akciové fondy. Pro investice do akcií bude nadcházející rok vyžadovat asi pevné nervy, protože hodnoty akcií mohou být silně kolísavé. Pokud investor dokáže vydržet, během dvou až tří let je očekáván návrat do normálu a dobře odhadnutelných výsledků. V dividendy z akciových podílů bych osobně moc nedoufal, ale kdybych si jako investor načetl dostatek informací k určitému segmentu akciového trhu, mohlo by se mi podařit nakoupit podíly za ceny, které mi po třech letech díky jejich růstu mohou přinést solidní výnos.

Pro konzervativní investory jsou tu stále realitní fondy. V tomto případě investuji do nemovitostí, ale na rozdíl od přímého vlastnictví nemusím řešit starosti s hledáním nájemců, správou nemovitostí, opravami, vymáháním nájemného atd. Kromě toho realitní fondy mají velmi dobrou šanci ke slušnému růstu. V portfoliu těchto fondů bývají většinou výnosové nemovitosti, tedy nemovitosti pronajaté nájemcům. A je zcela obvyklé, že nájemné je hodnotově zajištěno tzv. inflační doložkou. Aplikací inflační doložky dojde k navýšení výnosu z nájemného a tím samozřejmě k vyššímu výnosu pro investory fondu. Realitní fondy by sice v tomto roce neměly mít tak turbulentní vývoj, ale i v jejich případě by měl investor počítat rovněž s investičním horizontem alespoň 3 roky.

Pokud tedy budou investoři rozhodovat o investici v roce 2023, určitě bych jim doporučil předem prověřit všechny informace. Je potřeba si uvědomit, že investice nám mohou pomoci zmírnit dopady vysoké inflace a ochránit naše úspory, ale nabídky typu „porazíte inflaci“ mohou skýtat vysoké riziko. A společně nám nezbývá než věřit, že se situace celosvětově opět brzy srovná, trhy budou přehlednější a podmínky pro investory příznivější.

Autor je portfolio manažer a místopředseda představenstva Tesla investiční společnost a. s.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account