koronavirus - COVID-19
Zdroj: Wikipedia.org

Koronavirus se rozšířil v severní Itálii a rozpoutal paniku. V tomto týdnu došlo k výplachu na akciových trzích. Co by měl dělat drobný investor? Doplněno o doporučení Partners, Broker Trust (14:00) a Broker Consulting (17:00).

Akciové trhy zejména ve Spojených státech rostly nebývale dlouho. Např. index S&P 500 posiloval nepřetržitě až na drobné korekce již od jara 2009. A zatímco 27. 2. 2009 začínal na hodnotě 735,09 bodu, v pátek 21. 2. 2020 (před rozšířením informací o koronaviru v Itálii) uzavíral na 3 337,75 bodech. To představuje růst za 11 let o 350 % či průměrný roční růst o 14,7 %.

Koronavirus v Itálii se stal dlouho očekávanou černou labutí. To, co se nepodařilo ani Donaldu Trumpovi jeho protekcionismem a rozpoutanou obchodní válkou na všech frontách, zvládl nepatrný virus tvaru koruny. Černá labuť zamávala křídly a strhává do červených čísel reálnou ekonomiku i akciové trhy. Jen za první čtyři dny paniky ztratil index S&P 500 přes 10 %. Jak by měl na situaci reagovat drobný investor?

Koronavirus a dopad na ekonomiku

Koronavirus má reálný dopad na ekonomiku. Oblasti zasažené virovou nákazou jsou v karanténě, lidé nepracují, firmy nevyrábějí. A nedodávají svým odběratelům. Zejména společnosti, které v rámci efektivity zavedly skladovou metodu „just-in-time“ mohou přerušit výrobu také, protože nemají komponenty, z nichž by mohly vyrábět.

„Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu čínské ekonomiky díky COVID-19 z 6 % na 5,6 %. Globálně pak očekává růst nižší o 0,1 %. Za tímto odhadem je schován předpoklad, že koronavirus bude rychle slábnout a čínská ekonomika se v březnu či dubnu vrátí do normálu. A problémy se nebudou šířit do dalších zemí,“ uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny ve čtvrtek.

Významný je předpoklad, že se epidemie nepřelije do pandemie a podaří se situaci zvládnout. Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem zatím s vyhlášením pandemie nepospíchá. „Používání slova pandemie neuváženě nemá žádný hmatatelný přínos, má však značné riziko, pokud jde o zesílení zbytečného a neopodstatněného strachu a stigmatu a ochromení systémů,“ pronesl ve středu Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Světové zdravotnické organizace. Ovšem zatím nevyloučil žádný možný scénář a i oznámení pandemie je tak ve hře.

„Dopad koronaviru může v případě pandemie představovat zpomalení růstu světové ekonomiky o 1,2 procentního bodu HDP,“ odhaduje David Navrátil. Na českou ekonomiku by ale koronavirus nemusel mít tak tvrdý dopad a měla by i letos růst.

Shrnutí: Dopad koronaviru na světovou ekonomiku tak může být podle současných odhadů mezi 0,4 a 1,2 procentními body v závislosti na to, jak rychle se podaří lékařům situaci zvládnout.

Koronavirus a trhy

Koronavirus sráží do kolen akciové trhy. Nejvíce trpí letecké společnosti, neboť z obav před nákazou lidé méně cestují a letecké společnosti také budou první, na koho dopadne případná restrikce při snaze zastavit šíření nákazy. Kupříkladu Lufthansa (LHA) oslabila v tomto týdnu do pátečního dopoledne o 21 % a American Airlines (AAL) ve čtvrtek uzavřela o téměř 26 % níže. Ztráty se ale nevyhýbají téměř žádné oblasti. A ztrácí dokonce i odvětví zdravotnictví.

Na panice a nejistotě na akciových trzích zpravidla vydělává zlato. To sice skutečně v pondělí 24. 2. 2020 oproti pátečním hodnotám vystřelilo až o 46 USD výše (z 1 643,37 USD/oz. na 1 686,74 USD/oz.), ale pak zisky opět odevzdalo a v pátek se obchoduje výrazně níže (pod 1 630 US/oz.).

Zlato je z historického pohledu již poměrně drahé. Na obdobných úrovních se obchodovalo naposledy na začátku roku 2013, tedy před 7 lety. A i předtím od poloviny roku 2011 bylo výše jen sporadicky. Vysoká cena tak může být jedním z důvodů, proč ani na paniku na akciových trzích zlato příliš nereaguje.

Snížený odhad růstu světové ekonomiky, který je spojen se sníženou výrobou i dopravou, se podepisuje i na cenách ropy. Ta klesla během týdne do pátečního dopoledne téměř o 15 %.

Co by měl dělat drobný investor?

Pro drobného investora se nabízejí tři možné akce: Prodat své investice, přikoupit a – nedělat nic. A všechny mají svá rizika.

Pokud investor zpanikaří a prodá, může na tom prodělat v případě, kdy se podaří situaci rychle zvládnout. V takovém scénáři je velmi pravděpodobné rychlé oživení akciového trhu, které by drobného investora minulo.

Pokud investor koupí, může na tom prodělat v případě, že se situace ukáže vážnější, než trhy předjímají. V tomto scénáři budou akciové trhy s největší pravděpodobností dále oslabovat a hledat mnohem hlubší dno.

V obou případech se ze strany investora jedná o spekulaci na budoucí vývoj epidemie. Než se rozhodne pro kteroukoli z nich, měl by si zjistit veškeré dostupné informace o koronaviru a udělat odhad pravděpodobnosti jednotlivých scénářů. Pokud se rozhodne k jakékoli z uvedených akcí (prodej, koupě) bez důkladné analýzy, je to obdobné a ještě horší než sázka na barvu v ruletě. U rulety alespoň ví, že má šanci na výhru necelých 50 % bez ohledu na zvolenou barvu.

Drobný investor vkládá prostředky do akcií a akciových fondů pro své dlouhodobé cíle. V obou scénářích (rychlé zvládnutí nákazy či pandemie) dříve či později dojde k uklidnění situace a na dlouhém horizontu bude jejich dopad s největší pravděpodobností kompenzován stejně, jako se tak v historii stalo (zatím) u všech propadů na trzích. Z tohoto pohledu je dobrá „akce“ nedělat nic.

Co doporučují finančně poradenské společnosti?

Zeptali jsme se, jaká doporučení stran investic dávají finančně poradenské společnosti pro své finanční poradce. Odpovědi budeme doplňovat, jak budou přicházet.

Martin Mašát, CFA, vedoucí oddělení investic Partners Financial Services

Současná situace na akciových trzích je reakcí na nenadálou „černou labuť“, tj. neočekávanou a silně negativní zprávu. Proaktivní investoři raději stahují své investice a přesouvají se do bezpečnějších aktiv, jako jsou státní dluhopisy. Nevýhodou je, že realizují ztráty a předem nevědí, zda neprodávají blízko minimálních hodnot. Klienti s dlouhodobou strategií by v takovémto případě neměli reagovat unáhleně, protože prudké výprodeje často přestřelí a ceny jsou níže, než by odpovídalo fundamentální hodnotě akcií. Navíc nikdo přesně neví, kdy přijde uklidnění nebo dokonce naprosto opačná situace a trhy začnou své ztráty rychle korigovat. Stačí, aby se našel lék nebo vir zmutoval do méně nebezpečné formy. Proto je zbytečné unáhleně reagovat.

V případě, že klienti nemohou unést aktuální volatilitu cen, tak se vlastně změnil jejich původní rizikový profil a tedy i dlouhodobá optimální alokace jejich investic. Jim nezbývá nic jiného než zavřít oči, realizovat ztráty a přesunout část aktiv do konzervativnějších cenných papírů.

Konečný účet, jaký efekt koronaviru způsobí na akciových trzích, nelze zatím předvídat. Možných řešení a konců je mnoho a nikdo pořádně neví, kam až situace může dojít nebo zda ze dne na den neskončí. Veškeré prognózy analytiků z konce roku jsou nyní již jen odpadem a nemají vůbec žádnou informační hodnotu. Klientům i nadále budeme doporučovat důslednou diverzifikaci a lpění na svých dlouhodobých strategiích.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trust

Problémem, kterému čelíme, není pouze koronavirus. Akciové trhy byly po téměř třicetiprocentním růstu z předchozího roku mimořádně drahé. To je fakt, který sám o sobě činil možnou silnější korekci pravděpodobnou. Akciové indexy si již několik let navykly ignorovat jakákoli rizika a víru v jejich pozitivní vyústění automaticky zahrnovaly do svých hodnot. Pro negativní překvapení nebyl prostor. A pak se objevil virus, který se stal katalyzátorem pro silnou korekci. Virus je takový problém, že se technokratickými metodami, marketingovými prohlášeními ani tweety Donalda Trumpa porazit nedá. Co s tím vším má dělat investor?

Pro něho je na trzích nejdůležitější prevence. Jejím základem je diverzifikovat investiční portfolio mezi několik vzájemně nekorelovaných aktiv. Zpravidla mezi akcie, dluhopisy a zlato. Hodnota takových portfolií poklesla nyní mnohem méně a také na další pokles jsou zřejmě dobře připravena. Ostatní „nebojácní“ investoři si musí opět zvykat na to, že hodnoty akcií zkrátka čas od času silně kolísají.

Předpovědět další vývoj a dát všem univerzální radu je prakticky nemožné. Pokud bych si měl ale vsadit, pak hlasuji pro další pokles cen akcií. Sedmiprocentní propad ze začátku týdne je ve srovnání s vývojem po vypuknutí epidemie SARS v roce 2002 nebo prasečí chřipky v roce 2009 (kdy pokles přikrmila končící finanční krize) ještě mírný.

Ti, kteří dlouhodobě drží investiční portfolia složená převážně z akcií, by mohli zvažovat jejich prodej a realizovat tak tučný zisk, který jim poslední desetiletí zcela jistě přineslo. Je to čistě pragmatické rozhodnutí. Nevím, jestli může virus stáhnout ekonomiky do recese a spustit tím výraznější, možná několikaletý pokles. Pokud ano, měli prodávající investoři zajímavý zisk a také prostředky na nové nákupy zlevněných akcií.

Ostatní by se měli spíše soustředit na své dlouhodobější cíle a investiční horizont. Je normální, že ceny akcií kolísají a jejich krátkodobý vývoj je pro dlouhodobějšího investora nezajímavý, až zcela irelevantní. Je-li koronavirus jen krátko- až střednědobou epizodou, pak se nic mimořádného neděje. Jedná-li se o dlouhodobější vývoj, pak nás čekají období nákupu ve slevách, která se v našem delším horizontu nutně pozitivně projeví.

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting

Co klientům doporučit? Určitě zachovat chladnou hlavu. Současné výprodeje na trzích nesouvisí s ekonomickou aktivitou firem ani lidí, ale jedná se o panickou reakci na možné další šíření viru. Z tohoto důvodu určitě klientům doporučujeme zůstat v klidu a na poplašné zprávy nereagovat ukvapeně.

A co doporučujete svým klientům vy? Podělte se o svůj názor a zkušenosti v komentářích.



1 komentář
  1. Jan Maňák 4 roky

    Souhlasím s pány. A) důležitý je horizont. Pokud má klient skutečně dlouhodobý horizont, je dosavadní 10% pokles příležitosti navýšit. Nicméně dalsi pokles také vidim jako pravděpodobný z podrobných důvodu, jako Vašek Pech. Je obtížné srovnávat dnešní situaci s vypuknutím SARS v roce 2003, uz jen proto, ze trhy tehdy byly po 3-letem poklesu na dně, zatímco dnes trhy zapisovány nova maxima ještě v průběhu epidemie počátkem února. Navíc statistiky jsou uz dnes vážnější, než byl cely účet SARS. Ale lékařská pece je na vyšší úrovni, věřím, ze i Čína i Evropa s pomoci počasí COVID19 nakonec přepere.

    Evropa balancovala poblíž recese i bez coronaviru, ten ji pravděpodobně stáhne minimálně do technické recese. Navíc v USA na konci loňského roku vypukla válka mezi retailovými platformami, několik z nich začalo nabízet obchodování zdarma a to přilákalo na trhy mnoho novych nezkusenych investoru. To podle me byl jeden z faktoru rust7 trhu v posledních měsících hlavně na jménech jako Tesla, Apple, Alphabet atd a teď je otazníky, jak se tihle nováčci zachovají po prvnim poklesu.

    Dalším faktorem jsou algoritmické strategie, doteď nakupovaly akcie s momentem, některé rebalancuji měsíčně a na trh vrátí kus dosavadních nákupů. Ty byly v poslední době považované za zdroje velkých poklesů například v únoru i říjnu 2018.

    Od podzimu 2019 jsem postupně zkonzervativnoval osobní portfolio, trhy mi několik měsíců utíkaly na nova maxima. Osobně asi začnu velmi opatrně dokupovat nějaké poměrně konzervativní akciové fondy (Aqua a Low Vol), ale počítám, ze i následující týden bude opět negativní. Většinu střeliva nechávám na později.

    Z Činy jdou tento víkend velmi negativní čísla, PMI na 35, naše matka odhaduje růst v prvním kvartálu na -0,5% (ano, negativní růst v Číně, na západě by vyšlo slunce). S tím vším si budou muset trhy poradit.

    Držím palce všem při vyjednávání s klienty.

    Je;upozornění, toto je můj osobní názor, nikoliv názor společnosti. Myslím, ze nový Asset alokacni call budeme mít příští týden

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account