Nedávno se mě známý zeptal: „Ty seš ten finančník, přišla mně nabídka k odkupu akcií Telefonica O2. Že prý už to není jenom Telefonica, ale ještě nějaký CETIN, nebo co. Co s tím mám dělat? Nebude nejlepší to hodit do koše a nedělat nic?“

Možná podobný problém trápí více minoritních akcionářů a tak nebude od věci celou věc stručně rozebrat. Společnost Telefonica O2 je na pražské burze obchodována již velice dlouho. Drtivá většina drobných akcionářů měla akcie v portfoliu hlavně kvůli atraktivnímu dividendovému výnosu.

Telefonica ale změnila majitele a ten se rozhodl ji restrukturalizovat. Původní společnost rozdělil na dvě. K Telefonice vznikl nově CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), pod kterou přešly pevné a mobilní linky a také datová centra. Původní Telefonica O2 si od CETINu tato aktiva pronajímá. Majoritní vlastník také zamýšlí stáhnout akcie CETINu z parketu pražské burzy a učinil současným akcionářům nabídku k odkupu jejich podílů v obou společnostech.

Jaké má (měl) tedy drobný akcionář možnosti?

1) Přistoupit na nabídku majoritního vlastníka a prodat mu napřímo své akcie. Tato nabídka byla platná jen do 13. července a nyní již není možné jí využít. Žádná škoda! Nabídková cena pro akcie Telefonica O2 byla nižší, než jejich cena na burze a tak se drobným akcionářům vyplatilo svůj prodej realizovat tam. Nabídková cena za akcie CETIN byla přibližně shodná s burzovní cenou. Přímý prodej majoritnímu akcionáři byl ale spojen s mnohem vyššími poplatky, než prodej akcií přes burzu. I proto byl podle mých informací zájem o odkup minimální. V obou případech mohli tedy akcionáři prodat cenné papíry na burze mnohem výhodněji. A mohou to udělat stále i poté, co nabídka majoritního akcionáře skončila. Týká se to zejména akcií CETINu, protože společnost prozatím neuvažuje o tom, že by z pražské burzy stáhla také akcie Telefonica O2.

2) Prodat akcie sám na burze

Jedinou otázkou je, jak dlouho budou akcie na burze a RM Systému ještě obchodovatelné. Na můj zjišťovací dotaz u jednoho ze známých makléřů jsem dostal odpověď: „Podle našich informací se akcie CETIN obchodují na burze jenom kvůli tlaku minoritních akcionářů a pan Kellner je prý bude chtít z obou trhů stáhnout. Žádný konkrétní termín ale neznáme.“ Pokud tedy chce můj známý akcie prodat, pak by to mohl bez problémů učinit a nadměrně s tím neotálet.

3) Akcie si nechat a nadále zůstat akcionářem i v situaci, kdy se CETIN už na burze obchodovat nebude. Jaké jsou výhody tohoto kroku? Můžete každý rok zajet na valnou hromadu a sníst tam tolik řízků a dalších dobrot, kolik se jich do vás vejde. Ze zkušenosti vím, že to jsou skutečně dobré řízky. Pokud máte dojem, že na valné hromadě zmůžete něco víc, než uspokojit své kulinářské chutě, pak na to zapomeňte. Mezi přítomnými bude sedět nějaký pán zastupující vlastníka mající třeba 90 procent všech hlasů. A tento pán bude hlasovat tak, jak to společnost potřebuje. Takže zůstaňme u řízků a dobrého pití. Druhou výhodou, kterou budete jako akcionář požívat, je to, že budete nadále pobírat dividendy. Pokud se je ovšem společnost (ten pán s devadesáti procenty hlasů) rozhodne vyplatit. Pokud ne, pak máte jen tu první výhodu.

Jaké vás v případě, že si akcie necháte, čekají nevýhody? Váš majetek se může stát značně nelikvidním. Burza bude mimo hru, majoritní akcionář má dostatečně velký podíl a vašich pár desítek nebo možná stovek akcií ho naprosto nezajímá. Budete-li chtít své akcie zpeněžit, budete si muset najít svého kupce sami. A to nemusí být jednoduchá záležitost. Až si říkám, jestli za to ty řízky na valné hromadě stojí…

Moje rada kamarádovi tedy zní jasně. „Prodej své akcie CETINu přes burzu a moc s tím neotálej. A pokud máš rád řízky, tak si z prodeje nějakou zásobu kup.“



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account