Citelné tlaky na další růst ceny zlata, která poprvé za téměř šest let překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci, budou pokračovat i v následujících měsících. Shodli se na tom analytici. Růstu ceny zlata nahrává podle nich vedle signalizovaného poklesu sazeb v USA růst geopolitických rizik či krok Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), která povýšila status zlata v rezervách bank na aktivum s nulovým rizikem.

„Banky už nemusí zlato krátit ve svých rozvahách o 50 procent jako dříve. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě,“ řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, podle něj těží i z růstu napětí na Blízkém východě po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskými revolučními gardami.

V letošním roce zlato v korunovém vyjádření zhodnotilo o 9,2 procenta. Další z drahých kovů, platina, se zhodnotila od letošního ledna v korunách o 2,3 procenta. Cena stříbra se letos v korunách klesla, a to o 0,8 procenta. Šampionem v letošním zhodnocení je mezi drahými kovy ovšem palladium. Od 1. ledna 2019 v korunách zhodnotilo o 18,3 procenta, tedy dvojnásobně proti zlatu.

Cena zlata za troyskou unci v přepočtu činí zhruba 31.700 korun, uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Současná cena zlata se ale podle něj zdaleka nepřibližuje svému maximu. Toho dosáhlo v roce 2011, kdy cena na krátkou dobu překonala 1900 dolarů za troyskou unci. „Zlato je především udržitelem hodnoty. V dlouhém období se však ukazuje, že zlato dokáže přinášet i solidní výnosy,“ podotkl.

Analytik Golden Gate Pavel Ryba míní, že rozhodnutí Basilejského výboru o povýšení zlata na aktivum s nulovým rizikem neznamená návrat ke zlatému standardu. „BIS tímto sděluje, že zlato vnímá jako bezrizikové aktivum a nepředpokládá na něm významný nebo dlouhodobý pokles ceny, spíše naopak. Za druhé vnímá zlato jako okamžitě likvidní nástroj. Kdykoli jej banka bude schopna přeměnit zpět na americký dolar popřípadě jinou měnu,“ dodal.

Také expert na drahé kovy Mike Maloney je přesvědčen, že rozhodnutí BIS znamená z dlouhodobého hlediska významný krok, který mimo jiné naznačuje, že se bankovní domy připravují na horší časy. „Je to pokus o vytvoření stability před další krizí, aby se banky nezhroutily, jak se málem stalo v roce 2008,“ poznamenal.

Zlatu také částečně pomáhá podle ekonoma Lukáše Kovandy fakt, že stále nemá plnohodnotnou konkurenci. Další drahé kovy adekvátní konkurencí nejsou a údajné „zlato 21. století“, neboli kryptoměna bitcoin, se také zatím neukazuje jako adekvátní konkurent. Kolísavost jeho ceny je přílišná, konstatoval.

Zdroj: ČTK



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account