Donald Trump
Zdroj: Pixabay.com

Příštím republikánským kandidátem na prezidenta se pravděpodobně stane Donald Trump a dost možná se stane i příštím prezidentem USA. To by pro Evropu mohlo znamenat náročné časy.

Investoři by se podle toho měli zařídit: „Americké společnosti budou pravděpodobně patřit mezi vítěze, což činí americký akciový trh atraktivním,“ říká Jan Zendulka, CEO společnonsti Moventum a.s. „Spojené státy vyšly z minulých krizí silnější než Evropa, čímž se rozdíl ještě zvětšil.“

Očekává se, že americká ekonomika v nadcházejících týdnech zažije měkké přistání a přeskočí všeobecně předpovídanou krizi. To opět ukazuje na odolnost a pružnost americké ekonomiky, zejména ve srovnání s Evropou. Zatímco USA vyšly z každé minulé krize silnější, starý svět zaostává. Když bylo před 25 lety zavedeno euro, byl výkon americké ekonomiky – měřeno paritou kupní síly – asi o desetinu větší než výkon eurozóny. Nyní tento náskok vzrostl na 30 %.

USA předstihly Evropu nejen z hlediska ekonomického výkonu, ale také z hlediska kapitalizace akciového trhu. „To naznačuje, že americkým společnostem jsou připisovány i lepší vyhlídky do budoucna,“ vysvětluje Jan Zendulka. To není překvapivé vzhledem k lokalizačním výhodám, jako jsou levnější energie, dominance špičkových technologií a podnikatelsky příznivější regulační prostředí.

Pokud bude Donald Trump v listopadu zvolen americkým prezidentem, vyhlídky Evropy se pravděpodobně ještě zhorší. Na jedné straně by Trump mohl omezit vojenskou podporu Evropy a Ukrajiny, což by vedlo k vyšším nákladům pro evropské státy. Zároveň bude pravděpodobně prosazovat svou politiku „Amerika na prvním místě“, což by mohlo znovu vyvolat obchodní spory mezi Washingtonem a Bruselem. „Pokud Trump vyhraje volby, bude pokračovat ve své politice tam, kde před čtyřmi lety skončil,“ konstatuje Jan Zendulka. „To znamená méně multilateralismu, deglobalizaci a možná i otevřenou obchodní válku s Evropou.“

Evropská politika se tak na Trumpa už připravuje. Investoři by měli udělat totéž. „Americké společnosti a jejich akcie budou pravděpodobně těžit z razantní americké zahraniční a hospodářské politiky více než evropské akcie,“ vysvětluje Jan Zendulka. Spojené státy by mohly využít svých výhod, včetně svobody zadlužování za relativně nízké úrokové sazby. „Evropská politika,“ podotýká Jan Zendulka, „překypuje nedostatkem nápadů a prázdnými pokladnami.“

Zdroj: Moventum



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account