ETF
Zdroj: Pixabay.com

Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů především díky nižší rizikovosti oproti nakupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.

Před 30 lety, 22. ledna 1993, byl spuštěn první burzovně obchodovaný fond (ETF). Americká investiční společnost State Street vydala ETF, které kopírovalo index S&P 500. Toto historicky první ETF bylo označeno symbolem SPY, který nese dodnes. Obchoduje se na newyorské burze a jeho celý název je SPDR S&P 500 ETF trust.

Vsadit na americký akciový trh byl chytrý tah. Pokud někdo do fondu vložil své peníze hned při spuštění, vynesla mu investice do současnosti přes 750 procent.

Toto ETF přezdívané “spider” se stalo velmi oblíbeným a dodnes se jedná, podle hodnoty aktiv pod správou, o největší ETF na světě. V současnosti spravuje přibližně 370 miliard dolarů. Je také nejvíce obchodovaným ETF na světě, denně se zobchoduje objem přesahující 30 miliard dolarů.

Dnes už jde prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů investovat do produktů kopírujících všechny významné akciové indexy, stejně tak existují ETF zaměřené na dluhopisy, komodity (tzv. ETC) nebo třeba kryptoměny.

Na burzovně obchodované fondy sází i moderní robo-investiční platformy jako je české Portu. ETF tak mohou jednoduše nakupovat běžní lidé z pohodlí domova, plně on-line. I do budoucna se proto očekává růst množství peněz, které investoři do ETF vkládají. V současnosti má svět burzovně obchodovaných fondů ohromující hodnotu přes 9 bilionu dolarů. Nakoupit je lze na více jak 60 světových burzách.

Nabídka ETF se od roku 1993 šířila bleskovou rychlostí. V roce 2002 bylo těchto fondů už přes 100 a dnes si investoři mohou vybrat z více než 11 tisíce ETF. Naprostá většina z nich je založena na principu pasivního investování, a právě to jim přineslo obrovskou popularitu.

Celkový počet ETFSouboj mezi ETF a podílovými fondy

Začala tak ´soutěž´ mezi ETF a tradičními podílovými fondy. Dlouho se jednalo o souboj vyrovnaný, v posledních letech ale ETF získávají převahu. Rok 2003 byl prvním rokem, kdy v USA čistý příliv peněz do ETF přesáhl příliv do podílových fondů. Významný milník byl poté pokořen v roce 2019. Podle údajů z Bloombergu ETF překonaly podílové fondy v hodnotě spravovaného majetku.

Co je ale důvodem, že se ETF staly během posledních let tak populární? Důvodem je hlavně spojení ETF s pasivním investováním. Pasivně spravované fondy si účtují nižší poplatky než aktivní fondy, protože šetří prostředky za správu a analytický výzkum. Pasivní investování též omezuje chyby lidského rozhodování a emocí, které většinou vedou k horším výkonům.

Do indexu S&P 500 lze dnes investovat přes SPY i řadu jiných ETF. Portu například využívá ETF od iShares, které se obchoduje v Evropě a je reinvestiční, což řada investorů oceňuje kvůli daňovým výhodám.

Autor je analytik Portu



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account