RockawayX založila již druhý fond Rockaway Blockchain, který investuje do blockchainových inovací. Jak do fondu mohou vstoupit čeští investoři? Kde vidí největší perspektivu? A jak rozpozná podezřelou investici od příležitosti, prozradí Viktor Fischer, zakladatel a Managing Partner RockawayX.

Váš fond Rockaway Blockchain navozuje dojem, že investujete do kryptoměn, jako je Bitcoin a další. Nicméně to není vaše aktivum. Na co se váš fond zaměřuje především?

Vůbec neinvestujeme do kryptoměn. Investujeme do blockchainových inovací.

Blockchain je finanční vrstva na internetu. Díky ní můžete např. přes šifrovanou aplikaci Telegram poslat peníze komukoliv na světě bez bank. A my investujeme do podobných inovací. Věříme, že finanční služby na internetu by měly být tak jednoduché jako posílání e-mailů. Blockchain nyní implementují i velké firmy typu VISA a MasterCard na automatizaci finančních služeb. Nejsme v tom tedy sami.

Když posíláte peníze bez bank prostřednictvím např. zmíněné platformy Telegram, musíte využít některou kryptoměnu. Nestačí pouze blockchain a posílat dolary nebo eura…

Jsou za tím dvě technologie. Jednou z nich je blockchain, který zajišťuje uskutečnění té transakce, a druhou je stablecoin, což jsou peníze, které posíláte. Nenazýváme je kryptoměnou, protože slovo „kryptoměna“ je často spojováno se spekulací, protože cena kryptoměn je vysoce volatilní. Proto posíláme stablecoin, např. USDT, který odpovídá americkému dolaru.

Jeden stablecoin v nedávné době se ukázal být ne zcela stabilním (TerraUSD)… dokáží toto ony technologie ošetřit?

Je to navázané na regulaci. V dnešní době můžete mít pouze stablecoiny, které jsou plně kolateralizované. Proto se nemůže stát, aby některý stablecoin neudržel svoji hodnotu.

Nyní se hodně hovoří o digitálním euru, který by měla zavádět Evropská centrální banka (ECB). Jak toto může ovlivnit projekty, do nichž investujete?

Pozitivně. Když se taková měna spustí, bude pravděpodobně provozovaná na nějakém blockchainu, čímž vzroste hodnota blockchainových technologií. Navíc to zpřístupní používání blockchainu ještě větší části obyvatelstva.

Např. v USA používá blockchain přibližně 50 milionů lidí z 300 milionů obyvatel. To je jedna šestina. Přístup k internetu má globálně 5 miliard lidí, z toho přibližně jen 400 milionů lidí používá blockchain, což je 8 %. A podobné technologie pomůžou, aby blockchain využívalo více lidí.

Čím se zabývají projekty, do kterých aktuálně investujete?

Jsou to např. platby nebo půjčky. Dnes dokážete komukoliv půjčit přes internet bez právníků a bez bank. Investujeme také do vydavatele stablecoinu euro, který se jmenuje Schuman (podla Roberta Schumana – architekta projektu Evropske integrace). A do dalších finančních aplikací.

Druhou část investic představuje blockchain samotný, aby byly blockchainy ještě rychlejší.

Blockchain je technologií budoucnosti, který lze využít v mnoha oblastech. Např. v dopravě může nahradit dokumentární akreditiv a může přispět i k rozvoji odpadového hospodářství. Máte záběr investic i mimo finanční oblast a blockchain samotný?

Díváme se na různé aplikace. Investovali jsme např. do firmy 3 Worlds/3 Moons (3W3M), která vydává komiksy na blockchainu. Klasické komiksy jsou statické, na papíru. Je-li komiks na blockchainu, můžete ovládat postavy a aktivně participovat v příběhu.

Dále jsme se dívali na aplikace na ticketing, prodej lístků. V Česku v průběhu mistrovství světa v hokeji byla kauza kopírování lístků. Kdyby byl za tím blockchain, tak by se to nemohlo stát.

Jak by se to nemohlo stát? Nešlo by zkopírovat stejný klíč na dva různé lístky, a pouze ten, kdo by šel první, by prošel bez problémů, a ten druhý by měl smůlu?

Ano, je to tak. Pokud by se to stalo, na blockchainu by bylo zaregistrované, že daný lístek je již použitý.

Dokonce přes blockchain můžete zajistit i to, že když jsou lístky přeprodávány za vyšší cenu, než za kterou je prodává pořadatel akce, že se bude aplikovat „royalty“ – určité procento z navýšení ceny, které by dostal pořadatel. Mohl by tak vydělávat i na sekundárním trhu, což se bez blockchainu nedá.

Je pravda, že organizátoři koncertů a dalších akcí jsou vesměs proti přeprodeji lístků. Pokud by na tom ale mohli finančně participovat, tak by spekulantům nebránili.

Ano, je úplně normální, aby z toho dostali 2 – 5 %.

Jak jsou investice do blockchainových projektů výnosné? Jakých dosahujete výnosů z vašich investic?

Očekává se, že celý blockchainový trh bude růst o 40 % ročně. A na předcházejícím fondu máme více než dvojnásobek tohoto očekávání.

Kdybych byl poradce nebo investor, tak chci mít určitou část peněz investovaných tam, kde trh roste a kde mě ta vlna ponese.

Do vašeho fondu mohou vstoupit i kvalifikovaní investoři. Na jaký výnos cílíte pro vaše investory?

Ve fondu kvalifikovaných investorů Rockaway Blockchain II otevřený podílový fond cílíme na 27 % ročně. Samozřejmě tento výnos nemůžeme garantovat, ale je to náš interní cíl, podle kterého investice rozhodujeme.

Jaká vidíte investiční rizika pro investory?

Investujeme strategií Venture Capitalu. To znamená, že investujeme do malých firem na začátku, když jsou zakládané. A firmám trvá 5 – 7 let, než bude úspěšná. Jsou to start-upy, a tak ne každá firma je úspěšná.

V předcházejícím fondu máme asi 50 investic, z nichž 20 % vygeneruje 80 % výnosu.

Zhruba 20 % společností, do kterých investujete, přežije a na celém portfoliu dosáhnou 80% výnosu?

Ne, tak to úplně není. Přežije jich 80 %. Ale ty, které jsou úspěšné, jsou natolik úspěšné, že nám vydělají tolik, že ty ostatní jsou jen jakýsi „long tail“.

Investovali jsme např. do blockchainu Solana. Nakupovali jsme token za 16 centů a nyní se obchoduje za 170 USD, což představuje přibližně 1200krát vloženou investici (včetně výnosů ze stakingu). Máme vyšší výnos než původní investoři do Facebooku.

Jaké příležitosti ve vaší oblasti nyní vidíte jako aktuální?

Stále vidím příležitosti ve finančním světě. Příležitost je v rychlejších a snadno použitelných blockchainech.

Příležitost vidím také v tokenizaci reálných aktiv. Stále více se na blockchain dávají nemovitosti, kdy si přes blockchain můžete koupit za 1000 Kč část nějakého domu v zahraničí a přes blockchain vám přicházejí peníze z měsíčních nájmů.

Na blockchain se také dávají dluhopisy. Celý blockchain automatizuje finanční služby. Fondy typu KKR či BlackRock nyní dávají sve fondy na blockchain.

Tokenizaci hodně zpropagoval Richar Watzke se svým XIXOIO, který je nyní trestně stíhaný pro podezření z podvodu. Jak můžete poznat, jaký projekt je skutečný a jaký je buď bublina, nebo podvod od samého počátku?

Investor by nikdy neměl investovat sám napřímo, ale měl by využít profesionály, jako jsme my. Máme 35 lidí, kteří v tomto segmentu pracují 24/7.

S panem Watzkem jsem se potkal a samozřejmě jsme neinvestovali.

Je to i v reálném světě. Podvodníci jsou všude. Proto bych doporučil svěřit své peníze profesionálům.

Když hledáte investiční příležitosti, na kolik podvodů narážíte? Zmiňoval jste, že jste s panem Watzkem jednali, ale raději jste do jeho projektu neinvestovali…

Potkali jsme se.

Je to těžké říci. Nedokážeme dopředu říci, jestli je daný člověk podvodník, nebo ne. Bavíme se o trhu, o daném produktu. Je to podobné, jako když FBI mluví s potenciálním pachatelem. Říká se tomu 7x proč. Když někomu dáte 7x za sebou otázku „proč?“, tak v jednom okamžiku již nemá dostatečnou úroveň detailu, a tak poznáte, že tomu nerozumí.

Můžete jmenovat firmu, kterou byste určitě chtěli mít v portfoliu?

Spíš budu jmenovat firmy, které v portfoliu máme. Cool je již zmíněný vydavatel euro stablecoinu Schuman, který bude plně regulovaný ve Francii. Jsou tam zajímavé hry na blockchainu, jako je AZRA Games, kterou vytváří americké studio. Ti předtím vytvořili hru na motivy Hvězdných válek, která vydělala více než 1 mld. USD. Na blockchainu má např. meč celou svojí historii a můžete ho prodat někomu, kdo chce třeba ukázat, že má meč, kterým byla před dvěma lety zabita nějaká nestvůra.

Ve hrách navíc můžete na blockchainu podobně jako u lístků vytvořit systém royalties. Pokud nějaký umělec vytvoří např. nějaký meč do hry, tak může dostávat i royalties i z obchodů na sekundárním trhu.

V aktuálním fondu Rockaway Blockchain Fund II již máme 22 investic v objemu 26 mil. USD. Investoři se již upisují k existujícímu portfoliu, což je super, protože to portfolio má již přibližně 1,5krát vyšší hodnotu, než kolik peněz jsme investovali. Pro české kvalifikované investory se otevírá zajímavá příležitost vstoupit do světa blockchainových technologií již od 1 mil. Kč, a to stále za nominální hodnotu prostřednictvím RBOPF II, který spravuje AMISTA investiční společnost.

Děkuji za rozhovor.


RockawayX, jedna z největších evropských skupin zaměřená na technologii blockchain a digitální aktiva, založila, ve spolupráci s investiční společností AMISTA, členem skupiny J&T, historicky již druhý otevřený podílový fond, který umožňuje investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů. Cílem podílového fondu je dosahovat zhodnocení prostřednictvím investice do zahraničního fondu Rockaway Blockchain Fund II, L.P., zkráceně RBF II.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account