Viktor Hostinský - Edward

Do akcií má smysl investovat vždycky, když potřebujete nebo chcete investovat dlouhodobě,“ říká Viktor Hostinský, zakladatel investiční platformy Edward. Jaký je optimální přístup k investicím při současných drahých akciích? A co nabízí Edward finančním poradcům a jejich klientům?

Působil jste mnoho let ve své společnosti VHI – Viktor Hostinský Investments. Nyní jdete na FINfest se společností Edward. Co vás přivedlo k této změně?

Již ve VHI prakticky nepůsobím. V roce 2018 jsem společnost prodal Broker Trustu. A prodal jsem ji právě proto, že jsem zakládal Edward.

Měl jsem vizi investiční platformy, online nástroje, který by pomáhal poradcům zautomatizovat složitou práci investičního poradce v rámci investičního poradenství nebo plánování. A abych svou vizi mohl zrealizovat, tak prodej VHI byla pro mě cesta. Tím jsem získal nejen prostředky, ale i nezávislost, aby mě finančně poradenské společnosti nevnímaly jako konkurenta, ale jako partnera.

Edward je investiční platformou, jako nabízí např. Conseq či Moventum. V čem se vaše platforma má lišit? Co má nabídnou jiného?

Conseq a Moventum jsou transakční platformy. Je to jakýsi supermarket s fondy, kde si poradce může vybrat a nakoupit pro klienta jakýkoli fond.

Edward je platforma, která má pomoci poradci s celým procesem investičního poradenství. Jednak pomůže s klientem definovat investiční cíle, pomůže určit jeho rizikový profil a nastavit investiční plán. A navíc je plán přímo napojený na investiční účet klienta. Investiční účet je u společnosti Wood & Company.

Nabízíme tedy celý proces investičního plánování, včetně onboardingu, včetně automatického vypořádání všech transakcí, portfolio následně automaticky rebalancujeme. A v okamžiku, kdy se blíží nějaký investiční cíl, část portfolia se automaticky zkonzervativňuje.

Oproti klasickým fondovým řešením je rozdíl v tom, že klient má živý účet, který se přizpůsobuje jeho cílům v čase.

Edward má pomáhat tedy s procesem investičního poradenství. Na druhou stranu finanční poradci a investiční poradci využívají své systémy a svých společností. Má váš systém tyto nahradit, nebo mohou spolu koexistovat, aniž by zvyšoval administrativní náročnost pro poradce?

Edwarda stavíme tak, abychom ho dokázali integrovat do systémů investičních zprostředkovatelů. Měl by jejich systém doplnit. A tak to i zatím funguje.

Dnes to takto funguje v Broker Trustu, ale i jinde. Poradce má možnost provádět investiční zprosředkování a investiční poradenství podle jejich metodiky a zároveň dělat investiční plánování podle metodiky Edwarda.

Integrace je kompletní. Automaticky dokážeme přenést informace o klientovi ze systému investičního zprostředkovatele do Edwarda a následně opačným směrem přenést veškerá data o investici a smlouvě. Reporting klientovi odchází automaticky a nyní připravujeme i online přístup k účtu klienta.

Jak se vám daří přesvědčit finančně poradenské společnosti, aby využívaly váš komplexní systém spíše než investiční tržní platformy? Je o váš systém zájem?

Zájem je. Zatím nikdo z velkých společností, kterým jsme ho ukázali, neřekl, že by se jim nelíbil. Všem se to líbí. Vždycky je otázka, jak jsou připraveni či ochotni to zaintegrovat do svého systému.

Jakou šíři investic nabízíte vy přes Edwarda? Je srovnatelná např. s Conseqem?

Dnes je to postavené na tom, že portfolia sestavujeme za Wood & Company a je to formou obhospodařování. Nyní máme deset modelových portfolií, která jsou poskládána čistě jen z ETF fondů. Každé portfolio může být měnově zajištěné do české koruny, pokud si to klient nebo poradce přeje.

Na příští rok chystáme rozšíření. Investiční poradce si bude moci sám sestavovat portfolia z ETF fondů. Šíře nabídky ETF fondů je prakticky neomezená.

Nabídku klasických podílových fondů neplánujete?

Klasické podílové fondy neplánujeme v nejbližší době, řekněme v následujícím půl roce. Dále uvidíme, jaký o ně bude zájem. V současnosti jedeme na vlně zájmu o ETF, speciálně pokud k nim je platforma, která je umí rebalancovat a měnově zajišťovat.

ETF jako takové mají u řady poradců problém s odměňováním. Většina poradců je placena z provizí a tyto u ETF nejsou, pokud se nejedná o řízená ETF portfolia. Jak jste s vaší platformou a ETF řešeními konkurenceschopní na poli provizí?

Celá služba je poskytovaná ve formě obhospodařování majetku. Za to si Edward účtuje manažerský i vstupní poplatek. A z nich se vyplácí i provize poradcům.

Dnes se celá nákladovost našeho řešení pohybuje na úrovni podílových fondů, někde kolem 2 %. Nicméně odměna pro poradce je přibližně dvakrát vyšší než u klasických fondů, což znamená, že se následná provize pohybuje na úrovni až 1,4 %.

Vy osobně jste investiční expert. Jak vnímáte současnou situaci na investičním trhu? Přeci jen americké burzy opět atakují rekordní hodnoty, je zde koronakrize, chybí materiál… roste inflace. Má vůbec smysl v současné době investovat do akcií?

Do akcií má smysl investovat vždycky, když potřebujete nebo chcete investovat dlouhodobě. První, co by měl člověk udělat, je definovat si cíle. A pokud ty cíle jsou dlouhodobé, pak nemá smysl čekat na to, až trh poklesne, abych potom nakoupil. Nemá smysl časovat trh.

Jediné, co dnes doporučujeme, je rozložit jednorázovou investici v čase. To znamená udělat z ní několik tranší a tyto tranše naplánovat tak, že se zainvestují v průběhu jednoho roku. To doporučujeme poradcům a Edward je na to i uzpůsobený, takže tranše tam jdou nastavit. Klient pošle peníze najednou, ty se „zaparkují“ do nějakého krátkodobého portfolia nebo do hotovosti a postupně se přesouvají do akciového portfolia tak, jak je nastaveno.

Poradce může nastavit nejen čas, po jakém se mají jednotlivé tranše zainvestovat, ale i např. určitý pokles ceny, při kterém se má zainvestovat. Např. když trhy poklesnou o 5 %, tak se tranše rovnou zainvestuje a nečeká se na uplynutí času, o 10 %… a tak dále.

Jak vy osobně vnímáte akciové trhy v současnosti? Mají teď ještě prostor k růstu, nebo jsou již na nějakém lokálním vrcholu?

Když se budeme bavit o amerických akciích, tak jejich valuace jsou vysoké. Nikdy nebudu říkat, že jsou na vrcholu, protože to se říká již 3 roky. A za ty 3 roky americké akcie vyrostly o dalších 75 %. Rozhodně jsou valuace vysoké, nicméně to souvisí s aktuálními nízkými úrokovými sazbami a s tím, jak se pumpují peníze do ekonomik.

Nebudu předpovídat, jestli teď akcie spadnou nebo bude nějaká korekce, budu se vždy držet prověřených investičních principů jak investovat.

Standardně se doporučuje investovat do akcií od investičního horizontu 5 let, kdy by měly být již přimíchávány do portfolia, případně 10 let. Jaký investiční horizont pro akcie vnímáte vy?

Rád bych použil to, co na tuto otázku řekl Warren Buffett, a to je „do konce života“. Pokud dnes kupuji akcie, tak bych o nich měl přemýšlet tak, že jednou z nich budu žít v rentě z nějakých dividend. To je optimální přístup.

Pokud mám kratší investiční horizont, tak je to o tom, kolik akcií budu v portfoliu mít. A pokud investuji třeba na 5 let, tak to neznamená, že bych v portfoliu neměl mít akcie vůbec, ale budu jich tam mít míň a budu je mít vyvážené jinými třídami aktiv, jako je zlato, státní dluhopisy a podobně.

Děkuji za rozhovor.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account