Ptají se Vás klienti na bitcoin? Co by měl každý poradce o Bitcoinu vědět? Sledujte druhý díl videorozhovoru s předním představitelem české Bitcoinové komunity Karlem Fillnerem! Rozhovor o všem, co by měl finanční poradce o Bitcoinu vědět! První díl rozhovoru je k dispozici zde.

Jaké otázky padaly při natáčení tohoto dílu?

MP3 záznam rozhovoru ke stažení zde (19 MB).

V klasickém „měnovém“ světe je hlavním garantem banka. V BTC světě je to tak, že pokud se na Vaší adrese (účet vaší peněženky) nachází právě 1 BTC a Vy zadáte požadavek, že chcete poslat 2 BTC, tak právě to, že Vaše adresa se nachází v decentralizované síti – blockchainu, znamená, že jsou známy všechny transakce, které na tuto adresu přišly, pokud tedy zadáte požadavek na odeslání 2 BTC, celá síť vidí, že na tuto adresu 2 BTC nepřišly, tudíž transakci nepotvrdí.

Domnívám se, že pravdu nemá, ale chápu, proč to říká. Systém kryptoměn ohrožuje klasické fungování bankovního systému, takže vlastně asi nic jiného říkat ani nemůže. Je o něm také známo, že podobné výroky hlásá od roku 2012. Dokud nebyl BTC ještě takto silný, vše bagatelizoval, jakmile však BTC postupně prokázal svou sílu, ve své rétorice přitvrzuje.

Co se týká bankomatů, poplatky jsou tam vyšší z důvodu toho, že je někdo musí provozovat, bývá to cca 3-4% z objemu transakce. Při platbě zboží je tento poplatek do 1% při využití platební brány, která konvertuje BTC na FIAT (eshopy). To je však poplatek, který nese obchod, nikoliv zákazník. Zákazník platí pouze poplatek za uskutečnění transakce síti. Tento poplatek síti je dobrovolný, ale pokud chcete, aby transakce byla potvrzena co nejrychleji, je dobré k požadovanému objemu BTC připočíst poplatek na základě Vaší vůle, řádově to je v přepočtu pár korun (pozn red: 02.01.18 optimální fee je nyní cca 0,001 BTC na transakci viz https://bitcoinfees.earn.com/  – od natočení rozhovoru v září 2017 se situace u transakčních poplatků vlivem rostoucího počtu transakcí a zahlcení sítě zhoršila, poplatky řádově vzrostly)

Těžaři, kteří potvrzují transakce, si vybírají transakce, podle toho, jaký mají poplatek, protože tyto poplatky jdou právě těžařům jako odměna za potvrzenou transakci. Tzn. čím vyšší dáte dobrovolný poplatek, tím rychleji se transakce potvrdí.

Domnívám se, že v tomto případě, pokud je BTC nejstarší měnou, je v něm kapitál v několika mld. USD, je tzv. referenční kryptoměnou. Má i oproti jiným kryptoměnám rozvinutou infrastrukturu, které doposud žádná alternativní kryptoměna nedosáhla. Nebude ani jednoduché v budoucnu se k ní přiblížit. Sice existují technologicky vyspělejší kryptoměny než BTC, ale spíš BTC doplňují, než že by BTC konkurovaly.

Co se týká například oblasti půjček, hypoték, pojištění… tam to ještě zatím nedospělo, možná i díky velké volatilitě. Ale BTC spíše některé produkty nahrazuje. Příkladem mohou být přeshraniční platby. Je dobré si uvědomit, že tento systém funguje  27/4 a nemůže ho nikdo omezit, transakci zakázat. Poplatky jsou dobrovolné (pozn. red.: stav leden 2018 – při stanovení příliš nízkého poplatku za realizaci transakce se může stát, že se transakce vůbe neprovede nebo její provedení bude trvat několik dní).

Především je nutno si uvědomit, že BTC transakce jsou nevratné, tzn. není-li na druhé straně vůle transakci vrátit, nelze se k obnosu dostat zpět. Vlastníkem BTC je ten, kdo vlastní k dané adrese privátní klíč, což nemusí být pravidlem u různých online peněženek čí burz. V tomto případě důvěřujete třetí straně.

Teoreticky to možné je, prakticky většina těchto aplikací obsahuje veřejný zdrojový kód, čímž lze zjistit, zda aplikace tato zadní vrátka obsahuje, či nikoliv.

Z hlediska diverzifikace rizika doporučuji to vzít tak 50:50 (BTC vs. alternativní kryptoměny)

Kritici argumentují anonymitou BTC, prostřednictvím které je umožněno praní špinavých peněz. Nicméně pravda je taková, že BTC defacto zcela anonymní není, proto si nedokáži představit, že pachatel ve velkém nelegálně obchoduje prostřednictvím BTC, protože záznamy o transakcích jsou zaznamenávaný do veřejně přístupného blockchainu. Není také úplně netransparentně možné směnit BTC za fiat měnu.

Vadí všem, kterým vadí to, aby lidé mohli mít absolutní kontrolu nad svými prostředky.

Aktuálně se regulace pohybují právě na úrovni směny fiat/BTC a naopak. Provozovatelé bankomatů, směnáren, burz jsou nuceni identifikovat účastníky transakce nad určitou hodnotu, musí hlásit podezřelé transakce a postupně se tyto regulace přitvrzují. Je to však pravděpodobně jediná možnost, jak k těmto regulacím přistupovat, protože jinak technicky BTC nelze regulovat díky jeho decentralizaci.

Velký zdroj příjmů je v reklamě (webové portály), směnárenské služby žijí z poplatků za transakce, poplatky z výběru z ATM. Je to podobné jako v klasickém bankovním světě, kromě toho, že tento systém není zprovizovaný- Nicméně finančním poradcům bych doporučil se zajímat o tyto měny jako o určitou formu servisu pro klienty. S rostoucí popularitou BTC se jejich klienti budou na BTC stále více ptát.

Účastníci diskuse

Karel Fillner

Karel Fillner je uznávaným expertem v oblasti bitcoinů a dalších virtuálních měn. Na téma bitcoinů přednáší a vytváří prezentace, píše tematický magazín a školí zájemce o ziskové obchodování. Zakladatel btctip.czkarelvamtorikal.cz

Martin Viktora

zakladatel Poradci-sobě.cz

Fotografie z natáčení



Komentářů: 2
  1. Já nejsem fandou Bitcoinu, převážná část výše popsaných kladů já považuji za potenciální problém a nechci se na tom podílet.
    Docela mne ale zarazila tato iformace:
    https://ekonomika.idnes.cz/putin-rusko-kryptorubl-bitcoin-sankce-dyu-/eko-zahranicni.aspx?c=A180102_174745_eko-zahranicni_mato
    To by, podle mne, byl úplně jiný level a Bitcoinu a jemu podobným kryptoměnám by nastaly problémy.
    Zde by to již nebylo o důvěře v nějakou B či jinou kryptoměnu, ale o kryptoměnu podloženou státním zájmem a velkou ekonomikou.
    Nějak jsem neuměl definovat konec Bitcoinu a jemu podobných měn.
    Nyní ten konec, minimálně presknutí bubliny, zcela zřetelně vidím.
    Možná se pletu, co si o tom myslíte ostatní kolegové.

  2. Author

    Já myslím, že BTC a „kryptorubl“ mohou fungovat paralelně. Má-li klíčovou vlastností kraptoměn být decentralizace, pak nevím, zda lze „kryptorubl“ považovat vůbec za kryproměnu – spíše jde o klasický rubl šířený principem peněženky, do které je přístup privátním klíčem a pravděpodobně s nějakou anonymitou. Budou-li chtít Rusové obcházet sankce, mohou to s BTC (nebo s jinými měnami) dělat už dnes. Pokud to už dělají (asi nelze zjistit), pak by BTC s příchodem kryptorublu o tuto část transakcí mohl přijít.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account