Dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+kk ve druhém čtvrtletí meziročně kleslo o 6,3 procenta na 15 000 korun měsíčně. Proti prvnímu čtvrtletí se snížilo o desetinu. V ostatních velkých městech se nájemné meziročně zvýšilo. Vyplývá to z údajů společnosti UlovDomov.cz.

“Za poklesem cen stála mimo jiné výrazně vyšší nabídka na trhu, a to zejména z řad majitelů, kteří byty před krizí pronajímali v krátkodobém režimu typu Airbnb. Aktuální analýza inzerce ovšem začíná ukazovat na možný začátek obratu na trhu. Zejména v posledních dnech počet inzerátů klesá a poptávka začíná opět převyšovat nabídku,” uvedl ředitel společnosti UlovDomov.cz Martin Březina. Ceny by se tak podle něj mohly vracet k předkrizovým hodnotám.

U bytů 1+kk kleslo v hlavním městě nájemné meziročně o 4,2 procenta na 11 500 korun měsíčně, případě 3+kk se snížilo o 7,3 procenta na 21 500 korun. Proti prvnímu čtvrtletí klesly nájmy u dispozice 1+kk o osm procent, u bytů 3+kk o 14 procent.

“Zvyšující se dostupnost nájemního bydlení v Praze dokumentoval i zvyšující se počet inzerátů. Ve druhém čtvrtletí bylo na našem portálu inzerováno 11 082 nabídek, proti prvnímu čtvrtletí asi o 15 procent více,” doplnil Březina.

Naopak Brno podle statistik výpadek krátkodobých pronájmů tak výrazně neovlivnil. Měsíční nájemné u nejžádanějších bytů 2+kk zde meziročně vzrostlo o 5,4 procenta na 13 700 korun, u bytů 1+kk a 3+kk stagnovalo na 10 000, respektive 17 500 korunách.

“Brno není tak turisticky atraktivní jako Praha. Hlavní taháky jsou navíc zrušené nebo se uskuteční v jiném režimu. Velká cena motocyklů bude bez diváků, strojírenský veletrh se neuskuteční vůbec. Takže kdo počítal se slušnými cenami za krátkodobý pronájem, musel tento záměr opustit,” uvedl Březina. Proti prvnímu čtvrtletí kleslo v Brně nájemné u bytů 2+kk o 1,4 procenta.

Nájemné se u nejžádanější dispozice meziročně zvýšilo také v ostatních velkých městech Česka. V Ostravě o 3,1 procenta na 10 050 korun měsíčně, v Plzni o 6,7 procenta na 11 200 korun, v Liberci o 3,1 procenta na 10 000 korun a v Olomouci o 9,1 procenta na 12 000 korun.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account