Jako Češi máme v rámci spoření a přípravy na důchod největší tradici v penzijním spoření. Důležité je si ovšem opravdu uvědomit, jakou celkovou částku na svůj “vysněný” důchod potřebujeme.
Blíží se konec března a již přes měsíc lze v médiích sledovat vývoj v jednání ohledně navrhovaného snížení valorizace důchodů. Tu již schválili poslanci a také Senát.
Doposud tak hrozilo, že pokud by novela nebyla schválena, výdaje státního rozpočtu na penze by vzrostly o 34,4 miliardy korun a v následujících letech by se zvýšily postupně celkem na 300 miliard korun. Tak se vyjádřil k senátorům ředitel ministerského odboru sociálního pojištění Ing. Tomáš Machanec, MBA.
“Témata důchodu a přípravy na něj se týkají nás všech. Lze očekávat, že do penze půjdeme o něco později než nyní naši prarodiče. Oproti tomu si ale důchod díky prodlužování věku pravděpodobně užijeme o něco déle. Když k tomu ještě přidáme nižší porodnost a očekávané kroky státu ke snížení valorizace důchodu, roste důraz na každého z nás, abychom se na penzi odpovědně připravovali,” řekl Ing. Jakub Lukšík, investiční specialista z broker poolu Chytrý Honza.
“Jako Češi máme v rámci spoření a přípravy na důchod největší tradici v penzijním spoření. Průměrná výše měsíčního příspěvku účastníka penzijního a doplňkového připojištění u nás činí 785 Kč za měsíc. Důležité ovšem je si uvědomit, jakou celkovou částku na svůj “vysněný” důchod potřebujeme. Když k výsledku z tohoto průměru zohledníme očekávanou inflaci, tak bohužel zjistíme, že v dnešní době je ve většině případů pouhé penzijní spoření na přípravu nedostačující. Přípravy jsou pro každého z nás důležitější, čím blíže jsme k důchodu. Paradoxně ale čím dříve, tím lépe, protože zhodnocení bude pracovat pro Vás. Čím delší investiční horizont máme, tím méně nám stačí měsíčně odkládat. Sám sobě si poté člověk poděkuje za to, že neodkládal tuto otázku přípravy a nemusel se poté výrazně více zatížit pár let před důchodem. Dneska navíc vidíme přístup vlády ke stanovení důchodu, který neovlivníme. Proto doporučuji nenechávat to náhodě a začít vytvářet a vylepšovat svůj investiční či spořící polštář na stáří,“ uzavírá Ing. Jakub Lukšík z Chytrého Honzy.