Cloud, umělá inteligence, robotizace, internet věcí. Globální ekonomika se posouvá a zapojení technologií v jednotlivých sektorech stále roste. Trend udávají disruptivní inovace – radikální změna technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající. A jak se na takovém trendu dá vydělat?
Pojem „disruptivní“ použil poprvé v roce 1997 profesor Christensen z Harvard Business School ve své knize The Innovator’s Dilemma. „Disruptivní technologie mění zaběhlé pořádky, mění způsob vývoje určitého sektoru,“ konstatoval na svém workshopu na FINfestu Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management. „Rád uvádím příklad „konzumování“ hudby. Někdejší polygrafické válečky nahradily vinylové deky, následně přišly na trh kazety a CD. Dnes se streamuje. Starší výrobek je vytlačen novou technologií.“
Od IT fondu k přelomovým technologiím
Na workshopu představil Jan Maňák jednu z možností, jak do novodobého trendu investovat – Fond disruptivních technologií. Fond byl založen v roce 1997. „Býval to dlouho sektorový IT fond, než jsme se posunuli k tématu přelomových technologií,“ konstatuje Jan Maňák. „Tým, který fond spravuje, sídlí v Bostonu. Má záběr přes americké, ale i globální trhy. Základním kritériem je, že alespoň polovina tržeb dané společnosti musí pocházet z oblasti disruptivních technologií.“
Na radaru mají 2.000 firem, přičemž prvním filtrem projde kolem 500 společností, které splní základní kritéria. Finální portfolio je složeno ze 30 až 150 titulů. „Důkladně se věnujeme finanční stabilitě firmy, její odolnosti vůči konkurenci, zajímá nás výhled cash-flow na tři až pět let dopředu, díváme se na fundamentální ukazatele,“ vyjmenovává Maňák a přibližuje strategii fondu i v jiném ohledu: „Nastavujeme nákupní a prodejní signály. Máme poměrně jasnou prodejní disciplínu. Pokud se akcie blíží k cílové hodnotě, prodáváme.“
A jaké konkrétní firmy – z těch nejvýznamnějších – se v portfoliu objevují? Z cloudu jsou to společnosti Alibaba, Google, Amazon, Apple. V oblasti umělé inteligence a zpracování mají kromě již zmiňovaného Applu a Google zastoupení Alibaba, Dexcom, Netflix. V automatizaci a robotizaci je to Honeywell, Nordea Bank nebo Rockwell. U internetu věcí se opět vrací k technologickým firmám jako Google a Apple.
Kolísavější sektor s pozitivním trendem
„V případě dlouhodobého pohledu vidím určitý konflikt: na jedné straně makra, která nám nepřála, a na druhé straně příběhy vývoje jednotlivých firem,“ konstatuje Maňák a zůstává optimistou. „Globální ekonomika se posouvá a zapojení technologií v jednotlivých sektorech stále roste. Věříme, že toto jsou firmy, které na tom budou dlouhodobě profitovat. Trend je nastartován pozitivním směrem. Samozřejmě nastanou měsíce a čtvrtletí, kdy budou investoři optimističtější a naopak. Tento sektor bude kolísavější, ale věřím, že pozitivní trend na trhu zůstane. V rámci našeho fondu se zaměřujeme na inovace, které jsou dostatečně široké. Zajímají nás společnosti, které s inovacemi přicházejí nebo je aplikují. Samozřejmě neustále monitorujeme trh a hledáme další témata.“
Aktuálně se zaměřují na čtyři hlavní témata. „První je cloud computing, tzn. uschovávání dat na síti. Druhé téma vidíme v oblasti umělé inteligence, případně zpracování velkých dat. Třetí téma je o automatizaci a robotizaci. Čtvrtou oblastí, která nás zajímá, je internet věcí. Náš fond ovšem není jenom o informačních technologiích. Vidíme celou řadu oblastí, kde se disruptivní inovace mohou prosadit – průmysl, logistiku, zdravotnictví, finanční oblast, oblast spotřebního zboží a energetiku.“
Prezentaci workshopu naleznete zde.