XIXOIO je kryptobankovní ekosystém – software, který umožňuje propojit fintech a tradiční finanční svět s novým světem, který se dá vyjádřit slovem blockchain.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Richard Watzke: To znamená, že vzniká něco decentralizovaného, transparentního a nefalzifikovatelného, k čemu má přístup každý, ale jen někdo má od toho klíče.

Martin Viktora: Co je tokenizace?

Richard Watzke: Token není nic složitého. Token je v podstatě digitální kód a funguje tak, že ten, kdo ho drží, tak má podobně, jako když držíte v ruce papírovou smlouvu, na ni navázáno něco konkrétního. Můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví auta; můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví řidičského průkazu. Ale můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví nějakého aktiva, třeba typicky podílu ve firmě nebo podílu na výnosu z té firmy. Takže tento token vlastně reprezentuje nárok na podíl. Fakt, je to jednoduchá věc. Zkuste si představit papírovou smlouvu, která vám garantuje například to, že kupujete dům a nebo digitální smlouvu, která garantuje totéž, akorát je digitální. A ta výhoda tokenu je v tom, že ten, kdo ho drží, ho může prokázat formou digitální. Což znamená, z jakéhokoliv chytrého zařízení dokážete prokázat, že například podíl na domě, který jste si koupili, patří vám. Token je de facto digitální akcie. Nejde o změnu formy, ale podoby. Token je snadno distribuovatelný a vidět ho můžete v každém elektronickém zařízení – mobilu, počítači apod. Token se dá jednoduše prodávat i nakupovat. Přitom jsou všechny operace zcela transparentní. Token je jednoduchá věc totožná s tím, co obchodníci prodávali doteď, pouze s tím rozdílem, že je všechno digitální.

Martin Viktora: Pro evidenci majetku ale přece musí existovat právní vrstva?

Richard Watzke: Samozřejmě se musí majetek evidovat podle platné legislativy. Pokud by tokeny sloužily například k financování výstavby domu, musí být záznam o této transakci zohledněn mimo jiné v katastru nemovitostí, který k tomuto účelu slouží. S tokenizací je to podobné jako s internetem. Když se na přelomu milénia začaly objevovat první internetové banky, začalo se ukazovat, že lze operovat online s penězi a platit v elektronické podobě. A začala postupně vznikat příslušná legislativa. A to samé se týká blockchainu. A ten, kdo bude mezi prvními, kdo tuto technologie nasadí úspěšně do praxe, na tom pravděpodobně hodně vydělá.

Martin Viktora: Jak se u tokenů řeší daň z převodu majetku? A jak se vůbec stát vypořádává s těmito oblastmi?

Richard Watzke: Když budete vyměňovat coin mezi jednotlivými peněženkami, bude tato operace pro stát jen obtížně kontrolovatelná. Pravda, existuje už řada předpisů, které je třeba dodržovat, ale pořád zbývá prostor pro netransparentní operace. Řešení nabízí ekosystém XIXOIO. Už naše předchozí fintech firma nabízela podobné řešení. XIXOIO však tyto záležitosti dotahuje k dokonalosti. XIXOIO detailně identifikuje konkrétního klienta a je schopné tyto informace zaznamenat. V ekosystému XIXOIO jsou nastavené automatické mechanismy, které se postarají o plnění legislativních pravidel včetně odvodů daní.

Martin Viktora: Jak financovat své podnikání prostřednictvím tokenů?

Richard Watzke: Když dojdou tradiční zdroje, tedy půjčky od rodiny a přátel, musí podnikatel požádat o financování volný trh. Emisí tokenů lze získat potřebné prostředky. A pokud se vše podaří tak, jak byznys plán předpokládal, získají investoři svou odměnu – tedy zisk.

Martin Viktora: Token je tedy adekvátní k akcii?

Richard Watzke: Token se může jako akcie chovat. Může se však chovat i jako plovoucí dluhopis. Akcii vždy popisuji jako něco navázaného na konkrétní majetek. Token je vázán výhradně na peníze. Pokud firma rozjíždí nový projekt, potřebuje na něj peníze, které získá prodejem tokenů.

Martin Viktora: Jak je zajištěno, že token přinese očekávaný efekt?

Richard Watzke: Dříve neexistoval žádný způsob, jak ze zainvestovaných firem získat očekávaný výdělek. XIXOIO zajišťuje kontrolu nad tím, na co investoři přispějí, ale také nad následujícími činnostmi včetně placení daní.

Martin Viktora: Pro jak velké firmy je tokenizace vhodná?

Richard Watzke: Zpočátku se zaměřujeme především na strategické podniky. Pokud má všechno fungovat, musí být příjemci financí připraveni své závazky plnit. Proto volíme tuto cestu.

Martin Viktora: Jak se stát staví k novým technologiím?

Richard Watzke: Tváří se kupodivu neutrálně. Sešel jsem se s mnoha lidmi včetně zástupců ČNB, vlády i komerčních bank. Informace tedy mají. A začínají se objevovat první zájemci o spolupráci. Zásadnější pokrok v této oblasti očekávám v řádu měsíců.

Martin Viktora: Jak XIXOIO funguje v praxi?

Richard Watzke: Firma do systému zadá všechny potřebné informace a vytvoří si profil. Ty následně procházejí potenciální investoři a hledají příležitosti ke zhodnocení svých peněz. Pokud se investor rozhodne vstoupit do nějakého projektu, získá digitální ekvivalent dluhopisu nebo jiného cenného papíru, a to včetně definice toho, jak má investovaný subjekt s penězi naložit a co se bude dít, až subjekt začne vydělávat. Navíc investor může kdykoliv nahlédnout do elektronických výkazů a zjistit, jak na tom jeho investice je. Výstupy od investovaných subjektů navíc ověřují partneři – auditoři – a jejich zprávy jsou v reálném čase dostupné všem. Investoři mohou navíc získat také informace od externích subjektů, které posuzují fungování zainvestovaných subjektů. Výdělky se připisují přímo na bankovní účty, nezůstávají nikde ve virtuálním prostředí.

Martin Viktora: Jak se XIXOIO vyvíjelo?

Richard Watzke: Dnes pracujeme se čtvrtou verzí systému a máme funkční řešení. Když vstoupíte na stránku www.xixoio.com a zaregistrujete se, můžete investovat své peníze. Vše transparentně a ověřitelně. Peníze se ukládají na účty u českých bank. Vše probíhá v souladu s platnou legislativou.

A něco na závěr.

Richard Watzke: Toto řešení neexistuje jinde na světě. Máme ho jenom my, Češi…

Richard Watzke

Zakladatel a ředitel holdingu XIXOIO

Zakladatel holdingu, odpovědný za vizi a vedení k její naplnění. Vyvíjí krypto bankovního ekosystém XIXOIO, který propojuje firmy s investory a fintech řešeními na bázi nových technologií. Je prezidentem Krypto – bankovní asociace BACCA. Je autorem publikace TOKENIZACE – „Jak získat a chytře využít kapitál od investorů na blockchainu.“



Komentářů: 10
  1. Jakub Beneš 4 roky

    Hezká pohádka. Jen tomu chybí regulatorní rámec. Rozdíl mezi dluhopisem a tokenem je v tom, že token není nic. A není nic ani když to zastřeší nějaký pán s nějakou no name firmou. Dluhopis je cenný papír. A přestože těch shitových se tu prodává mraky, tak ten cenný papír něco znamená. Reálně je token nová zbytečná vrstva bez přidané hodnoty. stačí digitalizovat dluhopisy a akcie a klidně s využitím blockchainu.

    • xixoio 4 roky

      Dobrý den Jakube, s regulací máte pravdu. Sledujeme práci Evropské komise, která v oblasti kryptoaktiv publikovala v září návrhy změn regulatorního rámce, viz https://ec.europa.eu/info/publications/200924-digital-finance-proposals_en

      V plánu je také úprava směrnice (EU) 2014/65 o trzích finančních nástrojů (MiFID II) spočívající ve vytvoření pravidel pro právní kvalifikaci kryptoaktiva, jako finančního nástroje a ustanovení definice, která by měla zahrnovat všechny druhy kryptoaktiv. Chceme být připraveni jako první. Jak píšete, cenný papír může být nicotný (Vy to říkáte ještě jinak). Toto je jiný případ. Projekt, prověřující firmu ratingem v naší aplikaci, vtělený do tokenu s jasnou vazbou na firmu, hodnotu a zisk se tak opravdu chová jako digitalizovaný dluhopis nebo akcie. Tedy i s bezpečnostními pravidly, které z finančního světa dobře znáte. Blockchain následně zajistí decentralizovaný a nesmazatelný zápis přesně definované hodnoty, či závazku vůči investorovi…

      • Jakub Beneš 4 roky

        mno, pointa mého příspěvku je, proč nějaký token, když mohu digitalizovat cenný papír, který už existuje a má právní rámec. a proč věřit naprosto neznámé firmě, že je schopna ten rámec zastřešit bez toho právního rámce a to svým „jménem“ a nést za t právní odpovědnost? do jaké míry? v jakých objemech?

        • xixoio 4 roky

          Jakube díky za zprávu. Náš systém vyvíjíme pro to, aby společnosti mohly získat kapitál a drobní investoři se mohli jednoduše a bezpečně podílet na jejich úspěchu. Bez velkého papírování, napřímo. Je to jednodušší a uživatelsky přívětivější. Proto tento systém vyvíjíme, chceme, aby tato cesta byla přístupná každému. Proto token, proto XIXOIO. Na transparentnosti i bezpečnosti si zakládáme. Viz. odpověď výše.
          Garantujeme, že token ponese přesně to, co bude potřeba digitálně zhmotnit. Tedy včetně podmínek a dohod na něj navázaných. Architektura tohoto řešení je know-how XIXOIO. Jsme průkopníky v něčem, co bude v budoucnu běžné. Podívejte se prosím blíže na naše stránky: http://www.xixoio.com popřípadě nám napište na: info@xixoio.com. Rádi Vám zašleme knihu o Tokenizaci, prostřednictvím které dostanete další, detailnější informace.

        • Jakub Beneš 4 roky

          Zdravím, zase jste neodpověděli na moji otázku. i s akciemi to může být jednoduché. a s dluhopisy? easy. zejména těmi, co se pak nesplatí. proč tedy TOKEN. A ručit za to má a.s. s kapitálem 2 mil. Kč a vlastníkem LTD registrovaným někde v GB? :)

          a toto myslíte vážně?
          Náš systém vyvíjíme pro to, aby společnosti mohly získat kapitál a drobní investoři se mohli jednoduše a bezpečně podílet na jejich úspěchu.

          zapomněl jste na těch 95% neúspěšných!

          mimochodem, proč si říkáte crypto BANKING platform, když nemáte licenci?

  2. Jan Maňák 4 roky

    Taky jste přemýšlel, co si z toho videa odnést?

    Pokud vím, název banka je vyhrazený finančním ústavům s příslušnou bankovní licencí. je využítí slova “Banka” ve spojení “Krypto-bankovní asociace” chráněné stejně? Podle ČNB bitcoin není virtuální měna, ale virtuální komodita. Takže tokenizovaný dluhopis = virtuální pohledávka. Zatím nevidím, k čemu by to bylo dobré. Přesvěčte ČEZ na jedné straně a deset tisíc investorů na straně druhé a začnu o tom přemýšlet.

    Kvalitní (často strategické) fIrmy se dnes na dluhopisovém trhu financují doslova za hubičku. A to je to, o co jim jde. Levně a flexibilně se financovat. Zítra může být ve jinak, ale v tuhle chvíli nevidím nic, co by firmy nutilo jít cestou tohoto experimentu.

  3. xixoio 4 roky

    Dobrý den Jane, jak řešíme i výše, bez regulace a změny legislativy to nepůjde. Krypto-bankovní asociace (viz BACCA ) je zde proto, aby přispěla do odborné debaty z pozice firem, které na bch technologii zapisují digitální aktiva. XIXOIO vzniklo právě jako most mezi českými strategickými firmami na straně jedné a mezi drobnými investory na straně druhé.

  4. Jan Maňák 4 roky

    Ta mezinárodní krypto-bankovní asociace je vaše vlastní aktivita

    https://www.bacca.io/bacca

    Čili pokud podkládáte Vaší vlastní činnost členstvím ve Vaší vlastní asociaci, definujete sami sebe kruhem.

    Termín krypto-bankovní je nesmysl, jako byste něco nazval komoditně bankovní. Znovu opakuju, pojem banka je chráněný pro instituce s příslušnou licencí regulátora, zde ČNB.

    Naprosto souhlasím, že nějaká forma regulace je nutná v momentu, kdy začnete sbírat klientské peníze. největší nešvar tohoto trhu je totiž řada neregulovaných produktů, kde neznalé klienty oškubou pod záminkou fantastického zhodnocení.

    Zatím z Vašich příspěvků nejdem schopný identifikovat žádnou hodnotu ani pro investory, ani pro „emitenty“, pouze tokenizaci obestíráte jakousi astrální mlhou, z níž nikdo nevyčte nic konkrétního.

    Třeba jsem mimo já, ale přijde mi, ža nepříklad tento článek na stránkách vaší asociace ma s financemi jedinou spojitost ve tvářích ilustračního obrázku. Pokud nemám hledat souvislost mezi králem Šalamounem a Tomášem Salomonem z CS / ČBA. Souvislost s profilem paní ministryně financí jsem nenašel.

    https://www.bacca.io/aktuality/jin-svt-moudrost-sovy-filmov-realita-tvoen-chytrm-algoritmem

  5. Jan Maňák 3 roky

    Dobrý den,

    zjišťuji, že od listopadu v dozorčí radě XIXOIO poůsobí pan Jaroslav Dušek, podle adresy a věku shoda jmen se slavným hercem nemusí být čistě náhodná.

    Konečně mi ten objímací název XIXOIO začíná dávat smysl! Nechť jsou všechny bytosti šťasné!

    Otázka … budete se jako firma věnovat nadále tokenizaci, nebo se od teď orientujete výhradně na „Toltékizaci“?

  6. Radek Mann 3 roky

    Honzo, to bylo asi zbytečně uštěpačné.
    Ale je fakt, že jak tu uváděl pan Beneš, nevidím žádný rozdíl v tom, že mám dematerializovaný dluhopis, v evidenci nějakého ocp a nebo token, obsahující dluhopis, který zajišťuje „nějaká“ firma. Výsledek je stejný. Jen s rozdílem ne/existujícího právního prostředy a systému dohledu a ochrany. Řešení přes krypto nedává smysl.
    Tokeny mi dávají smysl v případě, že chci něco rychle a efektivně obchodovat, bez ohledu na místo a čas a ideálně i bez potřeby vazby/povolení vydavatele tokenu. Napadá mě třeba celoroční permice do sítě fitcenter, nebo na fotbal. Nemůžu chodit, bezproblému přeprodám. (Ale jasně, o tu službu skrytou v tokenu musí být zájem, aby existoval trh.) Dva lidé si mezi sebou dohodnou podmínky, převededou token a poskytovateli služby to může být jedno, resp. nemusí řešit vracení peněz a pod.
    I ve financích mě napadá pár hodně zajímavých příležitostí, kde token využít.
    Ale toto to není. To jen využívá buzzwordu.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account