Češi se nezdráhají pomáhat, a to ani půjčováním svých peněz ostatním. Rozlišují ale, na co konkrétně druhým prostředky poskytnou. Nejčastěji jsou ochotni finančně vypomoci blízkým na nutné výdaje. Nemladší dospělá generace půjčuje jednotky tisíc, starší i násobně více.
Vyplývá to z průzkumu fintechové společnosti BONDSTER, dle něj si pětina Čechů půjčila více než jednu průměrnou mzdu a 10 % dokonce sáhlo do úspor kvůli rodině či přátelům i pro více než 100 000 korun. Třetině lidí se ale jejich štědrost nevyplatila.
Češi nejčastěji půjčují rodinným příslušníkům
Přes tři čtvrtiny Čechů v minulosti někdo požádal o půjčku na běžnou spotřebu. Do této kategorie spadají například výdaje na potraviny, nájem či na účty za elektřinu a další. Pomoc v takové chvíli nabídlo téměř 7 z 10 z respondentů. Vyplývá to z průzkumu společnosti BONDSTER, který proběhl v průběhu loňského prosince. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Téměř polovina z těchto půjček putovala rodinným příslušníkům. Každý třetí Čech ale pomohl i přátelům v nouzi. Zatímco rodině častěji finančně vypomáhají ženy, přátelům své prostředky zapůjčují více muži. Zcela cizím lidem půjčilo méně než 4 % respondentů.
„Průzkum ukázal, že je půjčování peněz mezi lidmi poměrně běžnou záležitostí. Překvapivé je, že si lidé často půjčují na běžnou spotřebu. Samozřejmě v nenadálých případech jako jsou rodinné tragédie, které jsou spojeny s finančními výdaji či nulovými příjmy, jsou tyto formy půjček na místě, ovšem velkou roli zde u části populace hraje nízká finanční gramotnost a špatné hospodaření s penězi. Je třeba opakovat, že lidé by se měli snažit si udržovat finanční rezervu, ideálně ve výši tříměsíčních výdajů. Volné peníze nad tuto rezervu je výhodné zhodnocovat, protože inflace neúprosně snižuje kupní sílu peněz,“ říká Pavel Klema, CEO české investiční platformy Bondster.
Půjčili jste někdy někomu peníze na zbytné věci – dovolenou apod.?
Ano, rodině – 14,7 % |
Ano, přátelům – 10,1 % |
Ano, cizímu člověku – 1,5 % |
Ne, nikdo mě nepožádal – 65,2 % |
Ne, někdo mě požádal, ale já jsem odmítl – 7,9 % |
Ne, někdo mě požádal, ale neměl jsem dostatek financí – 7,4 % |
S půjčkami na zbytné věci jsou Češi opatrnější
Ochota Čechů půjčovat rodině, přátelům a známým na zbytné výdaje, jako jsou například dovolené nebo další výdaje pro radost je nižší. „Zatímco půjčku na běžnou spotřebu neposkytla jen necelá desetina respondentů, na zbytné výdaje to bylo přes patnáct procent,“ vysvětluje Pavel Klema. Pozitivem je, že o peníze z takového důvodu ale rovněž žádá méně lidí.
Čím starší, tím štědřejší
Polovina Čechů půjčila i více než deset tisíc korun. Na drobnější výdaje do 3 000 korun pomohl každý pátý. „Výše zapůjčených prostředků logicky velmi záleží na věku věřitele, zatímco mladí do 26 let průměrně půjčují 5 tisíc korun, šedesátníci jsou ochotni v průměru poskytnout druhým i čtyřikrát více. Ani částky převyšující hranici 100 000 Kč nejsou mezi lidmi tabu, takovou půjčkou vypomohl rodině či přátelům každý desátý Čech,“ komentuje výsledky průzkumu Klema.
Vrátily se Čechům všechny dlužné částky?
Ačkoli skoro 95 % lidí půjčovalo své peníze s předpokladem, že se jim všechny dlužné částky vrátí, ne všichni se peněz dočkali. Vstřícnost se nevyplatila celá třetině Čechům, kteří se rozhodli blízkým finančně pomoci. Podíl na tom má fakt, že více než 80 % lidí při zápůjčce nepodepsalo žádnou smlouvu či směnku.
„Pořádek dělá přátele a pokud lidé chtějí peníze půjčit a nikoliv darovat, není od věci sepsat stručnou smlouvu, která definuje, jaká částka a kdy má být splacena,“ varuje Klema.
Výhody půjček mimo finanční instituce nejsou jen možnost získání peněz rychle a jak se ukázalo, bez smlouvy, ale také téměř stoprocentní absence úroků. Dle průzkumu k půjčovaným prostředkům připočítává úrok jen 8 % respondentů.
„Výsledky průzkumu názorně ukazují, že Češi nemají problém půjčovat své peníze. Řada lidí ale neví, že právě půjčky mohou být i formou investice. Pokud lidé nechtějí své úspory držet na účtech s nízkými úroky, mohou je výhodně investovat do úvěrů a získat atraktivní výnos,“ uzavírá Klema.
Zdroj: Bondster