Více než dvě třetiny finančních poradců úspěšně absolvovaly za uplynulé dva roky odborné zkoušky týkající se poskytování spotřebitelských úvěrů. Na základě zákona se od roku 2017 uskutečnilo 66.000 zkoušek, z toho 69 procent zájemců bylo úspěšných. 

Pro svoji činnost tak získalo osvědčení 46.000 finančních poradců, kteří se zabývají poskytováním nebo zprostředkováním spotřebitelských úvěrů. Zaměstnanci bank u zkoušek vykazovali vyšší úspěšnost než ostatní testovaní.

Povinnost složit zkoušku odborné způsobilosti zavedl nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Stávající finanční poradci, zprostředkovatelé a poskytovatelé i nebankovní prodejci úvěrových produktů museli zkoušku složit a osvědčení získat v dvouletém přechodném období.

„Povinnost získat osvědčení dále platí a všechny osoby a zaměstnanci, kteří se na trh chystají vstoupit nově, musí zkoušku absolvovat,“ uvedla gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová.

Nejčastěji skládanou zkouškou byla zkouška kombinovaná, která je potřebná pro distribuci spotřebitelských úvěrů na bydlení i jiných než na bydlení. Kombinovaných zkoušek se uskutečnilo celkem 37.681, z toho 72 procent bylo úspěšných. Nejméně úspěšnou zkouškou je zkouška nazvaná „Spotřebitelské úvěry jiné než na bydlení“ (61 procent).

Zákon o spotřebitelském úvěru není jediným zákonem, který povinnost vykonat odbornou zkoušku stanoví. V tuto chvíli již běží přechodné dvouleté období pro pracovníky na kapitálovém trhu, kteří musí zkoušku odbornosti rozdělenou do dvou typů složit nejpozději do 3. ledna příštího roku. Obdobně jsou na tom i pracovníci v pojišťovnictví, kteří na splnění povinnosti mají vyhrazenou lhůtu do 1. listopadu 2020, pro ně se otázky a metodické pokyny pro provádění testů na půdě ČNB momentálně připravují.

Zdroj: ČTK



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account