Poslední díl roadshow SAB servisu byl věnovaný investicím. Mojmír Urbánek nastínil vývoj investiční platformy a představil univerzální sjednavač (v současné době mají k dispozici online produktovou řadu Consequ a postupně budou do onlinu přidávat i další producenty). O návrhu samotného reportingu, který bude hotový pravděpodobně začátkem roku 2021, mluvil Lubomír Valík.

Čtyři cíle reportingu

„Než jsme začali samotný reporting navrhovat, stanovili jsme si čtyři cíle,“ vysvětlil úvodem své prezentace fintechový specialista Lubomír Valík. „Tím prvním je univerzálnost. Poradci budou moci reportovat  nejen investiční účty nebo smlouvy, ale i další možnosti, které patří do investičního portfolia: zlato, dluhopisy, investiční nemovitosti. Ale také penzijko nebo stavební spoření. Druhým cílem byla flexibilita – aby poradci mohli reportovat kromě investičních nástrojů, které se nacházejí pod SABem, i další investice, o kterých vědí, že existují nebo si je prozatím nestihli převést pod SAB. Třetím aspektem je jednoduchost. Nemyslíme si, že je extra důležité do hloubky reportovat celou řadu statistických údajů o jednotlivých investičních příležitostech, ale že poradce – a především klienta – bude zajímat, kolik peněz vložil, kolik vydělal, jaká je aktuální hodnota smlouvy. A tyto data je třeba zobrazit přehlednou a jednoduchou formou. Posledním aspektem je zaměření se na potřeby klienta a trochu méně na samotné produkty. Toho jsme se snažili docílit tak, že si poradci mohou jednotlivé investiční nástroje přidat do sekcí, které si pojmenují například podle cílů, které s klientem řeší.“

Trendem jsou pasivní investice

Pro SAB byl letošní rok v investicích velmi úspěšný. Jak podotkl investiční specialista Jan Šimek, celkový majetek pod správou SABu vzrostl ze 4,2 miliardy korun na začátku roku na 5,7 miliardy korun v říjnu. „Přitahujeme nové partnery a rosteme v akvizicích,” komentoval čísla. “Na začátku roku jsme získali ke spolupráci velkou firmu, která se zabývá wealth managementem, a ta pod nás převedla kmeny primárně z privátního bankovnictví J&T Banky. A pak je to organický růst, daří se našim poradcům a rostou jejich kmeny v investicích.“

Za těmito úspěchy vidí dvě příčiny – první je rekordní růst úspor českých domácností v souvislosti s koronavirem (ve druhém kvartále 2020 měly české domácnosti míru úspor 18,5 %, což znamená, že ze svých příjmů jsou Češi ochotní skoro pětinu odkládat stranou. A je to vidět i v terénu – lidé se chtějí bavit o investicích a o úsporách. Druhou příčinou je prakticky nemožnost standardních útrat v některých segmentech služeb. Zavřená jsou kina, restaurace a další služby, dovolenou lidé trávili obvykle v Česku, a to vše hraje do karet právě investičnímu apetitu Čechů. „Poptávka je hlavně po pasivních investicích. Už nějakou dobu zaznamenáváme silný trend od aktivně řízených fondů do ETF a indexových fondů,“ dodal  Jan Šimek.

Na závěr roadshow pozval SAB servis před kameru čtyři partnery, s nimiž chtějí realizovat právě pasivní investice. Jaké vize, nástroje, cenu, možnosti a také administrativní řešení nabízí Amundi, Moventum, Conseq a Edward Viktora Hostinského?

 

Více informací se dozvíte ve videu.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account