Ptají se Vás klienti na bitcoin? Co by měl každý poradce o Bitcoinu vědět? Sledujte první díl videorozhovoru s předním představitelem české Bitcoinové komunity Karlem Fillnerem! Rozhovor o všem, co by měl finanční poradce o Bitcoinu vědět!

Jaké otázky padaly při natáčení tohoto dílu?

MP3 záznam rozhovoru ke stažení zde (24 MB).

Zabývám se Bitcoinem zhruba 5 let, kdy na současné Bitcoinové scéně je moje jméno spojeno především s osvětou v oblasti BTC a jiných kryptoměn. 4 roky provozuji blog o BTC „btctip.cz“ a osvětu se také snažím šířit na různých konferencích, školeních a webinářích. To je v podstatě moje hlavní současná činnost.

To je zajímavá otázka. Chytlo mě to zhruba před pěti lety, kdy jsem se účastnil školení o tradingu v kryptoměnách, o kterých jsem tehdy nevěděl vůbec nic. Zajímal mě čistě trading jako takový. Když jsem začal do této problematiky hlouběji pronikat, zjistil jsem, že mě nezajímá už jen ten trading jako takový…. Zaujalo mě téma kryptoměn, jak fungují. Také jsem zjistil, že zde nejsou české zdroje, kde tyto informace nalézt. Proto jsem začal postupně překládat zahraniční zdroje a uvádět je na českou scénu.

Z titulu své profese by měl znát zásadní rozdíly mezi kryptoměnami a běžnou měnou – tzv. „fiat měnou“. Například rozdíl spočívá v tom, jak je BTC emitován. Na rozdíl od peněz tvořených komerčními bankami ve spolupráci s centrálními bankami je BTC emitován zcela nezávisle a decentralizovaně. Není žádná autorita, žádná banka, žádná instituce, stát… Poradce by měl znát, že hodnota BTC roste z toho důvodu, že jeho množství je omezené jako uměle vytvořená vzácnost. Tak jako je omezené zlato a je obtížné ho těžit, tak podobně se říká, že BTC vzniká těžením.

Skupina takzvaných těžařů potvrzuje transakce, za což dostává odměnu – BTC. To je jediná možnost, jak se dostávají BTC do oběhu. BTC bude v roce 2033 vytěženo 22mil. BTC, v současno době je to cca 16,5 mil BTC. V tom je ten zásadní rozdíl mezi běžnou měnou a BTC, u kterého je přesně spočítáno, jakým tempem bude počet narůstat. BTC také nepotřebuje prostředníky. U běžných měn banky a další finanční instituce figurují jako garant například nějaké transakce, což BTC nepotřebuje. Transakce u BTC se ověřují decentralizovaně všemi účastníky sítě. Všichni mají ve stejný okamžik, stejnou informaci. Transakce jsou zaznamenávány do tzv. blockchainu., což se dá představit jako elektronická účetní kniha, která je přístupná všem účastníkům, ale i těm, co BTC nemají, takže je to nesmírně transparentní systém. Je částečně anonymní, kdy lze vidět z jaké adresy na jakou adresu v jaké hodnotě transakce proběhla, ale nepoznáte například z jaké IP, kdo to udělal ani odkud. Pokud však bude peněženka spojeno s nějakým jménem, transakce lze zpětně dohledat.

To se do dnes vlastně neví. Ale uvádí se, že autor se skrývá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, nicméně neví se jestli to byla jedna osoba nebo nějaký tým, protože to je tak propracovaný technologie, že ani já nevěřím, že tohle mohl udělat jeden člověk.

No a proč to vzniklo… vzniklo to v době celosvětové krize, kdy v roce 2008 Satoshi Nakamoto zveřejnil tzv. white paper, což je dokument, který popisuje celou technologii. Dá se říct, že BTC vznikl jako oponentura současnému bankovnímu systému a byla zde snaha, aby byl systém bezpečný a decentralizovaný.

BTC má své limity a pokud by ho chtěl někdo vylepšit nebo mu dát jiné vlastnosti, má dvě možnosti: Buď nechá hlasovat celou sítí o těchto vylepšeních, což je poměrně zdlouhavý proces, nebo vzít volně dostupný zdrojový kód BTC a z něj vyjít při naprogramování nové měny, kterou autoři nabídnou trhu a který určí, jestli je měna užitečná či nikoliv.

Příkladem mohou být některé anonymní měny jako třeba Monero, u kterého nelze vystopovat transakce. Nebudu však zastírat, že některé měny vznikají čistě jen ze spekulativních důvodů.

Velkou roli v tom hraje marketing, dodnes bylo vymyšleno cca 1500 kryptoměn, z nichž cca 100 je jich obchodovatelných.

To číslo stále narůstá. Odvíjí se od toho, jaká je momentální cena BTC a ostatních kryptoměn. V současnosti (září 2017) to je něco kolem 140 mld. USD (včetně ostatních kryptoměn). V loňském roce toto číslo nebylo ještě tak markantní, enormní nárůst jsme zaznamenali hlavně v letošním roce díky zvýšené popularitě BTC. Určitou roli v tom hrají ICO projekty (Initial Coin Offering – jde o analogii IPO – Initial Public Offering). Jedná se o start up projekty, které se financují na základě právě ICO tokenů, které si lidé (investoři) kupují.

Můžete být buď těžař, což dnes již není tak jednoduché (jedná se totiž dnes již o průmyslové odvětví). Ale jednoduše se dá BTC koupit na čím dál více místech, ať už za hotové v BTC automatech nebo online v směnárnách. Obdržené BTC si převedete na peněženku, která se dá stáhnout jakou softwarová aplikace, např. Mycelium, která lze použít i na přenosných zařízeních, ale těch aplikací je několik desítek. Případně lze využít tzv. hardwarovou peněženku, které se připojují do zařízení jako flash disk přes USB a zabraňují odcizení privátního klíče.

Je to zcela volný trh, hodnotu BTC ovlivňuje tedy jen nabídka a poptávka.

Můžete být buď těžař, což dnes již není tak jednoduché (jedná se totiž dnes již o průmyslové odvětví). Ale jednoduše se dá BTC koupit na čím dál více místech, ať už za hotové v BTC automatech nebo online v směnárnách. Obdržené BTC si převedete na peněženku, která se dá stáhnout jakou softwarová aplikace, např. Mycelium, která lze použít i na přenosných zařízeních, ale těch aplikací je několik desítek. Případně lze využít tzv. hardwarovou peněženku, které se připojují do zařízení jako flash disk přes USB a zabraňují odcizení privátního klíče.

Nestane se nic, pokud jste si vytvořili zálohu, kterou je relativně jednoduché vytvořit, a tuto zálohu máte uloženou na jiném místě. Stačí stáhnout stejnou aplikaci a zálohu v ní obnovit.

Ano, pokud je obousměrný (což je dnes většina), tak ano. BTC zde můžete jak koupit, tak i prodat.

Transakce potvrzují těžaři, o kterých jsem se zmínil výše a tito těžaři za potvrzování transakcí dostávají odměnu, transakce se ověřují na základě výpočetního výkonu těžařů.

Účastníci diskuse

Karel Fillner

Karel Fillner je uznávaným expertem v oblasti bitcoinů a dalších virtuálních měn. Na téma bitcoinů přednáší a vytváří prezentace, píše tematický magazín a školí zájemce o ziskové obchodování. Zakladatel btctip.czkarelvamtorikal.cz

Martin Viktora

zakladatel Poradci-sobě.cz

Pokračování rozhovoru zde.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account