Závislost na Rusku se nevyplácí. V žádném ohledu. To teď v plném světle ukazuje Vladimir Putin na Ukrajině… a dopady má jeho počínání i na klienty „české“ Sberbank. Co je čeká?
„Česká“ Sberbank není až tak moc česká. Jejím vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem v Rakousku, která je v majetku ruské Sberbank. A tu z 50 % (a jedním hlasem navíc) vlastní a ovládá ruská centrální banka. A jak už to v Rusku chodí, lze si jen těžko představit, že je ruská centrální banka nezávislá na vládě, která plně podléhá Vladimiru Putinovi.
Jinými slovy: Svěřit své peníze Sberbank CZ bylo téměř jako svěřit je svrchovanému vládci Ruska. Jenže až do vpádu ruských vojsk na nezávislou Ukrajinu banka fungovala jako kterákoli jiná standardní banka a (přinejmenším v Evropské unii) férově soupeřila o klienty na bankovním trhu. Až do ruské agrese nebyly současné komplikace pro klienty viditelné.
Jen málokdo v demokratickém světě volil (nejen bankovní a nejen) služby podle kapitálu, který je ovládá – a zda je v pozadí čistě soukromý vlastník, nebo reprezentuje jen státní zájmy nedemokratických (a protidemokratických) režimů, jaké jsou např. v Rusku či Číně. Hlavně, že je to levné a dostatečně kvalitní… To se „díky“ Vladimiru Putinovi změní. A zřejmě na to doplatí i další despotické režimy.
Jenže klienti „české“ Sberbank dnes řeší zcela jiné problémy. Mají zablokované účty a nedostanou se ke svým penězům a mají hypotéky a další úvěry, se kterými nevědí, co bude dál. Jaké jsou možné scénáře? A jak by měli lidé se službami Sberbank postupovat?
V prvé řadě je naprosto nezbytné otevřít si účet v jiné bance a tam přesměrovat všechny své příjmy a odtamtud následně platit své závazky. Hradit závazky je přitom stěžejní, neboť zdaleka ne všichni dodavatelé se ptají, co stojí za vaší platební neschopností. I když v tomto případě předpokládám mnohem větší schovívavost dodavatelů, i tak je důležité ještě před prodlením kontaktovat dodavatele a komunikovat s nimi o vzniklé situaci.
Peníze na účtech Sberbank CZ jsou nyní zablokované. Nefungují karty, pobočky jsou zavřené. Česká národní banka (ČNB) včera krátce po desáté hodině oznámila, že zahájila proces odejmutí licence, čímž bylo aktivováno pojištění vkladů a s ním spojené náhrady do výše 100 % až 100 tis. EUR. Ty začnou být vyplácen do 7 pracovních dnů.
„Bankovní rada vzala na vědomí, že Sberbank CZ selhává a nelze předpokládat, že by toto selhání mohlo být v přiměřené lhůtě odvráceno jinými opatřeními. Také se dá předpokládat, že zvolené řešení nebude mít dopad na stabilitu českého finančního sektoru,“ uvádí ČNB v tiskové zprávě k zahájení procesu odejmutí licence Sberbank CZ.
Nedostatek peněz v důsledku blokace na účtech Sberbank CZ lze vyřešit i úvěrem od jiné banky. Jde o dočasnou krizovou situaci, a pokud není k dispozici jiný zdroj peněz, tak je v takovém případě úvěr na místě.
Ve větší nejistotě jsou klienti s úvěry, zejména s hypotékami. Sberbank CZ se sice na tomto poli příliš nedařilo (např. za rok 2021 poskytla jen něco málo přes 2 000 hypoték a její tržní podíl dle objemu úvěrů dosáhl 1,36 % – je menší než např. Fio banka s 1,57 %), ale i tak v ní je spousta klientů, kteří nevědí, co s nimi bude.
Scénářů pro lidi s hypotékou (ale i dalšími úvěry) je několik.
1) Nic se nestane. Krize se přežene, Sberbank CZ otevře pobočky a bude dál fungovat normálním způsobem. Toto je vysloveně nepravděpodobný scénář, neboť Rusko a ruské firmy i bez uvalení sankcí nemají moc možností v demokratickém světě uspět. Klienty mají možnost získat snad jen z řad extrémních rusofilů či hospodářů ruských trollích farem. Tento scénář navíc padl zahájením procesu odejmutí licence.
2) Sberbank CZ zkrachuje a klientské portfolio koupí jiná banka. Toto je pravděpodobný scénář. Nejsem zdaleka jediný, kdo si nedovede představit další činnost banky (nepřímo) ovládané Vladimirem Putinem, který rozhodl o bezprecedentním útoku na Ukrajinu a navíc teď ještě chřestí klíčema od jaderného arzenálu.
Tento scénář je pro hypoteční klienty nejpříznivější. Na jejich smlouvách by se nezměnilo nic jiného, než název banky, která úvěr poskytuje. Navíc by měli možnost zdarma refinancovat k jiné bance, pokud by jim nabídla lepší podmínky. Otázkou ale je, zda o klientské portfolio bude na bankovním trhu zájem. Mohl by být.
3) Sberbank CZ zkrachuje, ale klienty nikdo nekoupí. Takováto alternativa by byla pro hypoteční klienty nejméně příznivá. Jejich úvěry by byly zesplatněny, to znamená, že by je museli bez zbytečného prodlení splatit. Jistě by se našla celá řada bank, která by jejich hypotéky ráda refinancovala, ovšem za současných tržních podmínek. A to by pro většinu klientů znamenalo znatelné zvýšení splátek. A část klientů by kvůli tomu ani na hypotéku u jiné banky nedosáhla…
Na finální řešení kolem Sberbank CZ si budeme muset ještě počkat. Pro klienty je to tvrdá zatěžkávací zkouška. A jejich volba banky se jim nyní nepochybně prodraží. Podobně jako se prodražila volba „levného“ dodavatele energie Bohemia Energy a dalších.
Pro optimální vedení osobních a rodinných financí vždy doporučuji mít v rodině alespoň dva účty u dvou různých bank. A současný stav Sberbank CZ je jen jedním z případů, kdy se to vyplácí.
A na závěr: V Česku působí ještě jedna ruská banka – Expobank. Na tu se nevole klientů a run na banku (zatím?) neprojevily. Jedním z důvodů je, že se jedná o privátní (nikoli státní) banku, kterou od roku 2014 ovládá s 55,2 % Igor Vladimirovič Kim. Banka koncem roku 2020 dostala od ČNB pokutu 20 mil. Kč za chyby v řízení rizik, které mohly umožnit i praní špinavých peněz…
Možná by stálo za úvahu podívet se na http://www.sberbank.cz, Co vy na to ?
Ano, od vydání článku jsou k dispozici nové informace. Na ty reagujeme v podcastu na https://poradci-sobe.cz/podcast/mate-hypoteku-u-sberbank-co-vas-ceka/