víno
Zdroj: pixabay.com

Povánoční období je pro účetní náročné nejen kvůli tomu, že uzavírají předchozí rok, ale často se potýkají také s doklady, které v účetnictví firmy nemají co pohledávat. Jaké jsou nejčastější prohřešky klientů? Co všechno chtějí dát do účetnictví a proč to opravdu nejde? Možná vám některé následující řádky přijdou triviální, nebo dokonce směšné, ale věřte, že vše je ověřeno mnohaletou praxí.

To, že si něco dává do účetnictví firma vašeho kamaráda, neznamená, že si to do účetnictví můžete dát i vy

Často se stává, že klienti chtějí zaúčtovat něco, protože jim to někdo poradil. Vaše firma se však specializuje na něco jiného než firma vašeho kamaráda, tj. žrádlo pro psy ve vaší firmě, když nemáte psa na hlídání objektu, účetně zkrátka neprojde.

Všechny náklady vzniklé ve firmě nejsou daňové

Pokud pozvete na firemní večeři svého obchodního partnera do drahé restaurace, a následně budete své účetní tvrdit, že byste bez tohoto pozvání neuzavřeli lukrativní kontrakt, tak počítejte, že se potážete se zlou. Firemní večeře do nákladů ano, ale pouze účetních. Náklad je pak následně vyloučen ze základu pro výpočet daně z příjmů.

Prohlásit, že jde o firemní náklad, nestačí

Všechny firemní náklady musí souviset s podnikáním. V případě kontroly totiž nesete důkazní břemeno vy jako daňový subjekt. Vy tedy musíte nejen prokázat, že máte doklad za zboží a že jste ho zaplatili, ale také že souvisí s vaším podnikáním. Účtenka za nový playstation se tak ve vašem účetnictví, když jste majitelem restaurace, bude asi docela vyjímat.

Firemní finance nejsou vaše soukromé

Častým nešvarem malých s.r.o. (jedna osoba) je slučování firemních financí se soukromými. Peníze ve vlastní firmě nejsou osobní peníze, tzn. nelze vybírat peníze z firemního účtu, které následně nejsou utraceny pro firemní potřeby. V tomto případě totiž jde o čerpání půjčky z vlastní firmy, kterou jednou musíte vrátit. Dárky nejen pod stromeček tak nakupujte z osobní kreditky.

Ano, prakticky můžete jet na služební cestu do Karibiku, ale…

Počítejte s tím, že vaše služební cesta musí souviset s vaším podnikáním. Výdaje za letenky a ubytování pro vaši manželku a děti opravdu nelze do firemního účetnictví zakomponovat.

Dále nezapomeňte, že:

●      ne každý oděv je pracovní oděv,

●      návštěva sauny, fitka nebo nákup zdravého jídla nejsou daňovým nákladem, ač víme, že pokud byste nebyli zdraví, nemohli byste podnikat.

Co tedy darovat svému obchodnímu partnerovi, abyste tento dar mohli označit za daňově uznatelný náklad?

Oblíbené dárky nejen k Vánocům jsou předměty s pořizovací cenou do 500 Kč, a pokud jsou navíc opatřené logem, jde z daňového hlediska o tzv. reklamní předměty, které jsou daňově uznatelné. Nesmí však jít o pivo, šumivé víno, tvrdý alkohol, cigarety apod. Naopak tzv. tiché víno opatřené logem může být – a často bývá – oblíbeným reklamním předmětem.

A naše rada na závěr: Je dobré myslet na pozdější důkazní břemeno

Pokud nakoupíte např. vína, která budete chtít označit logem a rozdávat jako dárky obchodním partnerům, vyfoťte si láhve nejen předem, ale i během akce, na které dárky rozdáváte. V případě kontroly si totiž ušetříte čas, energii i peníze.

Zdroj: Komora certifikovaných účetních

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account