Toto téma obsahuje celkem 91 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Jiří Hampl a poslední změna proběhla 4 roky a 1 měsícem.

  • Autor
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Tak to je tady,
      v červnu 2019 již budou představeny otázky.
      Nějak mne napadá, zda to není nějak moc s předstihem?

      https://www.opojisteni.cz/tema/cap-a-efpa-vytvori-otazky-ke-zkouskam-odborne-zpusobilosti/

       | Odpovědět privátně
    • Zdravím Jiří,

      proč si myslíš, že s předstihem? :-o

       | Odpovědět privátně
      •  Jiří Vařečka
        Účastník

        :-)
        No, jak mám odpovědět, také ty zkoušky budu dělat ….
        Tak nějak bych považoval za normální, že když ten zákon platí od 1.12.2018 a přechodné období je 24 měsíců, tak budou mít lidé i 24 měsíců na to, aby si ty zkoušky udělali.
        Jasně, každý vše nechává na poslední chvíli, ale nyní by jsme mohli náborovat a mít nováčka a on již i plné nové zkoušky.
        No, tak to ale nebude.
        Otázky budou předloženy v 06/2019, jistě dojde k několika úpravám, tak finále bude tak za 4 – 6 dalších měsíců.
        To již možná i budou nastaveny podmínky jak a u koho prakticky udělat tato zkoušky.
        Tak to shrneme:
        bude to chtít dělat pouze 50.000 lidí, jen připomínám, že nyní jich je více jak 100.000 v registrech.
        Na zkoušky bude 50 týdnů (opět jen zaokrouhluji), to je tedy 1.000 lidí týdně.
        Vlastní zkouška, zpracování výsledků, vyhodnocení, kontrola, kontrola, předání …. Tak to vše také bude chvilku trvat.
        … a máme na to o rok méně.

        … ano, byla v tom ta ironie, hooodně ironie. Hlavně že zde byla taková štvanice na obchoďáky a na jejich provize, komentáře pana Šincla, když jsem si s ním dopisoval, jsou nezapomenutelné.
        … a nyní zase tato akce, “Sorry jako”, tedy doufám že se mýlím, ale bude to docela pěkná hoňka v tom roce 2020 to udělat.

         | Odpovědět privátně
    •  Michal
      Účastník

      Jak myslíte, že zkoušky budou cenově náročné? :-)

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Ještě pár slov k licencím a zkouškám.
      Dle toho, jak jsem viděl na Vectoru, měly by být zkoušky koncipovány podobně, jako u hypoték, tedy že si zprostředkovatel vybere rozsah zkoušky odpovídající tomu, co chce dělat. Takže:
      Souhrnná zkouška na pojištění (180 min)
      Životní pojištění (120 min)
      Pojištění motorových vozidel (90 min)
      Neživotní občanské pojištění (120 min)
      Neživotní pojištění podnikatelů (135 min)
      Pojištění velkých pojistných rizik (150 min)
      Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (135 min)
      Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
      Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (180 min)

      No… a teď k věci. Chci dělat život, neživot občan a motorová vozidla. Taková varianta zkoušky ale dle uvedených informací neexistuje. Můžete si udělat zvlášť život, neživot občan, motorová vozidla, neživot podnikatelů a velká rizika nebo souhrnnou zkoušku a pak kombinace život – neživot občan, život – motorová vozidla nebo život – neživot podnikatel.
      Z toho mi vyplývá, že buď musím jít dvakrát, třeba život a neživot občan a dodělat si motorová vozidla nebo obráceně…. nebo jít na souhrnnou zkoušku a dělat ji na něco, co nechci, což jsou velká pojistná rizika. A když nebudu chtít na velká pojistná rizika, ale budu chtít neživot podnikatel, tak třikrát. :-) např. život a neživot podnikatel a pak neživot občan zvlášť a motorová vozidla zvlášť. Pokud bude každá zkouška stát 2 tisíce, tak tak je to 6 tisíc, plus třikrát někam jet. Takže si logicky udělám souhrnně všechno, i to, co dělat nechci a nebudu.
      Jestli se pletu, tak mě vyveďte z omylu.

       | Odpovědět privátně
      •  Anonym
        Neaktivní

        Ahoj Romane,

        pokud jsem to pochopila správně tak cena za zkoušky zatím stanovena nebyla, a ano pokud podle toho jak je to napsané to vypadá, že každá zkouška se bude dělat zvlášť a obávám se, že většina otázek nebude mít se skutečnou praxí nic společného. Ale je předčasné cokoliv řešit když ještě nikdo nezná ani znění otázek a ani proveditelnost v praxi :)

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Předpokládám, že to bude v naprosto stejných cenových relacích. Letos jsem absolvoval obnovu DPS a úvěry, obojí stojí u akreditované společnosti cca 2000 a tyto společnosti obvykle poskytují nějakou slevu pro společnosti zprostředkovatelské, takže řekněme cca 1.500,-Kč. Zatím jsem všechno absolvoval v Praze, takže mi k tomu přiskočí cesta, proto mluvím o cca 2 tisících za jeden pokus.
          No… já bych to právě řešil nyní, než později, dříve, než se začne. Jestli to tak je, pak mohou ta čísla, která nastínil Jirka, být i daleko vyšší. Většina zprostředkovatelů, které znám, jede minimálně segment život, majetek, auta, takže počet prvních pokusů, pokud by to chtěli absolvovat všichni zabývající se retailem, je dvojnásobný. A do toho přibudou ještě “opakovačky”.
          Absolutně nesouhlasím s tím, že Souhrnná zkouška by měla stát 1500 a když nechci dělat velká rizika, tak mám být potrestán tím, že mě to bude stát 2x nebo 3x tolik. Roky jsem tu psal o tom, že systém, který nutí obchodníka (např. postupovými nebo ještě více sestupovými kritérii) dělat u klienta věci, které nejsou úplně ok, je špatný systém a nyní se to praktikuje přímo na nás. Zcela jasně mě to nutí buď udělat si souhrnnou zkoušku a absolvovat tak segment, o který nemám zájem nebo si zaplatit trojnásobek za to, že to dělat nechci. Logika se odstěhovala. A nemohu se zbavit pocitu (za předpokladu, že tomu tak opravdu je), že je to chladný příjmový kalkul. Nevidím jediný důvod, proč by nemohla existovat kombinace život, neživot a auta, když existuje kombinace na vše. Je to jen o tom, že by muselo vzniknout více variant. Asi na to nejsou peníze… :-) jestli zaplatím 1500 za zkoušku a 1.000 za licenci… (to by mě zajímalo, jestli jsou to tři licenca za tisíc nebo za tři tisíce a zda záleží na tom, jestli to dělám najednou nebo zvlášť). tak při těch tisícovkách poradců pochopitelně udělat další dvě nebo tři varianty testů, asi musí stát milion. Znovu opakuji, vycházím z napsaného textu u Vectoru, pokud tomu tak není, veřejně se omlouvám, pokud tomu tak ale je, tak říkám, že bychom neměli být ovce a čekat, až se se zkouškami začne, ale obrátit se na asociace, které nás zastupují.

           | Odpovědět privátně
          •  Ivan Špirakus
            Účastník

            Romane – pár informací ze zákulisí …

            1) poplatek za licenci (1.000) je pouze jeden, za VZ, s rozsahem odbornosti a druhy pojištění / zkoušek to nemá nic společného

            2) ty kombinace zkoušek a odborností se vytvářely živelně, během pozměňovacích návrhů ve sněmovně – žádný kalkul ani konspirace za tím není – prostě to není domyšlené do konce, protože to bylo narychlo, na koleně a bez konzultací … to je vše
            Navíc je to celé napsané tak složitě, že na první přečtení, bez nakreslení do tabulky, jsem to nepochopil ani já, a to jsem tím zákonem a zejména strukturou zkoušek žil několik let

             | Odpovědět privátně
            •  Anonym
              Neaktivní

              Pak právě proto je to celé postavené na hlavu, copak například maturitu opakujeme každý rok? Nebo autoškolu chodíme každý rok na přezkoušení?
              Nebo naši poslanci a ostatní zákonodárci při zvolení do funkce někdo zkoumá jejich znalosti?
              Pokud to má být pojato jako ochrana klientů pak nemají být žádné výjimky ani pro doplňkové prodejce ke zboží či službě. A zrušeno on line pojištění pak mají zkoušky nějaký smysl.
              Nejsem proti vzdělávání ale musí to mít hlavu a patu a být to dobrovolné, dělám to přeci pro sebe a své klienty, příkazem nařízením nás vracíte zpět do doby před rokem 89

               | Odpovědět privátně
            •  Ivan Špirakus
              Účastník

              Prima,
              jenže jako anonym umí kritizovat každý ….

              tak se ke svým názorům nejprve přihlašte pod svým skutečným jménem,
              pak vstupte to nějaké asociace, pilně roky pracujte a zasaďte se v Bruselu o změnu Směrnice IDD .. nebo aspoň o změnu českého zákona

              V tom Vám nikdo nebrání, naopak! A tomu se říká Občanská společnost
              – a dnes Vás za to nikdo nezavře, na rozdíl od doby před 89

               | Odpovědět privátně
            •  Eva Chalupová
              Účastník

              No tím si tak jistá nejsem, a co se týká směrnice IDD, s tím nic neudělám, ani s našimi zákony bohužel jsem se neučila tak dobře abych mohla být mezi zákonodárci a popravdě ani o to nestojím. O směrnici IDD se ví jak dlouho, proč tedy příprava zákona nezačala s předstihem?

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Tak uklidňující odpověď :-) …zkoušky a jejich obsah se řídí zákonem a vyhláškou, nikoliv nastavením akreditační firmou. Z ní vyplývá, že neživotní pojištění vždy obsahuje “nižší kategorii jiného neživotního pojištění”.
              Proto při kombinaci životního pojištění, neživotního občanského pojištění a pojištění vozidel se domníváme, že je třeba složit kombinaci na našich stránkách uvedenou pod Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
              Tedy postačí pouze jediná souhrnná zkouška.
              Rovněž otázky chystá ČNB a akreditované osoby je budou muset používat.

              Odůvodnění je v těchto textech rovněž dostupných na našich stránkách k Vámi zmiňovaným 2 kategoriím neživotního pojištění:

              b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
              c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
              Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. c) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b).

              Takže dle výše uvedeného by měla být kombinace život – neživot občan – motorová vozidla OK. Nevím, jak je to s kombinací, když je tam neživot podnikatel.

               | Odpovědět privátně
            • Hezký den,

              pokud budete chtít neživotní pojištění podnikatelů a životní pojištění, pak očekáváme, že budete absolvovat zkoušku Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (180 min) s tím, že platí stejná logika že tato zkouška bude obsahovat i “nižší kategorie neživotního pojištění”. Opět viz naše stránky:

              b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
              c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
              d) distribuce neživotního pojištění týkajícího se podnikatelské činnosti zákazníka, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 5, (dále jen „neživotní pojištění podnikatelů“)

              Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. d) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b) a c).

              Libuše Cvaková
              za Tým VECTOR Certifikace s.r.o.
              http://www.vectorcertifikace.cz

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Musím konstatovat, že Vector pracuje neuvěřitelně rychle. Kdybych všude dostal tak jasné a rychlé odpovědi… neměl by věčný rejpal Roman Kolář asi co dělat. :-))
              Děkuji a chválím.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              A ještě i zde připojuji omluvu za to, že jsem vytvořil spekulaci, která se ukázala být spekulací nepravdivou. ;-)

               | Odpovědět privátně
      • Dobrý den,

        zkoušky a jejich obsah se řídí zákonem 170/2018 Sb. a vyhláškou 195/2018 Sb. Z ní vyplývá, že neživotní pojištění vždy obsahuje “nižší kategorii jiného neživotního pojištění”.
        Proto při kombinaci životního pojištění, neživotního občanského pojištění a pojištění vozidel se domníváme že je třeba složit kombinaci na našich stránkách uvedenou pod Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
        Tedy postačí pouze jediná souhrnná zkouška.

        Odůvodnění je v těchto textech rovněž dostupných na našich stránkách k Vámi zmiňovaným 2 kategoriím neživotního pojištění (v podstatě stejně jako je to ve vyhlášce):

        b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
        c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
        Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. c) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b).

        S pozdravem

        Libuše Cvaková
        za Tým VECTOR Certifikace s.r.o.
        http://www.vectorcertifikace.cz

         | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Tak jsme si ujasnili na co je která kombi zkouška, ale vytáhl bych další nejasnost (alespoň já to tak vidím)
      Už to nakousl Jirka… když budu chtít nabrat nového člověka, tak v podstatě tři čtvrtě roku, než se to skutečně spustí nemůžu, protože neexistuje možnost, jak získat licenci. V této souvislosti mě napadá několik dalších otázek.
      1. Jak je to nyní s převodem bývalého VPA na PPZ? Dřív si musel zaplatit poplatek, protože šlo o změnu registrace (podle mě totální blbost, protože požadavky a certifikace jsou stejné). Jak je to nyní? Může přejít nebo ne? Pokud ano, zaplatí v tomto případě 10 tisíc nebo už po novu?
      2. Situace. Poradci vyprší pětiletá doba pro obnovu licence. Má ještě půl roku ochranou dobu, pak mu licence skončí. Nyní jsme to řešili doškolovacím kurzem, s našimi obchodníky jsme to dělali u Kooperativy e-learning. Jenže to už nyní nejde. V té době, kdy obchodníkovi skončí licence, ještě nebude možno udělat nové zkoušky, takže mu bude zabráněno v jeho obživě. Přemýšlel někdo z navrhovatelů o tomto a řešil to nějak? Třeba tak, že ta licence neskončí? Protože pokud skončí, tak zabrání tomu obchodníkovi např. čtvrt roku v možnosti jeho obživy.

      Má na to někdo odpověď? ;-)

       | Odpovědět privátně
    •  Eva Chalupová
      Účastník

      Romane,

      žádní PPZ už nebudou teď jen buď VZ, DPZ, ještě jsou tam dvě kategorie ale tuším že ty se nás netýkají :)
      A co se týká přezkoušení byl na to čas do konce listopadu, jak to bude s novými registracemi to nikdo netuší :)

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Ale to já vím, že nebudou. Ptám se na reálný stav. Uvedu příklad. Zprostředkovatel pracující u ČP do 30.11.2018 jako PPZ chce od ledna nastoupit do firmy XY, která je nyní samostatným zprostředkovatelem.
        Do změny to bylo tak, že licence PPZ byla jinou licencí, než VPA a dotyčný obchodník, ač měl platné řádně zkoušky odborné způsobilosti pro tuto licenci a byl činný v oboru, musel zaplatit 10 tisíc, protože se jednalo o jinou licenci, než VPA. Teď se to sjednotilo, takže máme VZ místo toho VPA a PPZ a SZ místo PA a PM. A já se ptám, jestli se tento člověk může přeregistrovat z ČP pod SZ, kterého si pro svoji činnost vybral. Pokud ano, tak za jakých podmínek? Bude to jen změna společnosti a nebude platit nic? To by mi dávalo logiku, protože ty statuty se srovnaly, tudíž ho nemění a mění pouze hlavičku společnosti v registru, pod kterou chce pracovat.
        Pokud vyprší doba někomu v lednu, tak ho dost pravděpodobně nenapadlo, že by měl doškolovací kurz dělat nejpozději v listopadu…teprve na to někteří přijdou… a skončí mu ochranná doba 6 měsíců a tím pádem i licence. Mimochodem je trochu směšné, že se to teď nazývá dvouletá ochranná doba na vykonání zkoušky. Žádná taková doba neexistuje, ta začne v podstatě běžet, až se začnou vypisovat první termíny na zkoušku. Rozhodně tedy nebude dvouletá. Ochranná doba, ve které nemůžete nic dělal, je tak trochu něco, jako oxymoron. :-)

         | Odpovědět privátně
    •  Eva Chalupová
      Účastník

      Romane,

      jsem jen PPZ nemám žádné zázračné informace jen čtu. Nerada bych vás uvedla v omyl.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Tak ono je to v podstatě jedno, protože jestli budu platit každý rok, ob rok nebo jinak a dělat zkoušku jednou, každý rok nebo za pět let, stejně tak jako jestli doškolování bude 15 hodin nebo 30, to u mě stejně nic nezmění na tom, že pokud to chci dělat, tak to udělat musím. Ale zajímala mě třeba ta informace kolem nového člověka v oboru, protože jsem s jedním takovým tu diskuzi načal a v podstatě jsem nevěděl, za jak dlouho by mohl dělat a co k tomu absolvovat. Přišlo to náhle a nebyl jsem připraven. :-) A jak náhle to přišlo, tak náhle to odešlo. Ale díky tomu vím alespoň rámcově, jak na to, kdyby to přišlo znovu.

         | Odpovědět privátně
    •  Ivan Špirakus
      Účastník

      Tohle vyjádření ČNB ohledně odborné způsobilosti z 13.12.2018 možná osvětlí některé otázky … :)
      http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_odpovedi/pdf/odborna_zpusobilost_podle_ZDPZ.pdf

       | Odpovědět privátně
    •  Jan Skrbek
      Účastník

      Budu asi vypadat divně, ale já se i těším na dobu, kdy si budu znovu osvěžovat znalosti a učit se.
      Jsem jen skeptický k akreditaci některých firem. Vím totiž, jak se to dá dělat u MLM firem, které získaly akreditaci k pořádání zkoušek dle ZSÚ. U měl jeden člověk na stole vytištěné komplet otázky a odpovědi, ale splnil předpis, že nemá mobil či NTB. Podotknu pouze, že jsem přesvědčen, že tento pán by tu zkoušku jinak nikdy neudělal.
      IMHO – tyto firmy by měly být ČNB rovnou z řízení o akreditaci vyloučeny z důvodu zřejmého střetu zájmů, kdy potřebují prodejce s akreditací, ale nemalý počet by jich zkouškami neprošel.

       | Odpovědět privátně
    •  Jan Skrbek
      Účastník

      Jo Romane, ale kde není žalobce. není soudce. Snad i zákonodárce by měl pochopit, že tyto MLM firmy jsou ve zřejmém střetu zájmů.
      jakkoliv je to zřejmě těžké v této zemi pochopit, cca 30 % voličů je toho důkazem :-)

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Žádný subjekt není akreditován pro provádění zkoušek

      Žádný subjekt není akreditován pro provádění zkoušek


      Dovolím si zareagovat na tento dnes aktuální článek.
      Ne, nechci panikařit, ale nebude to žádná legrace.
      V článku se píše, že otázky budou předpokladem do konce roku.
      No to se nám přechodné dvouleté období zmenší na maximálně 11 měsíců, tedy pokud do té doby budou určeny i akreditované osoby.
      A potom se na to vrhne předpokládaných 40 – 50 tisíc pojišťováků, tedy při cca 240 pracovních dnů …… , no bude to hoňka.
      Ale na druhou stranu se “cosi děje”, začínají se dělat “zkušební zkoušky”.
      Má zde někdo s touto “zkouškou nanečisto” nějakou zkušenost?
      Předem děkuji.

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      ČAP: Připomínkování databáze otázek ke zkouškám odborné způsobilosti
      https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/cap-pripominkovani-databaze-otazek-ke-zkouskam-odborne-zpusobilosti/c:16777/?fbclid=IwAR0ghGh252OhTce4BwPW6hoTO2dI7040qnmt1b_PTYUbM2mRAbG31hJVbec
      …připomínky byly ze strany supergarantů vypořádány a 15. 5. byla odeslána zpráva o jejich zapracování České národní bance…..

      Tak to postupuje. ……….

       | Odpovědět privátně
      •  Petr Volek
        Účastník

        Zdravím vás,
        ano, projekt postupuje – 17. června byly odevzdány veškeré otázky (1500) a případové studie (100) zadavateli, tedy ČNB. Nyní následuje dvouměsíční lhůta na připomínky ze strany ČNB a MFČR, databáze pak bude nejdříve v srpnu zveřejněna na webu ČNB, spíše to vidíme na brzké září.
        Petr Volek, vedoucí projektu EFPA-ČAP

         | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Já bych měl spíše jednu připomínku k navrhovateli. Logicky, když je zkoušky nutno vykonat do posledního listopadu roku 2020, tak by se vůbec nic nestalo, kdyby první “doškolovací” období bylo nastaveno od r. 2021. Ten časový prostor se zhustil a protože málokdo na to bude chtít jít letos, aby nemusel těch 15 hodin absolvovat již v r. 2020, zhustí se zcela zbytečně ještě více. Přičemž vliv na kvalitu zprostředkovatele by mělo takové posunutí nulový. Ale proč to dělat jednoduše… nemohli byste k tomu jako akreditovaná společnost dát nějakou připomínku?

           | Odpovědět privátně
          • Dobrý den,

            odpovím za naši akreditovanou společnost VECTOR Certifikace.

            Co se týká následného vzdělávání, tak je v zákoně č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění odstavec 2 § 59 uvedeno následující:
            Prvním kalendářním rokem, kdy osoba uvedená v § 55 musí absolvovat následné vzdělávání, je kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba úspěšně vykonala odbornou zkoušku, …

            Bohužel, pokud jsou tyto skutečnosti definovány přímo v zákoně, není jiné cesty než opět měnit znění textu zákona. Tato legislativní změna je příliš dlouhá a nový zákon by musel tedy projít schvalovacím procesem v poslanecké sněmovně, senátu i u prezidenta republiky.

            Rozumíme tomu, že poradce v posledních letech musí absolvovat mnoho nových zkoušek, jako akreditovaná osoba to ale nemůžeme změnit a doufáme, že poradci vše zvládnou i v takto zkráceném termínu a že tyto změny alespoň částečně přispějí k zlepšení finančního trhu.

            Za Vector Certifikace – Jakub Škvára

             | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Dobrý den, děkuji za vyčerpávajíc odpověď. Jen si neodpustím k tomu připomínku, která nesměřuje na Vás jako akreditované společnosti, ale na navrhovatele. Nemůžu se zbavit pocitu, že zákony v této zemi se dělají buďto bez přihlédnutí k praktickým připomínkám zprostředkovatelů nebo na ně není brán zřetel. Kdo už jiný k tomu může mít logickou a praktickou připomínku, než ten, kdo s tím denně pracuje…
              Podobné je to i se záznamy. Děláte změnu ve smlouvě, která historicky je IŽP, přestože na něm není nic a musíte k tomu udělat další konkurenční modelace. Nikdo z dozorčích orgánů Vám ale neřekne, co má taková konkurenční modelace vlastně porovnávat. Povinné je to kvůli investiční složce a tu nedokážete ani v těch druhých modelacích porovnat, protože to prostě nedokážete stejně nastavit, navíc, kdo to dělal rozumně, tak tam dal klientovi minimální investiční složku takže smlouva je kolikrát v mínusu. Přitom nejsme ani přesně schopni klientovi říct, jak se taková smlouva bude v budoucnu chovat, pokud z ní např. vyndáte 2. pojištěného. Zákon k ochraně klienta reguluje nás jako zprostředkovatele ve všech směrech, ok, to beru, nikdo ale současně s tím nereguloval pojišťovny. A až vláda zdaní pojišťovny, aby měla na rozpočet, tak ten, kdo to zaplatí, bude klient. Kdo ochrání jeho, nevím…
              A v tomto prostředí my se máme vzdělávat. Nevím, jestli někdo ví, jak by takové doškolování mělo vypadat, po kolika hodinách se to bude dělat, co bude jeho obsahem..protože já to netuším. Možná budeme natlakovaní nějakou legislativou, ale ta praktické stránce u klienta příliš nepomůže.
              Je mi jasné, že některé věci jsou dané zákonem, některé nějakými předpisy… ale pokud podlehneme na věky tomu, že je nemá cenu měnit, protože je to složité a takřka nerealizovatelné, tak také nikdy nic nezměníme. Ten, kdo to tvořil, by měl dostat zpětnou vazbu a to od všech, kdo s tím pracují… zprostředkovatelé, pojišťovny, akreditované společnosti… kdokoli. Aby se dozvěděl, že něco je špatně. Jak by tu bylo krásně, kdybychom se navzájem slyšeli. :-)

               | Odpovědět privátně
            • Dávám ti Romane za pravdu, že některé části zákona jsou uvedeny široce obecně a není k nim žádný metodický pokyn od našich zákonodárců (od regulátora to ani neočekávám).

              Poslední dobou poslouchám od kolegů z brandže, že k životnímu pojištění (na tož ještě když smlouva není jejich) neposkytují žádný servis. Ona totiž každá úprava, ikdyž papírově rozsáhle doložena Záznamem z jednání včetně příloh – konkurenčních nabídek může být za nějaký rok brána jako poškození klienta a je to pro ně rizik. Takže se uchylují k rozhodnutí: opustit obor nebo pojišťovat vše mimo ŽP nebo přecházejí dělat jenom investice.

              A je mi smutno, protože klient, který je v tomto případě tou slabší stranou, zůstává po regulacích odkázán zpět pouze na informace nalezené na internetu (jejich relevantnost stejně není schopen rozlišit) nebo řeší vše tak, jak byl doposud zvyklý (ihned po narození dítěte uzavřou prarodiče vnoučkovi pojištění se spořením – protože nemůže najít člověka, který mu to udělá, ta dítě nepojistí, ale za to se lehce dostane k penzijáku apod.). Jen výjimečně se najde člověk, který se dá cestou samostudia a než si nastuduje, kterou variantu řešení může zvolit, tak je problém vyřešen sám.

              Co se týká konkurenčních nabídek v případě podstatné změny rezerv. ŽP, tak:
              – chybí mi výklad, co je vlastně podstatnou změnou a co ještě podstatnou změní
              – k čemu má klientovi sloužit výběr z dostatečného počtu vhodných produktů, když si klient přeje jen a pouze provedení úpravy u jeho stávající pojistky.
              Dávám tomu ale čas, že se vše usadí a vyjasní.
              Kdo bude za tuto situaci pykat? Hlavně je klient.

               | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Nové odborné zkoušky mají zelenou! ČAP a EFPA dokončily databázi otázek
      Tak kolegové, hotovo.
      Jen by mne zajímalo, kolik z nás půjde na zkoušky již letos (2019). To bych považoval, pokud tedy tomu dobře rozumím, za minimálně neuvážené.
      viz: https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/nove-odborne-zkousky-maji-zelenou-cap-a-efpa-dokoncily-databazi-otazek/c:17114/

       | Odpovědět privátně
    • Vážení poradci, se zájmem sleduji diskusi na téma certifikací pojistných produktů, které startují již v září 2019. S tím souvisí i otázka, kdy zkoušku vykonat. Někdo se přiklání již k letošku, někdo až v roku 2020.

      Argumentace poradců vychází především z toho právního ustanovení Zákona 170/2018 Sb.:

      § 59

      Následné vzdělávání
      (1) Rozsah následného vzdělávání činí alespoň 15 hodin v každém kalendářním roce. Následné vzdělávání je zaměřeno na prohlubování odborných znalostí a dovedností podle skupiny odbornosti osoby uvedené v § 55.

      (2) Prvním kalendářním rokem, kdy osoba uvedená v § 55 musí absolvovat následné vzdělávání, je kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba úspěšně vykonala odbornou zkoušku, v případě odbornosti pro distribuci zajištění kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba prokázala získání odborných znalostí a dovedností pro distribuci zajištění podle § 56 odst. 4. Jestliže tak nemohla učinit ze závažného důvodu, musí tato osoba absolvovat následné vzdělávání bez zbytečného odkladu poté, co tato překážka odpadla.

      Naše akreditovaná osoba proto přichází s konkrétní nabídkou. Kdo preferuje, aby měl na Osvědčení o úspěšném vykonání certifikační zkoušky datum 2020, pro ty jsme připravili (zatím) dva lednové termíny, a to 2.1.2020 v Praze a 16.1. 2020 v Brně, na které si již nyní můžete přihlásit.

      Jakou to má pro vás pro vás výhodu? Budete mít rezervován termín pro rok 2020 a dostatek času na přípravu. Ode dne přihlášení na zkoušku budete mít neomezený přístup do našeho online přípravného kurzu. Pro ty, kdo nechtějí zkoušku odkládat, pořádáme první certifikace na pojištění v Praze 11. září. Již zde máme přihlášeno několik zájemců. Je tedy na poradcích, co budou z hlediska termínu certifikace preferovat.

      Miroslav Škvára – VECTOR Certifikace s.r.o.

       | Odpovědět privátně
      •  Roman Kolář
        Účastník

        Já v zimě nerad. :-) a naopak, nechci si kazit léto, takže pro mě bude tak optimální duben.
        Zajímalo by mě ale, jestli existují nějaké podrobnější informace k tomu doškolování. Myslím, že nám pořád chybí informace. Myslím, že skoro nikdo nemá představu, jakým způsobem to bude možné zrealizovat a kolik času a také kolik peněz to bude stát. Jestli to pro mě bude znamenat dvě školení nebo sedm a jestli nějakou hodinu “urvu v místě bydliště” nebo “zabiji” celý den jízdou do Prahy.
        Nemělo by to vypadat tak, že když se tvoří nějaká změna a něco se někomu dává za povinnost, mělo by se vědět jak to bude vypadat? Jaká máte vy, jako akreditovaná společnost o tomto informace? Protože já nemám prakticky žádné. Možná bych to pak přehodnotil a šel na podzim… a nebo mě to naopak utvrdí v tom, že na podzim chodit je zbytečné, protože to přinese jen komplikace.

         | Odpovědět privátně
        •  Jiří Bachmann
          Účastník

          Romane, Romane. Vy jste nepoučitelnej!
          Vše co píšete, jakobych psal sám. Bohužel ti, kteří tyto šlamastiky vytvářejí to nečtou a tak je to boj s větrnými mlýny. Když někdo v Bruselu vydá nařízení, tam naše orgány to dotáhnou systémem: papežštějšínež papež. A “vy dole” se s tím nějak poperte. Kéž bych měl arabelin prsten a mohl nechat ty tatrmany taky přezkoušet. To by byl rozpočet hned plnější, protože sněmovna by byla poloprázdná. Čest vyjímkám.
          Dělám nyní investiční zkoušky. Některé otázky by zasloužily “Zlatého bludišťáka”. Vsadím se, že je nikdo nikdy potřebovat nebude. Nemám nic proti případovým studiím, ale je zcela zjevné, že je tvořil teoretik. Kam se poděl odkaz Komenského? Místo praktických věcí nás nutí šprtání teoretických, nikdy v praxi nepoužitelných nesmyslů.

           | Odpovědět privátně
          •  Eva Chalupová
            Účastník

            Trefné a přesné :)

             | Odpovědět privátně
          •  Roman Kolář
            Účastník

            Zdravím Jiří…;-)
            Jestli ono není smyslem to udělat tak těžké, aby každý, kdo to opravdu dělat nechce, do něčeho takového vůbec nešel, případně rezignoval po neúspěšném pokusu a tím se zredukoval počet zprostředkovatelů.
            Ke asi zbytečné připomínat, že k takové situaci, kdy jsme se přemnožili jako hraboši, nemuselo vůbec dojít, kdyby se to řešilo včas. To, že se to musí stát, bylo zjevné již před hodně lety. Klienti padali pod kosami zprostředkovatelů, jak po moru a nikoho to vůbec nezajímalo. Stačilo by si přečíst jen pár podnětných příspěvků k tématu, zamyslet se nad nimi a využít je. Pamatuji se, jak jsem tu kdysi psal o tom, že 10 tisíc za licenci neřeší vůbec nic, protože u firem, které houfně nabírají kohokoli, nebude toto vůbec žádná překážka, protože se to zaplatí z prvního obchodu, který udělá sám sobě. Opatření k ničemu. Kdyby se udělalo povinné vstupní školení se základními parametry o tom, co je přípustné a co ne a jaké jsou za to sankce, těžko by si někdo dovolil v takové míře podvádět klienty. Kam ty peníze, které se vybraly zmizely? Co za ně bylo pořízeno na ochranu klientů?
            Větrné mlýny :-)

             | Odpovědět privátně
            •  Jiří Bachmann
              Účastník

              Pravdivé, smutné, demotivující. Vím o několika kolegyních, které dělají celý život pojišťováky. Dnes v důchodovém věku odmítly dělat zkoušky a vyčkají nejzažší termín pro vyjímku a skončí. Na kanceláři budou zjevně chybět. Noví pojišťováci (ti kvalitní, co vydrží) jsou úzkoprofilové zboží.

              Kolegyně sice nevědí, k čemu slouží forward, netuší rozdíl mezi call a put opcí, neví který zákon a paragraf řeší to či ono, ale umí “řemeslo”.
              Pojišťovací otázky jsem ještě nestudoval, ale vůbec se nebudu divit, pokud tam budou pro praxi zcela nepodstatné, teoretické otázky.

              Nejsem proti vzdělávání! Ale smysluplnému, prosím. V Kooperativě dělám každý týden Kosatku. Ne že bych nemohl v pondělí dospat a těšil se na ni, ale pravdou je, že občas zaváhám a jsem rád, že jsem si otázkou cosi v paměti osvěžil. Proti takovému testování nic nemám, ale to, co obsahují třeba ty investiční testy mi přijde jako za hranou praktické využitelnosti a tudíž ** *****. :-)

              Být dobrým pojišťovákem je jako dobrým řidičem. Teprve praxe z něj dělá mazáka v oboru. Možná “nevymrskne” testy na jedničku, ale s klientem si poradí.

              No nic bylo to, je to a bude to pořád stejné. “Oni nahoře” vědí nejlépe, co je moudré. “My dole” do toho nemáme co strkat nos.
              Jediným rozdílem je, že dnes to můžeme někam beztrestně napsat (doufám zatím).
              :-)

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Myslím, že Váš kódovaný projev ** ***** se mi podařilo úspěšně dekódovat. :-)
              Pochopitelně, že otázky, které nebudou souviset přímo s pojištěním jako takovým, tam nějaké jsou…
              V životním pojištění je segment – investice a související rizika s těmito podkapitolami:
              druhy a vlastnosti, pojem cenného papíru a rozdělení cenných papírů
              -pojem dluhopisu
              -druhy dluhopisů (státní, komunální, korporátní, hypoteční zástavní list, prioritní, vyměnitelný, podřízený), forma (na jméno a na majitele), podoba (listinné nebo zaknihované)
              -pojem akcie
              -charakteristika akcií, druhy (prioritní a kmenové), forma (na jméno a na majitele), podoba (listinné a zaknihované)
              -pojem derivátu, druhy
              -užití derivátů (spekulace, hedging, arbitráž), efekt páky
              -základní charakteristiky týkající se některých dalších druhů investičních nástrojů (například nástroje peněžního trhu)
              -rizika investičních nástrojů
              -základní investiční strategie
              -investiční fondy (otevřené a uzavřené, s právní osobností, podílové fondy, standardní fondy, speciální fondy, fondy kvalifikovaných investorů)
              -investiční strategie, rizikový profil investičního fondu, způsob rozdělení výnosu

              …a k tomu pochopitelně nějaké otázka typu právních předpisů (to je jen jedna otázka) a pak takové věci jako finanční trh, jeho definice, úloha a význam … časová hodnota, výnos, riziko, likvidita… apod.

              Nicméně já se na to docela těším a nebýt toho nesmyslně udělaného zákonu, šel bych na to klidně v říjnu.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Tak ještě dovětek… vyprovokovalo mě to k tomu, že jsem udělal to, co jsem neudělal ani u hypoték a ani u investic. A sice, že jsem si dal ostrý test tzv. z voleje. V otázkách s jednou odpovědí jsem prošel, v případových studiích úplně bez problémů a klasicky jsem skončil tam, kde jsem čekal… u otázek s více správnými odpověďmi, kde mi ve většině případů buď jedna chyběla nebo naopak přebývala. :-)
              Myslím, že to ale pro mě bude rozhodně příjemnější zkouška než úvěry nebo investice.

               | Odpovědět privátně
            • Jsme rádi o Váš zájem o certifikace na pojištění. Jsme nyní teprve na začátku, ale v příštím týdnu již budeme mít první certifikované účastníky, takže plánujeme zveřejnit jejich zkušenosti s novou certifikací.

              Co se týká následného vzdělávání na pojištění, tak Ministerstvo financní a ČNB nechali v tomto ohledu volnou ruku a každá akreditovaná osoba musí ČNB předložit návrh následného vzdělávání splňující zákonné požadavky. Z pohledu účastníka je nejdůležitšjší požadavek na 15 hodin studia ročně. ČNB poté návrh průběhu následného vzdálávání na pojištění posoudí a případně i schválí.

              Za naši akreditovanou osobu Vector Certifikace jsme si z důvodu flexibility vybrali online variantu, která bude probíhat v naší webové aplikaci, podobně jako příprava na certifikaci. Aplikace bude počítat čas strávený studiem a po 15 hodinách se účastníkovi otevře test po jehož splnění bude účastníkovi vystaveno osvědení. V případě zájmu budeme nabízet následné vzdělávání i formou prezenčních seminářů, případně kombinací online formy a prezenčních seminářů.

              Jakou formu následného vzdělávání budete preferovat?

              Miroslav Škvára – VECTOR Certifikace s.r.o.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Tak za mě, vzhledem k objemu času a možnosti si ho řídit a věnovat se tomu tehdy, kdy na to mám čas, bych upřednostnil online variantu z tepla domova :)

               | Odpovědět privátně
            • Budu ráda za možnost vzdělávání v nepracovní dny bez toho, že bych musela absolvovat cestu do matičky vlasti a jen tak v negližé se věnovat vzdělávání.
              Tak se online vzdělávání je u mě určitě upředňostňované. ;-)

               | Odpovědět privátně
    •  Jiří Bachmann
      Účastník

      Investiční zkoušky mám za sebou (uf) a nyní mám dotaz na Zkoušky pojišťovací.
      Nikde jsem nenašel zdůvodnění správných odpovědí jako bylo u Investičních testů. Napadá mě, jestli toto zdůvodnění nebude až v okamžiku, když si “Koupím kurz”?
      Mimochodem kroutím hlavou nad těmi “leteckými otázkami”. Proč ???

       | Odpovědět privátně
    •  Martin Vyčichl
      Účastník

      Dobrý den,
      chci se zeptat zda je opravdu nutné mít od 1.1.2020 v případě sjednávání DPS i zkoušku z investic. Zkoušku DPS samozřejmě mám.Za odpověď předem děkuji.

       | Odpovědět privátně
      • Dobrý den pane Vyčichle,

        setkali jsme se s různými názory na tuto otázku.
        Poradce by měl být připraven prokázat, že splňuje požadavky dle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v podobě svéprávnosti, důvěryhodnosti a mít nezbytné znalosti a zkušenosti, aby v případě propagace byl schopnen vysvětlit investiční služby.

        Vždy záleží především na výkladu právního oddělení dané společnosti.

        Setkáváme se s tím, že někteří poradci absolvují certifikaci na investice, ale někteří se rozhodli pro získání znalostí ohledně investic a následného doložení jinými způsoby.

        Pro zájemce plánujeme připravit online kurz pro doložení těchto znalostí. V případě dalších informací nás raději konaktujte napřímo e-mailem info@vectorcertifikace.cz

        Miroslav Škvára – VECTOR Certifikace s.r.o.

         | Odpovědět privátně
        •  Martin Vyčichl
          Účastník

          Ok.Děkuji za informace.

           | Odpovědět privátně
        •  Roman Kolář
          Účastník

          Dobrý den, domnívám se, že proto je ta zkouška koncipována tak, aby ten, kdo chce DPS sjednávat, ho sjednávat mohl a měl dostatečné znalosti k tomu, aby mohl uzavírat smlouvy DPS. V opačném případě by zkouška v takovém rozsahu nedávala smysl a pak by ji měla ČNB např. zakomponovat do zkoušek investičních a přidat třetí segment rozsahu na DPS. Jedovatě si dovolím poznamenat, že pak je to o jednu licenci a jeden poplatek méně, než to nyní mají ti, kteří sjednávají obojí.
          A také si myslím, že tohle by rozhodně nemělo vycházet z nějakých právních výkladů společností, ale jasně definovaného předpisu. Nemyslím si, že by pak právní oddělení společnosti mělo stát proti ČNB a snažit se obhajovat nějaký nejednoznačný postup dle vlastního výkladu. Nakonec může ČNB vysmahnout nehoráznou pokutu a způsob obrany bude dosti složitý, nepříjemný a zdlouhavý, s nejasným koncem.
          Trochu mi to připomíná několik let zpátky postup finančních úřadů při zrušení smlouvy IŽP, která byla nahrazena jinou smlouvou. Co berňák, to jiný výklad. Zatímco FÚ v městě x byl ok, ve městě Y to odměnil postihem. Musím se smát, že v době, kdy existují e-maily, intranety a jiné komunikační kanály, je možné, aby se úřední aparát takto nejednotně choval několik let, když řešení je naprosto triviální a nechá se zprocesovat během týdne.
          Takže tohle by podle mě měl někdo jasně nastavit. Ano – Ne a pokud ne, tak za jakých podmínek přesně to eventuálně nemusí platit. Proč si tak strašně komplikujeme situaci a chceme se pořád právně dohadovat. Jasné mantinely, jasný postup.

           | Odpovědět privátně
          •  Jiří Bachmann
            Účastník

            Romane já si myslím, že “tam nahoře” je horda politicky protekčně dosazených máloschopných troubů, nebo dobře placených dvojitých agentů majících za úkol toho pokud možno co nejvíc zkomplikovat a rozložit. Nevím, co je horší.
            Předpisy tvoří “moudré hlavy”, kteří o praxi nic nevědí. Ve schvalovacích komisích jsou lidé, kteří mají vystudováno “manažerství”. Tedy řízení procesů. Když někam nastoupí, pokud možno všechno rozrejpaj, když to nevyjde, přihlásí se na konkurz a manažera někde jinde a takto ty “moudré hlavy” kolují naším státem.
            Baťu na ně. Vyšlapej si to odspoda, abys věděl, co těm chudákům dole vymýšlíš za voloviny.
            Stejně tak Komenský. Kde je jeho slavné – nementorujte, učte se hrou? Proč mám jako pojišťovák vědět, který přepis EU musí splňovat pilot malého letadla a biflovat se čísla zákonů !?
            Je tady někdo z profesního sdružení, který byl u schvalování těch testů? Lépe řečeno co konkrétně znamená “diskutováno s odbornou veřejností”.
            Přijde mi to jako Trump a jeho odzkoušená zeď 20 profi horolezci (které nikdo nezná).

             | Odpovědět privátně
            •  Roman Kolář
              Účastník

              Když už jsme u té zdi…, pokud to vypadá takhle, jako je vyobrazeno u toho článku…
              https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2433094-trump-hleda-kdo-zaplati-jeho-velkou-krasnou-zed-po-mexiku-a-kongresu-se-obraci-na
              tak to bych do minuty byl na druhé straně, stačilo by na to lano a jít ve dvou. Jediné pozitivum je to, že by mě někdo z dálky viděl, jak přes to lezu. Horolezec, který tohle nedokáže překonat, by si asi neměl říkat horolezec. Trumpovi to věřím asi tak, jako že v našem krmítku pro ptáky bude zítra ležet lední medvěd. Zatím pořád nic. :-)

               | Odpovědět privátně
            •  Ivan Špirakus
              Účastník

              Ano, já jsem u toho byl :)

              Konkrétně to znamená, že kdo chtěl, dostal od své asociace přístup do systému, v němž se vytvořené otázky mohly komentovat a psát náměty.
              Každá otázka měla autora a garanta. Oba se k připomínkám vyjadřovali a pak tam byla ještě třetí úroveň kontroly – supergarant
              https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/cap-pripominkovani-databaze-otazek-ke-zkouskam-odborne-zpusobilosti/c:16777/ů

               | Odpovědět privátně
            •  Jiří Bachmann
              Účastník

              Rád bych sebekriticky poopravil (zjemnil) moje vyjádření k sestavování otázek. Dnes bych to (po vychladnutí) napsal diplomatičtěji, i když principiálně si za svým názorem stojím.
              Nelíbí se mi, že nemálo otázek se lze naučit pouze biflování a k ničemu mi to v oboru nepomůže
              (viz výňatek z článku: Díky publikování otázek se lze na zkoušku dobře připravit, byť by to bylo třeba jen oním časově náročným a nepopulárním mechanickým biflováním. Řeknu to zcela upřímně, kdo odbornou zkoušku neudělá, potvrdí tím de facto správné a spravedlivé oddělení zrna od plev,“ uvedl závěrem Karel Haas.)
              zdroj zde: https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/pojistovaci-makleri/seminar-acpm-problematika-odborne-zpusobilosti-podle-zdpz/c:17392/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=bach@centrum.cz&
              utm_campaign=1869-2019-10-15

              Na druhou stranu jsou tam otázky zcela primitivní, třeba:
              K pojištění rodinného domu použiji: a)pojištění rodinného domu, b)pojištění domácnosti, c)pojištění odpovědnosti. (tak nějak jsem to tam včera zahlédl).

              Pokud takováto otázka má oddělit zrno od plev, tak s tím souhlasím. :-)
              Nic naplat, stejně se s tím nedá nic dělat, takže polemizovat asi nemá cenu.
              Je mi líto těch, kteří mají +- důchodový věk, že do toho nechtějí jít a skončí a nesouhlasím s tvrzením, že kolegyně, která má 20 let praxi je pleva a měla by skončit.
              To, že díky zdravotní komplikaci zkoušky neudělá je prostě její smůla.
              Za to by zasloužila ČNB “pochvalu”. Na složení zkoušek nám zákon dává 2 roky, ale díky “těm nahoře” to je defakto rok jeden. A že to je dáno zákonem? No a co.
              Názor na smysluplnost takového postupu si asi ponechám stený, stejně jako většina lidí kolem mě.
              Tak hodně štěstí všem.

               | Odpovědět privátně
            •  Roman Černý
              Účastník

              Tak jsem byl včera na těch pojišťovacích zkouškách na Efpě v Ostravě. Původně to mělo být plné, to je 30 lidí, v prezenčce bylo 15 lidí napsáno a přišlo 10 lidí. Šel jsem rovnou na tu nejvyšší variantu včetně velkého průmyslu. Učil jsem poctivě cca tři týdny dvě až pět hodin denně. A večer už to bylo v systému, prošel jsem v pohodě. Ale musím napsat, že to je tak desetkrát těžší než penze.

               | Odpovědět privátně
            •  Jiří Bachmann
              Účastník

              Tak pane kolego gratulace.
              Počítám to správně, že je to “nějaká minutka” na otázku, tzn. to je s bídou na přečtení všech otázek.
              Já se na Investice učil zpočátku jen děláním testů stále dokola, ale všechny otázky bych nestihl pochytat, tak jsem se začal věnovat jen otázkám (bez testování). Stejně jsem zcela určitě všechny neviděl a Investice jsem udělal napoprvé. Použiji asi stejný způsob.

               | Odpovědět privátně
    •  Roman Černý
      Účastník

      Byl jsem hotový za cca 80 minut, takže jsem nevyčerpal čas ani z poloviny. Na Efpě je i zdůvodnění otázek. Nejhorší jsou ty víceodpověďové otázky. Nejlehčí byl paradoxně velký průmysl. Měl jsem dvě chyby z jedoodpověďových, víceodpověďové bez chyby a jednu chybu v případových studiích. Takže 97 procent. Některé otázky se musí člověk naučit mechanicky. Třeba jak jsem viděl cihelnu tak odpovědi byly 175 a 63,8 a nemusel jsem to počítat.

       | Odpovědět privátně
    •  Ivan Špirakus
      Účastník

      Ve volně dostupné aplikaci INSIA ACADEMY pro Android už najdete i otázky a testy z Pojištění, takže vzhůru do učení :)
      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.insia.insiaacademy

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Hampl
      Účastník

      Zkušební otázky již létají éterem, termín se blíží. Najde se někdo, kdo už složil, či udělal pokus?

      Já zatím studuji testy, ale přijde mi to dost bizarní.

      1) Spousta otázek je z trhů (co mají třeba pokladniční poukázky, nebo hypotéční zástavní listy společného s pojištěním, to fakt nevím).

      2) Prošel jsem případové studie- zatím jen na ŽP- a z 20 otázek jsem už našel 4 s chybným řešením. Skoro se děsím, kolik jich bude jinde.

      Zaslal jsem podněty k opravě otázek, ale mám takový pocit, že než se tak stane (jestli vůbec, protože prý nad tím musí zasednout nějaká komise) bude po zkoušce a nezbude, než se nadrtit nazpaměť špatné odpovědi.

      Našel někdo taky chyby a posílal podněty (zajímalo by mě, jak moc je má naděje na nápravu planá)?
      Nebo se to radši naučíte nazpaměť (to pak to prokazování odbornosti dostává dost na prdel, ne :) )?

      *př:
      *V rámci skupinového životní pojištění, které sjednal zaměstnavatel, je Marek pojištěn i pro *případ pracovní neschopnosti od 15. dne ve výši 300 Kč/den. Marek měl úraz, se kterým byl v *pracovní neschopnosti 34 dnů. Jaká bude výše pojistného plnění?
      ******* Vysvětlení ČNB
      *******Od celkové délky pracovní neschopnosti odečteme spoluúčast klienta (karenční dobu) a *******vynásobíme zbývající počet dnů pojistnou částkou tzn. (34 – 15) * 300 Kč = 5 700 Kč.
      *******Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, § 2825, § 2823.

      Patnáctý den, se dle odborníků tvořících otázky neproplácí? A podobných blbin je tam vícero, hlavně u progresivních plnění…

       | Odpovědět privátně
      •  Anonym
        Neaktivní

        Vážení, tak jsem úspěšně absolvoval, ale těch chyb a nesmyslů je tam fakt dost.
        Nehledě na to, že ty otázky vymýšleli občas lidi, kteří nejspíš s pojišťovnictvím nemají a neměli nikdy nic společného. Chyb je tam opravdu hodně. Při upozornění na některé z nich nejde ani citovat jejich reakce. Holt je třeba některé chyby se naučit a pak je rychle zapomenout !!!
        Pavel

         | Odpovědět privátně
    •  Roman Černý
      Účastník

      V naší skupině to má i se mnou 5 lidí, všichni oblast 9, to je včetně velkých rizik. Nejhorší měla 75,7 procent, nejlepší já 97,1 procenta.

       | Odpovědět privátně
    •  Roman Kolář
      Účastník

      Řekl bych to asi takto: Naučte se to s chybami, udělejte si licenci a zapomeňte. :-)
      Připomínku k tomu dát můžete, ale to budete už x tý, který bude připomínat ty samé otázky. Ten proces opravy je zdlouhavým není to o tom, že by se na to někdo na ČNB jeden den podíval a řekl si “no jo, to je špatně” a druhý den to opravil. Budete tím jen ztrácet čas a užírat vlastní energii.

       | Odpovědět privátně
    •  Jiří Vařečka
      Účastník

      Jak jistě všichni již víte, právě se jedná o prodloužení termínu zkoušek, uvidíme jak to dopadne.
      Nyní si sem dovoluji něco na odlehčení.
      Pokud některé z otázek, které máme u zkoušek, vám připadají minimálně “podivné”, tak toto mi poslal kamarád, který se připravuje na zkoušky fotbalového sudího.
      Při přečtení mne napadlo, jestli by to i taková Saxana vůbec zvládla.
      Správná odpověď: ano.

       | Odpovědět privátně


Reklama
Aktuálně je na stránce zobrazeno 21 vláken odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account