Zobrazeno 738x

Zvolené téma obsahuje celkem 35 odpovědí. This post has been viewed 739 times Do diskuze (8 hlasů) se naposledy zapojil uživatel  Ivan Špirakus a poslední změna proběhla 1 den, 4 hodiny. This post has been viewed 739 times

 • Autor
 •  Jiří Vařečka 
  Účastník

  Tak to je tady,
  v červnu 2019 již budou představeny otázky.
  Nějak mne napadá, zda to není nějak moc s předstihem?

  https://www.opojisteni.cz/tema/cap-a-efpa-vytvori-otazky-ke-zkouskam-odborne-zpusobilosti/

  1

  0
   | Odpovědět privátně
 • Zdravím Jiří,

  proč si myslíš, že s předstihem? :-o

  1

  0
   | Odpovědět privátně
  •  Jiří Vařečka 
   Účastník

   :-)
   No, jak mám odpovědět, také ty zkoušky budu dělat ….
   Tak nějak bych považoval za normální, že když ten zákon platí od 1.12.2018 a přechodné období je 24 měsíců, tak budou mít lidé i 24 měsíců na to, aby si ty zkoušky udělali.
   Jasně, každý vše nechává na poslední chvíli, ale nyní by jsme mohli náborovat a mít nováčka a on již i plné nové zkoušky.
   No, tak to ale nebude.
   Otázky budou předloženy v 06/2019, jistě dojde k několika úpravám, tak finále bude tak za 4 – 6 dalších měsíců.
   To již možná i budou nastaveny podmínky jak a u koho prakticky udělat tato zkoušky.
   Tak to shrneme:
   bude to chtít dělat pouze 50.000 lidí, jen připomínám, že nyní jich je více jak 100.000 v registrech.
   Na zkoušky bude 50 týdnů (opět jen zaokrouhluji), to je tedy 1.000 lidí týdně.
   Vlastní zkouška, zpracování výsledků, vyhodnocení, kontrola, kontrola, předání …. Tak to vše také bude chvilku trvat.
   … a máme na to o rok méně.

   … ano, byla v tom ta ironie, hooodně ironie. Hlavně že zde byla taková štvanice na obchoďáky a na jejich provize, komentáře pana Šincla, když jsem si s ním dopisoval, jsou nezapomenutelné.
   … a nyní zase tato akce, “Sorry jako”, tedy doufám že se mýlím, ale bude to docela pěkná hoňka v tom roce 2020 to udělat.

   2

   0
    | Odpovědět privátně
 •  Michal 
  Účastník

  Jak myslíte, že zkoušky budou cenově náročné? :-)

  0

  0
   | Odpovědět privátně
 •  Roman Kolář 
  Účastník

  Ještě pár slov k licencím a zkouškám.
  Dle toho, jak jsem viděl na Vectoru, měly by být zkoušky koncipovány podobně, jako u hypoték, tedy že si zprostředkovatel vybere rozsah zkoušky odpovídající tomu, co chce dělat. Takže:
  Souhrnná zkouška na pojištění (180 min)
  Životní pojištění (120 min)
  Pojištění motorových vozidel (90 min)
  Neživotní občanské pojištění (120 min)
  Neživotní pojištění podnikatelů (135 min)
  Pojištění velkých pojistných rizik (150 min)
  Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (135 min)
  Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
  Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (180 min)

  No… a teď k věci. Chci dělat život, neživot občan a motorová vozidla. Taková varianta zkoušky ale dle uvedených informací neexistuje. Můžete si udělat zvlášť život, neživot občan, motorová vozidla, neživot podnikatelů a velká rizika nebo souhrnnou zkoušku a pak kombinace život – neživot občan, život – motorová vozidla nebo život – neživot podnikatel.
  Z toho mi vyplývá, že buď musím jít dvakrát, třeba život a neživot občan a dodělat si motorová vozidla nebo obráceně…. nebo jít na souhrnnou zkoušku a dělat ji na něco, co nechci, což jsou velká pojistná rizika. A když nebudu chtít na velká pojistná rizika, ale budu chtít neživot podnikatel, tak třikrát. :-) např. život a neživot podnikatel a pak neživot občan zvlášť a motorová vozidla zvlášť. Pokud bude každá zkouška stát 2 tisíce, tak tak je to 6 tisíc, plus třikrát někam jet. Takže si logicky udělám souhrnně všechno, i to, co dělat nechci a nebudu.
  Jestli se pletu, tak mě vyveďte z omylu.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
  •  Anonym 
   Uživatel

   Ahoj Romane,

   pokud jsem to pochopila správně tak cena za zkoušky zatím stanovena nebyla, a ano pokud podle toho jak je to napsané to vypadá, že každá zkouška se bude dělat zvlášť a obávám se, že většina otázek nebude mít se skutečnou praxí nic společného. Ale je předčasné cokoliv řešit když ještě nikdo nezná ani znění otázek a ani proveditelnost v praxi :)

   0

   0
    | Odpovědět privátně
   •  Roman Kolář 
    Účastník

    Předpokládám, že to bude v naprosto stejných cenových relacích. Letos jsem absolvoval obnovu DPS a úvěry, obojí stojí u akreditované společnosti cca 2000 a tyto společnosti obvykle poskytují nějakou slevu pro společnosti zprostředkovatelské, takže řekněme cca 1.500,-Kč. Zatím jsem všechno absolvoval v Praze, takže mi k tomu přiskočí cesta, proto mluvím o cca 2 tisících za jeden pokus.
    No… já bych to právě řešil nyní, než později, dříve, než se začne. Jestli to tak je, pak mohou ta čísla, která nastínil Jirka, být i daleko vyšší. Většina zprostředkovatelů, které znám, jede minimálně segment život, majetek, auta, takže počet prvních pokusů, pokud by to chtěli absolvovat všichni zabývající se retailem, je dvojnásobný. A do toho přibudou ještě “opakovačky”.
    Absolutně nesouhlasím s tím, že Souhrnná zkouška by měla stát 1500 a když nechci dělat velká rizika, tak mám být potrestán tím, že mě to bude stát 2x nebo 3x tolik. Roky jsem tu psal o tom, že systém, který nutí obchodníka (např. postupovými nebo ještě více sestupovými kritérii) dělat u klienta věci, které nejsou úplně ok, je špatný systém a nyní se to praktikuje přímo na nás. Zcela jasně mě to nutí buď udělat si souhrnnou zkoušku a absolvovat tak segment, o který nemám zájem nebo si zaplatit trojnásobek za to, že to dělat nechci. Logika se odstěhovala. A nemohu se zbavit pocitu (za předpokladu, že tomu tak opravdu je), že je to chladný příjmový kalkul. Nevidím jediný důvod, proč by nemohla existovat kombinace život, neživot a auta, když existuje kombinace na vše. Je to jen o tom, že by muselo vzniknout více variant. Asi na to nejsou peníze… :-) jestli zaplatím 1500 za zkoušku a 1.000 za licenci… (to by mě zajímalo, jestli jsou to tři licenca za tisíc nebo za tři tisíce a zda záleží na tom, jestli to dělám najednou nebo zvlášť). tak při těch tisícovkách poradců pochopitelně udělat další dvě nebo tři varianty testů, asi musí stát milion. Znovu opakuji, vycházím z napsaného textu u Vectoru, pokud tomu tak není, veřejně se omlouvám, pokud tomu tak ale je, tak říkám, že bychom neměli být ovce a čekat, až se se zkouškami začne, ale obrátit se na asociace, které nás zastupují.

    0

    0
     | Odpovědět privátně
    •  Ivan Špirakus 
     Účastník

     Romane – pár informací ze zákulisí …

     1) poplatek za licenci (1.000) je pouze jeden, za VZ, s rozsahem odbornosti a druhy pojištění / zkoušek to nemá nic společného

     2) ty kombinace zkoušek a odborností se vytvářely živelně, během pozměňovacích návrhů ve sněmovně – žádný kalkul ani konspirace za tím není – prostě to není domyšlené do konce, protože to bylo narychlo, na koleně a bez konzultací … to je vše
     Navíc je to celé napsané tak složitě, že na první přečtení, bez nakreslení do tabulky, jsem to nepochopil ani já, a to jsem tím zákonem a zejména strukturou zkoušek žil několik let

     0

     0
      | Odpovědět privátně
     •  Anonym 
      Uživatel

      Pak právě proto je to celé postavené na hlavu, copak například maturitu opakujeme každý rok? Nebo autoškolu chodíme každý rok na přezkoušení?
      Nebo naši poslanci a ostatní zákonodárci při zvolení do funkce někdo zkoumá jejich znalosti?
      Pokud to má být pojato jako ochrana klientů pak nemají být žádné výjimky ani pro doplňkové prodejce ke zboží či službě. A zrušeno on line pojištění pak mají zkoušky nějaký smysl.
      Nejsem proti vzdělávání ale musí to mít hlavu a patu a být to dobrovolné, dělám to přeci pro sebe a své klienty, příkazem nařízením nás vracíte zpět do doby před rokem 89

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Ivan Špirakus 
      Účastník

      Prima,
      jenže jako anonym umí kritizovat každý ….

      tak se ke svým názorům nejprve přihlašte pod svým skutečným jménem,
      pak vstupte to nějaké asociace, pilně roky pracujte a zasaďte se v Bruselu o změnu Směrnice IDD .. nebo aspoň o změnu českého zákona

      V tom Vám nikdo nebrání, naopak! A tomu se říká Občanská společnost
      – a dnes Vás za to nikdo nezavře, na rozdíl od doby před 89

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Eva Chalupová 
      Účastník

      No tím si tak jistá nejsem, a co se týká směrnice IDD, s tím nic neudělám, ani s našimi zákony bohužel jsem se neučila tak dobře abych mohla být mezi zákonodárci a popravdě ani o to nestojím. O směrnici IDD se ví jak dlouho, proč tedy příprava zákona nezačala s předstihem?

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Roman Kolář 
      Účastník

      Tak uklidňující odpověď :-) …zkoušky a jejich obsah se řídí zákonem a vyhláškou, nikoliv nastavením akreditační firmou. Z ní vyplývá, že neživotní pojištění vždy obsahuje “nižší kategorii jiného neživotního pojištění”.
      Proto při kombinaci životního pojištění, neživotního občanského pojištění a pojištění vozidel se domníváme, že je třeba složit kombinaci na našich stránkách uvedenou pod Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
      Tedy postačí pouze jediná souhrnná zkouška.
      Rovněž otázky chystá ČNB a akreditované osoby je budou muset používat.

      Odůvodnění je v těchto textech rovněž dostupných na našich stránkách k Vámi zmiňovaným 2 kategoriím neživotního pojištění:

      b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
      c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
      Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. c) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b).

      Takže dle výše uvedeného by měla být kombinace život – neživot občan – motorová vozidla OK. Nevím, jak je to s kombinací, když je tam neživot podnikatel.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  VECTOR Certifikace 
      Účastník

      Hezký den,

      pokud budete chtít neživotní pojištění podnikatelů a životní pojištění, pak očekáváme, že budete absolvovat zkoušku Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (180 min) s tím, že platí stejná logika že tato zkouška bude obsahovat i “nižší kategorie neživotního pojištění”. Opět viz naše stránky:

      b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
      c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
      d) distribuce neživotního pojištění týkajícího se podnikatelské činnosti zákazníka, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 5, (dále jen „neživotní pojištění podnikatelů“)

      Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. d) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b) a c).

      Libuše Cvaková
      za Tým VECTOR Certifikace s.r.o.
      http://www.vectorcertifikace.cz

      1

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Roman Kolář 
      Účastník

      Musím konstatovat, že Vector pracuje neuvěřitelně rychle. Kdybych všude dostal tak jasné a rychlé odpovědi… neměl by věčný rejpal Roman Kolář asi co dělat. :-))
      Děkuji a chválím.

      0

      0
       | Odpovědět privátně
     •  Roman Kolář 
      Účastník

      A ještě i zde připojuji omluvu za to, že jsem vytvořil spekulaci, která se ukázala být spekulací nepravdivou. ;-)

      0

      0
       | Odpovědět privátně
  •  VECTOR Certifikace 
   Účastník

   Dobrý den,

   zkoušky a jejich obsah se řídí zákonem 170/2018 Sb. a vyhláškou 195/2018 Sb. Z ní vyplývá, že neživotní pojištění vždy obsahuje “nižší kategorii jiného neživotního pojištění”.
   Proto při kombinaci životního pojištění, neživotního občanského pojištění a pojištění vozidel se domníváme že je třeba složit kombinaci na našich stránkách uvedenou pod Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
   Tedy postačí pouze jediná souhrnná zkouška.

   Odůvodnění je v těchto textech rovněž dostupných na našich stránkách k Vámi zmiňovaným 2 kategoriím neživotního pojištění (v podstatě stejně jako je to ve vyhlášce):

   b) distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu (dále jen „pojištění motorových vozidel“)
   c) distribuce neživotního pojištění, s výjimkou činností uvedených v § 2 písm. o) bodě 4 nebo 5, (dále jen „neživotní občanské pojištění„)
   Osvědčením o úspěšném vykonání odborné zkoušky pro skupinu odbornosti podle písm. c) se prokazují také odborné znalosti a dovednosti pro skupiny odbornosti podle písm. b).

   S pozdravem

   Libuše Cvaková
   za Tým VECTOR Certifikace s.r.o.
   http://www.vectorcertifikace.cz

   0

   0
    | Odpovědět privátně
 •  Roman Kolář 
  Účastník

  Tak jsme si ujasnili na co je která kombi zkouška, ale vytáhl bych další nejasnost (alespoň já to tak vidím)
  Už to nakousl Jirka… když budu chtít nabrat nového člověka, tak v podstatě tři čtvrtě roku, než se to skutečně spustí nemůžu, protože neexistuje možnost, jak získat licenci. V této souvislosti mě napadá několik dalších otázek.
  1. Jak je to nyní s převodem bývalého VPA na PPZ? Dřív si musel zaplatit poplatek, protože šlo o změnu registrace (podle mě totální blbost, protože požadavky a certifikace jsou stejné). Jak je to nyní? Může přejít nebo ne? Pokud ano, zaplatí v tomto případě 10 tisíc nebo už po novu?
  2. Situace. Poradci vyprší pětiletá doba pro obnovu licence. Má ještě půl roku ochranou dobu, pak mu licence skončí. Nyní jsme to řešili doškolovacím kurzem, s našimi obchodníky jsme to dělali u Kooperativy e-learning. Jenže to už nyní nejde. V té době, kdy obchodníkovi skončí licence, ještě nebude možno udělat nové zkoušky, takže mu bude zabráněno v jeho obživě. Přemýšlel někdo z navrhovatelů o tomto a řešil to nějak? Třeba tak, že ta licence neskončí? Protože pokud skončí, tak zabrání tomu obchodníkovi např. čtvrt roku v možnosti jeho obživy.

  Má na to někdo odpověď? ;-)

  0

  0
   | Odpovědět privátně
 •  Eva Chalupová 
  Účastník

  Romane,

  žádní PPZ už nebudou teď jen buď VZ, DPZ, ještě jsou tam dvě kategorie ale tuším že ty se nás netýkají :)
  A co se týká přezkoušení byl na to čas do konce listopadu, jak to bude s novými registracemi to nikdo netuší :)

  0

  0
   | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář 
   Účastník

   Ale to já vím, že nebudou. Ptám se na reálný stav. Uvedu příklad. Zprostředkovatel pracující u ČP do 30.11.2018 jako PPZ chce od ledna nastoupit do firmy XY, která je nyní samostatným zprostředkovatelem.
   Do změny to bylo tak, že licence PPZ byla jinou licencí, než VPA a dotyčný obchodník, ač měl platné řádně zkoušky odborné způsobilosti pro tuto licenci a byl činný v oboru, musel zaplatit 10 tisíc, protože se jednalo o jinou licenci, než VPA. Teď se to sjednotilo, takže máme VZ místo toho VPA a PPZ a SZ místo PA a PM. A já se ptám, jestli se tento člověk může přeregistrovat z ČP pod SZ, kterého si pro svoji činnost vybral. Pokud ano, tak za jakých podmínek? Bude to jen změna společnosti a nebude platit nic? To by mi dávalo logiku, protože ty statuty se srovnaly, tudíž ho nemění a mění pouze hlavičku společnosti v registru, pod kterou chce pracovat.
   Pokud vyprší doba někomu v lednu, tak ho dost pravděpodobně nenapadlo, že by měl doškolovací kurz dělat nejpozději v listopadu…teprve na to někteří přijdou… a skončí mu ochranná doba 6 měsíců a tím pádem i licence. Mimochodem je trochu směšné, že se to teď nazývá dvouletá ochranná doba na vykonání zkoušky. Žádná taková doba neexistuje, ta začne v podstatě běžet, až se začnou vypisovat první termíny na zkoušku. Rozhodně tedy nebude dvouletá. Ochranná doba, ve které nemůžete nic dělal, je tak trochu něco, jako oxymoron. :-)

   1

   0
    | Odpovědět privátně
 •  Eva Chalupová 
  Účastník

  Romane,

  jsem jen PPZ nemám žádné zázračné informace jen čtu. Nerada bych vás uvedla v omyl.

  0

  0
   | Odpovědět privátně
  •  Roman Kolář 
   Účastník

   Tak ono je to v podstatě jedno, protože jestli budu platit každý rok, ob rok nebo jinak a dělat zkoušku jednou, každý rok nebo za pět let, stejně tak jako jestli doškolování bude 15 hodin nebo 30, to u mě stejně nic nezmění na tom, že pokud to chci dělat, tak to udělat musím. Ale zajímala mě třeba ta informace kolem nového člověka v oboru, protože jsem s jedním takovým tu diskuzi načal a v podstatě jsem nevěděl, za jak dlouho by mohl dělat a co k tomu absolvovat. Přišlo to náhle a nebyl jsem připraven. :-) A jak náhle to přišlo, tak náhle to odešlo. Ale díky tomu vím alespoň rámcově, jak na to, kdyby to přišlo znovu.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
 •  Ivan Špirakus 
  Účastník

  Tohle vyjádření ČNB ohledně odborné způsobilosti z 13.12.2018 možná osvětlí některé otázky … :)
  http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_odpovedi/pdf/odborna_zpusobilost_podle_ZDPZ.pdf

  0

  0
   | Odpovědět privátně
Reklama

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account