Zobrazeno 9.415x

Označeno štítky: 

Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. This post has been viewed 9416 times Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Alena Martinkovičová a poslední změna proběhla 4 roky a 2 měsíci. This post has been viewed 9416 times

 • Autor
  •  Anonym
   Neaktivní

   Tímto chci upozornit na aktivity „investiční“ společnosti Invest & Property Consulting a.s. (IČ 02319918) – IPC. IPC vybírá investiční prostředky od veřejnosti, má obchodní oddělení, obchodní zástupce a zcela běžně provádí cold-calling, kterým se snaží prodávat své “produkty”. IPC svoje aktivity schovává za relativně nový institut svěřenského fondu, alias anglický trust fund, kterým se vyčlení majetek za účelem jeho zhodnocení a tento majetek spravuje správce fondu. Svěřenský fond využívají z jednoho jednoduchého důvodu, vyčleněný majetek fondu nemá v právní rovině vlastníka, proto z technického hlediska nedochází ke shromažďování majektu za účelem jejich investice, proto dle jejich názoru, který veřejně prezentují, nespadají pod regulaci ČNB. Dle mého názoru se jedná o naprosto zřejmé obcházení zákona a účelové vyhýbání se regulaci, jelikož pod ČNB by nemohli vybrat ani korunu. Aktivity IPC evidentně naplňuje znaky tzv. „pokoutného investičního fondu“, které se IPC snaží rozmnělnit prostřednictvím využití svěřenských fondů a složitých smluvních konstrukcí. Objektivně však nelze dojít k jinému závěru než tomu, že IPC shromažďuje prostředky od veřejnosti, které pak dál investuje. Vyplácený výnos sice IPC nazývá benefity, ale jedná se o výnos, který je výsledkem aktivní správy svěřeného majetku.

   IPC má více než 2500 aktivních klientů, ve „správě“ má společnost více než 600 milionů korun (!), znovu opakuji, že se jedná o společnost bez jakékoliv licence, povolení nebo dohledu ČNB. Nemusí plnit a ani tedy neplní žádné kapitálové požadavky, povinnosti vyplývající z pravidel pro investování shromážděných prostředků, zejména co se týče řízení rizik apod., informační povinnosti dle legislativy o investicích a další podstatné povinnosti na poli správy investicí (o jasně definované investiční strategii a vymezení portfolia nemluvě). IPC má přes 500 sdružených osob, obchodních partnerů, obchodních zástupců a dalších zprostředkovatelů, takže se opravdu nejedná o malého hráče.

   IPC také nabízí prodej své krypto měny – initial coin offering – iBON. Nejdříve bych zmínil, že ČNB se k ICOs již vyjádřila a potvrdila, že v případě obdobnému iBonu se zcela určitě jedná o činnost spadající do působnosti ČNB a do regulace dle zákona o investičních společnostech. Pro úplnost, prodávají prakticky bezcennou a vymyšlenou krypto měnu, slibují pevné zhodnocení této měny, měna není nikde obchodovaná, akceptovaná nebo jinak likvidní. V těchto prostředcích již IPC vybrala více než 30 milionů. Krypto měna není ani jakkoliv zajištěna a podle mě je to typické použití krypto měny pro legalizaci jinak protiprávních investičních aktivit. Také je zvláštní, že iBony prodáva a spravuje kompletně oddělený subjekt (IPC Digi s.r.o.) což vyvolává dojem jasného exit scamu — prodat maximum bezcenné měny a následně nechat měnu umřít.

   Dále jsou velmi podezřelé poměry slibovaného výnosu ve spojení se zprostředkovatelskými provizemi. Garantovaný výnos investice je daný délkou správy:

   výnos do 1 roku správy – 0 %
   výnos po 2 letech správy – 5,2 % (5 % pro iBon)
   výnos po 3 letech správy – 7,2 % (7 % pro iBon)
   výnos po 4 letech správy – 8,1 % (8 % pro iBon)
   výnos po 5 letech správy – 9,2 % (9 % pro iBon)

   Takže po 5 letech slibují celkový roční výnos investice ve výši 9 až 9,2 % ročně. Nad rámec toho ale vybrané peníze podléhají zprostředkovatelským a sjednatelským provizím a bonusům ve výši cca 7-15 % a dalším nákladům. Tyto údaje lze potvrdit z jejich vnitřní dokumentace a výkazů.

   Těmto číslům odpovídá i fakt, že hodnoty vyplacených výnosů klientům obvykle za jedno období zhruba odpovídají výši vyplacených provizí. Z provizních nákladů tak vyplývá, že IPC by musela vykazovat stálou ekonomickou výkonnost cca 25-30% (!) ročně. Takovéto výkonnosti je možné dosahovat pouze při vysoce rizikových spekulativních obchodech např. s rizikovými instrumenty kapitálového trhu. Nemusím snad zmiňovat, že IPC výši „benefitů“, prakticky nesplnitelný závazek při takto vysokém zhodnocení, garantuje, pokud se ovšem nejedná o Ponziho schéma….

   Aktivity IPC samozřejmě prověřuje ČNB. Z dokumentace, kterou mám k dispozici je evidentní, že IPC mj. organizuje komunikaci subjektů, které ČNB vyzvala o součinnost a dává jim instrukce jak odpovědět. Dále z odpovědí IPC na výzvu ČNB vyplývá, že uvádí nepravdivé informace, např. že IPC poskytuje pouze služby servisního charakteru jednotlivým svěřenským fondům, jako je zajištění vedení účetnictví, zápis fondu do veřejného rejstříku, nebo další administrativní služby.
   Z plné moci, smluvní dokumentace a konečně i z obchodních materiálů však výplývá, že hlavním účelem fondu je naopak správa peněžních prostředků ve svěřenském fondu, které bude vždy provádět právě IPC, a to formou jejich investování nebo úhrady benefitů předchozích investorů… Takže nejenže IPC je aktuálně kvůli svým aktivitám pod drobnohledem ČNB, ale ještě evidentně ovlivňuje osoby, které ČNB oslovuje a uvádí prokazatelné nepravdy.

   V příloze je vnitřní klientská dokumentace IPC, přesvědčte se sami.

   K dispozici mám detailní finanční výkazy společnosti, v současné době je prováděna anonymizace, aby bylo možné i tyto údaje zveřejnit, aniž by to mělo negativní dopad na „klienty“ oběti IPC. Pokud o tyto údaje mají zájem žurnalisté, tak pod podmínkou některých záruk je rád poskytnu v necenzurované podobě.

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  •  Anonym
   Neaktivní

   Zbytek příloh

   0

   0
    | Odpovědět privátně
  • mě by zajímalo, proč to píše anonym. Pokud to jsou zaručené zprávy – není proč se nepředstavit.

   3

   1
    | Odpovědět privátně
Reklama
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account