Nabídka nevhodných finančních produktů patří k nejčastějším prohřeškům některých finančních zprostředkovatelů, tj. pojišťovacích zprostředkovatelů a investičních zprostředkovatelů. Česká národní banka jim za to může uložit vysoké pokuty. Které praktiky jsou nevíce sankcionovány? Kdo byl potrestán?

ČNB dlouhodobě a intenzivně usiluje o úpravu pravidel pro finanční zprostředkování a v tomto směru je připravena pokračovat ve vylepšování regulace a výkonu dohledu i nadále,“ uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, do jehož gesce patří dohled nad finančním trhem.

U pojišťovacích zprostředkovatelů se ČNB často setkává s klamavým přirovnáváním investičního životního pojištění ke spoření. Klienti si pak např. nesprávně myslí, že při předčasném zrušení pojištění dostanou zpět své vložené finanční prostředky i s úroky. Ve skutečnosti však obdrží pouze tzv. odkupné, což je částka, která může být výrazně nižší než zaplacené pojistné.

K nejčastějším prohřeškům některých investičních zprostředkovatelů patří zejména podněcování zákazníků k nadměrnému obchodování. Zákazníkům doporučují provádění častých obchodů bez zjevné investiční strategie, díky čemuž mohou maximalizovat poplatky a provize za takto uskutečněné obchody.

ČNB v prvním pololetí 2013 uložila pojišťovacím zprostředkovatelům pokuty v celkové výši 3 miliony korun (za celý rok 2012 jim uložila pokuty v hodnotě 10 milionů korun). Hodnoty 3 milionů korun dosáhly v tomto období také pokuty uložené investičním zprostředkovatelům (v roce 2012 to byly celkem 2 miliony korun).

Vedle pokuty může ČNB zprostředkovatelům uložit i nápravné opatření směřující k odstranění zjištěných nedostatků. V pravomoci ČNB není rozhodnout o odškodnění pro klienty, ti se se svými nároky musí sami obrátit na soud.

Vzhledem k tomu, že sjednáním finančních produktů lidé rozhodují o své finanční budoucnosti, měli by jejich výběr důkladně zvážit,“ uvedla členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová, která dohlíží na ochranu spotřebitele na finančním trhu a na sankční a licenční řízení. Lidé by se neměli například spoléhat pouze na ústní sdělení finančních zprostředkovatelů a bez důkladného uvážení podepisovat dokumenty, kterým nerozumí nebo které si nepřečetli.

Zkušenosti a poznatky z dohledu nad finančními zprostředkovateli

Prezentace Vladimíra Tomšíka – viceguvernéra ČNB

tomsik_prezentace_cnb

(celá prezentace ve formátu PDF ke stažení zde)

Video z prezentace Vladimíra Tomšíka

[hana-flv-player video=“http://www.cnb.cz/soubory_ke_stazeni/multimedia/2013/20130827_fin_zprost_tomsik.flv“ width=“468″ description=““ player=“5″ autoload=“true“ autoplay=“false“ loop=“false“ autorewind=“true“ /]

Ochrana spotřebitele a sankcionování finančních zprostředkovatelů

Prezentace Evy Zamrazilové – členky bankovní rady ČNB

zamrazilova_prezentace
(celá prezentace ve formátu PDF ke stažení zde)

Video z prezentace Evy Zamrazilové včetně závěrečné diskuse

[hana-flv-player video=“http://www.cnb.cz/soubory_ke_stazeni/multimedia/2013/20130827_fin_zprost_zamrazilova_diskuse.flv“ width=“468″ description=““ player=“5″ autoload=“true“ autoplay=“false“ loop=“false“ autorewind=“true“ /]

Zdroj: ČNB

Postupuje ČNB proti nekalostem v oblasti finančního zprostředkování správně? Váš názor nás zajímá!

 



Komentářů: 2
  1. Vít Suchý 11 roky

    ok, to jsou známé prohřešky.

    ČNB by měla ale také konečně již začít zkoumat a postihovat, jak je to s klamavými informacemi, týkajícími se statutu samotných zprostředkovatelů.

    Často proklamovaná “ nezávislost“ a zároveň provizní odměňování zprostředkovatelů jsou pojmy, které mohou klientovi namíchat právě zmiňovaný „hořký koktejl“…

  2. Vít Mařáček 11 roky

    Připojuji se k panu Vítu Suchému,

    tato informace je problémem min. 15let. Proč se o tom píše až teď??? A zaobírá se siroké spektrum finančních poradců na tomto serveru. Copak o tom nepíší poradci Záruba (zcpwm), Troščák(in-fran), Slad(occamconsult), Čermák(pruvodcebydlenim), Čapek (finberry), a další, že poradenství za provizi je cesta do pekel?

    Je třeba táhnout za jeden provaz a řešit problémy, nikoliv je oddalovat. Kdejaký politik má za sebou xy sponzorů. Proč správný poradce nemá za sebou yx příznivců, kteří pohnou zákony vČR, jak tomu je v Německu od 1.6.2013?

    Chápu, že můj příspěvek je trnem v oku mnohým pojišťovákům, ale je na čase, aby se kvalita tohoto oboru zvýšuila.

    Jak to říkal jeden školitel pojišťovny. Pojišťovák = podvodník = politik = korupčník. Bohužel má pravdu..

    Myslí si někdo, že obor bankovnictví, pojišťovnictví je na vrcholu svých možností? Ať dá mínusy. Plusy ten, kdo zná (snad) řešení.

    Chápu, opět vrtám do vosího hnízda, ale je třeba se podívat na pracáky. Který obor tam nadete nejčastěji, aniž byste potřebovali praxi a zkušenosti??? Toto bych dal za úkol adminovi do ankety…..

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account