Poradenství - peníze - rok 2022
Zdroj: Pixabay.com

Finančně poradenský trh prošel koronakrizí stejně jako ostatní obory. Výsledkem byl vyšší tlak na digitalizaci a online komunikaci s klienty. Navíc se loni extrémně dařilo hypotékám. Jaký bude rok 2022? Co zahýbe finančně poradenským trhem?

Rok 2021 byl ve finančním poradenství výjimečný. Brzy to ukáží i výsledky finančně poradenských společností. Extrémně se dařilo zprostředkování hypoték a investice rostly nebývalým tempem. Jenže všechno má svůj konec. A hypotečnímu boomu již zvoní hrana.

Na prahu roku 2022 se nabízí otázka, jaký tento rok bude. Předpovědí z nejrůznějších stran již zaznělo mnoho. Jaký ale bude pro finanční poradce? Zeptali jsme se šéfů finančně poradenských společností, co považují za největší témata, jaká budou hýbat poradenským trhem v novém roce.

Nahrazení produkce hypoték…

Jedním z významných témat pro nadcházející rok bude nahrazení výpadku produkce v důsledku zpomalení hypotečního trhu. „Jediné společné téma, které vidím, tak je, jak fungovat s polovičním či lehce nadpolovičním objemem hypoték a provizním cashflow z hypoték. To bude velký zářez do cashflow mnoha firem. Někde více, někde méně, ale bolet to bude. Téma bude, čím to nahradit,“ říká Petr Borkovec, generální ředitel Partners Financial Services.

Myslím, že se poradci zaměří hodně na investice a že dojde také k oprášení životního pojištění jako produktu, který by měl mít místo ve skoro každém řešení pro klienta,“ doplňuje Filip Duchoň, generální ředitel Fincentrum & Swiss Life Select.

Hypotéky ale zcel jistě z trhu nezmizí. „V rozpočtech domácností budou i přes očekávaný pokles objemů hrát důležitou produktovou roli hypotéky. Nejen jako prostředek k získání investiční nemovitosti, ale zejména díky u nás zakořeněnému vnímání „nutnosti“ vlastního bydlení jako standardního řešení bytové otázky,“ je přesvědčen Richard Beneš, obchodní a produktový ředitel OVB Allfinanz.

Hypoteční boom měl ale i další důsledky. Na ty upozornil Mojmír Urbánek, generální ředitel SAB servis: „Roky 2020 a 2021 byly výjimečné, dařilo se prakticky všem hráčům na trhu. Díky hypotečnímu boomu rekordně rostly příjmy celého odvětví. Kvůli tomu prakticky „zamrzly“ větší přechody poradenských skupin, protože všichni poradci se soustředili na obrovské množství práce, které měli před sebou. Dosud mohli nezkušení majitelé firem věřit tomu, že vše půjde jednoduše, ale takovým přístupem si jen zadělali na budoucí odchody lidí.“

Konec hypotečního boomu tak může znamenat rozhýbání přechodů finančních poradců. „Domnívám se, že hypoteční boom je u konce, a ve druhém pololetí přijde na trh nervozita. Poradenské firmy a skupiny poradců, které nejsou spokojeny se svým zázemím, budou hledat nové silnější partnery, kteří jim poskytnou lepší servis. Očekávám tedy, že rok 2022 bude rokem přestupů a fúzí,“ dodává Mojmír Urbánek s tím, že očekává v letošním roce příchod většího počtu lidí než v posledních dvou letech dohromady, přestože „v posledních dvou letech se nám velmi dařilo získávat nové partnery“.

Inflace dotlačí k investicím

Vysoká inflace vede klienty finančních poradců stále blíže k investování. „Tématem budou určitě i investice a co klientům vlastně doporučovat při podobné inflaci a vysokých valuacích na trzích a objemu peněz, kterým disponují,“ předpokládá Petr Borkovec.

S tím souhlasí i Michal Pobuda, předseda představenstva KAPITOL: „Ve společnosti se začíná stále více řešit téma vysoké inflace. Víme, že klientům českých bank leží na běžných účtech s minimálním úrokem značné finanční prostředky, proto se chceme v roce 2022 zaměřit více na investice. Cítíme povinnost pomoci našim klientům v ochraně jejich peněz, aby nepřišli o své úspory.“

Nejen investice jako téma vnímá i Richard Beneš: „Poradenský trh bude mít několik klíčových hybných sil. Na klientské straně to budou věci spojené s rostoucí inflací, velkým množstvím aktiv na účtech a pohyby cen energií, které již koncem minulého roku zahýbaly s rodinnými financemi. Klienti tak začínají o rodinném rozpočtu uvažovat jinak.“

Loňský rok byl ve znamení pádu některých letadel a krachu vydavatelů dluhopisů. Tento trend nejspíš neskončí. „Předpokládám, že se budou také řešit další případy defaultu junk bondů a pseudoinvestic, což přiměje ještě větší část klientů vyhledat radu kvalitního finančního poradce,“ říká Filip Duchoň.

Digitalizace poradenství bude pokračovat

Pandemie koronaviru nastartovala urychlení digitalizace téměř ve všech oblastech. Finanční poradenství není výjimkou. „Budou dál pokračovat trendy z loňského a předloňského roku, zejména phygital – propojení fyzického poradenství a jeho digitálních forem a zdokonalování on-line nástrojů,“ předpokládá Filip Duchoň.

V oblasti digitalizace bude pokračovat jak interní, tak externí tlak na zjednodušování prodejního procesu a u finančních partnerských společností typu pojišťoven, investičních fondů apod. vyvíjení lepšího, uživatelsky příjemnějšího prostředí pro externí distribuční kanály, tedy i finanční poradce,“ uvádí konkrétní příklady směru digitalizace Richard Beneš.

Ovšem někdo má již „hotovo“. „Mezi poradci je dlouhodobým tématem neustále se zvyšující tlak na odbornost a kvalitu poradenství. I naši klienti začínají dávat přednost komplexnímu poradenství a finančnímu plánování. Zde cítí přidanou hodnotu služby, kterou jim KAPITOL nabízí před pouhými “prodavači produktů”. Pro komplexní poradenství u klientů využívají naši poradci špičkovou aplikaci KAPPKA, která obdržela prestižní ocenění na odborné konferenci FINfest 2021 jako nejlepší aplikace pro finanční plánování na českém trhu,“ uzavírá Michal Pobuda.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account