Konec roku je obdobím pro prodlužování licencí. A podle očekávání se na počtu neprodloužených podepsal propad hypotečního trhu spojený s vysokými úroky. Zprostředkování úvěrů ale není jedinou oblastí, kterou poradci opouštějí.
Vysoké úrokové sazby hypoték v kombinaci s drahými nemovitostmi ztěžují práci zejména hypotečním zprostředkovatelům. Najít nového klienta, který by se byl ochoten navzdory současným podmínkám zadlužit, je téměř nemožné. Nemovitosti podle zpráv realitních makléřů dnes kupují především lidé, kteří mají dostatek vlastních zdrojů. Nemusí splácet drahé hypotéky a díky možné rychlé platbě získávají i silnou vyjednávací pozici. To i díky nim ve čtvrtém čtvrtletí začaly ceny bytů klesat.
Po hypotečních žních předloňského roku tak hypoteční makléři zažívají hubená léta. Pečení holubi (noví klienti) již nelétají sami do náručí hypotečních zprostředkovatelů. Naopak. Hypoteční profesionálové paběrkují poslední zbytky zájemců o hypotéku. A tak není divu, že se řada z nich rozhodla pro letošní rok neprodloužit svou licenci. Odešli z oboru.
Nejvíce hypotečních zprostředkovatelů ukončilo svou činnost v lednu v Broker Trustu (-138). Absolutní čísla v tomto směru ale nejsou příliš vypovídající, neboť se jedná dle počtu registrovaných vázaných zástupců pro oblast úvěrových produktů o největšího hypotečního zprostředkovatele. Licenci neprodloužilo přibližně 5 % celkového počtu vázaných zástupců.
Graf 1: Ukončení vázaní zástupci pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v lednu 2023
Zdroj: EMA data
Nejvyšší relativní ztráty ze sledovaných společností utrpěl hypoteční specialista Gepard Finance (-65, -16,8 %), kde neprodloužila licenci přibližně šestina hypotečních poradců. Celkově Gepard Finance ztraitl 58 vázaných zástupců. Naopak druhá z významných firem soustředících se na zprostředkování hypoték – Golem Finance – si i v lednu v celkové bilanci vázaných zástupců polepšila (+3).
Ukončení činnosti při neprodloužení licence se ovšem nedotýkalo pouze hypotečního zprostředkování. Je patrné ve všech oblastech finančního trhu. Nejznatelněji v oblasti zprostředkování pojištění.
Lednové neprodloužení licence pro zprostředkování pojištění bylo nejmarkantnější u dvou nejaktivnějších náborářů lidí do oboru – OVB Allfinanz (-263) a Generali České pojišťovny (-177). V obou případech se velmi pravděpodobně jedná z velké části o lidi, kteří do oboru vstoupili „na zkoušku“, aby následně zjistili, že to není práce jejich snů, a šli hledat štěstí a výdělek jinam.
Graf 2: Ukončení vázaní zástupci pro oblast zprostředkování pojištění v lednu 2023
Zdroj: EMA data
V celkové bilanci ani OVB Allfinanz (-208) ani Generali Česká pojišťovna (-93) dopadly lépe díky aktivnímu náboru (+55, resp. +71) a v případě pojišťovny i získání lidí z jiných firem (+13).
Relativně největší „klid“ byl v oblasti zprostředkování investic. Právní názor České národní banky (ČNB) o povinnosti nahrávat hovory s klienty zveřejněný krátce před Vánoci ještě nepronikl do obecného povědomí finančních poradců, a tak si zdaleka ne všichni již plně uvědomují jeho dopady. A tak ani neovlivnil odchody poradců z oboru.
Zejména díky náborové činnosti z jiných společností (+28) se v oblasti investic dařilo růst SAB servisu (celkem +25). Čerpal přitom zejména z menších společností (+14), ale „ukousl“ si i z Broker Trustu (+5) či Fincentrum & Swiss Life Select (+4).
Graf 3: Celková bilance vázaných zástupců pro zprostředkování investic v lednu 2023
Zdroj: EMA data
Odchod poradců z Generali České pojišťovny se projevil i v oblasti zprostředkování penzijních produktů. V ní u této pojišťovny neprodloužilo licenci 134 vázaných zástupců a Generali Česká pojišťovna s celkovým lednovým úbytkem 112 lidí tak rozvířila jinak stojaté vody zprostředkovatelů doplňkového penzijního spoření.
Z pohledu pohybů finančních poradců na trhu je leden nejzajímavějším měsícem roku, neboť ukazuje, kolik lidí odchází z oboru v důsledku neprodloužení licence. Lidé ukončují svou činnost i v průběhu roku, ale ne v tak velkém počtu. Následující měsíce tak budou pravděpodobně mnohem klidnější.